Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Όποιος κι αν ήταν υπεύθυνος της σύνταξης, κι ειδικά αν ήταν κι απόφαση υπηρεσιακού υπουργού, δηλαδή δεν θα έπρεπε να πουν "να του ρίξουμε μια ματιά πριν τον βάλουμε σε εφαρμογή", αφού έτσι κι αλλιώς πέρασαν τόσοι μήνες για να μπει σε εφαρμογή. Και να έβλεπαν ότι κάποια πράγματα μέσα εκεί δεν στέκουν; έτσι παίρνουν μια απόφαση που δεν την γνωρίζουν υποτίθεται, και την βάζουν στην πλάτη του κόσμου; Και καλά για την σύνταξη μπορεί να φταίνε άλλοι, για τα τελευταία με την πλατφόρμα και τις δηλώσεις σε Δήμους, κι όλα τα ενδιάμεσα, άλλοι φταίνε;
 

TGD

Μηνύματα
8.311
Reaction score
8.320
Υπάρχουν σε όλο τον κόσμο κανονισμοί για κάθε είδους θέμα. Στο Σικάγο -ας πούμε- μου λέει η θεία μου ότι το οικόπεδό σου, ακόμα κι αν είναι άχτιστο, οφείλει να έχει γκαζόν για να μην σηκώνεται σκόνη τον χειμώνα και να μην γίνεται λάσπη το καλοκαίρι. Επίσης οφείλεις να έχει κανονικό πεζοδρόμιο ακόμα κι όταν χτίζεις το σπίτι. Πρώτα φτιάχνεις sidewalk, μετά lawn και μετά χτίζεις. Αλλά δεν υπάρχει πλατφόρμα δήλωσης και άλλες χαζομάρες. Περνά η δημοτική αστυνομία μέρα παρά μέρα και ελέγχει αν τηρεί τις προϋποθέσεις το εργοτάξιο. Προϋποθέσεις που θέτει ο δήμος και ελέγχει ο δήμος. Ο δήμος σου λέει που έχει καλώδια, που έχει σωλήνες ύδρευσης, που αποχέτευσης. Εδώ μου είπαν να βγάλω την αποχέτευση του σπιτιού σε συγκεκριμένο σημείο, ήρθαν μετά, ανακάλυψαν ότι δεν υπάρχει καμιά αναμονή σύνδεσης για 20 μέτρα στο δίκτυο και με έβαλαν να βγάλω την αποχέτευση από τον κάθετο δρόμο. Η σωλήνα αποχέτευσης του σπιτιού κόβει βόλτες κάτω από τον κήπο μου.

Και στην Αγγλία έχουν άλλες εθιμικές διατάξεις για θέματα που ισχύουν ανά χωριό από τον μεσαίωνα. Ελέγχονται από τα τοπικά κοινοτικά συμβούλια, χωρίς καμιά ανάμιξη της περιφεριακής ή της κεντρικής διοίκησης. Λέτε οι "κανονισμοί εύρυθμης χρήση των τούνελ στον Τάμεση" να έχουν βγει σε ΦΕΚ; Υπάρχουν όμως αναρτημένοι στην είσοδο του τούνελ, και αν κάνεις καμιά στραβομάρα σε βλέπουν από τις κάμερες και σε περιμένει ο constable στην έξοδο.

Η υποχρέωση καθαρισμού των οικοπέδων υπάρχει δεκαετίες. Έχω γείτονα που πέθανε 20 χρόνια τώρα και δεν έχει καθαριστεί το οικόπεδο. Ο δήμος λέει ότι δεν έχει λυθεί το κληρονομικό, και δεν ξέρει ποιον να ειδοποιήσει ή σε ποιον να στείλει τον λογαριασμό. Στο Πήλιο το ίδιο με τα χωράφια. Χρειάστηκαν οι περσυνές φωτιές για να πει ο δήμαρχος να τσακιστούν να τα καθαρίσουν, αλλιώς θα άρχιζε να κόβει χιλιάρικα. Και δεν ασχολούνταν τις προηγούμενες χρονιές για να μην χάσει ψήφους.

Αυτό που έπρεπε λοιπόν να γίνει είναι να βγει ο κανονισμός πυρασφάλειας και στη συνέχεια να περάσει για εξειδίκευση στους δήμους. Γιατί άλλο η Ιπποκράτειος Πολιτεία που είσαι κυριολεκτικά μέσα στο δάσος με οικόπεδα στρεμμάτων, και άλλο η Βάρκιζα που είσαι μέσα σε τακτικό πολεοδομικό κάνναβο με οικόπεδα το πολύ μισό στρέμμα. Και η εμμονή με τον έλεγχο των πάντων από την κυβέρνηση αποδυκνείει την έλλειψη ευθύνης από όλους τους από κάτω. Ούτε πλατφόρμες χρειάζονταν, ούτε ΚΕΑΚ, ούτε δηλώσεις. Ακόμα και ο σκουπιδιάρης την ώρα που περνάει μπορεί να σημειώσει αν έχεις καθαρίσει το οικόπεδο ή όχι. Αλλά ξέχασα, όταν ο Δήμος Αθηναίων ζήτησε από τους σκουπιδιάριδες να κολλάνε αυτοκόλλητα στα εγκαταλελειμμένα αυτοκίνητα απάντησαν ότι αυτό δεν εμπίπτει στις υποχρεώσεις της δουλειάς τους.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.776
Reaction score
34.878
Εγώ ξέρω ότι με περισσή ευκολία βγάζει νόμους αποφασίζομεν και διατάσσομεν με απειλή μάλιστα φυλάκισης και δεκάδων χιλιάδων ευρώ χρηματικής ο κάθε ποινικώς ανεύθυνος, πρακτικά, υπουργός κα υπουργίσκος.


Να είναι έτσι, υπόλογος ποινικά ο κάθε πολίτης που δεν θα δηλώσει υπεύθυνα σε κάποια από τις μυριάδες προς τούτο ...πλατφόρμες ότι έλαβε τα προσήκοντα μέτρα πυροπροστασίας ή ότι συνέταξε και υπεβαλε αρμοδίως την προβλεπόμενη ουρανοκατέβατη μελέτη (ούτε στο Αμέρικα ούτε στο Γιου Κέι θα βρείτε τέτοια καραγκιοζλίκια), προσοχή, όχι επειδή δεν έλαβε μέτρα, αλλά επειδή δεν δήλωσε ότι έλαβε τα μέτρα ή δεν συνέταξε μελέτη για τα μέτρα αυτά, και όχι ο υπουργός που έχει βάψει τα χέρια του με 57 θανάτους.

9.6
 


Μηνύματα
159
Reaction score
98
Παρέμβαση από τον Συνήγορο του Πολίτη για τον Κανονισμό Πυροπροστασίας Ακινήτων: υπέρμετρη οικονομική επιβάρυνση των πολιτών
dasarxeio
dasarxeio
 
Last edited by a moderator:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.776
Reaction score
34.878
Απλώς ένα ακόμα φοροεισπρακτικό μέτρο που πέρασε στα χαλαρά... με τα ΜΜΕ να κάνουν λίγο πολύ την πάπια.

Μα να που δεν περνάει και σκάει αμέσως πριν τις εκλογές. Υπάρχει και κόσμος που τους καίει παραπάνω από ο, τι το ποθεν έσχες Κασσελάκη
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.853
Reaction score
6.509
Μα να που δεν περνάει και σκάει αμέσως πριν τις εκλογές. Υπάρχει και κόσμος που τους καίει παραπάνω από ο, τι το ποθεν έσχες Κασσελάκη
Σιγά τον ντόρο που έγινε στην TV με το θέμα της πυροπροστασίας.
περισσότερο ντόρο κάνουν για την νίκη του ΟΣΦΠ στο μπάσκετ... τόσο βαρύνουσα σημασία του έδωσαν.

Η κυβερνησάρα στον έλεγχο των ΜΜΕ παίρνει ΑΡΙΣΤΑ+.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.776
Reaction score
34.878
Έχουν αναλάβει τα ιντερνετικα μέσα το έργο, όταν ανακάλυψαν θέμα που θα τρομοκρατησει, αυτή τη φορά για πραγματικούς λόγους, τον κόσμο.

Έχει αναδειχθεί πλέον και γίνει σοβαρό θέμα συζήτησης που απασχολεί πάρα πολύ κόσμο.
 

TGD

Μηνύματα
8.311
Reaction score
8.320
περισσότερο ντόρο κάνουν για την νίκη του ΟΣΦΠ στο μπάσκετ... τόσο βαρύνουσα σημασία του έδωσαν.
Χα, χα, σαν τη πρώτη σελίδα του in.gr που τα μισά θέματα αφορούν τον Ολυμπιακό;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.784
Υπολογίζεται ότι τα ακίνητα που είναι κοντά ή μέσα σε δασικές εκτάσεις και πρέπει να κάνουν μελέτη είναι 2.000.000.

Πόσοι πιστεύουν ότι θα κάνουν μελέτη; 8-)
 

TGD

Μηνύματα
8.311
Reaction score
8.320
Εγώ ξέρω ότι με περισσή ευκολία βγάζει νόμους αποφασίζομεν και διατάσσομεν με απειλή μάλιστα φυλάκισης και δεκάδων χιλιάδων ευρώ χρηματικής ο κάθε ποινικώς ανεύθυνος, πρακτικά, υπουργός κα υπουργίσκος.
Σας θυμίζω (γιατί το έχω γράψει πολλάκις) τα λόγια συμβούλου στο Υπουργείο Εσωτερικών που άκουσα πριν 30 σχεδόν χρόνια.
Φέρτε μου δέκα μηχανικούς. Δεν με νοιάζει ούτε πια σχολή έχουν τελειώσει, ούτε τι βαθμό έχουν πάρει. Αλλά θέλω κάποιους που να έχουν μάθει να λύνουν προβλήματα. Εδώ που έχω μπλέξει νομίζουν ότι τα προβλήματα λύνονται βγάζοντας νόμους.
Απ' ότι φαίνεται στο κόσμο της "ψηφιακής διακυβέρνησης" νομίζουν ότι τα προβλήματα λύνονται φτιάχοντας πλατφόρμες...
Υπολογίζεται ότι τα ακίνητα που είναι κοντά ή μέσα σε δασικές εκτάσεις και πρέπει να κάνουν μελέτη είναι 2.000.000.
Αυτό σημαίνει 2δις επιδότηση σε μηχανικούς για τις μελέτες ή 2δις πρόστιμα για τη μη υποβολή τους.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.776
Reaction score
34.878
Θα μπορούσε να σημαίνει όμως και -5% στις ευρωεκλογές. Ποσοστό ικανό να οδηγήσει σε πολιτική κρίση. Είναι τόσο σίγουρος ο Κουλης για το πειθήνιο των προβάτων που έχει στο μαντρί του για να διακινδυνεύσει μια τέτοια προοπτική για τη χώρα;
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Υπολογίζεται ότι τα ακίνητα που είναι κοντά ή μέσα σε δασικές εκτάσεις και πρέπει να κάνουν μελέτη είναι 2.000.000.

Πόσοι πιστεύουν ότι θα κάνουν μελέτη; 8-)

Παραπάνω είναι.

Αν σκεφτείτε ότι, στην περιοχή μου, που βρίσκεται εκτός Ορίων οικισμού (πριν του 1923), και περιλαμβάνει κτίσματα «εντός ζώνης και εκτός σχεδίου» (περίπου 75 κτίσματα), χωρίς να έχουμε καμία δασική έκταση, με την ευρεία έννοια του όρου , δηλ κονωφόρα άγρια δένδρα σε απόσταση <300μ , έχουμε όμως ΡΕΜΑΤΑ με θαμνώδη κ απροσπέλαστη χλωρίδα, που διεισδύουν στην περιοχή με τα σπίτια μας και επειδή θεωρούνται ΔΑΣΙΚΗ ΕΚΤΑΣΗ μας πιάνει ο νόμος.
Αν δείτε τους δασικούς χάρτες ΟΛΑ είναι καταπράσινα και δύσκολα θα εξαιρεθούν απο το νόμο
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.776
Reaction score
34.878
Αυτό είναι γελοιότητα. Πρώτον τα 300 μέτρα. Ποια η επιστημονική τεκμηρίωση για το όριο.
Δεύτερο, λχ στη Χαλκιδική οπως έγραψα κοντά στο σπιτιμου περνάει καναλι απορροής πλατους κάπου 7-8 μ. Με άσφαλτο εκατέρωθεν. 100 μ. πιο πάνω, υπάγεται στους δασικούς χαρτες!
Επίσης σε αυτους υπάγεται και μια... τσόντα καπου 5-10 τμ, κάποιο παρτέρι. Δλδ έλεος.
Όχι μόνο είναι γελοία πράγματα αυτά, αλλά αρχίζουμε και αμφιβαλλουμε για την επιστημονική επάρκεια όσων βρίσκονται πίσω.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.776
Reaction score
34.878
Δεν υπάρχει περίπτωση


Εχω φορτώσει τόσο, που όχι μόνο θα τους μαυρισω, μπορεινα φτάσω να το ρίξω και στον 2ο να πονέσει παραπάνω.
Ο καθένας αναλαμβάνει τις συνέπειες των πράξεών του. Ιδίως όποιος ανοίγει πόλεμο με τον μέσο Έλληνα.

Επίσης ανοϊκοί που θα τους φέρουν τα παιδιά να ψηφίσουν, κομμένοι, ας διάλεγαν επιστολική.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.776
Reaction score
34.878
Δεν είναι του γούστου μου έστω ως guilty pleasure η σλατινα, να πεις να το ρίξω έστω έτσι. Όπως λχ το Κατερινιώ που μου έκανε χειραψία και μου ξέρανε η άτιμη το χέρι πέρσι!
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.776
Reaction score
34.878
Τα μποτοξακια και λοιπά φουσκώματα από τόσο μικρή μάλιστα ηλικία με απωθούν ιδιαίτερα

Καίτοι αντικειμενικώς δεν είναι καθόλου άσχημη η κοπέλα.




Να, εδώ να φτιάχνεται και ο Κροκ, πολύ καλύτερα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.083
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top