Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

Μηνύματα
14.831
Reaction score
1.864

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.731
Reaction score
32.719

Δεν θα είμαστε σοβαροί.... Κατηγορία για εμπρησμό δάσους όταν το μόνο που προκύπτει είναι ότι ο άνθρωπος θεριζε; Δλδ ποτέ θερίζουν, τον Γενάρη;

Μήπως γνωρίζουν ποιος μήνας καλείται από τον λαό μας Θεριστής;


Ελάτε....


Μια προσπάθεια ακόμη...



Βρε.... Λέτε να είναι ο Ιούνιος;;;


Προτείνω λαϊκή επιμόρφωση στους δικαστές πριν τον δικάσουν. Δυο μέρες στο χωράφι.
 

ika

News
Μηνύματα
14.624
Reaction score
13.441
Πυρκαγιά στην Ύδρα. Η πυρκαγιά που προκλήθηκε απο σκάφος που πετούσε πυροτεχνήματα, καίει το μοναδικό πευκοδάσος του...

Δεν μας έφταναν οι ντόπιοι, τώρα έχουμε και υψηλού τουρι$μού ει$αγωγή$ εμπρηστές.
Εκτός και αν φταίει ο Φιλιππινέζος λοστρόμος, που δεν μετέφερε επακριβώς τις απαγορευτικές οδηγίες του καπετάνιου στους Μπαγκλαντεσιανούς μούτσους
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.731
Reaction score
32.719
Αυτούς να βρουν να συλλάβουν, όχι τον αγρότη που θεριζε.

Μου φαίνεται ότι ξεχνουμε τα βασικά, ότι το έγκλημα δεν είναι το δυσμενές αποτέλεσμα, που κάπως πρέπει να βρούμε υπαίτιο να τον ψεξουμε για αυτό, αλλά η αντικοινωνική συμπεριφορά που οδηγεί σε τέτοιο αποτέλεσμα. Τέτοια δεν είναι του αγρότη που κάνει την αποκοτιά να θερίζει, άκουσον άκουσον, μήνα... Ιούνιο, αλλά αυτή των χαχολων που σε μέρες συναγερμού ρίχνουν δίπλα σε δάσος πυροτεχνήματα αντί να παίζουν με το μικρό πουλάκι τους, ως συνήθως.
 

ika

News
Μηνύματα
14.624
Reaction score
13.441
Εδώ δεν πιάνουν μέσα στον κατοικιμένο ιστό αυτούς, που τα ρίχνουν σε κάθε οικογενειακή γιορτή.
Άσε που όταν κερδίζει και μια ομάδα, γίνεται ανάσταση.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.731
Reaction score
32.719
Αυτό είναι άλλο θέμα, όχι κινδύνου πυρκαγιάς πάντως.

Εδώ τους βασιβουζουκους που ήθελαν και πάρτι σε κότερο θα πρέπει να τους σκισουν παραδειγματικως, και σε ποινικό και σε αστικό επίπεδο.
 

ika

News
Μηνύματα
14.624
Reaction score
13.441
Μακάρι, αλλά μπορεί να έχουν ήδη φτάσει Τουρκία
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.731
Reaction score
32.719
Είναι μεγάλο κότερο όπως βλέπουμε. Τύπου σουπεργιοτ. Βρίσκεται ποιο είναι. Μια αστική αγωγή για μερικές 10δες μυρια γιουρος και ένα διεθνές ένταλμα σύλληψης θα πείσει τον πλοιοκτήτη να καρφώσει τους μικρόψωλους πυρομανείς
 

TGD

Μηνύματα
7.640
Reaction score
7.626
Είχα διάβασει ένα βιβλίο ενός ποδηλάτη που γύρισε όλη τη Σκανδιναβία δύο φορές χειμώνα και καλοκαίρι κάνοντας πεντάλ.
Είχε πιάσει στη Νήσο Σπιτσβεργη. Εκεί που δεν σε αφήνουν να φύγεις από το χωριό χωρίς καραμπίνα -και να ξέρεις να την χρησιμοποιείς μη σε φάει καμία αρκούδα. Μετά από μέρες ποδηλασίας έφτασε σε μια ερημική παραλία όπου είδε μια σκηνή.
Α, άλλος τρελός! Πλησιάζει και βλέπει έναν με στολή λιμενικού.
- Τι κάνεις εσύ εδώ;
- Σε αυτή την παραλία προσεγγίζουν κρουαζιερόπλοια και προσέχω οι τουρίστες να μην αφήνουν σκουπίδια.
- Σαν τί μπορείς να κάνεις αν κατέβουν 1000 τουρίστες στην παραλία και πετάξουν σκουπίδια;
- Εγώ τίποτα. Αλλά ο πλοίαρχος δεν θα ξαναπιάσει σε Νορβηγικό λιμάνι.
 

ika

News
Μηνύματα
14.624
Reaction score
13.441
Πιθανά, το πλήρωμα θα βοήθησε στην οργάνωση και ρίψη, αν είναι νοικιάρικο το γιοτ. Φαντάζομαι κατόπιν εντολών του γραφείου ναύλωσης.
Αν είναι για ιδία χρήση, θα ήταν μάλλον παρών και ο ιδιοκτήτης ή άτομα από τον κύκλο του.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.153
Reaction score
7.122
Δεν θα είμαστε σοβαροί.... Κατηγορία για εμπρησμό δάσους όταν το μόνο που προκύπτει είναι ότι ο άνθρωπος θεριζε; Δλδ ποτέ θερίζουν, τον Γενάρη;
Δεν νομίζω πως τον κατηγορούν ότι θέριζε, αλλά ότι προκάλεσε πυρκαγιά. Το αν το έκανε από πρόθεση (αντικοινωνική συμπεριφορά) ή όχι, δεν νομίζω πως είναι το μόνο που μετράει.

Αν έχω ας πούμε ένα σαράβαλο αυτοκίνητο, εντελώς ασυντήρητο και προκαλέσω λόγω αυτού ατύχημα (ενδεχομένως με νεκρούς), τι θα λέμε; "Ο άνθρωπος στη δουλειά του πήγαινε"; Δεν έχω ευθύνη;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.248
Reaction score
28.760
Ακριβώς αυτό. Όπως έχεις ευθύνη για το όχημα σου να είναι σωστό και νόμιμο (τακτικά services, KTEO, ασφάλιση, δεν παρκάρω όπου γουστάρω κλπ), έτσι έχεις και για την άλλη ιδιοκτησία σου που λέγεται οικόπεδο. Δεν υπάρχει διαφορά. Και το αμάξι και το οικόπεδο έχουν υποχρεώσεις.

Την φωτιά προχθές σε εμάς λέγεται πως ξεκίνησε από κάποιον που καθάριζε το οικόπεδο. Σε άλλη περίπτωση άκουσα πως η φωτιά φαίνεται να ξεκίνησε από εκσκαφέα.

Οι κλιματολογικές συνθήκες έχουν αλλάξει και δεν έχουν καμία σχέση με αυτές περασμένων δεκαετιών. Μεγαλύτερη ξηρασία, λίγες βροχές, χιόνια με το κιάλι κ.α. θέλει προσοχή.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.731
Reaction score
32.719
Δεν νομίζω πως τον κατηγορούν ότι θέριζε, αλλά ότι προκάλεσε πυρκαγιά. Το αν το έκανε από πρόθεση (αντικοινωνική συμπεριφορά) ή όχι, δεν νομίζω πως είναι το μόνο που μετράει.

Αν έχω ας πούμε ένα σαράβαλο αυτοκίνητο, εντελώς ασυντήρητο και προκαλέσω λόγω αυτού ατύχημα (ενδεχομένως με νεκρούς), τι θα λέμε; "Ο άνθρωπος στη δουλειά του πήγαινε"; Δεν έχω ευθύνη;

Από αμέλεια τον κατηγορούν. Και η αμέλεια είναι αντικοινωνική συμπεριφορά.
Και σε αυτό που λες, υπάρχει η αμέλεια : δεν συντηρώ το όχημά μου ως οφείλω, και από βλάβη που προκύπτει, δίχως φυσικά να το επιδιώκω, προκαλείται ένα δυσμενές αποτέλεσμα.

Το ζήτημα που εντοπίζω εδώ, από τα στοιχεία που δίνει το άρθρο, είναι ότι θεωρούμε δεδομένη την αμελη συμπεριφορά εκ του αποτελέσματος: θεριζε μήνα Ιούνιο και ορίστε, έπιασε φωτιά. Πού όμως εντοπίζεται η αμελης συμπεριφορά; Ποιο ακριβώς μέτρο επιμέλειας δεν τήρησε; Μηχάνημα με πυροσβεστηρες ειχε, ως προβλέπεται. Συμβαίνουν και ατυχήματα πέραν του ελέγχου μας. Και πυρκαγιές θα εκδηλώνονται από φυσικά φαινόμενα. Τέτοια πρέπει να θεωρούνται και οι αγροτικές εργασίες όταν τηρείται το προσηκον μέτρο επιμέλειας. Μπορούσε να μη θερισει το στάρι του; Όχι φυσικά. Όλος ο Ιουνιος ζεστός ήταν, να πεις να περίμενε μια άλλη μέρα.
Ακριβώς αυτό. Όπως έχεις ευθύνη για το όχημα σου να είναι σωστό και νόμιμο (τακτικά services, KTEO, ασφάλιση, δεν παρκάρω όπου γουστάρω κλπ), έτσι έχεις και για την άλλη ιδιοκτησία σου που λέγεται οικόπεδο. Δεν υπάρχει διαφορά. Και το αμάξι και το οικόπεδο έχουν υποχρεώσεις.

Την φωτιά προχθές σε εμάς λέγεται πως ξεκίνησε από κάποιον που καθάριζε το οικόπεδο. Σε άλλη περίπτωση άκουσα πως η φωτιά φαίνεται να ξεκίνησε από εκσκαφέα.
Σωστό και νόμιμο ήταν το όχημα. Με τα προσηκοντα μέτρα ως μεταδίδεται. Από σωστό και νόμιμο μπορεί να προκύψει ζημιά, γιατί η λειτουργία οχήματος ενέχει από τη φύση της έναν κίνδυνο που ποτέ δεν μπορεί να αποσοβηθει πλήρως. Κάθε βήμα που κάνουμε έχει ενα μέτρο, μικρό μεγάλο πάντως έχει, κινδύνου. Το όριο της ευθύνης είναι να έχεις τηρήσει το προσηκον μέτρο επιμέλειας που σου αναλογεί.
Αλλιώς εάν η ευθύνη γίνεται αντικειμενική, δεν έχει και νόημα ο σωφρονισμος, σωστά; Να σωφρονιστεις και να αλλάξεις τι ακριβώς στη συμπεριφορά σου;
 

ika

News
Μηνύματα
14.624
Reaction score
13.441
Μακάρι, αλλά μπορεί να έχουν ήδη φτάσει Τουρκία
δεν πήγαν Τουρκία οι κοζάκοι
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.731
Reaction score
32.719
Μια καλή επακουμβηση θα τους στρώσει. Από σουπεργιοτ να τους το κάνει σουπερ κατερινα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.248
Reaction score
28.760
Δύο φωτιές τώρα, Καλύβια και Μαρκόπουλο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.731
Reaction score
32.719
δεν πήγαν Τουρκία οι κοζάκοι


13 ημεδαποί λέει συνελήφθησαν, ποιοι Κοζάκοι. Εκτός εάν εννοούν το πλήρωμα, και οι Κοζάκοι έχουν γίνει λουηδες, το οποίο θα ήταν εξωφρενικό.
 

ika

News
Μηνύματα
14.624
Reaction score
13.441
Θα είχε φτάσει και στο Καζακστάν ο Μεγαλέξανδρος και έτσι θα έχουν και Ελληνικά γονίδια αυτοί.
Τι μόνο οι Σκοπιανοί θα έχουν την αποκλειστικότητα?
:gamer: :boast: :dance2:


Πάντως με 250000€ την βδομάδα, λ7 έχουν να πληρώσουν.
Και οι επιβάτες και οι ιδιοκτήτες, αν τελικά είναι από αυτούς η φωτιά.
 
Last edited:

Μηνύματα
29.655
Reaction score
23.794
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ.....

ΟΙ ΚΟΖΑΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΜΙΚΡΗ ΣΧΕΣΗ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ.

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΛΑΒΙΚΑ ΦΥΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΙΚΑ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.248
Reaction score
28.760
Μεγάλη φωτιά εδώ και ώρα στο Δασκαλειό Κερατέας.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.098
Μηνύματα
2.888.478
Members
37.987
Νεότερο μέλος
michael_m
Top