Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.468
Reaction score
96.842
Όπως αναφέρουν πληροφορίες του politischios.gr, η πυρκαγιά οφείλεται σε άνδρα,

ο οποίος παρά την απαγόρευση καύσης εν μέσω αντιπυρικής περιόδου και παρά τους ανέμους,

επιχείρησε να κάψει υπολείμματα καλλιεργειών.
:(:(:(


 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.294
Reaction score
28.812
Πολύ λίγα. Τουλάχιστον 5.000 ευρώ.
Έτσι και αλλιώς η καύση στην ύπαιθρο απαγορεύεται Μάϊο - Οκτώβριο.
Πρέπει να μάθουν πως Μάϊο - Οκτώβριο δεν κάνεις τίποτα. Δεν έχει σημασία αν φυσάει ή όχι.
5 και λίγα είναι, μπροστά στην πιθανή ζημιά. Και αυτά αν την προλάβουν.
Αν γίνει μεγάλη ζημιά πρόστιμα εκατοντάδων χιλιάδων και μέσα, χωρίς αναστολή, χωρίς εξαγορά.
 

Μηνύματα
5.301
Reaction score
6.455
Βαζεις τοσα οσο να μπορουν να πληρωσουν και να φαινεται εφαρμοσιμο , οχι τοσα για να πανε μεσα (να μην πανε δηλ...γιατι ετσι πρεπει να κανεις σε καθε τι αντιστοιχο , οποτε θελουμε και νεες κτηριακες υποδομες και προσωπικο , φυλακες ...δεν ειναι απλο τιποτε μαλλον..)και οχι τοσα που να αδιαφορουν .... καντο 50.000 , 200.000 τοτε ...δεν κοστολογειται το υψος της καταστροφης.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.164
Reaction score
7.133
Για να δούμε αν θα είναι άλλα 20 εκατομμύρια στον κουβά, ή θα φανεί όντως χρήσιμο:


Τεχνικά δύσκολο το βλέπω, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
 

TGD

Μηνύματα
7.707
Reaction score
7.700
Ενδιαφέρον, αλλά μερικά MALE drone δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά; Μέχρι να φτάσει να φαίνεται η φωτιά σε low earth orbit δεν θα είναι αργά;

Επίσης, τι ετήσιο κόστος έχει αυτό; Γιατί οι δορυφόροι σε τόσο χαμηλή τροχιά δεν έχουν μεγάλο χρόνο ζωής.
 



ika

News
Μηνύματα
14.671
Reaction score
13.493

Οχι ρε παιδιά προφυλακιστέος ο αλλοδαπός, τι έκανε δλδ, κλώτσησε κανένα σκύλο?
Έχει και EURO..,
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.853
Reaction score
32.947
Εάν του ασκήθηκε δίωξη για κακούργημα, υπάρχουν πλήρεις αποδείξεις για την επικινδυνότητά του, η υπόθεση έχει ήδη λάβει δημοσιότητα εν μέσω πυρκαγιών και ο Άρειος Πάγος θέλει να δείχνει ότι δεν μασάει να πάει ακόμη μερικούς σε πειθαρχικα
 

Μηνύματα
5.301
Reaction score
6.455
:rolleyes:Aς δουμε τι ειναι εφικτο πρωτα...και εαν πρεπει...
Να φιλοξενησουν ποιοι; ποσους; σε τι αποσταση ποιο πληρωμα; που πρεπει να βρισκεται αυτο με το αυτοκινητο που συνοδευει; (εαν δεν ειναι πεζοπορο)
Και ολα αυτα σε τι χρονο θα συγκεντρωθουν για να κληθουν σε αναζωπυρωση η ετερο συμβαν;;;
Αναπαυση μονο στον τοπο που λαμβανει μερος το συμβαν δεν υπαρχει κατι αλλο γιατι δεν πρεπει....
το ο,τι αλλο ειναι ξεφτιλα :D αυτα...
 

TGD

Μηνύματα
7.707
Reaction score
7.700
Όταν δεν πρόκειται για έκτακτες καταστάσεις όμως;
 

Μηνύματα
13.572
Reaction score
15.562
Λένε πως είναι από την Πλάκα Κερατέας. Ξεκούραση. Και ξεφτίλα.

View attachment 335448
Γιατί σας κάνει άσχημη εντύπωση ; Εάν αυτοί οι άνθρωποι συμμετείχαν σε πεζικά αγήματα κατάσβεσης εστιών, επειδή είναι πολύ κοπιαστικό έργο - που το έχω κάνει στην στρατιωτική μου θητεία συνδράμοντας πυροσβέστες σε διάφορες φωτιές - είναι τρομερά εξουθενωτικό, κοπιαστικό αλλά και λόγω αναθυμιάσεων προβλέπονται κιόλας διαλείμματα για ξεκούραση και συνεχές σκατζάρισμα μεταξύ αγημάτων. Έτσι κάναμε και εμείς διαλείμματα ξαπλωμένοι στο βουνό και εάν ήμασταν τυχεροί μας φέρνανε νερό και τίποτα να τσιμπήσουμε οι κάτοικοι απο διπλανά χωριά.
 

TGD

Μηνύματα
7.707
Reaction score
7.700
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.294
Reaction score
28.812
Γιατί σας κάνει άσχημη εντύπωση ; Εάν αυτοί οι άνθρωποι συμμετείχαν σε πεζικά αγήματα κατάσβεσης εστιών, επειδή είναι πολύ κοπιαστικό έργο - που το έχω κάνει στην στρατιωτική μου θητεία συνδράμοντας πυροσβέστες σε διάφορες φωτιές - είναι τρομερά εξουθενωτικό, κοπιαστικό αλλά και λόγω αναθυμιάσεων προβλέπονται κιόλας διαλείμματα για ξεκούραση και συνεχές σκατζάρισμα μεταξύ αγημάτων.
Δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους. Με το κράτος τα έχω που τους έχει εκεί. Το έχω γράψει ξανά.
 

Μηνύματα
13.572
Reaction score
15.562
Δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους. Με το κράτος τα έχω που τους έχει εκεί. Το έχω γράψει ξανά.
Ναι αλλά έτσι γίνεται γιατί μετακινείσαι συνέχεια ανάλογα τις ανάγκες κάθε πειροχής για αναζοπυρώσεις, μπορεί να σου ζητηθεί να μετακινηθείς γρήγορα για την ασφάλεια σου, σε άλλη περιοχή που έχει περάσει ένα αεροπλάνο κατάσβεσης κλπ
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.294
Reaction score
28.812
Ναι αλλά έτσι γίνεται γιατί μετακινείσαι συνέχεια ανάλογα τις ανάγκες κάθε πειροχής για αναζοπυρώσεις, μπορεί να σου ζητηθεί να μετακινηθείς γρήγορα για την ασφάλεια σου, σε άλλη περιοχή που έχει περάσει ένα αεροπλάνο κατάσβεσης κλπ
Υπάρχουν διώροφα λεωφορεία με 16 κρεβάτια, και μπορούν να παρκάρουν σε ασφαλή σημεία. Αυτή η εικόνα είναι ντροπή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.140
Μηνύματα
2.890.244
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top