Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.247
Reaction score
28.759
Δεν τα λες καλά. Η Ελλάδα είναι στο+67%.
Τον Ιανουάριο. Από ότι έχω διαβάσει η Ελλάδα αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 53% και η Ισπανία στο 63%. Κάπου στη μέση είναι η Ιταλία, το Top3 της ΕΕ.
 

Μηνύματα
490
Reaction score
652
Τον Φεβρουάριο. Από ότι έχω διαβάσει η Ελλάδα αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 53% και η Ισπανία στο 63%. Κάπου στη μέση είναι η Ιταλία, το Top3 της ΕΕ.
Πάλι δεν μας τα λες καλά... Ετήσια αύξηση λέει (Jan 23 - Jan 24).
 

Μηνύματα
1.590
Reaction score
77
Οι κήποι στην πόλη δεν θέλουν τίποτα, ακόμα και αν είναι κοντά σε δάσος ή άλσος.
Τα εντός σχεδίου οικόπεδα με χόρτα θέλουν καθαρισμό.


Αυτά έχω καταλάβει.
Εγω συνεχιζω να μην καταλαβαινω... ειδικα απο τη στιγμη που βρηκα το ΚΑΕΚ (δεν ξερω καν τι σημαινει) αλλα δεν το δεχεται η εφαρμογη που το ζηταει, γιατι αυτος που το εξεδωσε, μαλλον δεν το πρωτοκολλησε.... ??

Οταν το οικοπεδο εχει κτισμα, το ακτιστο τμημα του οικοπεδου χαρακτηριζεται κηπος ?
Ενω οταν δεν εχεις κτισμα, ακομα και αν το εχεις τιγκα στα γαρυφαλλα η στο γρασσιδι ειναι οικοπεδο ?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.247
Reaction score
28.759
Πάλι δεν μας τα λες καλά... Ετήσια αύξηση λέει (Jan 23 - Jan 24).
Μια χαρά τα λέω. Τον πίνακα είδα μόνο. Δεν διάβασα. Αλλά ότι και να λέει, είτε Ιανουαρίου είτε ετήσιο, εγώ αναφέρομαι στο σήμερα, ενώ ο πίνακας 6 μήνες πίσω.
Εγω συνεχιζω να μην καταλαβαινω... ειδικα απο τη στιγμη που βρηκα το ΚΑΕΚ (δεν ξερω καν τι σημαινει) αλλα δεν το δεχεται η εφαρμογη που το ζηταει, γιατι αυτος που το εξεδωσε, μαλλον δεν το πρωτοκολλησε.... ??
Για να δεχθεί η πλατφόρμα το ΚΑΕΚ προϋποθέτει ότι έχει ολοκληρωθεί η κτηματογράφιση στο δήμο που βρίσκεται το ακίνητο. Αυτό ξέρω.
 

TGD

Μηνύματα
7.640
Reaction score
7.626
Σωστά τα λέτε και η δύο. Ο μεν Ιανουάριο με Ιανουάριο
The highest increase was recorded in Portugal (+69% compared with January 2023), followed by Greece (+67%) and Spain (+63%).
ο δε Ιούνιο με Ιούνιο, γιατί άρχισε η μείωση των τιμών στους αγρότες.
 

Μηνύματα
1.590
Reaction score
77
Μια χαρά τα λέω. Τον πίνακα είδα μόνο. Δεν διάβασα. Αλλά ότι και να λέει, είτε Ιανουαρίου είτε ετήσιο, εγώ αναφέρομαι στο σήμερα, ενώ ο πίνακας 6 μήνες πίσω.

Για να δεχθεί η πλατφόρμα το ΚΑΕΚ προϋποθέτει ότι έχει ολοκληρωθεί η κτηματογράφιση στο δήμο που βρίσκεται το ακίνητο. Αυτό ξέρω.
Ωραια, την αλλη φορα να ζητανε κωδικους απο υπηρεσιες που δεν εχουν καν δημιουργηθει ακομα.... τελος παντων, αυτο δεν ειναι σημαντικο.

Ενοχλητικο ειναι οτι δεν δεχεται η πλατφορμα με κοπυ πειστ ουτε τον ΚΑΕΚ ουτε τις συντεταγμενες και πρεπει να τις εχεις καπου διπλα να τις πληκτρολογεις.... αλλα αστο κι αυτο.

Εκανα τη δηλωση - αν και με βαλατε σε σκεψεις για νομιμοποιηση κοροιδιας η οχι - εβαλα σε ολα "ΟΧΙ - δεν απαιτειται" και εγραψα στα σχολια οτι προκειται για. παραθαλασσιο οικοπεδο με κτισμα και στο ακτιστο εχει κηπο, σκεπασμενο με ειδικο πανι σκιασης για να μη φυτρωνουν αγριοχορτα.... ελπιζω να μη το θεωρησουν ευφλεκτο υλικο και να φαω κανα προστιμο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.730
Reaction score
32.715
Δλδ 63% αύξηση είναι μεγάλη αλλά 53% μικρή;
Τεσπα, προσωπικως διαφωνώ με τη μείωση φπα σημειακως στο λάδι.
Εκείνο που με εξοργίζει ωστόσο είναι ο ΦΠΑ σε τέλη, πχ τελος κινητής (δεν γνωρίζω εάν έχουν οι χώρες τηε ΕΕ) τέλη ΥΚΩ στο ρεύμα κλπ. Ποια η λογική της προστιθέμενης αξίας εκεί, χάνει το νόημα της και η λέξη.
 

Μηνύματα
1.590
Reaction score
77
Στην επομενη μεγαλη φωτια που θα παρει σε δασικη περιοχη που μετεπειτα θα γεμισει ανεμο επενδυσεις, τα εξοδα διανοιξης οδων και μεταφορας των επενδυσεων στις κορυφες, θα πληρωθει απο τα προστιμα των ιδιοκτητων των καμενων που δεν εκαναν δηλωση.... επενδυτες ειναι, δεν ειναι κοροιδα να πληρωνουν και τα δικα μας....
Δλδ 63% αύξηση είναι μεγάλη αλλά 53% μικρή;
Τεσπα, προσωπικως διαφωνώ με τη μείωση φπα σημειακως στο λάδι.
Εκείνο που με εξοργίζει ωστόσο είναι ο ΦΠΑ σε τέλη, πχ τελος κινητής (δεν γνωρίζω εάν έχουν οι χώρες τηε ΕΕ) τέλη ΥΚΩ στο ρεύμα κλπ. Ποια η λογική της προστιθέμενης αξίας εκεί, χάνει το νόημα της και η λέξη.
Μην το ψαχνεις Τασο, τα φορολογικα τα δικα μας ειναι χιλιετιες μπροστα απο τους βαρβαρους.... φπα σε φορους και τεκμηρια δεν μπορουν να κατανοηθουν ουτε απο πρυτανεις του LSE....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.247
Reaction score
28.759
Ωραια, την αλλη φορα να ζητανε κωδικους απο υπηρεσιες που δεν εχουν καν δημιουργηθει ακομα.... τελος παντων, αυτο δεν ειναι σημαντικο
Υπάρχουν δήμοι που δουλεύει.
Ενοχλητικο ειναι οτι δεν δεχεται η πλατφορμα με κοπυ πειστ ουτε τον ΚΑΕΚ ουτε τις συντεταγμενες και πρεπει να τις εχεις καπου διπλα να τις πληκτρολογεις.... αλλα αστο κι αυτο.
Εμένα τα πέρασε με copy paste.
Εκανα τη δηλωση - αν και με βαλατε σε σκεψεις για νομιμοποιηση κοροιδιας η οχι - εβαλα σε ολα "ΟΧΙ - δεν απαιτειται" και εγραψα στα σχολια οτι προκειται για. παραθαλασσιο οικοπεδο με κτισμα και στο ακτιστο εχει κηπο, σκεπασμενο με ειδικο πανι σκιασης για να μη φυτρωνουν αγριοχορτα.... ελπιζω να μη το θεωρησουν ευφλεκτο υλικο και να φαω κανα προστιμο.
Μάλλον λες για γεωύφασμα. Και σε αυτό βγαίνουν, αλλά πολύ αργά και λιγότερα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.730
Reaction score
32.715
Υποψιν ότι είχα δοκιμάσει την πλατφόρμα την πρώτη εβδομάδα που άνοιξε, και κτηματογραφημενο κανονικά από δεκαετίας ακίνητο στη Χαλκιδική δεν το έπαιρνε με το ΚΑΕΚ. Σήμερα το πήρε. Είναι σαφές ότι αυτό πού βγάλανε ήταν beta version (λογικό, 4 μέρες μόλις πριν λήξει η αρχικώς ανακοινωθεισα προθεσμία!!!), μπορεί και ακόμη να είναι.

Κι όμως το πρόστιμο πρόστιμο. (α)χρηστή διοίκηση κατά τα άλλα.
 



billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.626
Reaction score
5.962
Ποιό σαΐνι κουμπαράκι έφτιαξε το site αυτό;
Πόσα δις πήραν για να γίνει αυτό το θεοθαύμαστο έργο;
Δάκτυλος του ΣΥΡΙΖΑ μυρίζει η υπόθεση :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.247
Reaction score
85.214
Κατά φωνή!

Μόλις με πήρε ο γείτονας από το εξοχικό στη Νέα Μάκρη. Πριν 1-2 βδομάδες πέρασε από την περιοχή συνεργείο της ΔΕΔΔΗΕ και κλάδεψε τα πεύκα γύρω από τα καλώδια. Τα παράτησε εκεί που έπεσαν κι ακόμη είναι έτσι. Παίρνει τηλέφωνο καθημερινά στον Δήμο και του λένε ότι το ξέρουν αλλά...
Σήμερα ήρθα να δω από κοντά την κατάσταση. Όλα τα σπίτια και τα οικόπεδα έχουν μπροστά τους λόφους με κομμένα κλαδιά από τη ΔΕΔΔΗΕ. Καθάρισα τη δική μου είσοδο για να μπορώ να μπω στο σπίτι.

Η φωτογραφία είναι από το γειτονικό σπίτι που δεν κατοικείται και θα μείνει έτσι μέχρι να περάσει ο Δήμος για καθάρισμα. Τα ίδια επικρατούν σε όλα τα κάθετα και παράλληλα στενά.

1000010949.jpg
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.730
Reaction score
32.715
Όλοι οι δρόμοι είναι γεμάτοι από τους καθαρισμούς των ιδιωτών.
Δεν μπορούν να τα κάψουν - λογικό.
Ποιος τα απομακρύνει;
Καλούν λένε τον Δήμο, οι δήμοι αδυνατούν, ακόμη και εάν βάζουν τα συνεργεία να δουλεύουν νυχθημερόν.

Ένα φαιδρό ρεπορτάζ που διαβασα, εντάξει εστιαζε κυρίως σε σκουπίδια κλπ αλλά και στα πολλά κλαδέματα, έλεγε ότι οι πολίτες φταίνε δεν καλούν.... εταιρείες ανακύκλωσης (!!!) να φέρνουν τους γνωστους κάδους για τα μπάζα (στην άκρη των δρόμων;;; ) και ακολούθως να τους απομακρυνουν μαζί με τα κλαδέματα.

Υπάρχει η υποδομή για μαζική απομάκρυνση και ασφαλή απόρριψη τέτοιου όγκου φυτικου υλικού;


Τι παράνοια είναι αυτή.

Είναι ποτέ δυνατόν να καθαριστεί όλη η χώρα; Θα σταματήσουν έτσι οι πυρκαγιές; μήπως αντι όλων αυτών να κοιτούσαμε λιγάκι το σκέλος της επιτήρησης με δρονους και της ταχείας επέμβασης πριν τη γιγαντωση των εστιών;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.247
Reaction score
28.759
Το έχω κάνει και αυτό. Ο οικοδομικός κάδος δεν χωράει πολλά. Άσε που θες 120€-150€ και τον έχεις για 15 μέρες.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.730
Reaction score
32.715
Αυτό λέω, και είσαι ένας. Δεν μπορεί σοβαρά να το απαιτούμε από τις μάζες. Κατ'αρχάς ούτε οι ιδιωτικές υποδομές είναι ανεξάντλητες. Το είδαμε ηδη με τους μηχανικούς για τις μελέτες πυρασφάλειας.

Απορώ. Πώς διατηρείται τόσο το εκτρωμα, οσο και ο αρμόδιος υπουργός στη θέση του. Ένα αδιανόητο αποφασιζομεν και διατασσομεν είναι χωρίς καμία όχι μέριμνα, αλλά ούτε καν γνώση για την ύπαρξη υποδομών πουστηρίζουν τις διαταγές του βεζιρη. Ένα θρασυτατο 'κοφτε τον λαιμό σας'.
 
Last edited by a moderator:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.207
Reaction score
41.842
Σήμερα ήρθα να δω από κοντά την κατάσταση. Όλα τα σπίτια και τα οικόπεδα έχουν μπροστά τους λόφους με κομμένα κλαδιά από τη ΔΕΔΔΗΕ. Καθάρισα τη δική μου είσοδο για να μπορώ να μπω στο σπίτι.

Η φωτογραφία είναι από το γειτονικό σπίτι που δεν κατοικείται και θα μείνει έτσι μέχρι να περάσει ο Δήμος για καθάρισμα. Τα ίδια επικρατούν σε όλα τα κάθετα και παράλληλα στενά.

View attachment 334654

Έτοιμο με το προσάναμμα του και τα όλα του, καλα ψησίματα!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.247
Reaction score
85.214
Έτοιμο με το προσάναμμα του και τα όλα του, καλα ψησίματα!
Το άλλο που έμαθα είναι ότι αρκετοί ιδιοκτήτες είχαν ήδη καθαρίσει τις περιουσίες τους, με προσωπική εργασία ή με πληρωμή συνεργείων, μέχρι που ήρθε η ΔΕΔΔΗΕ και τους τις έκανε μνί. Έστω και περιμετρικά.

Μετά μου λέτε για ηλεκτρονικές πλατφόρμες, προθεσμίες, ψευδείς δηλώσεις και πρόστιμα.

ΟΥΣΤ!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.730
Reaction score
32.715

Για έναν πολιτικό, και δη υπουργό, έχει σημασία να αποκτά εικόνα από πρώτο χέρι και επίσης να καταλαβαίνει πόση οργή προκαλεί όταν επιμένει σε πράγματα που απλώς δεν στέκουν.


Όταν σου την λέει μέχρι και ο Παπαχελας
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.097
Μηνύματα
2.888.465
Members
37.987
Νεότερο μέλος
michael_m
Top