Ποδήλατο

Μηνύματα
16.193
Reaction score
22.803
Σήμερα έκανα μπουγάδα
Έπλυνα αλυσίδα και ντραιβ τρειν και λέω δεν ανοίγω και χαμπ να γρασαρω να γίνω αθόρυβος.
Φώτο δεν έβγαλα γιαντα είχα νεύρα αλλά ρε παιδί μου είναι κάτι ποδηλατάδες πολύ γκαου μπιου.
Το ελεύθερο ήταν τέρμα στεγνό. Μιλάμε ίχνος γράσου πεντακάθαρο.
Η κασέτα πάνω στεγνή και αυτή.
Το παξιμάδι το ίδιο και με σημάδια κακού σφιξιματος (αυτά τα γρέζια στο αλουμινένιο σπείρωμα)
Ο άξονας με σημάδι εκεί που πατάει το ρουλεμάν του ελεύθερου.
Τα έβγαλα όλα, γρασάρισμα τα απαντά ρουλεμάν ελεύθερο σπειρωματα εβρυγουερ.

Εντωμεταξύ είδα και σημάδια στις ακτίνες μάλλον από αλυσίδα.

Τεσπα πλέον το ελεύθερο είναι αθόρυβο, αύριο μπορεί να ανοίξω και μπροστινό τροχό για μπουγάδα.

Έβαλα και το ητουμπ και ρύθμισα τα οφσετ στα ντεραγιε - εντάξει για χαζούς τελείως- η μόνη απορία είναι πως ρυθμίζουμε το ιντεξινγκ πίσω, δεν βρήκα ρύθμιση
 




Μηνύματα
21.444
Reaction score
15.468
Η ρύθμιση του ντεραγιέ, να πηγαινει σωστά την αλυσίδα από το ένα γρανάζι στο άλλο (στα μηχανικά ντεραγιέ ρυθμίζεται προφανώς από το τέντωμα του συρματόσχοινου) .

(διόρθωσα λίγο την αρχικη διατύπωση, τι ρυθμίζεται! )
 
Last edited:



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Εκεί που βρήκες του μπροστά ντεραγιέ στο etube, παραδίπλα είναι και του πίσω. Πάντως αυτή τη φορά στη νέα di2 έκανε μ@λακια η shimano στη χειροκίνητη ρύθμιση. Πήγε και ενσωμάτωσε το junction box στο πίσω ντεραγιέ και ότι και να συμβεί στο δρόμο πρέπει να κατέβεις απ' το ποδήλατο για να κάνεις δλειά. Στη θκιάμ περίπτωση το έχω στο τιμόνι και κάνω επιτόπου δλειά. Είναι πολύ βολικό και έχει χρειαστεί πάνω στη προπόνηση άπειρες φορές.
 

Μηνύματα
21.444
Reaction score
15.468
Αυτό το "άπειρες φορές" που έχει χρειαστεί, δεν μου ακούγεται καλά! (μιας και στα μηχανικά, δεν μου έχουν χρειαστεί τέτοιες ρυθμίσεις 'άπειρες φορές' στο δρόμο) :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Στη θκιάμ περίπτωση Σώτο έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, συνήθως χάνει τη ρύθμιση επειδή έχω αφαιρούμενη μπαταρία, όταν τη ξανά τοποθετώ κάνει κάποιο τσέκ (όχι πάντα) και κάποιες φορές χάνει τη απόλυτη ρύθμιση. Έχει συμβεί επίσης μετά από πάτημα να μετακινηθεί ο πίσω τροχός και να χρειαστεί, qr βλέπς...
 

Μηνύματα
21.444
Reaction score
15.468
Την μπαταρία υπάρχει λόγος να την βγάζεις; εκτός από κάποια συντήρηση δηλαδή του ποδήλατου...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Έχω μπαταρία που φορτίζει εκτός ποδηλάτου, το junction box στο τιμόνι έχει επιλογή και για τον κλασικό φορτιστή χωρίς να βγαίνει η μπαταρία αλλά δεν έχω αγοράσει επειδή γίνετε η δλειά και έτσι. Το σύστημα αυτό με τη μπαταρία με βόλεψε πολύ και το μετέφερα και στο νέο κουρσάκι, έχω μια μπαταρία εδώ, εκεί και παραπέρα και δεν χρειάζεται να κουβαλάω το φορτιστή. Επίσης το έχω αφήσει ετσά και για λόγους ασφαλείας, δεν έχει συμβεί, ούτε έχει ακουστεί κάτι, ο διάολος όμως έχει πολλά ποδάρια, οπότε καλύτερα η μπαταρία να αφαιρείται άμα παρατάς το ποδήλατο σε περίεργες συνθήκες ή για καιρό χωρίς χρήση.
-1673978571-9765_medium.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Αυτό λέμε έρωτα, θυμάσαι που παράτσα το ποδήλατο καλοκαίρι μέσα στη ζέστη και είχε σταματήσει να λειτουργεί η di2.
Άμα είναι μέσα στο παλουκόσελο και συμβεί το ότι δήποτε δεν θα προλάβεις να κάνεις κάτι, βέβαια η shimano έχει βάλει δικλειδα ασφαλείας πάνω σε ένα κύκλωμα στη μπαταρία και κόβει το ρεύμα προς τα ντεραγιέ, αυτό είχε πάθει εμένα, κλειδώνει ένα ολοκληρωμένο και σταματά τη επικοινωνία με το υπόλοιπο σύστημα ώστε να μην υπάρχει επικοινωνία και βραχυκύκλωμα σε περίπτωση που φουσκώσει η μπαταρία. Πάντως άμα φτάσει εκεί δλειά το σκελετό του ποδηλάτου τον χάνεις...

Edit.
Σε αφορά λοιπόν και εσένα αυτό που ανέφερα. Μη παρατάς το ποδήλατο στο ήλιο, αν η θερμοκρασία ξεπεράσει τους 50°c θα πρέπει να αλλάξεις μπαταρία μετά, η μπαταρία κλειδώνει αλλά μετά δεν υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσει μέσω διαγνωστικού ή μέσω app. Τον πούλο κοινός...
 
Last edited:

Μηνύματα
16.193
Reaction score
22.803
το θυμάμαι αυτό που χες πάθει
εμένα στο μπαλκόνι δεν πάει πάνω απο θερμοκρασία περιβάλλοντος, είναι σκιασμένο καλά όλη τη μέρα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Έχει συμβεί σε πολύ κόζμο, τελευταία φορά ήταν ενός γνωστού που σταμάτησε Βάρκιζα για καφέ μετά από προπόνηση. Παράτησε το ποδήλατο Αύγουστο μήνα όξω και μετά ανέβηκε τα λιμανάκια με δίσκο, πρώτη φορά λέει είδε 500 βατ για τόση ώρα :roflmao:
 

Μηνύματα
16.193
Reaction score
22.803
το λοιπόν μετά την κατάσταση που είδα στους τροχοί μου, μια τσαντίλα την πήρα, να πάρω κάτι τέτοιο;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Προτείνω το πολύ μέχρι 38mm προφίλ για να είναι για όλες τις χρήσεις.
 

Μηνύματα
16.193
Reaction score
22.803
δεν έχει το ρημάδι, μετά είναι ακόμα μεγαλύτερο.
ίσως να έχει σε αλουμίνιο αλλά από ότι βλέπω έχουν ξεκινήσει και τις παχαίνουν.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Η αλήθεια είναι ότι πουλάνε τρελά οι τροχοι με μεγάλο προφίλ, έχουν ζήτηση επειδή γεμίζει το ποδήλατο και δείχνει πχιο όμορφο, όταν όμως βρεθείς σε πλάγιους ανέμους καταλαβαίντς ότι ήταν πεταμένα λεφτά. Μέχρι 38mm παλεύεται και είσαι ακριβώς στη μέση για αναβάσεις και για ρυθμό στις ευθείες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.001
Μηνύματα
2.925.020
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top