Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.260
Reaction score
44.599
Δγιό επιλογές παίζουν μάστορα, είναι και οι δγιό κόντρα στη γυαλάδα. ;)
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Δγιό επιλογές παίζουν μάστορα, είναι και οι δγιό κόντρα στη γυαλάδα. ;)
Ε, τότε το Giant. Τέλος. Εάν υπάρχει πρόβλημα με το σωματότυπο σου , να κάνεις εγχείρηση. :D 😍 Θα σου τραβήξουμε λίγο τα πόδια εγώ και ο Σώτος και θα έρθει ταμάμ. :D 😍

Κοίτα τι έκανε ο άλλος. :D

 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.228
Reaction score
85.167
Το πιο όμορφο είναι το Giant. Από brand είναι περίπου ισότιμα με το Giant να κερδίζει λίγο τα τελευταία χρόνια.

Το BMC του wizzy θα το διάλεγα με κλειστά μάτια γιατί είναι ...μάρκα! Αλλά πανάκριβο οπότε γυρνάμε στο Giant. :biggrin:
 


Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Το πιο όμορφο είναι το Giant. Από brand είναι περίπου ισότιμα με το Giant να κερδίζει λίγο τα τελευταία χρόνια.

Το BMC του wizzy θα το διάλεγα με κλειστά μάτια γιατί είναι ...μάρκα! Αλλά πανάκριβο οπότε γυρνάμε στο Giant. :biggrin:
Πες τα του. Του τα λέω εγώ αλλά δεν με ακούει επειδή είμαι άσχετος. :D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.260
Reaction score
44.599
Το πιο όμορφο είναι το Giant. Από brand είναι περίπου ισότιμα με το Giant να κερδίζει λίγο τα τελευταία χρόνια.

Το BMC του wizzy θα το διάλεγα με κλειστά μάτια γιατί είναι ...μάρκα! Αλλά πανάκριβο οπότε γυρνάμε στο Giant. :biggrin:
Περισσότερο με νοιάζει να κουμπώσω απόλυτα, πάρα η ομορφιά. Έχει σίγουρα και αυτή μερίδιο αλλά στο τέλος της μέρας μένει πχιο σε κάνει να εκτονώνεσαι. Προς το giant κλείνω και εγώ, σκέφτομαι μαναχά ότι θα γυρνώ σπίτι και θα βάζω κομπρέσες στο αυχενικό :biggrin:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.148
Reaction score
20.721
@bretsos

Το BMC του wizzy θα το διάλεγα με κλειστά μάτια γιατί είναι ...μάρκα!
Αυτό ακριβώς! BMC και ξερό ψωμί! :biggrin:

Υ.Γ.: Έχει κι άλλα μοντέλα ρε, κοντά στα χρήματα που θες να δώσεις (νομίζω...:unsure:).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.260
Reaction score
44.599
@bretsos





Υ.Γ.: Έχει κι άλλα μοντέλα ρε, κοντά στα χρήματα που θες να δώσεις (νομίζω...:unsure:).
Αρέ της πτάνας γίνεται από επιλογές, είπα να περιορίσω όμως τη παλέτα των επιλογών ως προς τη γεωμετρία , αλλιώς χάθηκες. Η κάθε εταιρία έχει το δικό της χαρακτήρα στα πλαίσια.
 


Μηνύματα
15.430
Reaction score
21.597
αν πας στο giant τότε συμφέρει ασυζητητί να πάρεις μόνο σκελετό.
απο τη στιγμή που στο Μ πάει εκδρομή ο δισκοβραχίονας και το τιμόνι θα σου βγει πάνω από τα 7000 λη κοντά εκεί με την όποια έκπτωση.
ο σκελετός έχει 2700 ο απλός και 3700 ο sl - ο κωστάκης (ότι αξία έχει αυτό) μου έλεγε οτι οι ακριβές εκδόσεις δεν είναι μόνο για βάρος , είναι πιο δεμένες στο BB για γκαζιάριδες.
αν είναι να δώσεις κοντά στα 7000 , παίρνεις SL και πιθανότατα DA groupset
πχ https://www.bike-discount.de/en/shimano-dura-ace-di2-r9250/r9270-2x12-speed-upgrade-kit-disc-11-30 + τον δισκοβραχίονα με το βατόμετρο που θέλεις
ή αυτό https://r2-bike.com/SHIMANO-Dura-Ace-Di2-Road-Group-R9270-hydraulic-Disc-Brake-2x12
και το αριστερό βατόμετρο του και φυσικά τους τροχούς και το τιμόνι που θέλεις.
αν πας σε Ultegra γλυτώνεις εύκολα ένα 1000αρικο.

δε σε βλέπω για έτοιμο προϊόν πάντως
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.260
Reaction score
44.599
Ρε συ, λες να μη τα γνωρίζω όλα αυτά?
Σιγά μη μπω σε αυτή τη διαδικασία, ξέρς πόση ταλαιπωρία έχεις να τραβήξεις μοντάροντας ένα πλαίσιο στο σπίτι, όλο κάτι θα λείπει, όλο στο τρέξιμο θα είμαι και κούραση στα γόνατα, απορρίπτεται και μόνο σαν σκέψη. Ήδη το να κόψω το λαιμό στο καινούριο με κουράζει και μόνο σαν σκέψη, πρέπει όμως να γίνει...
Ας έρθει όπως έρθει, να το πατήσω και θα δω στη πορεία τι θα χρειαστεί, 170mm βραχίονες σίγουρα, τιμόνι ίσως όχι, θα δούμε.
Αυτό είναι το καλό με το orbea, το παραγγέλνεις με ότι θες, μέχρι το δικό σου χρωματισμό, ο giant δεν έχει τέτοια κόλπα στη παραγγελία.
Ααα και κάτι που έχει σημασία. Το giant έρχετε με καλύτερους τροχούς, το orbea είναι για πέταμα...
 
Last edited:

Μηνύματα
15.430
Reaction score
21.597
αφού τα γνωρίζεις η λογική λεει orbea μόνο
αλλιώς θέτεις τον πήχη ψηλότερα που έτσι και αλλιώς θα φτάσεις με τις αλλαγές.
δηλαδή οι τροχοί του giant θα σε βγάλουν τη χρονιά;
να ξες πάντως οι καινούριες σειρές δουλεύουν ασύρματα , αν δεν θες να τραβήξεις καλώδιο από μανέτες στην μπαταρία με 2 CR2032 την έκανες για 5-6 μήνες.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.260
Reaction score
44.599
Για αυτό παίζει το ίδιο ψηλά και το orbea, επειδή το παραγγέλνεις με το λαιμό που θες, με το μήκος βραχίονα που θες, με το μήκος τιμονιού που θες, έχει επιλογές σε σέλα και τροχούς, ο giant νταβατζής διότι έχει άλλα νούμερα στα πλαίσια, σε λέει, εγώ έτσι τα πουλάω γιατί βάση του ύψος του αναβάτη αυτά παίζουν ως δεδομένα. Θεωρώ ότι θα αλλάξει στο μέλλον αυτή η πολιτική σε αναβάτες που έχουν συγκεκριμένα δεδομένα.
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Για αυτό παίζει το ίδιο ψηλά και το orbea, επειδή το παραγγέλνεις με το λαιμό που θες, με το μήκος βραχίονα που θες, με το μήκος τιμονιού που θες, έχει επιλογές σε σέλα και τροχούς, ο giant νταβατζής διότι έχει άλλα νούμερα στα πλαίσια, σε λέει, εγώ έτσι τα πουλάω γιατί βάση του ύψος του αναβάτη αυτά παίζουν ως δεδομένα. Θεωρώ ότι θα αλλάξει στο μέλλον αυτή η πολιτική σε αναβάτες που έχουν συγκεκριμένα δεδομένα.
Ε, άμα είναι έτσι πάρε το Orbea. Τι να την κάνες την ομορφιά εάν δεν είναι λειτουργικό για εσένα. Διάλεξε κανένα καλό χρώμα μήπως και ομορφύνει κιόλας.

Αυτά τα προγράμματα ... λένε τίποτε ;

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.260
Reaction score
44.599
Αυτά τα προγράμματα ... λένε τίποτε ;

Ένας μπούσουλας είναι, απέχουν πολύ όμως από τις ιδιαιτερότητες του σωματοτυπου στη πραγματικότητα και τη φυσιολογία του κάθε αναβάτη
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Ένας μπούσουλας είναι, απέχουν πολύ όμως από τη πραγματικότητα και τη φυσιολογία του κάθε αναβάτη
Το Orbea για να σου αναλύσω την "ασχήμια" του αισθητικά .... α) έχει άσχημα λάστιχα β) έχει τριχρωμία. γ)πολύ φανταζί, και εφετζίδικό όχι κάπως σοβαρό.

Εάν σε αναγκάζει για τριχρωμία ...προσπάθησε να διαλέξεις ένα χρώμα που να είναι π.χ. μαύρο όπως η σέλα και το τιμόνι ... ώστε να πας σε διχρωμία. Εάν δεν μπορείς και αυτό τοτε διάλεξε ένα χρώμα κοντά τονικά μεταξύ των δύο (εν συνόλο τριών) απο τα δύο χρώματα που θα σου αφήνουν σαν επιλογές.

Είναι " φανταζί" πολύ ... κατάλαβες ; Βέβαια άλλους θα τους αρέσει ή μετά εάν έχουν συνδυασμό τριών χρωμάτων που να τυχαίνει να είναι πολύ ταιριαστά.

Εάν σέλα και τιμόνι είναι αναγκαστικά μαύρα ...πηγαινε στην πρώτη λύση που σου λέω. Διάλεξε να είναι και μαύρο μέρος του σκελετού.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.093
Μηνύματα
2.888.140
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top