Πλεούμενα και χόμπι της θάλασσας

soer

"Κύριος" Σωτήρης!
Μηνύματα
330
Reaction score
634
αν το αγαπάς και το ζεις σε όλες τις εποχές...

IMG_2514.jpg



αν χαίρεσαι ακόμα και την συντήρηση του ....


IMG_0209.JPG



τότε δεν είναι απλώς επιλογή , είναι επιλογή ζωής ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.409
Reaction score
42.253
Από την άλλη η λύση με τη μάντρα σου στερεί μεγάλο μέρος της χαράς (όπως εγώ τη σκέφτομαι) το να πας στη μαρίνα και να περάσεις το χρόνο σου στο σκάφος, είτε ασχολούμενος με καμιά δουλίτσα συντήρησης είτε απλά πίνοντας καφέ με οικογένεια και φίλους.

Δηλαδή για να καταλάβω, στις κοντινές μαρίνες στην Αθήνα δεν υπάρχει θέση ούτε για dinghy; googlaροντας κάπου έπεσε το μάτι μου σε τιμές που κουβεντιάζαν άλλοι, κάτι για 25 ευρώ το μέτρο μέχρι 10μετρο, παίζει αυτό; Αν ναι, τότε δεν είναι απαγορευτικό κόστος (~250 το μήνα) και να το έχεις στον ντόκο διαθέσιμο για πλεύση αλλά και για χάζι. Όταν το βγάζεις έξω να υποθέσω ότι εξακολουθείς να πληρώνεις τη θέση για να μην τη χάσεις;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.503
Reaction score
28.755
Aν είναι να πάρεις, πάρε μια και καλή ένα που να καλύπτει όλες τις απαιτήσεις.
Απλά είναι λίγο πιο ακριβό.
Εγώ κάτι τέτοιο θέλω να πάρω, μόλις κερδίσω το ......... πως το λένε;
Πόκερ, μόκερ, τζόκερ.
Δεν παίζω κιόλας, δεν τα ξέρω.

fireline.jpg
 

Μηνύματα
15.725
Reaction score
22.027
ειναι σημαντικο θεμα η εδρα σου.
για μας που κατοικουμε στην αττικη το να εχεις σκαφος ετοιμο για βολτα κοστιζει.
θελεις χωρο φυλασσομενο , θελεις συντηρηση απο επαγγελματια γιατι απλα δεν εχεις χρονο (αν για παραδειγμα μενεις βορεια , θες μονο πηγαινε/ελα στο χωρο του σκαφους 1-1.5 ωρα χωρις κινηση) και εχεις παντα αγχος για το πως θα το βρεις.

αν απο την αλλη εμενες σε ενα νησι (η παραθαλασσια εκτος αττικης) , πιθανοτατα το βαρκακι ηταν στα 10 λεπτα με τα ποδια , το κοστος χαμηλοτερο και θα ειχες πιο πολυ χρονο.

επισης η εδρα παιζει το ρολο της στο θεμα στην επιλογη σκαφους. οταν θες 2 ωρες για να βγεις απο τα ορια του σαρωνικου (ποσες φορες θα πας κυθνο/τζια/υδρα/αιγινα;) θες κατι δυνατο και ευμεγεθες. το κοστος συντηρησης παει στα μαγευτικα γαμιδια.

πολλα χρονια σκεφτομουνα για πλεουμενο με εδρα την ευβοια.
Μονο που μενω στο λαθος μερος της ευβοιας, κοντα στο αλιβερι συνεπως ισχυει το θελω_δυο_ωρες_για_να_παω _οπουδηποτε.
με την λογικη μου δηλαδη θελω τουλαχιστον 8 μετρα βαρκουλα , αρα δεν μπορω να την τραβηξω μονος μου, δεν μπορω να την αφησω στο εξοχικο οταν δεν την θελω (για να συντηρω κιολας καθε σ/κ) αρα πρεπει να μεινει στο λιμανι (να πιασει μαλλι) και να ψαχνω να την βρω. κλαιν μαιν.
η την αφηνω απο την αλλη μερια , στους αγιους αποστολους πχ που ομως ειναι 40 λεπτα με το αυτοκινητο οποτε ξανα κλαιν μαιν.

πορισμα , βαρκακι εως 6 μετρα , ελαφρυ να το παρκαρω σπιτι και οταν το θυμηθω το κατεβαζω κατω και παω καπου κοντα , η αν ειμαι τολμηρος το βαζω στο πλοιο και παω καπου που εχει περισσοτερο νοημα.
ωστοσο , αντι να τα κανω ολα αυτα μηπως να νοικιασω οταν θα;

συνεπως χωρις υπερμετρη αγαπη για το σπορ (η πολλα πολλα λεφτα) βαρκουλα στην αττικη δεν αγοραζεις
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.547
Reaction score
129.206
φαγούρα για ένα πλεούμενο που να συνδυάζει family & friends cruising για το καλοκαίρι αλλά και για ημερήσιες βόλτες για ψάρεμα καθόλη τη χρονιά.
Ενοικίαση.
Αναλόγως της απαίτησης, νοικιάζεις αυτό που χρειάζεσαι.

Ερώτηση: μέχρι τωρα, που δεν έχεις, πόσες φορές νοίκιασες; Που πήγες;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.409
Reaction score
42.253
Ερώτηση: μέχρι τωρα, που δεν έχεις, πόσες φορές νοίκιασες; Που πήγες;
Τα τελευταία 2 χρόνια 1 φορά το χρόνο, 1 ΣΚ και 1ΠΣΚΔ εντός σαρωνικού. Η ενοικίαση είναι ακριβό σπορ, μπορεί με χαρτί και μολύβι να βγαίνει σε βάθος χρόνου πιο φθηνά αλλά ο παράγοντας ψυχολογία να δίνεις μερικά χιλιάρικα κάθε φορά για ένα 3ήμερο σε κάτι που δεν είναι δικό σου είναι αποτρεπτικός. Επίσης όταν δεν το έχεις δικό σου δεν σε τραβάει και κοντά του.

Ο σκοπός δεν είναι να πάω κάπου ως προορισμός. Αφορμή ψάχνω (έτσι νομίζω τουλάχιστον) για να κάνουμε κάτι πιο ενδιαφέρον με την οικογένεια και φίλους που να έχει σχέση με τη θάλασσα. Αυτό μπορεί να είναι μια βόλτα μέχρι την Αίγινα, όχι για την Αίγινα, αλλά για την απόδραση ή ακόμα και μια παράκτια βόλτα στην Athens riviera (sic) για ένα μπάνιο το καλοκαίρι ή για την απομόνωση από την πολυκοσμία της παραλίας και την επαφή με τη θάλασσα.

Εμπειρία από το λιμανάκι στους Αγίους Αποστόλους έχει κανείς; Είχε κάποτε ο πεθερός μου βάρκα (για ψάρεμα, ήταν σοβαρός χομπίστας από ότι έχω καταλάβει) και θέση εκεί, δυστυχώς δεν τον πρόλαβα. Όταν πέθανε τα έδωσε όλα η πεθερά μου >:(. Έχουμε ένα μικρό σπιτάκι εκεί και θα μπορούσε να παίξει το ρόλο της βάσης.
[DOUBLEPOST=1528188140][/DOUBLEPOST]
Aν είναι να πάρεις, πάρε μια και καλή ένα που να καλύπτει όλες τις απαιτήσεις.
Απλά είναι λίγο πιο ακριβό.
Εγώ κάτι τέτοιο θέλω να πάρω, μόλις κερδίσω το ......... πως το λένε;
Πόκερ, μόκερ, τζόκερ.
Δεν παίζω κιόλας, δεν τα ξέρω.

View attachment 98060
τα fly έχω την εντύπωση ότι είναι σαν τα κάμπριο, δηλαδή δεν κάνουν για Ελλάδα. Δεν θα έπαιρνα με fly ή αν είχε φαντάζομαι ότι δεν θα το χρησιμοποιούσα. Γενικά προτιμώ το σκιερό χώρο και κατά προτίμηση κλιματιζόμενο.
 




Μηνύματα
2.779
Reaction score
1.204
Η Χώρα μας έχει τεράστια ακτογραμμή ! Θα έπρεπε ΌΛΟΙ μας να έχουμε ναυτική παιδεία- εκπαίδευση και να μπορούσαμε ΌΛΟΙ μας να έχουμε οικονομικά κίνητρα να έχουμε τουλάχιστον ένα Ιστιοπλοικό να νοικιάζουμε στους τουρίστες για να μπαίνει ζεστό χρήμα στην Ελλάδα.Έχουμε Ήλιο θάλασσα ΠΟΛΛΑ νησιά ( ακόμα) και είμαστε ο ΙΔΑΝΙΚΟΣ χώρος για τον Εγγλέζο που είναι καλός καπετάνιος μεν αλλά στα λασπόνερα των Αγγλικών ακτών.

Καταλαβαίνετε όλοι ότι έχουμε κάτι ΙΔΑΝΙΚΟ και εμείς δεν μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε. Τα λεφτά και οι δουλειά πάει σε λίγους και μάλιστα πλέον ( μετά τον νέο νόμο.....) τα πράγματα είναι όλα πολύ μπερδεμένα στον τομέα της ασφάλισης των σκιππεράδων.

Η θάλασσα μας λοιπόν έχει να μας προσφέρει την υπέρτατη ελευθερία , την υπέρτατη αίσθηση διακοπών ένωσης του ανθρώπου με τη φύση και όποιος έχει κάνει διακοπές με ιστιοπλοϊκό μπορεί να καταλάβει την αίσθηση αυτή.

Βέβαια το να ανέβεις έστω σαν καλεσμένος σε σκάφος δεν είναι απλή υπόθεση. Πρέπει ΠΑΝΤΑ να έχεις στο μυαλό σου τον ΚΙΝΔΥΝΟ. Και πρέπει να προσαρμοστείς στην ζωή στο σκάφος που δεν έχει σχέση με την ζωή στο ξενοδοχείο.
Σκάφη υπάρχουν πολλά , το καλύτερο όπως έχουν πει πολλοί είναι ..... του φίλου σου !
Το κόστος είναι ΤΡΑΓΙΚΑ μεγάλο να έχεις ιδιόκτητο ιστιοπλοϊκό έστω 38 πόδια που θεωρείται μικρούλι ( αναλύθηκε παραπάνω).
Οι λύσεις είναι να γίνεις πλήρωμα σε αγωνιστικό αλλά είναι κάτι άλλο αυτό... τα περισσότερα αγωνιστικά που πάνε για να κερδίσουν δεν έχουν roller ούτε lazy bag και γενικά δεν έχουν τις ανέσης του κρουαζιεράδικου.
Μπορείς να βρίσκεις φίλους που εάν όχι όλοι 5 στους 8 να έχουν εκπαίδευση και να νοικιάζεται σκάφος από πχ Λαυριο για την Κολώνα Κύθνος , από Σαλαμίνα για Πόρο κτλ αυτό απαιτεί καλή και δυνατή παρέα, συνεργασία και όλών τα μάτια στραμμένα στην Ασφάλεια που πάντα πρέπει να είναι η πρώτη προτεραιότητα και όχι τα ούζα και οι μπύρες...

Εάν κάποιος ασχοληθεί και καταφέρει να δικτυωθεί με τις κατάλληλες γνωριμίες θα βρίσκει φτηνότερα σκάφη για ενοικίαση και που και πού κανένα μεροκάματο για μεταφορές..... ( Υπάρχουν και υπερατλαντικές μεταφορές ! ).
Βέβαια όλα αυτά αλλάζουν τον σύγχρονο μεσοαστικό Αθηναϊκό καθημερινό τρόπο ζωής και δεν είναι όλοι χαρούμενοι με τις αλλαγές.
Φέτος το καλοκαίρι για μένα, το πλήρωμα απέκτησε νέα μέλη και δεν μπορούμε να πάμε όλοι μαζί , σε 4-5 χρόνια θα θέλουμε έτσι όπως πάμε σκάφος 51.2άρι οπότε αρκούμαστε με μονοήμερα και ψάχνουμε τα ΣΚ. (θα σου νοικιάσουν σκάφος για ΣΚ σε νορμάλ τιμή μόνο σε ειδικές περιπτώσεις )
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Παρε ενα δευτεροχερο. Δωσε μεχρι 30κ. Δουλεψε το ενα καλοκαιρι. Και μετα βλεπεις. Αν το στεφανι χαλιεται απο την αρμυρα πρεπει να βρεις εναλλακτικη παρεα για την θαλασσα . Οι μεγαλες βαρκες ειναι τροπος ζωης, ο φιλος χωρις προσβαση τα λεει λιγο χοντρα επειδη μεγαλωσε και τον πιανει ναυτια. :roflmao:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.503
Reaction score
28.755
Τα flybridge έχουν συνήθως από πάνω τους τέντες, συνήθως ηλεκτρικές, που ανοιγοκλείνουν κατά βούληση.
Είναι πιο βολικά όταν κάθεσαι επάνω στην "βεράντα" τους, είτε οδηγώντας το σκάφος, είτε αραγμένο για να πίνεις τον καφέ ή για φαγητό.
Η θέα επίσης είναι καλύτερη.
Νομίζω ότι κάνουν άνετα για την Ελλάδα και κατά τη γνώμη μου είναι προτιμότερα.
Άλλο πράμα!!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.409
Reaction score
42.253
Παρε ενα δευτεροχερο. Δωσε μεχρι 30κ. Δουλεψε το ενα καλοκαιρι. Και μετα βλεπεις. Αν το στεφανι χαλιεται απο την αρμυρα πρεπει να βρεις εναλλακτικη παρεα για την θαλασσα . Οι μεγαλες βαρκες ειναι τροπος ζωης, ο φιλος χωρις προσβαση τα λεει λιγο χοντρα επειδη μεγαλωσε και τον πιανει ναυτια. :roflmao:
το στεφάνι είναι θαλασσόλυκος...οπότε την πάτησα :(
 

Μηνύματα
2.779
Reaction score
1.204
Ιστιοπλοϊκό 12 μέτρα.... ασφάλεια 2000€/ετοσ .
μουραβια 200€ - 1000€ Η αγορά .
Μέσα έξω σε καρνάγιο 600€-1500€
λιμανιατικα εντός αττικης από 1000€- 12000€
Λαιφραφτ- πυροσβεστήρες - φωτοβολίδες καπνογόνα 800€

Αυτά χωρίς αλλαγές υλικών ....
Χωρίς επισκευές....
Χωρίς σέρβις ....
Χωρίς πανιά....
[DOUBLEPOST=1528152719][/DOUBLEPOST]Χωρίς φορολογία....η οποία είναι μεγάλο θέμα ...
[DOUBLEPOST=1528152781][/DOUBLEPOST]


Εγώ σου είπα για λιμανιατικα....
Πολύ σωστά τα λές !
Α και η φωτό μου είναι από το πρώτο εκπαιδευτικό σκάφος ... Πήγασος του ΠΟΙΑΘ ( Λαγουδέρα rulezzzzz by farrr )

https://www.horc.edu.gr/sailing-boats?lightbox=image15vb

Είχαμε ΚΑΛΟ καιρό και είχαμε βγει ημερήσια . Το σκάφος αυτό έχει πουληθεί καθώς είναι πολύ Hardcore για εκπαίδευση....
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Για να πάρεις μια ιδέα του τι σε περιμένει: http://bfy.tw/ISP3

:D:D
:D:D:D ...
[DOUBLEPOST=1528194426][/DOUBLEPOST]Στις 5,30 τα ξημερωματα καηκαν και τα 2 λαμπακια πορειας του τρειλερ.


13925137_10154392444099929_6362499412223441489_n.jpg

[DOUBLEPOST=1528194885][/DOUBLEPOST]Μπουρινακι - τσουναμι, Κυθνο η Τζια, δεν θυμαμαι, εμεις την γλυτωσαμε.

13699999_10210233855712514_1023279545647052921_n.jpg
13700026_10210233857912569_536933054476319393_n.jpg
 

Attachments


Μηνύματα
537
Reaction score
2.390
Η κατοχή ενός σκάφους , σημαίνει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ κόστος – ειδικά σήμερα.

Μιλάω από πείρα 30+ ετών .

(Ένα μηχανοκίνητο σκάφος 8-9 μέτρων καλά συντηρημένο το κοστολογώ σε 800-1000 ευρώ κόστος για κάθε καλοκαιρινό σαββατοκύριακο – χωρίς το καύσιμο).

Ιδανικό σενάριο είναι η ενοικίαση .

Ένα απίθανο πλεούμενο που χαρίζει απλόχερα ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαρά είναι το καγιάκ.

Ατελείωτη ασχολία – διασκέδαση με ελάχιστο μπελά και παράλληλα άσκηση που κανένα σκάφος δεν χαρίζει.

Μην νομίζετε ότι είναι κατ ανάγκη φτηνό – ένα καλό καγιάκ με εξοπλισμό μπορεί να ξεπεράσει το διχίλιαρο, αλλά τα αξίζει .

Το παιδί παρακάτω δεν το γνωρίζω αλλά τον γουστάρω πολύ - και αυτό που κάνει το (ψιλο) κάνω σε πολύ πιό light βέβαια φάση,

 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.409
Reaction score
42.253
Η κατοχή ενός σκάφους , σημαίνει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ κόστος – ειδικά σήμερα.

Μιλάω από πείρα 30+ ετών .

(Ένα μηχανοκίνητο σκάφος 8-9 μέτρων καλά συντηρημένο το κοστολογώ σε 800-1000 ευρώ κόστος για κάθε καλοκαιρινό σαββατοκύριακο – χωρίς το καύσιμο).

Ιδανικό σενάριο είναι η ενοικίαση .

Ένα απίθανο πλεούμενο που χαρίζει απλόχερα ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαρά είναι το καγιάκ.

Ατελείωτη ασχολία – διασκέδαση με ελάχιστο μπελά και παράλληλα άσκηση που κανένα σκάφος δεν χαρίζει.

Μην νομίζετε ότι είναι κατ ανάγκη φτηνό – ένα καλό καγιάκ με εξοπλισμό μπορεί να ξεπεράσει το διχίλιαρο, αλλά τα αξίζει .
έχω τον ένα κουμπάρο που τη βρίσκει με το καγιάκ, μοναχικό πολύ βέβαια άθλημα και κατά βάση...άθλημα.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.396
Μηνύματα
2.901.457
Members
38.036
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top