Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.245
Reaction score
28.756
500€ είναι οι απλές μικρές περιπτώσεις. Αν έχεις κανένα στρέμμα με σπίτι και κήπο, δέντρα κλπ αν την βγάλεις καθαρή με χιλιάρικο καλά είσαι.

Η υπουργάρα είναι στην κοσμάρα της.

Και βέβαια, στο νέο εξοικονομώ ο μηχανικός είναι υποχρεωτικός.

Υπουργάρα λέμε.
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.245
Reaction score
28.756
Δεν θέλει εκλογές. Να πάει σπίτι του θέλει. Και γενικά με τα προγράμματα αυτά κάτι γίνεται. Σε παλαιότερο πρόγραμμα έπρεπε να έχεις ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου για να μπεις στο πρόγραμμα να αλλάξεις ψυγείο ή κλιματιστικά. Πανέξυπνος όποιος το σκέφτηκε. Να του δώσουμε βραβείο.
 

Μηνύματα
20.562
Reaction score
14.552
Μάλλον οι όροι αυτοί μπαίνουν επίτηδες, για να περιορίζουν τις αιτήσεις. Από τη μια να υπάρχει το "έχουμε φτιάξει το super wow πρόγραμμα, για αλλαγή συσκευής, για ανακαίνιση/επισκευή σπιτιού, για εξοικονόμιση ενέργειας", αλλά βάζουμε και τους όρους αυτούς γιατί το μπάτζετ είναι περιορισμένο και δεν θέλουμε να ακούμε παράπονα ότι απορρίφθηκε η αίτηση για το 90% του συνόλου που θα έτρεχε να κάνει, αν δεν υπήρχαν τέτοιοι περιοριστικοί όροι. Βέβαια τέτοιοι όροι εξυπηρετούν και συγκεκριμένες ομάδες που αναλαμβάνουν τις διάφορες ταυτότητες και βεβαιώσεις, οπότε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.708
Reaction score
32.692
Ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου για επιδότηση ψυγείου!!!!

Τι είπες τώρα!!!



Κάτι όχι εντελώς άσχετο, σήμερα άνοιξε και μπήκα στην εφαρμογή δήλωσης μελών εφορευτικής/γραμματέων που εκτέλεσαν τα καθήκοντά τους στις 9/6. Το κάνει ο δικαστικός αντιπρόσωπος, οριστικοποιεί τη δήλωση με τα αφμ των μελών κλπ και ακολούθως τους ειδοποιεί να μπουν στην πλατφόρμα για το 40ρι (τα μέλη εφορευτικής). Ήταν και μια κυριούλα, 60κάτι ετών, την είχε πιάσει η μέση την καημένη (της είχα δώσει και ένα 3ωρο διάλειμμα το μεσημέρι), την παίρνω τηλέφωνο, εντάξει σας δήλωσα. Τι πρέπει να κάνω, με ρωτάει. Είναι λέω μια πλατφόρμα κλπ, εάν δεν μπορείτε ο λογιστής. Πού να τον βρω τέτοια εποχή, και από το 40ρι τα 10 θα τα πάρει αυτός. Τεσπα, της έστειλα το λινκ, θα την βοηθήσει μια ανηψούλα της, απλό είναι, της είπα και 1-2 πράγματα σε ένα sms.

Ψηφιακή διακυβέρνηση, σε ποιους; Πώς θεωρείται δεδομένη η επαφή των 60 και άνω με τέτοια πράγματα; Μην πω των 55 και άνω, αναλόγως του επιπέδου. Η γυναίκα έβγαλε το λύκειο, εάν το έβγαλε, το 1981. Εντάξει για τη μητέρα μου που είναι 80ετών, καίτοι μορφωμένη, υπάρχει εξαίρεση, και πάλι βέβαια μόνο στα χαρτιά. Πρακτικά όλα αυτά τα άτομα χρειάζονται κάποιον από δίπλα να ξέρει για το οτιδήποτε.
 

Μηνύματα
3.225
Reaction score
10.640
Ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου για επιδότηση ψυγείου!!!!

Τι είπες τώρα!!!



Κάτι όχι εντελώς άσχετο, σήμερα άνοιξε και μπήκα στην εφαρμογή δήλωσης μελών εφορευτικής/γραμματέων που εκτέλεσαν τα καθήκοντά τους στις 9/6. Το κάνει ο δικαστικός αντιπρόσωπος, οριστικοποιεί τη δήλωση με τα αφμ των μελών κλπ και ακολούθως τους ειδοποιεί να μπουν στην πλατφόρμα για το 40ρι (τα μέλη εφορευτικής). Ήταν και μια κυριούλα, 60κάτι ετών, την είχε πιάσει η μέση την καημένη (της είχα δώσει και ένα 3ωρο διάλειμμα το μεσημέρι), την παίρνω τηλέφωνο, εντάξει σας δήλωσα. Τι πρέπει να κάνω, με ρωτάει. Είναι λέω μια πλατφόρμα κλπ, εάν δεν μπορείτε ο λογιστής. Πού να τον βρω τέτοια εποχή, και από το 40ρι τα 10 θα τα πάρει αυτός. Τεσπα, της έστειλα το λινκ, θα την βοηθήσει μια ανηψούλα της, απλό είναι, της είπα και 1-2 πράγματα σε ένα sms.

Ψηφιακή διακυβέρνηση, σε ποιους; Πώς θεωρείται δεδομένη η επαφή των 60 και άνω με τέτοια πράγματα; Μην πω των 55 και άνω, αναλόγως του επιπέδου. Η γυναίκα έβγαλε το λύκειο, εάν το έβγαλε, το 1981. Εντάξει για τη μητέρα μου που είναι 80ετών, καίτοι μορφωμένη, υπάρχει εξαίρεση, και πάλι βέβαια μόνο στα χαρτιά. Πρακτικά όλα αυτά τα άτομα χρειάζονται κάποιον από δίπλα να ξέρει για το οτιδήποτε.
Λίγα λόγια για αυτούς που τελείωσαν λύκειο το 1981 :biggrin: αντε γιατί ααααα
 




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.708
Reaction score
32.692
Μα δεν χρειάζεται να πω τιποτα, ο ένας πήρε απολυτηριο επί κυβερνήσεως Ράλλη, ο έτερος επί 1ης κυβερνήσεως Α. Παπανδρέου.
Εμένα να καταλάβετε η κυρία Ράλλη είχε επισκεφτεί, τότε, το νηπιαγωγείο μου!

Το θυμάμαι γιατί είχαν επιλέξει τον Γιαννάκη ως ομορφότερο να της δώσει την καθιερωμένη ανθοδέσμη.
 


Μηνύματα
1.589
Reaction score
77
Βρηκα το ΚΑΕΚ του οικοπεδου, το συμπληρωσα και βγαζει μηνυμα οτι δεν το βρικει η δεν εχει ολοκληρωθει η κτηματογραφηση.

Πηγα στην κτηματογραφηση, εβαλα το ΚΑΕΚ και μου βρηκε το οικοπεδο (το εχω δηλωμενο), μαζι με κατι αλλους κωδικους και μπορουσα να παρω και πιστοποιητικο υποβολης για διαφορες χρησεις, βασικα δυο, κατι για συνταξη συμβολαιου η για να παω σε κατι δικαστηρια κτλ.

Πρεπει να παω με συντεταγμενες και χειροκινητη συμπληρωση στοιχειων ?
 




TGD

Μηνύματα
7.634
Reaction score
7.620
Για να δούμε τι θα πει το δικαστήριο αυτή τη φορά;
 

TGD

Μηνύματα
7.634
Reaction score
7.620
Έκανα κι εγώ τη δήλωση.
Ξέρετε κάτι; Αφού τα ακούσανε δυο βδομάδες, υπάρχει πεδίο πια για να δηλώσεις την κάθετη ιδιοκτησία του ΚΑΕΚ. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.
Βέβαια δεν άντεξα και εξέφρασα γραπτά τη δυσφορία μου για την υποχρέωση υποβολής δήλωσης, προσθέτοντας ότι έχει καθαριστεί ήδη δύο φορές φέτος, Απρίλιο και Ιούνιο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.204
Reaction score
41.836
Ναι, ήθελα να το γράψω και εγώ που έκανα τη δήλωση. Υπάρχει δυνατότητα να μπαίνει ο αριθμός της κάθετης ιδιοκτησίας .
Επίσης δεν κατάλαβα γιατί είμαι λάθος αν δηλώσω ότι δεν έκανα ενέργειες γιατί θεωρώ ότι δεν απαιτείται, και δήλωση κάνω και ψευδής δεν είναι και ας έρθει κάποιος να μου πει τι απαιτείται και πως.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.096
Μηνύματα
2.888.264
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top