Ποδήλατο


Μηνύματα
82
Reaction score
126
Για παπούτσι εγώ επιλέγω πάντα τη ναυαρχίδα της gaerne, έχω τα ίδια σε mtb αλλά και σε έκδοση road.
Η gaerne έχει γενικά στενή γραμμή στο μετατάρσιο και στο εμπρός μέρος, αυτό εξαρτάται όμως και από μοντέλο σε μοντέλο.
Η προηγούμενη ναυαρχίδα είχε πραγματικά στενή γραμμή, η νέα σειρά είναι σαφώς πιο άνετο παπούτσι με περισσότερο χώρο στα μετατάρσια.
Αυτό που κάνει για μένα τη διαφορά και επιλέγω gearne είναι η εφαρμογή και η φιλοσοφία σύσφιξης των boa, η σύσφιξη των boa πλάι δεν ασκεί πίεση στο πόδι και μπορείς να τα έχεις αρχικά πολύ σφιχτά χωρίς να χρειάζονται στη πορεία επιπλέον σύσφιξη. Τα υλικά είναι κορυφαία και αυτό αποδεικνύεται σε βάθος χρόνου, τα παπούτσια δεν χάνουν τη φόρμα στο άνω μέρος και η επιλογή του ud carbon στο πάτο είναι το ίδιο άκαμπτος όσο ήταν καινούριος.
Για μένα είναι μονόδρομος τα gaerne G. STL με δείκτη ακαμψίας 12, είναι τα μόνα που μπορούν να υποστηρίξουν τη δύναμη που βάζω ώστε να περνά ατόφια στα πεντάλ χωρίς απώλεια. Για αναβάτες που δεν τρώνε μπάμιες η σειρά έχει φτηνότερα μοντέλα με stiffness index 10.

Η δική πρόταση Γιώργη για σένα είναι αυτή.
Τα νούμερα είναι ρεαλιστικά στη gaerne, και πιστεύω θα είσαι κομπλέ με το συγκεκριμένο για πολύ καιρό.
τα ιδια περιπου χαρακτηριστικά και ποιότητα με τα Specialized s-works 7 και τα νεότερα torch, BOA φυσικά για έυκολη ρύθμιση εν κινήσει, υψηλή ποιοτικα υλικών,τα δικά μου μετα απο 3+ χρόνια ειναι σαν καινούργια,άνετα (βγαίνουν και σε wide έκδοση) και Sole Stiffness: 15.0
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.281
Reaction score
47.188
Είχα αγοράσει παλιά Πάσχο κάτι sworks με carbon πάτο και σε ένα χρόνο είχε γίνει το ενώ μέρος βρακί, όσο και να τα έσφιγγα έπλεε το ποδάρι μέσα στο παπούτσι, από τότε είπα ποτέ ξανά specialized παπούτσα.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.067
Σκέφτομαι και εγώ για παπούτσια. Έχω κάτι mountain προς το παρόν και σκέφτομαι:
Sidi (ο "βασανιστής") ορκίζεται σε αυτά ωσάν το Ευαγγέλιο... Κρατάνε ικανοποιητικά πολλά χρόνια χωρίς να ξεχειλώνουν...λέει.
Shimano
Lake δυσκολάκι να δοκιμάσω αλλά από αυτά που ακούω έχεις πολλές πιθανότητες να βρεις αυτό που θες.
Gaerne
Για πείτε εμπειρίες; Θα αγοραστούν μετά από το 1ο 6μηνο που θα οδηγηθεί το ποδήλατο να ξέρουμε τι θέλουμε...
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.474
Reaction score
21.232
Καλά τότε, θέλω φώτο φορεμένο με τη τρίχα πουρνάρα, μη δω καμιά ξυρισμενη γάμπα γιατί θα χάσω πάσα ιδέα :lolsign:
Λοιπόν, για πες, με κόκκινη καλτσούλα ή με μαύρη καλτσούλα; :roflmao:

IMG_20241004_173008.jpg


IMG_20241004_172835.jpg


IMG_20241004_173108.jpg


Τη Δευτέρα, προχθές, έκανα μια έρευνα αγοράς στα τοπικά καταστήματα για παπούτσια, με την πρόθεση να μείνω στην έρευνα και να προχωρήσω στην αγορά κάποια στιγμή στο νέο έτος.

Στο τελευταίο κατάστημα που μπήκα, "έπεσα πάνω" στα εικονιζόμενα SIDI Shot, σε αυτό το κόκκινο χρώμα, νούμερο 43, τελευταίο κομμάτι - με γενναία έκπτωση. Κρέμασε το σαγόνι μου λέμε, love at first sight που λένε και στο χωριό μου. Τα δοκιμάζω, "γάντι" λέμε, λες και κατασκευάστηκαν για τα πόδια μου. Ταιριάζουν και με τα χρώματα του ποδηλάτου μου (μαύρο κόκκινο), τι να σας λέω τώρα, έρωτας λέμε, έρωτας!

Ήταν μαζί μου κι η σύζυγός μου, οπότε είδε όλη τη φάση. Τα αφήνω πίσω με "μαύρη" καρδιά, επειδή είχα στο μυαλό μου ότι θα αγόραζα με το νέο έτος. Χθες, χτυπάει το τηλέφωνο μου "Ναι, γεια σας, από το κατάστημα είμαστε, τα παπούτσια σας είναι έτοιμα, πότε θα έρθετε να τα πάρετε;" :biggrin:

Έπαθα ένα μικρό κοκομπλόκο ώσπου να συνειδητοποιήσω ότι η σύζυγός μου, αφού με είχε δει πως έκανα στη δοκιμή τους, μου τα έκανε δώρο! Είχα γενέθλια πριν λίγες μέρες, οπότε, αφορμή (=ιδέα) έψαχνε. Ε, δεν υπήρχε κάτι καταλληλότερο για να μου κάνει δώρο! Θα κοιμηθώ με τα παπούτσια σήμερα!:lol::lol:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.281
Reaction score
47.188
Είναι πολύ καλά παπούτσα Γιώργη, καλορίζικα και καλοπάτητα.
Η gaerne και η sidi έχουν το ίδιο καλούπι στο πάτημα και τη ίδια γραμμή στη φόρμα, (μικρά δλδ) είχα για ένα μικρό χρονικό διάστημα τα sidi sixty σε κόκκινο-μαύρο. Τα έδωσα όμως γιατί δεν μπορούσα να κάνω χωριό με το σύστημα σύσφιξης και σκανδάλη απασφάλισης. Έχει σκαλώσει το μυαλό της sidi με αυτό το σύστημα και δεν λέει να ξεσκαλώσει... Αν βάλει ποτέ boa θα πάρω και εγώ και πολλοί ακόμα...

Σκέφτομαι και εγώ για παπούτσια. Έχω κάτι mountain προς το παρόν και σκέφτομαι:
Sidi (ο "βασανιστής") ορκίζεται σε αυτά ωσάν το Ευαγγέλιο... Κρατάνε ικανοποιητικά πολλά χρόνια χωρίς να ξεχειλώνουν...λέει.
Shimano
Lake δυσκολάκι να δοκιμάσω αλλά από αυτά που ακούω έχεις πολλές πιθανότητες να βρεις αυτό που θες.
Gaerne
Για πείτε εμπειρίες; Θα αγοραστούν μετά από το 1ο 6μηνο που θα οδηγηθεί το ποδήλατο να ξέρουμε τι θέλουμε...
Ότι θες από gearne με ρωτάς, αν με πεις και το ftp θα σε πω ακριβώς τι να πάρς.
Επίσης πολύ καλή εταιρία είναι και η fizik να ξέρς.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.474
Reaction score
21.232
Είναι πολύ καλά παπούτσα Γιώργη, καλορίζικα και καλοπάτητα.
Ευχαριστώ!

Υ.Γ.: Από πλευράς τρίχας, τι λέει; Περνάω το test του "μη γυαλιστερού"; :roflmao:

Αν βάλει ποτέ boa θα πάρω και εγώ και πολλοί ακόμα...
Αυτό, εν τω μεταξύ, δεν το κατάλαβα. Στην έρευνα που έκανα, δοκίμασα μοντέλα της Specialized με ΒΟΑ κλειδώματα (τους είχαν στο πλάι του παπουτσιού) και, ΟΚ, τα ΒΟΑ και το σύστημα της SIDI "ξεκλειδώνουν" διαφορετικά, αλλά η φιλοσοφία του σφιξίματος είναι η ίδια: Γυρνάς με τη φορά του ρολογιού τους ρότορες και σφίγγουν. Κι εφόσον η SIDI εφηύρε κι εξελίσσει το δικό της σύστημα, γιατί να υιοθετήσει τα ΒΟΑ;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.281
Reaction score
47.188
Όταν θα είσαι πάν στο ποδήλατο κουρασμένος και χρειαστεί να σφίξεις ή να χαλαρώσεις τα παπούτσια θα καταλάβεις γιατί τα boa είναι καλύτερα ;)
Ευχαριστώ!

Υ.Γ.: Από πλευράς τρίχας, τι λέει; Περνάω το test του "μη γυαλιστερού"; :roflmao:
Εννοείται, συ ξεπέρασες και μένα, κυριολεκτικά τρίχα πουρνάρα που λέν και στο χωριόμ :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.281
Reaction score
47.188
Το χτύπσα, δω η καλύτερη τιμή όλου του ντουνιά αυτή τη στιγμή.
το κατάστημα είναι μια χαρά, έχω ξανά ψωνίσει απο αυτούς τελευταία που έχτιζα το bmc
Τώρα το πρόσεξα, λίγο πριν πατήσω τη σκανδάλη είχε 556€, κοιτούσα τώρα το email της παραγγελίας και η τιμή έχει διαμορφωθεί 559.98€. Τώρα έχει 559.99€ προς αγορά.
Σφαγή γίνεται, το συγκεκριμένο κατάστημα υπόσχεται εγγύηση χαμηλότερης τιμής και περυφανέυεται για τους χρόνους παράδοσης του πακέτου στο κούριερ.

IMG_20241004_191607.jpg

Το κούριερ μετά ίσως χρειαστεί 2 βδομάδες για παράδοση, πχιός χ3στηκε, το θέμα όλο είναι να φύγει το πακέτο από αυτούς.
Πλάκα έχουν!! :roflmao:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.966
Μηνύματα
2.924.299
Members
38.116
Νεότερο μέλος
Πολυζωίδης Περικλής
Top