Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.368
Reaction score
47.385
Μιλάμε για 10 γραμμάρια τώρα...
Ούτε!!
Έχοντας μεσαία τριβή με ελάχιστη τριβή και γυρίζοντας το δισκοβραχίονα τρελά πάντα σταματάει με τον βραχίονα της drive μεριάς σακάτ.
Βάζοντας το αισθητήρα της 4iiii στο βραχίονα της over drive μεριάς κάπως ζυγίζετε το πράμα κατά τη περιστροφή.

Τα έπαιξα και παραιτήθηκα, έλιωσα πάλι στον ιδρώτα, με έφυγε για λίγο που έκανα να πχιο νερό το group και ένιωσα μια απογοήτευση... Ας ανοίξω μια μπίρα τώρα να με περάσει :biggrin:
Screenshot_2024-10-10-22-02-27-776_com.strava-edit.jpg


Κοίτα δω γκάζι που έβαλα...
Screenshot_2024-10-10-22-05-50-020_com.strava-edit.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
887
Reaction score
1.075
Μιλάμε για 10 γραμμάρια τώρα...
Δεν υπάρχει διαφορά πού είναι το βάρος; Άλλο στα πετάλια και άλλο στη μεσαία τριβή (στην ουσία). Όσο πιο στην περιφέρεια του κύκλου είναι το βάρος, τόσο μεγαλύτερη επίπτωση έχει...
 

Μηνύματα
16.247
Reaction score
22.880
Τα rotor είναι εξαιρετικά βατόμετρα βέβαια η κατάσταση εμπεριέχει και πολύ από γούστα.
Η διαφορά ενός διπλού βατόμετρου με ένα μόνο μπορεί να μην έχει πρακτική αξία για πολλούς ακόμα και σε αγωνιστικό επίπεδο και αν δεν έχεις τη θέληση να ψαχτείς με τις επιπλέον δυνατότητες που δίνει ένα βαρόμετρο τύπου rotor (κατανομή δύναμης σε όλη την περιφέρεια της πεταλιάς έναντι μέσης τιμής σε ένα κύκλο) για να δεις που χάνει η τεχνική σου κλπ μπορεί απλά να είναι έξτρα χρήμα και βάρος.
Από την άλλη το rotor εκτός από τρέλα γούστα προσφέρει μια δυνατότητα που δεν έχει κάποιο άλλο με τους βραχίονες να μην είναι σταθερό μέρος του συστήματος άρα μπορείς να το πεις "αναβαθμίσιμο" μπορείς να αλλάξεις και υλικό(=βάρος )και μήκος .
2 θέματα βγαίνουν , η καλή του έκδοση (που παίρνει και τους carbon βραχίονες ) είναι η 30mm άρα πας για ρουλεμάν μεσαίας τριβής (ή ολόκληρη , γούστα είναι αυτά) και φυσικά το κόστος γιατί άλλο 200-300 αριστερός βραχίονας 4ιιιιιιιιι και άλλο 1000+ το σύστημα όλο περιλαμβάνοντας πράγματα που έχεις ήδη.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.368
Reaction score
47.385
Η νέα γενιά μονόμπρατσου 4iii για ultegra έχει πάν από 400 ευρά, όσο είναι ακόμα στα φόρτε τα βατόμετρα από γενιά σε γενιά ανεβάζουν συνέχεια τις τιμές και αυτοί, είναι ξεκάθαρα θέμα αρπαχτής μέχρι να βγεί κάποιος άλλος απαραίτητος αισθητήρας απόδοσης και να θεωρηθεί το βατόμετρο παρωχημένο.

Όσο για τα εξειδικευμένα βατόμετρα, θεωρώ πως είναι τελείως πεταμένα λεφτά για τους απλούς θνητούς.
Γνώμημ!!
 

Μηνύματα
887
Reaction score
1.075
@Drioannis "Καρφώθηκες" στα Rotor ή θα εξέταζες κι άλλες λύσεις, π.χ. Favero Assioma Duo;
Όχι η επιλογή μου ήταν το Assioma απλά έχουν στην τιμή και δισκοβραχίονα τα Rotor...
πχ Assioma Duo 650 κάτι και Rotor 750 κάτι με δισκοβραχίονα και 200 ώρες διάρκεια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.368
Reaction score
47.385
Για μένα τα πετάλια της assioma είναι η καλύτερη φάση για όσους ψάχνουν διπλό και αξιόπιστο βατόμετρο.
Δεν είναι όμως η θκιάμ επιλογή γιατί έχουν μικρή αυτονομία μπαταρίας, γιατί δεν είναι συμβατά με σχαράκια shimano και επειδή λατρεύω τα DA πετάλια.
 

Μηνύματα
887
Reaction score
1.075
Την Τετάρτη την "πατήσαμε"...Είπα να πάω γυμναστήριο μια και χρόνο μέσα στην εβδ δεν είχα για ποδήλατο. Δοκίμασα να κάνω εκεί 20-30 λεπτά στατικό ποδήλατο. Μέγα λάθος δυστυχώς. Το ποδήλατο μου άφησε πόνο στο αριστερό γόνατο και σήμερα δεν είχε βελτιωθεί. Οπότε δεν κάναμε τίποτα...
Πήγα "Βασανιστή" να πάμε μία απογευματινή ανάβαση αλλά είχα πόνο ακόμη και στην ευθεία.

Μόνο μία φωτογραφία έβγαλα την "Black beauty".
 

Attachments

Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.368
Reaction score
47.385
Εδώ ρε συ κάναμε αμάν να μάθουμε τις ρυθμίσεις του ποδηλάτου με ακρίβεια δέκατου χιλιοστού για να είμαστε αποδοτικοί χωρίς τραυματισμούς και συ πηγές και έκανες ποδήλατο σε γυμναστήριο...

Όπλο πάντως το εργαλείο!! :thumbsup:

Edit.

Παρατηρώντας πρόσεξα το ύψος του παλουκόσελου, είσαι σίγουρος ότι είσαι σωστά σε αυτό το ύψος?
Για τα δεδομένα που έδωσες μου φαίνεται πάρα πολύ ψηλά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.501
Reaction score
21.275
@Drioannis Κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω. Ακόμα και 165mm βραχίονες να έχεις, η σέλα φαίνεται να είναι πολύ ψηλά.

Edit: Εκτός κι αν τα πόδια σου είναι 1.24 σαν της Adriana (τι θα πει "ποια Adriana;"?).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.368
Reaction score
47.385
Ως ένας μπούσουλας, είμαι 4cm πχιο κοντός από σένα με καβάλο 83cn και με 74cm ύψος σέλας από κέντρο μεσαίας τριβής. Στο ίδιο πλαίσιο το ύψος σέλας είναι αρκετά πχιο κάτ όπως φαίνεται στη παρακάτ φώτο.
IMG_20241012_205945.jpg



Για ψάχτο λιγάκι μήπως έχεις λάθος στις ρυθμίσεις με αυτό το εργαλείο
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.368
Reaction score
47.385
Έλα να σε πω, έχεις λάθος ρυθμίσεις ή λάθος δεδομένα καβάλου.
Με 85.5cm καβάλο πρέπει να πας σε 75.5cm ύψος σέλας.
Απο τη φώτο που ανέβασες κάνει μπάμ ότι πεταλάς με μεγάλο άνοιγμα του ποδιού, γιαυτό ίσως και ο τραυματισμός.
Τσέκαρε το εργαλείο που σε έδωσα, είναι πολύ αξιόπιστο
 

Μηνύματα
887
Reaction score
1.075
Έλα να σε πω, έχεις λάθος ρυθμίσεις ή λάθος δεδομένα καβάλου.
Με 85.5cm καβάλο πρέπει να πας σε 75.5cm ύψος σέλας.
Απο τη φώτο που ανέβασες κάνει μπάμ ότι πεταλάς με μεγάλο άνοιγμα του ποδιού, γιαυτό ίσως και ο τραυματισμός.
Τσέκαρε το εργαλείο που σε έδωσα, είναι πολύ αξιόπιστο
Βρε δεν τραυματίστηκα με το ποδήλατό μου αλλά με στατικό...
Ναι όμως θέλει χαμήλωμα το δικό μου.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.368
Reaction score
47.385
Το ύψος της σέλας δεν χωράει πειραματισμό, ένα κατοστό πάν, ένα κατοστό κάτ, πάει φιξ ανάλογα το καβάλο και μετά είναι στη ευχέρεια του αναβάτη να παίξει 1mm πάν ή κάτ ανάλογα που θα νιώσει πχιο αποδοτικός.
Στη θκιάμ περίπτωση είναι 74,2mm, άπαξ και υπάρξει μεταβολή σε αυτό από το ύψος της σέλας ή από πχιο μπαμπάτσικο pad στο bib, κατευθείαν νιώθω ενόχληση στα γόνατα, συνήθως στο δεξί όπου έχω μόνιμο τραυματισμό από το πόλεμο και υπάρχει ανισορροπία.
Οι απότομες μεταβολές στο ύψος ή στο εμπρός-πίσω της σέλας μπορεί να προκαλέσουν μεγάλη ζημιά στο αναβάτη, εγώ έχοντας μια κάποια εμπειρία μπορώ να το νιώσω, κυρίως επειδή δεν είναι αποδοτικό το πάτημα και επειδή νιώθω άβολα στο σύνολο.
Αν όμως δεν έχεις εμπειρία και επιμένεις με λάθος ρυθμίσεις θα γίνει ανεπανόρθωτη ζημιά. Δώσε βάση στο εργαλείο και κάτσε με τη ησυχία και ξανά κάνε ρυθμίσεις
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.368
Reaction score
47.385
Ααααα και κάτι τελευταίο, καβάλο μετράμε ξυποληταρία, όχι φορώντας τα ποδηλατικά παπούτσα. Υπάρχει μια σύγχυση σε αυτό και είπα να στο πω
 

Μηνύματα
15.348
Reaction score
17.521
Ααααα και κάτι τελευταίο, καβάλο μετράμε ξυποληταρία, όχι φορώντας τα ποδηλατικά παπούτσα. Υπάρχει μια σύγχυση σε αυτό και είπα να στο πω
Με την συγκεκριμένη "φόρμουλα" που έβαλες σαν λίνκ ή με όλες ;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.368
Reaction score
47.385
Με την συγκεκριμένη "φόρμουλα" που έβαλες σαν λίνκ ή με όλες ;
Είναι κανόνας, επειδή όμως υπάρχει ένας μπούσουλας για το ύψος της σέλας φορώντας τα παπούτσα και μετρώντας με το άνοιγμα του ποδιού πατώντας με τη φτέρνα τον άξονα του πεντάλ στο κατώτατο σημείο, πολλοί το μπερδεύουν.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.072
Μηνύματα
2.927.218
Members
38.128
Νεότερο μέλος
f4rclio
Top