Ποδήλατο


Μηνύματα
15.890
Reaction score
22.266
Να σου πω έχει κάτι σετάκια η pro και η topeak που σε πλαστική βάση παίρνει σαμπρέλα , αμπούλες και το δικό τους εργαλείο για βάση παγουροθηκης ή κάτω από σέλα κάπου τις είχα μπανισει αλλά δεν θυμάμαι που
 

Μηνύματα
21.099
Reaction score
15.107
Στο road έχω αυτό εδώ και πολύ καιρό, μόνο εγώ δεν χωράω μέσα...


Στο MTB ένα μικρό τσαντάκι σέλας της Lezyne, μια χαρά κι αυτό...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.868
Reaction score
46.082
Οι παγουροθηκες είναι πολύτιμες Σώτο, εντωμεταξύ κάτι έχει αλλάξει και χρειάζομαι επιπλέον νερό το τελευταίο καιρό, ενώ χρειαζόμουν ένα λίτρο παλιότερα στις σύνηθες προπονήσεις, πλέον δεν με φτάνει με τίποτα.
 

Μηνύματα
21.099
Reaction score
15.107
Ναι, οι παγουροθήκες χρειάζονται, αλλά έτσι όπως προγραμματίζω πλέον τις διαδρομές μου έχω και σημεία ανεφοδιασμού, αλλά συχνά φτάνει μόνο και η μία. Τώρα αν πάω κάπου στην ερημιά πολλά χιλιόμετρα με τη ζέστη (σε κάποια μεγάλη ανηφόρα πχ) εκεί προκύπτουν κάποια θέματα (αλλά υπάρχουν κι άλλες λύσεις).
 

Μηνύματα
15.890
Reaction score
22.266

Στην περίπτωση μας έχει κούμπωμα για κάτω από σέλα χωρίς βελκρο και μλκς την ξεκουμπώνεις και την παίρνεις μαζί σου
 

Μηνύματα
21.099
Reaction score
15.107
Είχα (ίσως έχω ακόμα) μια παρόμοια που είχα πάρει όταν αγόρασα το τρέκινγκ πριν 9 χρόνια (δεν θυμάμαι μάρκα). Οκ κούμπωνε, αλλά δεν ήταν καθόλου σταθερή στον δρόμο, ταλαντευόταν συνέχεια. Δεν βλέπω αυτή της Pro να έχει μεγάλη διαφορά, παρόμοιος φαίνεται ο μηχανισμός της.

Από ό,τι φαίνεται από κριτικές (λίγες όμως), η συγκεκριμένη έχει κι εύθραυστη (σχετικά) βάση, που στηρίζεται σε ένα μπουλονάκι.


ΥΓ. Δεν ξέρω αν υπάρχουν, αλλά ένας τέτοιος μηχανισμός θα έπρεπε να έχει τρία σημεία στήριξης, 2 συρταρωτά (δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά) κι ένα κουμπωτό για να απελευθερώνει το τσαντάκι. Μόνο έτσι θα ήταν σταθερό.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.868
Reaction score
46.082
Αυτό που είπε ο Σώτος ισχύει, το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το βέλκρο που τυλίγεται σε rails & Seatpost.
 


Μηνύματα
15.890
Reaction score
22.266

Τρομερό commuter και ελαφρύ.
Ιμάντας χωρίς λάδια και χαζομάρες , φώτα φρένα και αυτονομία εύκολα 45χλμ με καλή ταχύτητα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.868
Reaction score
46.082
Η σέλα αυτή μου στοίχησε όσο εννιά~ λογαριασμοί της ΔΕΗ :biggrin:
One piece με ιδιαίτερα σκληρό pad, όσο και αυτό της προηγούμενης γενιάς.
IMG_20240829_121149.jpg
IMG_20240829_121622.jpg


Έχω κάνει μια διαπίστωση με τις σέλες γιά όσους το ψάχνουν λίγο παραπάν.
Συνήθως οι σέλες (δεν έχει σημασία η τιμή) με μεταλλικά rails δεν κάθονται απόλυτα ευθεία στο clamp του Seatpost.
Αυτό συμβαίνει επειδή τα γυρίσματα γίνονται σε στράντζα και δεν γίνεται απόλυτα, ελάχιστα να ξεφύγει έχει ως αποτέλεσμα να κάθεται η σέλα στραβά. Έχω 3 prologo Scratch m5 με tirox rails, και οι 3 σέλες κάθονται στραβά, η μία μπατάρει 1° αριστερά, η άλλη 2° δεξιά και η τρίτη είναι σχεδόν ευθεία. Έχει να κάνει καθαρά με το ποιος δουλεύει τη στράντζα και σε τι κέφια είναι...
Το φαινόμενο αυτό δεν υπάρχει στις σέλες με carbon rails, εφόσον το clamp του παλουκόσελου σφίγγει σωστά και είναι σωστό, η σέλα με carbon rails θα κάτσει απόλυτα ευθεία.
Αυτά, ορμάτε τώρα!! :biggrin:
 

Μηνύματα
15.890
Reaction score
22.266
Και που το πρόβλημα και εσύ μπαταρισμενος είσαι άμα πετύχεις το σωστό μπαταρισμα τύφλα να χει το μπαικφιτ
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.868
Reaction score
46.082
Έτσι Μαρή το ανακάλυψα, έβαζα προσθήκες και έβλεπα στο βίνδεο που τραβούσα ότι συνέχιζα να κάθομαι στραβά, μετά πολλά ανακάλυψα ότι και οι σέλες δεν κάθονται ίσα.

Ιγώ δεν είμαι μπαταρισμέμο, είμαι παρμένο, σκελετικά αλλά και εγκεφαλικά :lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.868
Reaction score
46.082
Δεν ακριβώς το ίδιο μέγεθος, από το σημάδι των 80mm όπου είναι το σημείο αναφοράς είναι πχιο κοντή και στη ουρά αλλά και στη μύτη.
245cm vs 255cm
Διαφορά υπάρχει και στο πλάτος που πατάνε τα κόκαλα της λεκάνης.
142mm vs 140mm.
Δεν είναι 142mm όπως διαφημίζεται.
Η μύτη είναι πχιο χοντρή στη Superlight, αυτό δεν με αρέσει διότι θα υπάρχουν τριβές στα μποτάκιαμ...
Βάρος.
128g vs 160g
IMG_20240829_143206.jpg
IMG_20240829_142428.jpg
Η απλή έκδοση είναι μια εξαιρετική σέλα, ορμώμενος από αυτό έδωσα τις παραπάν παράδες για τη νέα έκδοση, καιρός όμως να επιστρέψει στο deda όπου και ανήκει.
Ελπίζω και η νέα να είναι το ίδιο καλή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.584
Μηνύματα
2.909.957
Members
38.067
Νεότερο μέλος
Marios HiFi
Top