Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.783
Εγώ δήλωσα σε κάποια πεδία πως δεν έκανα εργασίες και έγραψα και το λόγο.
 

TGD

Μηνύματα
7.651
Reaction score
7.640
Και εγώ δήλωσα ΟΧΙ στην απομάκρυνση έφλεκτων υλών κλπ. Τι να απομακρύνω από αστικό κήπο; Το μόνο "έφλεκτο" είναι η παιδική κούνια και οι πλαστικές καρέκλες.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.765
Reaction score
32.773
Μα ο αστικος κήπος διευκρινησαν ότι δεν καταλαμβανεται. Πέραν τούτου, έχεις κάνει μελέτη για αυτό το ακίνητο με τον κήπο;
 

TGD

Μηνύματα
7.651
Reaction score
7.640
Όχι δεν έχω κάνει μελέτη. Η αίτηση λέει στην εισαγωγή άλλες προϋποθέσεις από αυτές που λέει ο νόμος για τη μελέτη. Και ο διπλανός "σπίτι με κήπο" έχει, αλλά όπως έχω πει είναι όλα εγκαταλελειμμένα εδώ και πάρα πολλά χρόνια...
 

Μηνύματα
490
Reaction score
652
Τελικά παρόλες τις αντιρρήσεις και τη συζήτηση για τη παράλογη εφαρμογή του νόμου βλέπω ότι όλοι έκαναν ή κάνουν δήλωση. Προσωπικά αν και έκανα καθαρισμό όπως κάθε χρόνο δεν δήλωσα τίποτα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.783
Η πλατφόρμα για τα οικόπεδα έχει πάνω από 100.000 δηλώσεις. Είναι τσάμπα βλέπεις.

Οι μελέτες πυροπροστασίας πόσες να είναι; Εκεί είναι τα λεφτά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.765
Reaction score
32.773
Δεν ξερω... Δηλώνοντας εμμέσως αποδέχεσαι ότι υπάγεται το ακίνητό σου στον νομο. Σε 2ο χρόνο δεν θα έρθουν να ζητησουν, πού είναι η μελέτη;
Γιατί να μπω να δηλώσω, όταν τα εντός σχεδίου με διαμορφωμένο κήπο έχει διευκρινηστει ότι εξαιρούνται;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.783
Στον καθαρισμό οικοπέδων δεν χρειάζεται μελέτη.
Για τα δασικά και τη μελέτη υπάρχει άλλη πλατφόρμα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.265
Reaction score
85.278
Το μόνο συμπέρασμα από όλο αυτό το σκηνικό την τελευταία ημέρα της προθεσμίας είναι ότι κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά ποιες ακριβώς ιδιοκτησίες αφορά η διάταξη και ποια είναι η "σωστή" δήλωση.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.210
Reaction score
41.846
Στο site akkatharista έχει κάτω χαμηλά μενού με επιλογή συχνές ερωτήσεις ή κάτι τέτοιο, όπου αναφέρονται οι πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος για να καταλάβει αν εμπίπτει ή όχι.
Λέει ακομα και το τι πρέπει να γίνει αλλά σε αυτό χωράει κάμποση ερμηνεία αναλόγως την περίπτωση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.783
Οι κήποι στην πόλη δεν θέλουν τίποτα, ακόμα και αν είναι κοντά σε δάσος ή άλσος.
Τα εντός σχεδίου οικόπεδα με χόρτα θέλουν καθαρισμό.
Τα αδόμητα εκτός σχεδίου θέλουν καθαρισμό.
Τα δομημένα εντός ή μέχρι 300 μέτρα από δάσος/δασικό θέλουν μελέτη.

Αυτά έχω καταλάβει.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.265
Reaction score
85.278
Στο site akkatharista έχει κάτω χαμηλά μενού με επιλογή συχνές ερωτήσεις ή κάτι τέτοιο, όπου αναφέρονται οι πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος για να καταλάβει αν εμπίπτει ή όχι.
Λέει ακομα και το τι πρέπει να γίνει αλλά σε αυτό χωράει κάμποση ερμηνεία αναλόγως την περίπτωση.
Είπαμε, αφού θέλουν να κάνουν σωστή δουλειά ας ξεκινήσουν από τη δική τους πλευρά. Στέλνουν μήνυμα σε όσους ιδιοκτήτες εμπίπτουν στη διάταξη.

Να σε αναγκάζουν να ψάχνεσαι μόνος σου μέσα σε αοριστίες σημαίνει ότι έχουν ως στόχο τα πρόστιμα.
 

Μηνύματα
490
Reaction score
652
Γιατί να μπω στη διαδικασία δήλωσης όταν το ίδιο το κράτος δεν κάνει τίποτα απολύτως; Συγκεκριμένα σε 5 μέτρα από τον τοίχο της περίφραξης μου υπάρχει ρέμα με πυκνή βλάστηση που ποτέ δεν έχει καθαριστεί ή δεν πρόκειται να καθαρίστει. Όταν ήρθαν να πάρουν τα φετινά κλαδέματα ζήτησα να καθαρίσουν το ρέμα από παλιά, κλαδέματα όχι δικά μου, και μου είπαν ότι είναι αδύνατο λόγω στατικού κινδύνου της δαγκάνας. Σε απόσταση 20 μέτρων υπάρχει κοινοτικό πράσινο που ποτέ δεν καθαρίστηκε και ούτε πρόκειται να καθαριστεί. Κοντολογίς η μόνη καθαρή νησίδα, με τα δικά μου κριτήρια, είναι το οικόπεδο μου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.765
Reaction score
32.773
Οι κήποι στην πόλη δεν θέλουν τίποτα, ακόμα και αν είναι κοντά σε δάσος ή άλσος.
Τα εντός σχεδίου οικόπεδα με χόρτα θέλουν καθαρισμό.
Τα αδόμητα εκτός σχεδίου θέλουν καθαρισμό.
Τα δομημένα εντός ή μέχρι 300 μέτρα από δάσος/δασικό θέλουν μελέτη.

Αυτά έχω καταλάβει.

αυτά έχω καταλάβει, αλλά το πρώτο με το τελευταίο συμπίπτουν. Δλδ οι κήποι *εντός σχεδίου/οικισμού κλπ* (πουθενά δεν λέει για 'πόλη') μπορεί φυσικά να απέχουν 300 μέτρα από περιοχή που εμπίπτει στον δασικό χάρτη. Αυτά έχουν διεκρινήσει λοιπόν ότι δεν υπάγονται.

Κοίταξα το δικό μου.
Είχα λάθος. ΔΕΝ είναι κάθετες συνιδιοκτησίες, παρότι πρόκειται για τριπλοκατοικίες που η καθεμία έχει τον κήπο της. Ούτε που είχα ασχοληθεί... θεώρησα ότι ανά τριπλοκατοικία, κτήριο δλδ με αυτοτέλεια, θα είχαμε μια κάθετη. Αμ δε.... Το ΚΑΕΚ περιλαμβάνει ...166 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Η πλατφόρμα ΔΕΝ έχει πρόβλεψη για οριζόντιες ιδιοκτησίες, μόνο κάθετες. Αυτό συνηγορεί και υπέρ της ανωτέρω ερμηνείας, ότι οι οριζόντιες με κήπους δεν υπάγονται.
Επιχείρησα παρά ταύτα να το βάλω κι έτσι... με αριθμό καθέτου '0' το παίρνει (έτσι είναι βέβαια όλο το οικόπεδο). Με "1" δεν το παίρνει, γιατί αντλεί στοιχεία από το κτηματολόγιο. Οπότε.... γεια σας. Δεν μπορώ να υποβάλω δήλωση ότι είναι καθαρισμένες 166 ιδιοκτησίες!
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.265
Reaction score
85.278
Γιατί να μπω στη διαδικασία δήλωσης όταν το ίδιο το κράτος δεν κάνει τίποτα απολύτως; Συγκεκριμένα σε 5 μέτρα από τον τοίχο της περίφραξης μου υπάρχει ρέμα με πυκνή βλάστηση που ποτέ δεν έχει καθαριστεί ή δεν πρόκειται να καθαρίστει. Όταν ήρθαν να πάρουν τα φετινά κλαδέματα ζήτησα να καθαρίσουν το ρέμα από παλιά, κλαδέματα όχι δικά μου, και μου είπαν ότι είναι αδύνατο λόγω στατικού κινδύνου της δαγκάνας. Σε απόσταση 20 μέτρων υπάρχει κοινοτικό πράσινο που ποτέ δεν καθαρίστηκε και ούτε πρόκειται να καθαριστεί. Κοντολογίς η μόνη καθαρή νησίδα, με τα δικά μου κριτήρια, είναι το οικόπεδο μου.
Δεν υπάρχει δίκαια "μάχη". Όλα γίνονται για να έχουμε λιγότερες πιθανότητες για πρόστιμο.
 

Μηνύματα
490
Reaction score
652
Δεν υπάρχει δίκαια "μάχη". Όλα γίνονται για να έχουμε λιγότερες πιθανότητες για πρόστιμο.
Υπάρχει κοινή λογική. Το να συντάσσονται κάποιοι σε αυτό το έκτρωμα για να έχουν λιγότερες πιθανότητες αυτόματα το νομιμοποιούν και αποδέχονται τις οποίες συνέπειες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.265
Reaction score
85.278
Υπάρχει κοινή λογική. Το να συντάσσονται κάποιοι σε αυτό το έκτρωμα για να έχουν λιγότερες πιθανότητες αυτόματα το νομιμοποιούν και αποδέχονται τις οποίες συνέπειες.
Τα περισσότερα πάρε-δώσε με το κράτος λειτουργούν έτσι εκ της δημιουργίας του.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.265
Reaction score
85.278
Κατά φωνή!

Μόλις με πήρε ο γείτονας από το εξοχικό στη Νέα Μάκρη. Πριν 1-2 βδομάδες πέρασε από την περιοχή συνεργείο της ΔΕΔΔΗΕ και κλάδεψε τα πεύκα γύρω από τα καλώδια. Τα παράτησε εκεί που έπεσαν κι ακόμη είναι έτσι. Παίρνει τηλέφωνο καθημερινά στον Δήμο και του λένε ότι το ξέρουν αλλά...
 

Μηνύματα
490
Reaction score
652
Τα περισσότερα πάρε-δώσε με το κράτος λειτουργούν έτσι εκ της δημιουργίας του.
Όσο δεν υπάρχει αντίδραση (και δεν εννοώ να κατέβουμε στους δρόμους) οι απαιτήσεις του κράτους θα γίνονται όλο και πιο παράλογες.
Υποθετικό σενάριο: Κάνω τη μελέτη πυροπροστασίας. Ο μηχανικός θα μου συστήσει αλλαγή κουφωμάτων επειδή είναι ξύλινα. Το κόστος των 10000 θα μου το χρηματοδοτήσει το κράτος; Ο διπλανός μου θέλει τα διπλάσια επειδή πρέπει να αντικαταστήσει και τη στέγη του. Λίγο παρακάτω πρέπει σε κτήμα 6 στρεμμάτων να μπει φράκτης ύψους 1 μέτρου και πάει λέγοντας. Ας γίνει πρόγραμμα 'εξοικονομώ για την πυροπροστασία' και μετά βλέπουμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.783
Δεν είναι παράλογο να σου ζητάει το κράτος να καθαρίσεις το οικόπεδο σου. Μην τρελαθούμε.

Τα υπόλοιπα που λες αφορούν δόμηση εντός δάσους. Και μόνο στην περίπτωση που έχει προγραμματισμένη ανακαίνιση.

Για μένα αυτές οι κατοικίες πρέπει να έχουν υποχρεωτική ασφάλιση. Δεν γίνεται να χτίζεις μέσα στο δάσος (ένα ερώτημα πως έγινε αυτό), να βάζεις ότι θες (ξύλινα κουφώματα και ξύλινη σκεπή πχ), και αν γίνει κάτι να λες στο κράτος πλήρωνε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.109
Μηνύματα
2.888.875
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top