Πλυντήριο πιάτων ΟΧΙ για Φίλο του Φόρουμ με Δίχως Πρόσβαση







Μηνύματα
1.755
Reaction score
814
Αυτό και αλάτι οταν χρειάζεται και όλα οκ.

View attachment 332425
Για πολλλααα χρονια χρησιμοποιουσα τετοιο και οταν χαλασε (δεν ανεβαζε νερο) πριν δυο χρονια το πλυντηριο και το ανοιξα, ειχε μισο χιλιοστό κοκκινες εναποθεσεις στο παγουρι χαμηλα και στον πιεσοστατη. Το καθαρισα με υδροχλωρικο οξυ και απο τοτε παιζει μια χαρα. Χωρις τετοιες ταμπλετες φυσικα
 


Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
Για πολλλααα χρονια χρησιμοποιουσα τετοιο και οταν χαλασε (δεν ανεβαζε νερο) πριν δυο χρονια το πλυντηριο και το ανοιξα, ειχε μισο χιλιοστό κοκκινες εναποθεσεις στο παγουρι χαμηλα και στον πιεσοστατη. Το καθαρισα με υδροχλωρικο οξυ και απο τοτε παιζει μια χαρα. Χωρις τετοιες ταμπλετες φυσικα
Κάτι άλλο σου κάνει τις εναποθέσεις , όχι οι ταμπλέτες.
Και εγώ πλένω χρόνια με δαύτες και δεν έχω εναποθέσεις πουθενά. Και με αρκετά σκληρό νερό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.203
Reaction score
41.821
Εχει χαλάσει η φτερωτή της αντλίας και δεν υπάρχει πλέον ανταλλακτικό οπότε αποσύρεται το πλυντηριάκι.

Μπήκα στα αίματα, με βάλατε και σε σκέψεις και έχω καταλήξει να πάω σε 60αρι. Οπερ θα τα κάνω ολίγον π@τάνα.

Εχω σχεδόν καταλήξει να πάω σε ελεύθερο που ως γνωστό υποτοιχίζεται, μπαίνει κάτω από τον πάγκο δλδ, απλά προεξέχει λίγο. Ετσι θα είναι λιγότερη η μανούρα με τα ντουλάπια στην κουζίνα.
Βασικά θα καταργηθεί ένα το οποίο θα σπάσει σε 2 μικρότερα που θα μπουν εκατέρωθεν του πλυντηρίου. Με το ελεύθερο δεν θα χρειαστεί να φτιάξω κουτί, να μπλέξω με προσόψεις, και θα υπάρχει ευελιξία να πάει και αλλού αν χρειαστεί στο μέλλον.

Βέβαια αυτά είναι προβληματάκια που λύνονται για αυτό έγραψα σχεδόν πιο πάνω. Γιατί στην τελική ένα κουτί είναι ακόμα και κάποια μοντέλα δίνουν και πρόσοψη σε ανοξείδωτο οπότε δεν μπλέκεις με το ξύλο των υπόλοιπων ντουλαπιών που δεν υπάρχει πια...ή τέλος πάντων βάζουμε και ένα άλλο χρώμα αν καταλήξω πάλι σε εντοιχισμένο.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά; γιατί πήγα και τα είδα όλα από κοντά και έχω καταλήξει σε 2 μοντέλα που κάπως αξίζουν για τα δικά μου μάτια και κριτήρια. Ενα εντοιχισμένο της NEFF που έχει τα περισσότερα features από τα ομόσταβλα του, και ένα ελεύθερο της LG, ίσως το μόνο στην αγορά που έχει κάτι έξτρα από τον ανταγωνισμό (ατμό, κάτι έξτρα εκτοξευτήρες, πάσχει λίγο στο app, φοβάμαι την αξιοπιστία του). Περιμένω να μάθω τιμή για το NEFF, είπαν ότι θα μου κάνουν κάποια έκπτωση λόγω μη ύπαρξης του ανταλλακτικού, και μετά θα αποφασίσω κάνοντας σούμα όλα τα επιμέρους στοιχεία. Δεν έχω αποκλείσει και Bosch ελεύθερο. Η NEFF δεν έχει ελεύθερα. Κάπου παίζει και ένα εντοιχισμένο Bosch που έχει δική του πόρτα αλλά δεν υπήρχε ζωντανό ακόμα στην έκθεση. Η Miele δεν με έπεισε ότι αξίζει τα παραπάνω λεφτά που ζητάει.

Τέλος πάντων, για άλλο λόγο τα γράφω όλα αυτά :biggrin: :roflmao:
Πήγα σε μαγαζιά, μεγάλα, σήμερα. Οι πιο τρομακτικές προβλέψεις που είχα στο μυαλό μου πριν κάποια χρόνια νομίζω ότι πλέον πλησιάζουν με βήμα ταχύ. Τα μαγαζιά είναι χώροι όπου ζουν κάτι τύποι που τους λένε πωλητές, σύμβουλους πωλήσεων ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Αυτά τα μαγαζιά θα κλείσουν σύντομα. Και όλοι αυτοί θα πρέπει να βρουν κάποιο άλλο χώρο για να ζουν, δεν ξέρω που μπορεί να φιλοξενηθούν αλλά αυτό που γίνεται σήμερα δεν μπορεί να κρατήσει για πολύ ακόμα. Ερχονται πολύ δύσκολα χρόνια. :(
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.432
Reaction score
78.443
Δεν ήταν για εμένα η παρατήρηση. Εγώ δεν θυμάμαι καθόλου πως ήταν
να ένας ωραίος τίτλος νήματος που θα μπορούσε να κονταροχτυπηθεί στα ίσα με εκείνο της κολονοσκόπησης :biggrin:
 

Μηνύματα
15.429
Reaction score
21.596
Μάνα μου βρες έναν που κάνει επισκευές ηλεκτρικών συσκευών και γμτο το επίσημο service.
Θα σου βρει αντλία πλυσίματος ακόμα και μτχ
Τζαστ σεινγκ
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.203
Reaction score
41.821
Μάνα μου βρες έναν που κάνει επισκευές ηλεκτρικών συσκευών και γμτο το επίσημο service.
Θα σου βρει αντλία πλυσίματος ακόμα και μτχ
Τζαστ σεινγκ
Να το ρωτήξω κι αυτό, είναι και 20 χρονώ μοντέλο. Δεν ήμουν εδώ όταν έγινε η διάγνωση και από ότι κατάλαβα έχει φαγωθεί τελείως το impeller από τη χρήση και αυτό είναι ένα assembly με το μοτεράκι του και δεν υπάρχει μόνο του. Ο τεχνικός άφησε μήνυμα ότι θα ψάξει μήπως υπάρχει κάτι αλλά δεν βρέθηκε. Του έχω εμπιστοσύνη του συγκεκριμένου γιατί είναι ο ίδιος που έρχεται χρόνια στο σπίτι όταν παρουσιάζεται βλάβη σε κάποια συσκευή και γνωρίζει και το παρελθόν μου 8-).
Τώρα μπορεί κάποιο συνεργείο απέξω να έχει σε κάποιο ράφι ξεχασμένη καμιά αντλία. Θα κάνω στα τυφλά 2-3 τηλέφωνα αύριο μήπως και.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.203
Reaction score
41.821
Αμα ξετε κάνα σοβαρό σέρβις στην Αθήνα γράψτε το βρε σείς. Με το τσιγκέλι σας τα βγάλω!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.091
Μηνύματα
2.888.095
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top