Ποια μάρκα ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως;

Μηνύματα
578
Reaction score
6
Εγώ πιστεύω οτι το λάστιχο είναι σχεδόν υποκειμενική υπόθεση. Παράδειγμα εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα ένα σκληρό ελαστικό τύπου Bridgestone. Χρειάζεται δρόμο για να ζεσταθεί. Το είχα βάλει δύο φορές, αφού με έπεισε ο λαστιχάς, σε δύο διαφορετικά αυτοκίνητα και τα άλλαξα την άλλη μέρα με κάποιο πιο μαλακό.
Εγώ έχω βάλει δύο "άγνωστες" μάρκες, Sumitomo και Mabor και μπορώ να πώ οτι τα λάστιχα είναι άψογα. Αριστο κράτημα, χωρίς θόρυβο και παραμένουν μαλακά για πάνω από 30.000 χιλιόμετρα. Αλλωστε η ζωή του ελαστικού, για μένα, είναι το πολύ 40.000~45.000 χιλιόμετρα. Μετά πέταμα.
Αν τώρα κάποιος έχει αυτοκίνητο επιδόσεων με 200+ άλογα, τότε νομίζω οτι ένα σκληρό ελαστικό θα του ταιριάζει καλύτερα.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Εγώ συνήθως τα κρατάω για 25 χιλιάδες χιλιόμετρα!
Και φαντάσου ότι είναι παρκαρισμένο σε γκαράζ (δεν τρώει ήλιους , καυτή άσφαλτο και βροχές)
Προτιμώ να δώσω 400-430€ για μια νέα 4άδα παρά να "χάσω" το αυτοκίνητο κάποια στιγμή και να πληρώνω 5πλάσια και βάλε. :121: :126:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Michelin- και μολις εβαλα τα νεα energy saver (195/55-15) στα 420€. Και επιτελους φρεναρω!!!
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Μπρίτζεστόνε (έτσι τα λένε ρε αμόρφωτοι) θα έβαζα στο αυτοκίνητο μόνο εάν είχα και μια τετράδα κουβέρτες για να τα έχω σε θερμοκρασία λειτουργίας.:138:
Τώρα στο Forester έχω βάλει το, κατά τη γνώμη μου, καλύτερο λάστιχο γενικής χρήση για 4Χ4 (Michelin Synchrome) και στην καινούργια μηχανή θα βάλω (τώρα έχει της μάνας της οπότε δεν παίζει) το κατά γενική ομολογία ποιο on από τα off λάστιχο (Michelin T63). Δεν έχω κάποια προτίμηση στη μάρκα απλά έτυχε.:142:
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.728
οταν τιθεται θεμα επιδοσεων
οταν καποιο λαστιχο απο τη σειρα pzero μπαινει στους τροχους μου
οταν μπορω να το πληρωσω
τοτε ειναι σιγουρα το ενα απο τα δυο λαστιχα που σκεφτομαι.
κατ ατη γνωμη μου οτιδηποτε αλλο θα μπορουσε να ειναι εξισου καλο η καλυτερο αλλα,
το πιρελλι σε αυτη τη σειρα και μονο (μιλαμε μονο για p zero ) ειναι σταθερη αξια και ποτε δεν ειναι μετρια επιλογη (ειναι τουλαχιστον πολυ καλη)

καλα μου βγηκαν επισης τα fulda excelero (195/45/16 απο καθαρα θεμα συννενοησης με τον λαστιχα για την ανταλλαγη δεν μπηκε pzero nero) , michelin pilot hx (205/55/16 σε πασσατ 18Τ , το οποιο επισης αριστο με pzero nero) αλλα τα επομενα λαστιχακια για τα τουτουνια θα ειναι pzero nero για τον πυραυλο (205/45/16 αυτη τη φορα ομως λογω 7αρας ζαντας) και scorpion zero απλο η asymmetrico (235/60/18) για το μαζντακι.

για χαμηλοτερες κατηγοριες δεν εχω αποψη αλλα κατα καιρους βγαινουν αρκετα καλα λαστιχακια ( οχι φθηνα bridgestone , 2 λαστιχακια πατατουλες μου χουν τυχει να οδηγησω - δε θυμαμαι τυπο) και μαλλον πρεπει κανεις να εμπιστευτει τον λαστιχα του
 

Μηνύματα
339
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Στο Polo τι διαστάσεις ελαστικών υπάρχουν??
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι 185/60R14 (αν έχεις την έκδοση με καπάκια στους τροχούς) ή 155/70R13 (στην απλή έκδοση)
ειχε απο την "μανα" του 175/65/13 και αλλαξα ζαντες με 14" και λαστιχα 185/55/14...τωρα εβαλα 175/60/14 (αλλαξε ανεπαισθητα το βημα)

Παιδάκιααααααα :107:
Goodyear F1, Potenza 050, Rosso κλπ δεν βγαίνουν στις διαστάσεις του Πάνου (themata) ούτε βεβαίως στους δείκτες ταχύτητας!!!
Βασικα δεν θελω να αλλαξω λαστιχα αυτη τη στιγμη Γιαννη, απλά να δω
απόψεις και προτιμησεις ;)
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
5
themata...θα σου πρότεινα τα Michelin Energy. Για την κατηγορία αυτή είναι ότι πρέπει από μεριάς οικονομίας και απόδοσης.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους, Fiat G.Punto 1400cc εδώ και 10 χρόνια, έχω αλλάξει λάστιχα 4 φορές και κατέληξα στα Michelin. έχω δοκιμάσει Bridgestone, Barum , Goodyear. Τα Bridgestone αποδείχτηκαν τα πιο ανθεκτικά λάστιχα που είχα ποτέ αντέξανε πολλά παραπάνω χιλιόμετρα από τα άλλα. Το καλύτερο κράτημα τα είχαν τα Goodyear αλλά πού μαλακά για τους δρόμους μας και φθηροντε εύκολα, τα barum απλά μια οικονομική λύση. Τα Michelin πολύ καλά και από κράτημα και απο οικονομία καυσίμου....και στο καινούριο αμάξι μου Citroen C3 αυτά θα έχω. για όσους ενδιαφέρονται είχα βρεί ένα site, http://besttires.gr/ , με ελαστικά με αρκετά καλές τιμές, και τις 2 τελευταίες φορές τα είχα παραγγείλει τηλεφωνικά και ήρθαν άμεσα στον χώρο μου και ελαστικά παραγωγής μια εβδομάδα πριν. Στην μηχανή μου φυσικά μόνο Michelin
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Michelin- και μολις εβαλα τα νεα energy saver (195/55-15) στα 420€. Και επιτελους φρεναρω!!!
Αφου...ξεθαψε το θεμα ο rossi, ας ανανεωσουμε τις εντυπωσεις μας επι των ελαστικων.
Τα λαστιχα που αναφερω παραπανω ηταν για το Alfa Romeo 146, το 2008. Μετα απο ενα χρονο το αυτ/το "παραχωρηθηκε" στον υιο και ηρθε το Opel Insignia 1,6T που φορουσε κατι σχεδον απαραδεκτα λαστιχα Bridgestone Potenza p50 (νομιζω). Κατα σατανικη συμπτωση Brdgestone φορουσε αρχικα και το AR 146- αυτα που οταν εβρεχε κατεβαινα να δω μηπως ειχε κλαταρει κανα λαστιχο! Κρατηθηκαν για αρκετα χιλιομετρα, κυριως γιατι για αλλο λογο δεν "αξιοποιηθηκαν" οι δυνατοτητες του αυτ/του (διαφορετικα θα ειχαν φυγει στον πρωτο μηνα!), "αναιμακτα" ευτυχως, και αντικατασταθηκε με τα Pirelli p zero σε (ακριβουτσικη!) διασταση 245/45/18. Καλο λαστιχο, κρατερο(!) αν και λιγο θορυβωδες. Του χρονου που, μαλλον, θα αλλαξω δεν ξερω τι θα βαλω, ισως Michelin (αν βρω ιταλικα - γαλλικα, δυσκολο) ή παλι Pireli μα το nero.
 

Μηνύματα
647
Reaction score
586
Πολυ καλα λαστιχα ειναι τα Falken (FK453) που εχω δοκιμασει στο Subaru μου, αλλα και τα Toyo .

Αυτες τις μαρκες τις προτεινω σε φιλους οταν θελουν κατι καλο και πιο οικονομικο απο τα γνωστα.

Goodyear assymetric δεν ξαναπλησιαζω αφου σκιστικαν τα πλαινα τους στα 2 χρονια με λιγα χιλιομετρα...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.036
Reaction score
35.249
Mετα απο πολλες δοκιμες σε πολλα αυτοκινητα , προσωπικα φυσικα, σε 4-5 διαφορετικα αυτοκινητα, καταλαβα πως φυσικα θελω μαλακα λαστιχα, αθορυβα, με καλο κρατημα κι ας τελειωνουν ισως κ πιο γρηγορα..

Οποτε προσωπικη γνωμη, TOYO πρωτα με διαφορα, μετα Michelin, ισως Yokohama κ Falken μετα, Goodyear, μετα κ αρκετα πισω τα Continental , klp κλπ, ας μην αναφερω τα υπολοιπα τυπου Bridgestone, pirelli, Semperit, klp..

Μιλαμε παντα για μαλακο σπορ λαστιχο, χωρις ακροτητες βεβαια.
 

Μηνύματα
2.789
Reaction score
1.387
η νεες σειρες μπριτζεστον ειναι ποιο μαλακές
και δεικτη Η στα 205 55 16 και εκει γυρω..

τα μισελεν καλα αλλα τελειωνουν πολυ νωρις.. στα 2 χρονια εχουν ξεραθει..

η πιρελι ενα λαστιχο καλο εχει το ζιρο ..ολα τα αλλα αστα...

αυτη η γνωμη μου...
 

Μηνύματα
647
Reaction score
586
Να προσθεσω επισης το Yokohama s drive που χρησιμοποιω τωρα και ειναι εξαιρετικο!
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
13.223
Reaction score
32.962
Για all around χρηση τα Michelin crossclimate ειναι μονοδρομος :thumbsup:
Καινουργια σχεδιαση με πολυ καλες επιδοσεις σε ολες τις εποχες!

 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.208
Reaction score
82.984
Αυτή τη στιγμή, κάπου στον ιντερνετικό κόσμο , σε ενα φόρουμ για λάστιχα μιλάνε για hi end, dsp και χροιές. :whistling:
 


Μηνύματα
2.500
Reaction score
1.791
σε xsara picasso 2001 1.8 έβαλα προχθές τα vredestein quatrac 5.
Άλλαξαν τα toyo vario v2 τα οποία κράτησα από τις αρχές του 2012 και έκαναν αρκετούτσικα χιλιόμετρα (πάνω από 60000).

Γενικά βάζω 4 εποχών λάστιχα, τα προτιμώ από τα απλά.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.713
Reaction score
75.968
Τα λάστιχα τεσσάρων εποχών τι δουλειά έχουν στις πόλεις; :p
 


Μηνύματα
30.477
Reaction score
24.906
ΑΠ ΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΤΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΕΙΤΕ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ....

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 80%-90% ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΝΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ.

ΤΑ ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΣΕΙΡΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΣΕΛΕΝ, ΠΙΡΕΛΙ, ΜΠΡΙΝΤΖΕΣΤΟΝ.

ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΦΤΗΝΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΙΑΛΕΓΕΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΥΓΑΤΡΙΚΕΣ ΤΗΣ

ΜΙΣΕΛΕΝ ΟΠΩΣ ΚΛΕΜΠΕΡ(ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) Η

ΓΚΟΥΝΤΡΙΤΣ (ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΑΛΑΚΙΑ ΓΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΕΤΑ) Η ΚΑΙ ΜΙΣΟΤΙΜΗΣ ΚΟΡΜΟΡΑΝ ΑΝ

ΤΑ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΛΟ

ΚΡΑΤΗΜΑ ΣΤΟ ΣΤΕΓΝΟ.

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ, ΤΟΓΙΟ, ΚΟΥΜΟ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΛΛΑ

ΑΚΡΙΒΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ.

ΤΑ FALKEN ΕΙΝΑΙ ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

ΓΝΩΣΤΑ ΛΟΓΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΣΑΓΟΝΤΑΙ 30+ ΧΡΟΝΙΑ .

ΑΝ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ.

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΓΙΑ ΒΡΟΧΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ UNIROYAL

ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΛΟΓΩ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΝΕΑΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ.

ΒΡΕΝΤΕΣΤΑΙΝ, ΒΑΡΟΥΜ, ΕΗΒΟΝ, ΦΑΙΡΣΤΟΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΣΚΛΗΡΑ.

ΓΚΟΥΝΤΓΙΑΡ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ.

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΜΑΡΚΑ!!!!!!
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.161
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top