Πλεούμενα και χόμπι της θάλασσας

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.409
Reaction score
42.253
:p:D


Υ.Γ.Αν θέλεις πληροφορίες και βοήθεια να σε κατευθύνει κάποιος του επαγγέλματος... έχω κολλητό
θα σου πει και + και τα - στις επιλογές σου...
θα σου ξηγηθεί για το τι αξίζει..και δεν το λέω γιατί είναι αδερφός...είναι 2η γενιά μάστορας
έρχονται από πάρα πολλά μέρη της Ελλάδας για σέρβις και αγορές σε αυτόν,όπως και από Βουλγαρία και Τουρκία φυσικά
πες του εκ μέρους μου:whistling::D

https://sites.google.com/site/evromarine/stoicheia-epikoinonias-topothesia
:laugh:

ευχαριστώ, όταν έρθει η ώρα της τελικής ευθείας ίσως τον χρειαστώ. Για την ώρα γενικό ψάξιμο και κουβέντα να γίνεται να μαθαίνουμε.. να όπως εσύ με εκείνο το room in room :laugh:.
 

P

PMC

Guest
Οι εξωλέμβιες πέρα από ότι είναι πιο οικονομική λύση και έχουν κάποια πλεονεκτήματα στο service ή στην πρόσβαση σε ρηχά νερά τι μπελά έχουν σε σχέση με τις έσω; Είναι ασφαλές να αφήνει κανείς τη βάρκα με τις μηχανές φόρα παρτίδα στο λιμάνι για μέρες; Να υποθέσω ότι τις γυρίζεις έξω από το νερό και τις σκεπάζεις με κάτι για ασφάλεια;

Οι εξωλέμβιες εάν είναι μικρές και τις αφήνεις πάνω στην βάρκα ....κυνδηνευεις να στην κλέψουν.
Με εξωλέμβια έχεις μεγαλύτερο ωφέλιμο χώρο στο ίδιο μήκος σκαφους ( δεν έχεις μηχανοστάσιο).
Όταν γυρνάς το μόνο που θέλουν είναι ξέπλυμα με γλυκό νερό στο ποδάρι και να κάψουν ότι καύσιμο έχει μείνει μέσα....
Οι έσω συνήθως είναι πετρελαίου άρα και πιο αξιόπιστες σε άσχημες συνθήκες( απλά δεν σβήνουν) πιο οικονομικές στην κατανάλωση πιο ακριβές στο σέρβις πιο εύκολες να βρεις την ζημιά....

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να υπάρχει μικρή εξωλέμβια για την περίπτωση βλάβης στην κυρία μηχανή.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.409
Reaction score
42.253
ΕΙΧΑ ΣΚΑΦΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 14 (ΧΑΝΙΜΠΑΛ 3,85-70ΗΡ-50ΜΡΗ) ΕΩΣ ΤΑ 40 ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ

ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΚΑΦΗ.

ΤΟ 8ΜΕΤΡΟ RIBEYE ME AΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 250ΗΡ ΞΕΠΕΡΝΑΓΕ ΤΟΥΣ 75 ΚΟΜΒΟΥΣ.

ΚΑΝΑΜΕ ΑΝΑΒΥΣΣΟ-ΙΟ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ 15 ΛΕΠΤΑ.

ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΠΕΡΣΙ.

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ ΟΛΥΜΠΙΚ 42 ΑΡΙΣΤΟ.

ΤΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΑΞΕΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟΣ.

ΠΗΓΑΜΕ ΠΕΡΣΙ ΜΕ ΤΟ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ ΚΑΙ 6 ΜΠΟΦΩΡ ΣΤΗΝ ΚΥΘΝΟ ΣΕ 6 1/2 ΩΡΕΣ.

ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΟΡΙΣΩ ΤΟΥ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ

ΩΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ

ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ.









ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ Σ/Κ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙΣ ΤΟ 5ΜΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ.

ΑΠΟ 5-10Μ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΕ ΜΑΝΤΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ

ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ 100-150 ΕΥΡΩ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΘΟΤΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ.

ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ 10 ΕΥΡΩ ΣΤΟΝ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΛΕΝΕΙ ΜΕ ΓΛΥΚΟ

ΝΕΡΟ. ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΑΡΙΝΑ, ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΑΠ ΕΞΩ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΚΑΙ

ΦΕΥΓΕΙΣ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ 5,000-10,000 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΜΑΡΙΝΑ.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΟΔΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΕΣΑΙ ΜΕ ΤΟ

ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΒΑΡΚΑΚΙ.
Ναι το ιστιοπλοϊκό δεν παίζει για weekender χρήση που το σκέφτομαι εγώ. Στη σύνταξη ίσως και βλέπουμε.

Η θέση στη μαρίνα πόσο πάει δηλαδή; Δεν υπάρχουν ακριβές κι φθηνές μαρίνες; φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο στο φλοίσβο στον Άλιμο και στον άγιο Κοσμά;
Αυτό με τη μάντρα δεν είναι κυρίως για φουσκωτά;
 

P

PMC

Guest
ΕΙΧΑ ΣΚΑΦΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 14 (ΧΑΝΙΜΠΑΛ 3,85-70ΗΡ-50ΜΡΗ) ΕΩΣ ΤΑ 40 ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ

ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΚΑΦΗ.

ΤΟ 8ΜΕΤΡΟ RIBEYE ME AΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 250ΗΡ ΞΕΠΕΡΝΑΓΕ ΤΟΥΣ 75 ΚΟΜΒΟΥΣ.

ΚΑΝΑΜΕ ΑΝΑΒΥΣΣΟ-ΙΟ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ 15 ΛΕΠΤΑ.

ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΠΕΡΣΙ.

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ ΟΛΥΜΠΙΚ 42 ΑΡΙΣΤΟ.

ΤΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΑΞΕΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟΣ.

ΠΗΓΑΜΕ ΠΕΡΣΙ ΜΕ ΤΟ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ ΚΑΙ 6 ΜΠΟΦΩΡ ΣΤΗΝ ΚΥΘΝΟ ΣΕ 6 1/2 ΩΡΕΣ.

ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΟΡΙΣΩ ΤΟΥ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ

ΩΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ

ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ.









ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ Σ/Κ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙΣ ΤΟ 5ΜΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ.

ΑΠΟ 5-10Μ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΕ ΜΑΝΤΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ

ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ 100-150 ΕΥΡΩ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΘΟΤΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ.

ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ 10 ΕΥΡΩ ΣΤΟΝ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΛΕΝΕΙ ΜΕ ΓΛΥΚΟ

ΝΕΡΟ. ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΑΡΙΝΑ, ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΑΠ ΕΞΩ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΚΑΙ

ΦΕΥΓΕΙΣ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ 5,000-10,000 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΜΑΡΙΝΑ.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΟΔΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΕΣΑΙ ΜΕ ΤΟ

ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΒΑΡΚΑΚΙ.


Το ιστιπλοικο έχει πολύ μεγαλύτερους χώρους από ένα μηχανοκίνητο.
Ελάχιστη κατανάλωση .
Πολύ καλύτερη πλεύση σε άσχημες συνθήκες ( πάνω από 6 μποφόρ κατάσταση θάλασσας )
Μεγαλύτερη ασφάλεια. ( και πανί και μηχανή )
Και πολλά αλλά.....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.624
Reaction score
78.762
Το ιστιπλοικο έχει πολύ μεγαλύτερους χώρους από ένα μηχανοκίνητο.
Ελάχιστη κατανάλωση .
Πολύ καλύτερη πλεύση σε άσχημες συνθήκες ( πάνω από 6 μποφόρ κατάσταση θάλασσας )
Μεγαλύτερη ασφάλεια. ( και πανί και μηχανή )
Και πολλά αλλά.....
+ το δηλώνεις και για αγώνες και γλιτώνεις εφορία:party:
 

Μηνύματα
30.074
Reaction score
24.378
Ναι το ιστιοπλοϊκό δεν παίζει για weekender χρήση που το σκέφτομαι εγώ. Στη σύνταξη ίσως και βλέπουμε.

Η θέση στη μαρίνα πόσο πάει δηλαδή; Δεν υπάρχουν ακριβές κι φθηνές μαρίνες; φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο στο φλοίσβο στον Άλιμο και στον άγιο Κοσμά;
Αυτό με τη μάντρα δεν είναι κυρίως για φουσκωτά;
ΞΕΧΝΑ ΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ.
ΟΙ ΚΛΟΠΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΘΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ.
ΜΟΝΟ ΟΛΥΜΠΙΚ ΜΑΡΙΝ ΣΤΟ ΛΑΥΡΙΟ.
ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΣΗ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.
ΟΙ ΜΑΝΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΛΥΣΗ.
 

P

PMC

Guest
Ναι το ιστιοπλοϊκό δεν παίζει για weekender χρήση που το σκέφτομαι εγώ. Στη σύνταξη ίσως και βλέπουμε.

Η θέση στη μαρίνα πόσο πάει δηλαδή; Δεν υπάρχουν ακριβές κι φθηνές μαρίνες; φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο στο φλοίσβο στον Άλιμο και στον άγιο Κοσμά;
Αυτό με τη μάντρα δεν είναι κυρίως για φουσκωτά;

Ας πούμε ότι έχεις ένα μηχανοκίνητο στα 8 μέτρα .... και έστω ότι βρίσκεις μέρος να το βάλεις ...
Φλοισβος περίπου 10000€ / έτος
Στα υπόλοιπα λίγο πιο κάτω .... ( 5000-8000)εξαρτάται και αν είναι επαγγελματικό ,αν είναι σε κάποιο μεγάλο γραφείο ευρέσεως ναύλων ( έχουν δικό τους μέρος ) και αλλά...

Οι μάντρες είναι για όλα μέχρι 10 μέτρα η 4-5 τόνους (ανάλογα με τη μπορούν να τραβήξουν,)
Από 1000- 1800 € τον χρόνο με τα μέσα - έξω.(όλα ) και ανάλογα την περιοχή.( αναβησος )
[DOUBLEPOST=1528150806][/DOUBLEPOST]
+ το δηλώνεις και για αγώνες και γλιτώνεις εφορία:party:

Για να το δηλώσεις σαν αγωνιστικό θα πρέπει αναγκαστικά να λαμβάνεις μέρος σε αγώνες ανοιχτής θάλασσας και να αποδεικνύεις συμμετοχές για τουλάχιστον 120 μίλια το χρόνο ....
Γλιτώνεις κυριως λιμανιατικα....
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.409
Reaction score
42.253
Ας πούμε ότι έχεις ένα μηχανοκίνητο στα 8 μέτρα .... και έστω ότι βρίσκεις μέρος να το βάλεις ...
Φλοισβος περίπου 10000€ / έτος
Στα υπόλοιπα λίγο πιο κάτω .... ( 5000-8000)εξαρτάται και αν είναι επαγγελματικό ,αν είναι σε κάποιο μεγάλο γραφείο ευρέσεως ναύλων ( έχουν δικό τους μέρος ) και αλλά...

Οι μάντρες είναι για όλα μέχρι 10 μέτρα η 4-5 τόνους (ανάλογα με τη μπορούν να τραβήξουν,)
Από 1000- 1800 € τον χρόνο με τα μέσα - έξω.(όλα ) και ανάλογα την περιοχή.( αναβησος )
Μεγάλες οι διαφορές, μάντρα λοιπόν. Έχω ακούσει από ένα φίλο με φουσκωτό ότι δεν είναι έτσι απλό 'παίρνεις τηλέφωνο και το ρίχνουν", αυτός θέλει να είναι εκεί πάντα γιατί δεν έχει εμπιστοσύνη και έχει ακούσει για διάφορες ζημιές που γίνονται από απροσεξία αν δεν είσαι εκεί. Ισχύει ή τα παραλέει;
[DOUBLEPOST=1528151075][/DOUBLEPOST]
Το ιστιπλοικο έχει πολύ μεγαλύτερους χώρους από ένα μηχανοκίνητο.
Ελάχιστη κατανάλωση .
Πολύ καλύτερη πλεύση σε άσχημες συνθήκες ( πάνω από 6 μποφόρ κατάσταση θάλασσας )
Μεγαλύτερη ασφάλεια. ( και πανί και μηχανή )
Και πολλά αλλά.....
προφανώς στο ιστιοπλοϊκό δε παίζει μάντρα οπότε πας σε λύση μαρίνας που ανεβάζει το κόστος πολύ, συν τα μέσα έξω κάθε χρόνο για μουράβια, σωστά τα λέω;
 

Μηνύματα
30.074
Reaction score
24.378
Μεγάλες οι διαφορές, μάντρα λοιπόν. Έχω ακούσει από ένα φίλο με φουσκωτό ότι δεν είναι έτσι απλό 'παίρνεις τηλέφωνο και το ρίχνουν", αυτός θέλει να είναι εκεί πάντα γιατί δεν έχει εμπιστοσύνη και έχει ακούσει για διάφορες ζημιές που γίνονται από απροσεξία αν δεν είσαι εκεί. Ισχύει ή τα παραλέει;
ΤΟ ΡΙΞΙΜΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΦ ΟΣΟΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΩΝ. ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΠΟΛΥ

ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΓΛΥΣΤΡΑ.

ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΕΒΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ.

ΜΕΤΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΗΝ ΓΛΥΣΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ

ΠΑΤΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΜΑΝΤΡΑ.
 

P

PMC

Guest
Μεγάλες οι διαφορές, μάντρα λοιπόν. Έχω ακούσει από ένα φίλο με φουσκωτό ότι δεν είναι έτσι απλό 'παίρνεις τηλέφωνο και το ρίχνουν", αυτός θέλει να είναι εκεί πάντα γιατί δεν έχει εμπιστοσύνη και έχει ακούσει για διάφορες ζημιές που γίνονται από απροσεξία αν δεν είσαι εκεί. Ισχύει ή τα παραλέει;
[DOUBLEPOST=1528151075][/DOUBLEPOST]

προφανώς στο ιστιοπλοϊκό δε παίζει μάντρα οπότε πας σε λύση μαρίνας που ανεβάζει το κόστος πολύ, συν τα μέσα έξω κάθε χρόνο για μουράβια, σωστά τα λέω;

Δεν έχω ανάλογη εμπειρία . Όποτε χρειάστηκε να το ρίξουν ήμουν εκεί και μάλιστα μέσα στο σκάφος ώστε να φύγω αμέσως. Οι περισωτεροι είναι γάτοι και πολύ έμπειροι.
Σίγουρα μέρες με πολύ δουλειά ( Αύγουστος Παρασκευή απόγευμα ...) πιθανόν να έχουν γίνει και ζημιές από βιασύνη... δεν ξέρω.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.610
Reaction score
75.572
Οι εξωλέμβιες πέρα από ότι είναι πιο οικονομική λύση και έχουν κάποια πλεονεκτήματα στο service ή στην πρόσβαση σε ρηχά νερά τι μπελά έχουν σε σχέση με τις έσω;
Δεν είναι πιο οικονομική λύση, είναι πιο εύκολη στη συντήρηση και στα ρηχά λόγω έλλειψης του gimbal που έχουν οι έσω-έξω (sterndrives), οι οποίες μπορεί να είναι βενζίνης ή πετρελαίου.
Οι εσωλέμβιες χρησιμοποιούνται συνήθως σε μεγαλύτερα σκάφη και στην Ευρώπη είναι όλες diesel.

Οι εξωλέμβιες είναι έξω απ' τη βάρκα αλλά συνήθως έχουν μικρές ή και καθόλου πλατφόρμες. Οι I/O έχουν μεγάλες και βολικές.

Είναι ασφαλές να αφήνει κανείς τη βάρκα με τις μηχανές φόρα παρτίδα στο λιμάνι για μέρες; Να υποθέσω ότι τις γυρίζεις έξω από το νερό και τις σκεπάζεις με κάτι για ασφάλεια;
Είναι βιδωμένες με κτήνη βίδες.

Γιατί όχι φουσκωτό ?
Οκ εξωλέμβιο αλλά γιατί ντε και καλά δίχρονο ?( για οικονομία ? Καίνε πιο πολύ ... κάνουν φασαρία ...
Βρομάνε λαδίλα ...και αλλά...)
Yamaha φυσικά αλλά τετράχρονο ! Πιο αξιόπιστο .
Είναι πιο αξιόπιστες οι δίχρονες, αλλά δεν υπάρχουν πιά για οικολογικούς λόγους. Γι' αυτό τις πρότεινα στη Μελίνα. ;)

Με μέχρι πέντε μέτρα που θα πας ? Μόνο παραλιακά από εκεί που θα ξεκεινησεις...
.
Νομίζεις πως τα μέτρα θα ορίσουν μέχρι πού θα πάει, ή οτι όσα και να είναι θα μείνει κοντά στις ακτές;
Όταν ήμουν 12 πήρα το βαρκάκι μου με τη δυάρα Suzuki "πούρο" (που χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον απο όλες τις εταιρείες στα επόμενα χρόνια αντικαθιστώντας τις τεσσάρες Evinrude), και με ένα τεράστιο για εμένα και τη βάρκα μπιτόνι 20 λίτρων διέσχισα τον Σαρωνικό. :D
Έπαιρνε φωτιά τουλάχιστον μια φορά το μήνα καθώς γέμιζα το ντεποζιτάκι στο κύμα και χυνόταν η βενζίνη στο μοτέρ, και την έσβηνα με χούφτες νεράκι. :party:

Παλιό τρέιλερ που λες συνήθως θέλουν αλλαγή μόνο τα ρουλεμάν στους τροχούς ....μέχρι εκεί.
Εργάτης, άξονας, rollers; Φρένα αν είναι λίγο μεγαλύτερο; Τυχαία τα αχρηστεύουν και μετά τους προσπερνούν τα σκάφη; :roflmao:

Είναι προφανές ότι ο φίλος χωρίς πρόσβαση δεν το γουστάριζε και πάρα πολύ το θαλασσινό κομμάτι.
Ο φίλος το γούσταρε πολύ όταν ήταν μικρότερος για πολλούς λόγους, και ξεκίνησε επειδή είχε σπίτι στη θάλασσα με γκαράζ κι εργάτη.
Εσύ μωρή παλιόγρια βουνίσια πού πας; :p

Πες του ιστορίες δικές σου για το τι έχεις τραβήξει με αυτοκίνητα και με το home cinema (αλλαγές, μερακλοκατασκευές, καλιμπραρίσματα κάθε λίγο και λιγάκι) και πως η ευχαρίστηση που εισπράττεις τελικά υπερκαλύπτει όλα τα άλλα και τότε θα βρει τη γαλήνη του. :D:rolleyes: :laugh:
Πολλά απ' αυτά δεν τα κάνω εγώ, και όσα κάνω δεν μου προσφέρουν καμία ευχαρίστηση. Δεν ασχολούμαι πάνω απο 15-20 ώρες το χρόνο μ' αυτές τις μπούρδες. :D Σε αντίθεση με μια βάρκα, μπορείς και να μην κάνεις τίποτα αν δε θέλεις.




Μάντρες, άλλη μιζέρια.:o
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.624
Reaction score
78.762
Για να το δηλώσεις σαν αγωνιστικό θα πρέπει αναγκαστικά να λαμβάνεις μέρος σε αγώνες ανοιχτής θάλασσας και να αποδεικνύεις συμμετοχές για τουλάχιστον 120 μίλια το χρόνο ....
Γλιτώνεις κυριως λιμανιατικα....
από φίλο που είναι στους ναυτοπροσκόπους και τους έχει δωθεί σκάφος προς εκμετάλλευση από ιδιώτη με τέτοιο σκοπό(για να γλιτώνει εφορία)
που είπε ότι πρέπει να λαμβάνεις σε 2 αγώνες το χρόνο
τον περασμένο μήνα πήγαν ήδη σε 2 αγώνες στην Καβάλα (άσχετο αλλά βγήκαν και δεύτεροι:D)
δεν μου ανέφερε τίποτα για μίλια
 

P

PMC

Guest
Η ενασχόληση με την θάλασσα μπορεί να κρύβει πολλές παγίδες .
Δεν είναι κάτι εύκολο που μπορεί να το ξεκεινησεις όποτε σου έρθει έτσι απλά επειδή σου αρέσει και πήρες κάποιο δίπλωμα .
Χρειάζεται ναυτική παιδεία Πειθαρχεια και ωριμότητα .
Αν τα έχεις αυτά τότε πρέπει να βρεις και έναν καλό ναύτη ( σε οτιδήποτε σκάφος, δεν έχει σημασία ,ότι σου αρέσει εσένα ) και δίπλα του να μάθεις και συ την ναυτική τέχνη . Είναι δύσκολο θέλει χρόνο , όρεξη , χρήμα .... είναι σίγουρο όμως ότι θα σε ανταμείψει με πολλές όμορφες και σπάνιες στιγμές.
[DOUBLEPOST=1528152169][/DOUBLEPOST]
από φίλο που είναι στους ναυτοπροσκόπους και τους έχει δωθεί σκάφος προς εκμετάλλευση από ιδιώτη με τέτοιο σκοπό(για να γλιτώνει εφορία)
που είπε ότι πρέπει να λαμβάνεις σε 2 αγώνες το χρόνο
τον περασμένο μήνα πήγαν ήδη σε 2 αγώνες στην Καβάλα (άσχετο αλλά βγήκαν και δεύτεροι:D)
δεν μου ανέφερε τίποτα για μίλια

Η γενική γραμμάτια αθλητισμού απαιτεί 120 μίλια για μείωση 50% στα λιμανιατικα όπου έχει την εκμετάλλευση του λιμανιού.
 

Μηνύματα
2.779
Reaction score
1.204
Γρηγόρη, εάν κανονίσεις για ΣΚ ή ΠΣΚ ή και νομοήμερο μπορείς να με υπολογίζεις !
Θα επανέλθω στο θέμα .......
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.409
Reaction score
42.253
Εσύ μωρή παλιόγρια βουνίσια πού πας; :p
Κανόνισε! Θα αλλάξω τον τίτλο σε τροχόσπιτα και χόμπι του βουνού και θα τα σβήσω όλα ως off topic :roflmao:
[DOUBLEPOST=1528152502][/DOUBLEPOST]
Χρειάζεται ναυτική παιδεία Πειθαρχεια και ωριμότητα .
Σωστά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.624
Reaction score
78.762
Η γενική γραμμάτια αθλητισμού απαιτεί 120 μίλια για μείωση 50% στα λιμανιατικα όπου έχει την εκμετάλλευση του λιμανιού.
με μια πρόχειρη ματιά που έριξα...λέει πάντως ότι εξαιρούνται...ίσως αυτό που μου είπε για την εφορία να ισχύει λόγω του ότι είναι δηλωμένο-μισθωμένο προς εκμετάλλευση από τους ναυτοπροσκόπους

1. Ναυταθλητικά σκάφη παντός τύπου, ιστιοφόρα ή κωπήλατα που ανήκουν στους αναγνωρισμένους ναυτικούς Ομίλους ή ναυτικά σωματεία ή σε μέλη τούτων καταχωρισμένα στα μητρώα αυτών και προοριζόμενα είτε για την προπόνηση των ναυταθλητών, είτε για την συμμετοχή σε πάσης φύσεως αγώνες και φέροντα την Ελληνική σημαία απαλλάσσονται της φορολογίας που επιβάλλεται σε ιδιωτικά πλοία αναψυχής βάσει του ν.27/1975 (ΦΕΚ Α’ 77) με τις προϋποθέσεις της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου
 
  • Like
Reactions: PMC

P

PMC

Guest
Μεγάλες οι διαφορές, μάντρα λοιπόν. Έχω ακούσει από ένα φίλο με φουσκωτό ότι δεν είναι έτσι απλό 'παίρνεις τηλέφωνο και το ρίχνουν", αυτός θέλει να είναι εκεί πάντα γιατί δεν έχει εμπιστοσύνη και έχει ακούσει για διάφορες ζημιές που γίνονται από απροσεξία αν δεν είσαι εκεί. Ισχύει ή τα παραλέει;
[DOUBLEPOST=1528151075][/DOUBLEPOST]

προφανώς στο ιστιοπλοϊκό δε παίζει μάντρα οπότε πας σε λύση μαρίνας που ανεβάζει το κόστος πολύ, συν τα μέσα έξω κάθε χρόνο για μουράβια, σωστά τα λέω;
Ιστιοπλοϊκό 12 μέτρα.... ασφάλεια 2000€/ετοσ .
μουραβια 200€ - 1000€ Η αγορά .
Μέσα έξω σε καρνάγιο 600€-1500€
λιμανιατικα εντός αττικης από 1000€- 12000€
Λαιφραφτ- πυροσβεστήρες - φωτοβολίδες καπνογόνα 800€

Αυτά χωρίς αλλαγές υλικών ....
Χωρίς επισκευές....
Χωρίς σέρβις ....
Χωρίς πανιά....
[DOUBLEPOST=1528152719][/DOUBLEPOST]Χωρίς φορολογία....η οποία είναι μεγάλο θέμα ...
[DOUBLEPOST=1528152781][/DOUBLEPOST]
με μια πρόχειρη ματιά που έριξα...λέει πάντως ότι εξαιρούνται...ίσως αυτό που μου είπε για την εφορία να ισχύει λόγω του ότι είναι δηλωμένο-μισθωμένο προς εκμετάλλευση από τους ναυτοπροσκόπους

1. Ναυταθλητικά σκάφη παντός τύπου, ιστιοφόρα ή κωπήλατα που ανήκουν στους αναγνωρισμένους ναυτικούς Ομίλους ή ναυτικά σωματεία ή σε μέλη τούτων καταχωρισμένα στα μητρώα αυτών και προοριζόμενα είτε για την προπόνηση των ναυταθλητών, είτε για την συμμετοχή σε πάσης φύσεως αγώνες και φέροντα την Ελληνική σημαία απαλλάσσονται της φορολογίας που επιβάλλεται σε ιδιωτικά πλοία αναψυχής βάσει του ν.27/1975 (ΦΕΚ Α’ 77) με τις προϋποθέσεις της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου

Εγώ σου είπα για λιμανιατικα....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.624
Reaction score
78.762
[DOUBLEPOST=1528152719][/DOUBLEPOST]Χωρίς φορολογία....η οποία είναι μεγάλο θέμα ...
[DOUBLEPOST=1528152781][/DOUBLEPOST]


Εγώ σου είπα για λιμανιατικα....
εγώ είμαι πιο τσίπης:D...μιλούσα για εφορία...τα άλλα τα λιμανογαμσιάτικα δεν τα ξέρω:p:roflmao:
 
  • Like
Reactions: PMC

P

PMC

Guest
Γρηγόρη, εάν κανονίσεις για ΣΚ ή ΠΣΚ ή και νομοήμερο μπορείς να με υπολογίζεις !
Θα επανέλθω στο θέμα .......

Η φωτογραφία σου είναι από αγωνιστικό !
Είσαι Αττική ?
[DOUBLEPOST=1528153160][/DOUBLEPOST]Στην φορολογία ιδιωτικού σκαφους ισχύει η ακινησία ....
Παρκάρεις την άδεια στο λιμεναρχείο για τους μήνες που δεν χρησιμοποιείς το σκάφος και φορολογείσαι για όσους κανείς χρήση.
[DOUBLEPOST=1528153223][/DOUBLEPOST]
εγώ είμαι πιο τσίπης:D...μιλούσα για εφορία...τα άλλα τα λιμανογαμσιάτικα δεν τα ξέρω:p:roflmao:

Στην φορολογία ιδιωτικού σκαφους ισχύει η ακινησία ....
Παρκάρεις την άδεια στο λιμεναρχείο για τους μήνες που δεν χρησιμοποιείς το σκάφος και φορολογείσαι για όσους κανείς χρήση.
[DOUBLEPOST=1528153351][/DOUBLEPOST]Καληνύχτα .... τα υπόλοιπα αύριο.
Καλές πλεύσεις στα όνειρα μας....


42854213-7681-43B9-B34F-8387175FBAA8.jpeg
 

soer

"Κύριος" Σωτήρης!
Μηνύματα
330
Reaction score
634
αν το αγαπάς ...δεν το μετανιώνεις

unnamed.jpg


αν το ζεις ...πραγματικά ...είναι όμορφα

IMG_1918.JPG


με μοναδικές στιγμές όπως τα πρώτα βήματα του ..

Καταγραφή.PNG



είσαι σε απίστευτης ομορφιάς τόπους που αλλιώς ίσως να μην γνώριζες


Καταγραφήs.PNG
 

Attachments

Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.396
Μηνύματα
2.901.468
Members
38.036
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top