Ποδήλατο


Μηνύματα
15.884
Reaction score
22.258
Να σου πω έχει κάτι σετάκια η pro και η topeak που σε πλαστική βάση παίρνει σαμπρέλα , αμπούλες και το δικό τους εργαλείο για βάση παγουροθηκης ή κάτω από σέλα κάπου τις είχα μπανισει αλλά δεν θυμάμαι που
 

Μηνύματα
21.072
Reaction score
15.089
Στο road έχω αυτό εδώ και πολύ καιρό, μόνο εγώ δεν χωράω μέσα...


Στο MTB ένα μικρό τσαντάκι σέλας της Lezyne, μια χαρά κι αυτό...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.846
Reaction score
46.058
Οι παγουροθηκες είναι πολύτιμες Σώτο, εντωμεταξύ κάτι έχει αλλάξει και χρειάζομαι επιπλέον νερό το τελευταίο καιρό, ενώ χρειαζόμουν ένα λίτρο παλιότερα στις σύνηθες προπονήσεις, πλέον δεν με φτάνει με τίποτα.
 

Μηνύματα
21.072
Reaction score
15.089
Ναι, οι παγουροθήκες χρειάζονται, αλλά έτσι όπως προγραμματίζω πλέον τις διαδρομές μου έχω και σημεία ανεφοδιασμού, αλλά συχνά φτάνει μόνο και η μία. Τώρα αν πάω κάπου στην ερημιά πολλά χιλιόμετρα με τη ζέστη (σε κάποια μεγάλη ανηφόρα πχ) εκεί προκύπτουν κάποια θέματα (αλλά υπάρχουν κι άλλες λύσεις).
 

Μηνύματα
15.884
Reaction score
22.258

Στην περίπτωση μας έχει κούμπωμα για κάτω από σέλα χωρίς βελκρο και μλκς την ξεκουμπώνεις και την παίρνεις μαζί σου
 

Μηνύματα
21.072
Reaction score
15.089
Είχα (ίσως έχω ακόμα) μια παρόμοια που είχα πάρει όταν αγόρασα το τρέκινγκ πριν 9 χρόνια (δεν θυμάμαι μάρκα). Οκ κούμπωνε, αλλά δεν ήταν καθόλου σταθερή στον δρόμο, ταλαντευόταν συνέχεια. Δεν βλέπω αυτή της Pro να έχει μεγάλη διαφορά, παρόμοιος φαίνεται ο μηχανισμός της.

Από ό,τι φαίνεται από κριτικές (λίγες όμως), η συγκεκριμένη έχει κι εύθραυστη (σχετικά) βάση, που στηρίζεται σε ένα μπουλονάκι.


ΥΓ. Δεν ξέρω αν υπάρχουν, αλλά ένας τέτοιος μηχανισμός θα έπρεπε να έχει τρία σημεία στήριξης, 2 συρταρωτά (δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά) κι ένα κουμπωτό για να απελευθερώνει το τσαντάκι. Μόνο έτσι θα ήταν σταθερό.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.846
Reaction score
46.058
Αυτό που είπε ο Σώτος ισχύει, το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το βέλκρο που τυλίγεται σε rails & Seatpost.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.561
Μηνύματα
2.909.581
Members
38.063
Νεότερο μέλος
sekemefere
Top