Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

Μηνύματα
13.517
Reaction score
15.528
Όσο δεν υπάρχει αντίδραση (και δεν εννοώ να κατέβουμε στους δρόμους) οι απαιτήσεις του κράτους θα γίνονται όλο και πιο παράλογες.
Υποθετικό σενάριο: Κάνω τη μελέτη πυροπροστασίας. Ο μηχανικός θα μου συστήσει αλλαγή κουφωμάτων επειδή είναι ξύλινα. Το κόστος των 10000 θα μου το χρηματοδοτήσει το κράτος; Ο διπλανός μου θέλει τα διπλάσια επειδή πρέπει να αντικαταστήσει και τη στέγη του. Λίγο παρακάτω πρέπει σε κτήμα 6 στρεμμάτων να μπει φράκτης ύψους 1 μέτρου και πάει λέγοντας. Ας γίνει πρόγραμμα 'εξοικονομώ για την πυροπροστασία' και μετά βλέπουμε.
Που να δείς και να μιλήσουμε για περιοχές που εμπίπτουν ταυτόχρονα σε δύο αντικροουόμενες διατάξεις νομοσχεδίων.

Π.χ. να σου λέει η μελέτη πυροπροστασίας όπως λες, άλλαξε τα ξύλινα κάγκελα ή παράθυρά σου αλλά η Αρχιτεκτονική επιτροπή να σου λέει ότι έτσι πρέπει να τα έχεις, ξύλινα. :D

Υ.Γ : Abe ως γνωστόν στο τέλος θα νικήσουν οι αρχαιολόγοι και η αρχαιολοική υπηρεσία. Στο λέω απο τώρα για να προετοιμαστείς ψυχολογικά. :D :D 😍 Μην έχουμε τα ίδια ξανά. Είσαι και μιας ηλικίας τώρα πλέον , πρέπει να προσέχεις. :D :D 😍
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.211
Reaction score
41.847
Παράλογο είναι να σου ζητάει να το καθαρίσεις και να είσαι υπεύθυνος για την αποκομιδή και μεταφορά της καύσιμης υλης στο άγνωστο όπου κανείς δεν θα τα μαζέψει.
Παράλογο είναι να σε υποχρεώνει να καθαρίσεις το οικόπεδο επι ποινή προστίμου και ο όμορος χώρος του δημοσίου να μην καθαρίζεται ποτέ και να καταλήγεις να νιώθεις ο μαλακας της υπόθεσης γιατί έκανες μια τρύπα στο νερό με το καθάρισμα.
 

Μηνύματα
490
Reaction score
652
Δεν είναι παράλογο να σου ζητάει το κράτος να καθαρίσεις το οικόπεδο σου. Μην τρελαθούμε.

Τα υπόλοιπα που λες αφορούν δόμηση εντός δάσους. Και μόνο στην περίπτωση που έχει προγραμματισμένη ανακαίνιση.

Για μένα αυτές οι κατοικίες πρέπει να έχουν υποχρεωτική ασφάλιση. Δεν γίνεται να χτίζεις μέσα στο δάσος (ένα ερώτημα πως έγινε αυτό), να βάζεις ότι θες (ξύλινα κουφώματα και ξύλινη σκεπή πχ), και αν γίνει κάτι να λες στο κράτος πλήρωνε.
Ότι να ναι. Δεν λέει μόνο μέσα στο δάσος... Θα συμφωνούσα απόλυτα. Αναφέρει 300 μέτρα από δασική, αναδασωτέα, χορτολιβαδικές εκτάσεις. Ξέρεις τι ποσοστό της ελληνικής επικράτειας και πόσες εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτησίες περιλαμβάνει;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.262
Reaction score
28.784
Ότι να ναι. Δεν λέει μόνο μέσα στο δάσος... Θα συμφωνούσα απόλυτα. Αναφέρει 300 μέτρα από δασική, αναδασωτέα, χορτολιβαδικές εκτάσεις. Ξέρεις τι ποσοστό της ελληνικής επικράτειας και πόσες εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτησίες περιλαμβάνει;
Ξέρω. Σχεδόν τη μισή Ελλάδα. Για αυτό έχουν πει αυτά που είπα.
 

Μηνύματα
490
Reaction score
652
Ξέρω. Σχεδόν τη μισή Ελλάδα. Για αυτό έχουν πει αυτά που είπα.
Απλά θα σου αναφέρω ότι στα Κύθηρα, ναι στα Κύθηρα, από μελέτη τοπικού μηχανικού περιλαμβάνει πάνω από το 85 τοις εκατό των ιδιοκτησιών... Αυτά.
 

Μηνύματα
13.517
Reaction score
15.528
@alexis όπως πάντα κορυφαία δουλειά. Ούτε οι μηχανικοί δεν τα έχουν καταλάβει τόσο σωστά. (έστω 90 % .... τα υπόλοιπα όμως έτσι και αλλιώς δεν τα έχουν καταλάβει ούτε οι συντάκτες του νομοσχεδίου). :D 😍
Παράλογο είναι να σου ζητάει να το καθαρίσεις και να είσαι υπεύθυνος για την αποκομιδή και μεταφορά της καύσιμης υλης στο άγνωστο όπου κανείς δεν θα τα μαζέψει.
Παράλογο είναι να σε υποχρεώνει να καθαρίσεις το οικόπεδο επι ποινή προστίμου και ο όμορος χώρος του δημοσίου να μην καθαρίζεται ποτέ και να καταλήγεις να νιώθεις ο μαλακας της υπόθεσης γιατί έκανες μια τρύπα στο νερό με το καθάρισμα.
Ναι κύριε μου να είστε εσείς πρώτα υπεύθυνος πολίτης και το κράτος μετά θα ακολουθήσει. :D
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.769
Reaction score
32.786
Υ.Γ : Abe ως γνωστόν στο τέλος θα νικήσουν οι αρχαιολόγοι και η αρχαιολοική υπηρεσία. Στο λέω απο τώρα για να προετοιμαστείς ψυχολογικά. :D :D 😍 Μην έχουμε τα ίδια ξανά. Είσαι και μιας ηλικίας τώρα πλέον , πρέπει να προσέχεις. :D :D 😍

Μα και με αυτούς έχω beef παρότι ο γιος μόλις τελείωσε το αρχαιολογικό.

Ο, τι του φανεί του λωλοστεφανη είναι.

Πχ


"... Ασθενοφόρα που μεταφέρουν ασθενείς με εγκεφαλικά επεισόδια, αιμορραγίες και σπασμένα μέλη, οχήματα, λεωφορεία, μηχανάκια που… χοροπηδάνε περνώντας από το σημείο...

Ο τότε αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, Μάκης Κυριζίδης, με δηλώσεις του σημείωνε, ότι η επιλογή του να τοποθετηθούν κυβόλιθοι στην οδό Ελ. Ζωγράφου, δεν είναι του Δήμου Θεσσαλονίκης, ο οποίος από την πλευρά του έκανε μια αρχαιολογική αποκατάσταση του δρόμου, με τη μοναδική εντολή και οδηγία της Εφορείας Αρχαιοτήτων. Μάλιστα, πρόσθετε ότι όταν υλοποιούνταν η ανάπλαση, παρών ήταν και αρχαιολόγος ο οποίος πληρώθηκε από το έργο και ήλεγχε κάθε κυβόλιθο, ώστε να διαπιστώσει ότι η αποκατάσταση του πραγματοποιείται όπως πρέπει."

Έκαναν καλντερίμι τον μόνο δρόμο που οδηγεί συο νοσοκομείο και από τους βασικούς δρόμους σύνδεσης του Αγ. Παύλου και της Ανω Πόλης με το κέντρο. Τον Οκτώβριο πήγα από εκεί κατευθυνομενος στο δημαρχείο Συκεών, και κόντεψε να σπασει το αμάξι από την τραμπαλα.
Γιατί; Γιατί ενός της αρχαιολογικής (βασικά βυζαντινων... Οι αρχαιολόγοι δεν τους θεωρούν καν αρχαιολόγους!) του καπνισε, ότι αφού καλντεριμι ήταν επί Οσμαν Αγα, καλντεριμι να ξαναγινει.... Δλδ άκου λογική.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.262
Reaction score
28.784
@alexis όπως πάντα κορυφαία δουλειά. Ούτε οι μηχανικοί δεν τα έχουν καταλάβει τόσο σωστά. (έστω 90 % .... τα υπόλοιπα όμως έτσι και αλλιώς δεν τα έχουν καταλάβει ούτε οι συντάκτες του νομοσχεδίου). :D 😍
Ότι είναι μπάχαλο είναι. Άλλο όμως αυτό και άλλο να θεωρούμε παράλογο να καθαρίσουμε το οικόπεδο μας. Δεν έπρεπε καν να το συζητάμε ή να μας το ζητάνε. Μέχρι τέλος Μαΐου όλα τα ιδιόκτητα πρέπει να είναι καθαρά. Αν δεν έχεις κτίσμα βοηθάς στην μη εξάπλωση, αν έχεις προστατεύεις το σπίτι σου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.769
Reaction score
32.786
Μα η υποχρέωση καθαρισμού προϋπήρχε. Κακώς θέτουμε το ζήτημα του εκτρωματος των σημερινών διαταξεων περί πυροπροστασίας σε αυτή τη βάση. Αυτό το κάνει πολύ βολικά και φυσικά αποπροσανατολιστικα το υπουργείο, ας μη γινόμαστε γραφείο τύπου του Σκύλου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.262
Reaction score
28.784
Και που προϋπήρχε τι έγινε. Πόσα καθαρά είδες προχθές στο Κορωπί;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.769
Reaction score
32.786
Πού ξέρεις ότι πολλά από αυτά δεν είχαν καθαριστεί; Δλδ εάν καθαρίσω τον Απρίλιο - τότε λέει - νομίζεις τέλη Ιουνίου δεν θα έχει γίνει ζούγκλα ή έστω γεμάτο πευκοβελονες. Γεωπόνο και δασολογο δεν έχουν στο υπουργειονα τους τα πει; Οι υποχρεώσεις αποψίλωσης θυμίζουν διαταγές καραβαναδων που δεν τους νοιάζει τι δεν τους νοιάζει πώς, τα θέλουν λαμπίκο.

Εξάλλου, εάν αποδεδειγμένα ακαθάριστο συνέβαλε στην εξάπλωση της πυρκαγιάς, ας επιβάλουν τα νόμιμα. Αρχίζοντας από τα κρατικά /δημοτικά ακίνητα φυσικά, αυτονόητα δεν πρέπει να δίνουν το καλό παράδειγμα;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.262
Reaction score
28.784
Μα στο λέει. Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να καθαρίσει, ΚΑΙ να έχει καθαρό το χώρο σε όλη τη διάρκεια της αντιπυρικής περιόδου.

Αλλά και πάλι. Γιατί πρέπει να στο πει; Γιατί πρέπει να σου πει ότι 1+1=2;

Έλεος δηλαδή, πραγματικά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.769
Reaction score
32.786
Μα δεν γίνεται αυτή η δουλειά, πώς το λένε. Κάθε 2 εβδομάδες θα πηγαίνει να καθαρίζει, πώς το βλέπεις;

Σε κάθε περίπτωση, έτερον εκάτερον η υποχρέωση καθαρισμού και οι υποχρεώσεις για μελέτες, τρελού κόστους μέτρα και πλατφόρμες.
 

Μηνύματα
13.517
Reaction score
15.528
Χαμός. Και οι δύο δίκιο έχετε. Πάλι κατάφερε το Ελληνικό κράτος να μας τρελάνει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.262
Reaction score
28.784
Δεν χρειάζεται κάθε δύο βδομάδες. Μια φορά το μήνα και αν. Και η δεύτερη είναι πολύ πολύ ευκολότερη. Η ιδιοκτησία έχει υποχρεώσεις.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.769
Reaction score
32.786
Τώρα μιλάς σαν υπάλληλος στο υπουργείο του Σκύλου.

Οι υποχρεώσεις της ιδιοκτησίας είναι να μη δημιουργεί ζημία σε άλλες ιδιοκτησίες. Όχι ό,τι του καπνίσει το Σκύλου.
Και ό,τι λέμε να είναι και στο πλαίσιο του εφικτού. Ακούς εκεί "εντάξει όχι κάθε 2 εβδομάδες, μια φορά τον μήνα και αν!" :roflmao: :roflmao: :roflmao:

Κάτσε να το δει ο Άλεξ να γελάσουμε μαζί. Θα πηγαίνει κάθε μήνα σε ιδιοκτησία που δεν ξέρει πού βρίσκεται.


Και να σου πω και το άλλο, που δεν έχει θίξει κανείς. Οι ιδιοκτησίες που αναφέρεις, και λες ότι ως ιδιοκτησίες έχουν και υποχρεώσεις, κατά την απόκτησή τους στο παρελθόν, είχαν όλες (όσες αγοραστεί) πληρώσει πρόσθετο φόρο μεταβίβασης 2% υπέρ της πυροσβεστικής υπηρεσίας (Ν.Δ.3563/1956). Για να χρηματοδοτηθεί και στελεχωθεί η τελευταία, και να κάνει το έργο της. Για τις υποχρεώσεις πυροπροστασίας τους λοιπόν, έχουν πληρώσει, και μάλιστα αδρά, το κράτος στο παρελθόν, και μάλιστα τόσες φορές όσες οι μεταβιβάσεις.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.262
Reaction score
28.784
Είναι σίγουρο ότι δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. Απλά γράφεις.
Το κάνω πάνω από 10 χρόνια. Εγώ καθαρίζω, εγώ μαζεύω, εγώ καίω, εγώ πετάω.
Το δικό μου και τα διπλανά.

Αυτά και κλείνω εδώ.
 

Μηνύματα
13.517
Reaction score
15.528
Είναι σίγουρο ότι δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. Απλά γράφεις.
Το κάνω πάνω από 10 χρόνια. Εγώ καθαρίζω, εγώ μαζεύω, εγώ καίω, εγώ πετάω.
Το δικό μου και τα διπλανά.

Αυτά και κλείνω εδώ.
Δεν μιλας σωστά Αλέξη. Το πρόβλημα που αναφέρει πρακτικά ο Abe είναι απολύτως υπαρκτό και δικαιολογημένο. :)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.769
Reaction score
32.786
Το κάνω πάνω από 10 χρόνια. Εγώ καθαρίζω, εγώ μαζεύω, εγώ καίω, εγώ πετάω.
Το δικό μου και τα διπλανά.

τι κάνεις τι κάνεις τι κάνεις;;;;;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.109
Μηνύματα
2.888.950
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top