Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.643
Reaction score
32.585
Αλήθεια, τώρα πουβγηκε η Μελέτη στην Ευρωβουλή, θα πρέπει να κάνουμε μελέτη πυροπροστασίας;
Απορία!
 

Μηνύματα
6.915
Reaction score
5.817
Εγω ξερω οτι ειμαστε ενα μεγαλο μΠ@ΥrdELO

Oικοπεδο χωρις αξια στο Καματερο 250 τμ επι της Φυλης εγιναν αποδοχη τα 125τμ λογω οτι ηταν δυο ιδιοκτητες και ο ενας απεβιωσε. Εγινε αποδοχη,δηλωνεται στο Ε9 και το 2009 εγινε αιτηση στο κτηματολογιο με ολες τις αποδειξεις. ΚΑΕΚ στα χερια μου δεν εχω. Μπαινω στο κτηματολογιο και δηλωμενο φαινεται μονο το σπιτι με ΚΑΕΚ. Ουπς λεω τι παιζει...
Βγαζω τα ματια μου και βρισκω χαρτη της περιοχης μετα ΚΑΕΚ. Βρισκω το ΚΑΕΚ του οικοπεδου,και μπαινω δηθεν να κανω δηλωση οτι το καθαρισα......

Screenshot_13.jpg


καματερο.jpg


Βαση ΚΑΕΚ το οικοπεδο δεν ειναι δικο μου......ποιου να ειναι αραγε? Οεεοοοο...

Φιλος συμφορουμιτης με βοηθησε και βρηκα αυτο,και τον ευχαριστω πολυ!

Screenshot_11.jpg


Το πηρε το Ελληνικο Δημοσιο? Τι...που...ποτε??? Εγω γιατι δεν εχω ενημερωθει και ακομα το δηλωνω στο Ε9 ( αχρηστο δεν πληρωνω τιποτα)

Ψαχνω να δω σε ποιο κτηματολογιο υπαγομαι.
Εκει να δειτε τι οικος ανοχης ειναι.....το Περιστερι με στελνει στο Μενιδι,και το Μενιδι στο Περιστερι.Ειδικα στο Περιστερι δεν σηκωνουν και τα τηλεφωνα.
Ακομα δεν εχω βγαλει ακρη τι εχει γινει. Καποιος να με πληροφορησει και να μου πει, ρε μεγαλε στο πηραμε,παρε ενα χαρτι οτι δεν ειναι δικο σου,οτι περασε στο Ελληνικο Δημοσιο (μακαρι να το ξεφορτωθω)και σταματα να το δηλωνεις στην Εφορια. Αυτη την στιγμη εχω δωσει οτι χαρτια εχω στον Δημο Αγ. Αναργυρων Καματερου μπα και βγαλουν ακρη.

Εχω ολη την καλη διαθεση να παω με το χορτοκοπτικο να το κανω αεροδρομιο,αλλα βαση ΚΑΕΚ δεν ειμα ιδιοκτητης

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!
 

Μηνύματα
20.538
Reaction score
14.532
Το ΠΑΣΟΚ είναι ……. Δασική έκταση ;; :biggrin:
Οι πασόκοι πρέπει να υποβάλετε μελέτη :cry:
Τι δασική έκταση είναι πάλι το ΠΑΣΟΚ; Πράσινος ήλιος είναι, αντί να καίει υδρογόνο... καίει green slime :roflmao: :party:
Αλήθεια, τώρα πουβγηκε η Μελέτη στην Ευρωβουλή, θα πρέπει να κάνουμε μελέτη πυροπροστασίας;
Απορία!
Βρε τα είπαμε αυτά... μελέτη αμελέτητων θα κάνουμε 🤓:geek:

 


Μηνύματα
13.483
Reaction score
15.506
Εγω ξερω οτι ειμαστε ενα μεγαλο μΠ@ΥrdELO

Oικοπεδο χωρις αξια στο Καματερο 250 τμ επι της Φυλης εγιναν αποδοχη τα 125τμ λογω οτι ηταν δυο ιδιοκτητες και ο ενας απεβιωσε. Εγινε αποδοχη,δηλωνεται στο Ε9 και το 2009 εγινε αιτηση στο κτηματολογιο με ολες τις αποδειξεις. ΚΑΕΚ στα χερια μου δεν εχω. Μπαινω στο κτηματολογιο και δηλωμενο φαινεται μονο το σπιτι με ΚΑΕΚ. Ουπς λεω τι παιζει...
Βγαζω τα ματια μου και βρισκω χαρτη της περιοχης μετα ΚΑΕΚ. Βρισκω το ΚΑΕΚ του οικοπεδου,και μπαινω δηθεν να κανω δηλωση οτι το καθαρισα......

View attachment 334120

View attachment 334119

Βαση ΚΑΕΚ το οικοπεδο δεν ειναι δικο μου......ποιου να ειναι αραγε? Οεεοοοο...

Φιλος συμφορουμιτης με βοηθησε και βρηκα αυτο......

View attachment 334121

Το πηρε το Ελληνικο Δημοσιο? Τι...που...ποτε??? Εγω γιατι δεν εχω ενημερωθει και ακομα το δηλωνω στο Ε9 ( αχρηστο δεν πληρωνω τιποτα)

Ψαχνω να δω σε ποιο κτηματολογιο υπαγομαι.
Εκει να δειτε τι οικος ανοχης ειναι.....το Περιστερι με στελνει στο Μενιδι,και το Μενιδι στο Περιστερι.Ειδικα στο Περιστερι δεν σηκωνουν και τα τηλεφωνα.
Ακομα δεν εχω βγαλει ακρη τι εχει γινει. Καποιος να με πληροφορησει και να μου πει, ρε μεγαλε στο πηραμε,παρε ενα χαρτι οτι δεν ειναι δικο σου,οτι περασε στο Ελληνικο Δημοσιο (μακαρι να το ξεφορτωθω)και σταματα να το δηλωνεις στην Εφορια. Αυτη την στιγμη εχω δωσει οτι χαρτια εχω στον Δημο Αγ. Αναργυρων Καματερου μπα και βγαλουν ακρη.

Εχω ολη την καλη διαθεση να παω με το χορτοκοπτικο να το κανω αεροδρομιο,αλλα βαση ΚΑΕΚ δεν ειμα ιδιοκτητης

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!
Τυχερέ, :( 😍 εμείς λέμε πλέον να τα χαρίσουμε τα δικά μας στον Δήμο ή μάλλον καλύτερα στην Υπηρεσία Κτηματοτέτοιας για να το ξεφορτωθούμε που εκεί τα παίρνουν και γρήγορα και χωρίς πολλές διαδικασίες. :D 😍

Απο του χρόνου τώρα (30 Απριλίου 2025), εάν συνεχιστεί αυτό. Φέτος δεν προλαβαίνουμε, θα πληρώσουμε. :D

Πότε έχουμε εκλογές είπαμε ; :D
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.643
Reaction score
32.585
Αν καίγεσαι γι αυτήν ….. ναι 😂
Έτσι ψύχρα μόνο για πυροπροστασία κάνει. Με αυτή και πυρίτιδα θα πάθαινε αφλογιστία.

Ενώ η Αφροδίτη καίτοι δεν τυγχάνει της απολυτου αρεσκείας μου, ε όπως και να το κάνεις κάτι λέει.
 

Μηνύματα
13.483
Reaction score
15.506
Έτσι ψύχρα μόνο για πυροπροστασία κάνει. Με αυτή και πυρίτιδα θα πάθαινε αφλογιστία.

Ενώ η Αφροδίτη καίτοι δεν τυγχάνει της απολυτου αρεσκείας μου, ε όπως και να το κάνεις κάτι λέει.
Πολύ εκλεκτικός είσαι. Με γιαγιάδες δεν πηγαίνεις ; :D :D
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.643
Reaction score
32.585

Αυτό που είχα θίξει παραπάνω.

Η πλατφόρμα δεν αναγνωρίζει τον νομικό θεσμό της κάθετης ιδιοκτησίας.

Αφήνονται οι προγραμματιστες μάλλον να αλωνίζουν. Η προχειρότητα σε όλο της το μεγαλείο.
 

TGD

Μηνύματα
7.611
Reaction score
7.587
Πριν την μηχανοργάνωση πρέπει να υπάρχει και οργάνωση.
Λες ο εμπνευστής της υποχρέωσης να είχε καμιά ιδεά για 12ψηφιο ΚΑΕ και χαρακτήρες επέκτασης;
Όσο η νομοθεσία αλλάζει κατά το δοκούν με άσχετες τροποποιήσεις και διατάγματα δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψει σωστά οποιαδήποτε φόρμα. Πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις και προβλήματα.

Να δείτε τι θα γίνει με τη διασύνδεση κτηματολογίου, Ε9 και Ε2. Την έχουν "υποσχεθεί" εδώ και δυο χρόνια και λένε ότι θα είναι έτοιμη τον Σεπτέμβριο. Εκεί να δω πως θα δηλώσεις ενοίκια σε διαμέρισμα που έχει κοινό ρολόι με άλλο διαμέρισμα, που βρίσκεται σε διατηρητέο, που είναι ημιτελές (γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί τα έργα συντήρησης) και που δεν έχει (αφού απαγορεύεται) σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.643
Reaction score
32.585
Πριν την μηχανοργάνωση πρέπει να υπάρχει και οργάνωση.
Λες ο εμπνευστής της υποχρέωσης να είχε καμιά ιδεά για 12ψηφιο ΚΑΕ και χαρακτήρες επέκτασης;
Όσο η νομοθεσία αλλάζει κατά το δοκούν με άσχετες τροποποιήσεις και διατάγματα δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψει σωστά οποιαδήποτε φόρμα. Πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις και προβλήματα.

Να δείτε τι θα γίνει με τη διασύνδεση κτηματολογίου, Ε9 και Ε2. Την έχουν "υποσχεθεί" εδώ και δυο χρόνια και λένε ότι θα είναι έτοιμη τον Σεπτέμβριο. Εκεί να δω πως θα δηλώσεις ενοίκια σε διαμέρισμα που έχει κοινό ρολόι με άλλο διαμέρισμα, που βρίσκεται σε διατηρητέο, που είναι ημιτελές (γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί τα έργα συντήρησης) και που δεν έχει (αφού απαγορεύεται) σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Η κάθετη συνιδιοκτησία είναι θεσμός που υπάρχει από το 1971.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.


Θα τους πέταγα ένα γμω το σπιτάκι τους, αλλά θα ψάχνονταν να βρουν το καεκ του, τα όρνια.
 

Μηνύματα
1.755
Reaction score
813
Μιλησα με δημο. Θελουν τεχνικη εκθεση. Μηχανικος δεν αναλαμβάνει. Στο ΦΕΚ λεει ακομα κ ηλεκτρολογος μηχανικος μπορει (χαχα). Μου προτειναν δασολογο απο το δημο, δικο τους παιδι... Δεν προλαβαινει να σηκωνει τηλεφωνα! :)
 

Μηνύματα
20.538
Reaction score
14.532
Κανένας μηχανικός.... αυτοκινήτων εύκαιρος εκεί κοντά, δεν υπάρχει; :roflmao: :geek:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.193
Reaction score
41.785
Ας δούμε μια περίπτωση.

Στην πρώτη φωτογραφία κάπως φαίνεται η κλίση του οικοπέδου. Εκεί αριστερά που φαίνεται ο βράχος είναι το επίπεδο του δρόμου και μετά κατηφορίζει στην πλαγιά προς τα δεξιά.

Am3.jpg


Στις παρακάτω φαίνεται ότι μιλάμε για βραχώδες έδαφος, πυκνό δάσος πλέον, το οποίο είναι πρακτικά απροσπέλαστο. Πεύκα και πουρνάρια. Στο έδαφος έχει πευκοβελόνες βασικά (τι αλλο; ).

Am1.jpg



Στην παρακάτω κάντε την παρακάτω νοητική άσκηση.
Τραβήξτε μια κάθετη στη μέση της φωτογραφίας και το αριστερό μέρος είναι οικόπεδο μου ενώ το δεξί αδιάνοιχτη οδός σύμφωνα με το σχέδιο πόλης (ναι, έχει σχέδιο πόλης).


Am2.jpg



Και τώρα μου λένε τι δλδ; Να μπω μέσα με μια διμoιρία κομάντος, να σκουπίσω το έδαφος από τις πευκοβελόνες, άντε να ξηλώσω και κανά ξερό κλαδί χαμηλά και όλα αυτά να πάω να τα αφήσω μαζεμένα σε μια άκρη; Μήπως στο δίπλα που είναι δρόμος;
Και αν δεν το κάνω εγώ τότε θα φταίω σε κάτι όταν δίπλα είναι δημόσιος χώρος 40 μέτρα πλάτος και δεν υπάρχει περίπτωση να το καθαρίσει κανείς;
Αφήνω για το τέλος το κερασάκι ότι έχω ένα κομμάτι του οικοπέδου με κάθετη ιδιοκτησία, με το άλλο τι γίνεται; αν δεν θέλει ο κουμπάρος να κάνει κάτι;
Δεν έχω ούτε το κουραγιο να μπω στην πλατφόρμα να δω πως παίζει. Από όσο ξέρω το κτηματολόγιο δεν έχει οριστικοποιηθεί στην περιοχή και δεν παίρνει το ΚΑΕΚ οπότε βάζεις συντεταγμένες και μου λένε ότι μετά από αυτές παίρνει ένα σημείο κεντρικό ως προς αυτές για να οριοθετήσει την ιδιοκτησία, really?
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.621
Reaction score
5.955
μα αφού πατάξαμε την γραφειοκρατεία.
είμαστε ένα τρομερά οργανωμένο κράτος.
τι; όχι; :D

Και στις ευρωεκλογές βαρέθηκα να βλέπω ψηφοδέλτια ΝΔ με ψήφους σε Μπελέρη και Π. Δήμα... :D

Καλά μας κάνουν.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.643
Reaction score
32.585
Πού ήσουν και είχε ψήφους σε Μπελέρη και Δήμα;

Η Θεσσαλονίκη πάντως, που είχε πάρα πολλά ράμματα για την κυβέρνηση (με τελευταία την απίστευτη ταλαιπωρία με το διαβόητο φλαϊόβερ και τα έργα του μετρό που κοντεύουν δύο δεκαετίες), ξεπέρασε το όριο του 'μαυρίζω δια της αποχής' και το γύρισε σε Βελόπουλο, τους κόνταρε στα ίσια στα περισσότερα τμήματα (στο δικό μου είχε σχεδόν τους διπλάσιους ψήφους).

Δεν έχουν καταλάβει τίποτα και συνεχίζουν, σε ζητήματα που δεν άπτονται ευθέως της οικονομικής πολιτικής, και ταλαιπωρούν τον κόσμο, ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΟΥΝ.
Έτσι είναι το 'αποφασίζομεν και διατάσσομεν'. Είναι νοοτροπία και τρόπος ζωής, τι σημασία έχει ο τρόπος ανάδειξης της βουλής. Μπαίνει ο κάθε τελειωμένος σε υπουργείο και τη βλέπει φυρερίσκος.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.621
Reaction score
5.955
Πού ήσουν και είχε ψήφους σε Μπελέρη και Δήμα;

Η Θεσσαλονίκη πάντως, που είχε πάρα πολλά ράμματα για την κυβέρνηση (με τελευταία την απίστευτη ταλαιπωρία με το διαβόητο φλαϊόβερ και τα έργα του μετρό που κοντεύουν δύο δεκαετίες), ξεπέρασε το όριο του 'μαυρίζω δια της αποχής' και το γύρισε σε Βελόπουλο, τους κόνταρε στα ίσια στα περισσότερα τμήματα (στο δικό μου είχε σχεδόν τους διπλάσιους ψήφους).

Δεν έχουν καταλάβει τίποτα και συνεχίζουν, σε ζητήματα που δεν άπτονται ευθέως της οικονομικής πολιτικής, και ταλαιπωρούν τον κόσμο, ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΟΥΝ.
Έτσι είναι το 'αποφασίζομεν και διατάσσομεν'. Είναι νοοτροπία και τρόπος ζωής, τι σημασία έχει ο τρόπος ανάδειξης της βουλής. Μπαίνει ο κάθε τελειωμένος σε υπουργείο και τη βλέπει φυρερίσκος.
Στον δήμο μου, εδώ στην Σταμάτα (Δήμος Διονύσου, καλλικρατικός τρομάρα μας).
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.643
Reaction score
32.585


Είχες ένα χρόνο, η απάντηση του υπουργού.
Το παραπάνω, αντί απάντησης στην απάντηση του υπουργού. 1 χρόνο μεν, η εφαρμοστικη εγκύκλιος βγήκε 10 μήνες μετά.
Ο πολίτης είχε ένα χρόνο; Το υπουργείο τι έκανε σε αυτόν τον χρόνο και άφησε τους 10 μήνες να περάσουν έτσι;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.643
Reaction score
32.585
Αθήνα, 19 Μαΐου 2023
Οι Υπουργοί
Υφυπουργός Περιβάλλοντος Και Ενέργειας ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΑΓΑΡΑΣ
Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΠΕΤΣΑΣ
Υφυπουργός Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥΡΝΑΣ

ποιανων οι υπογραφές κοσμούν το ΦΕΚ της ντροπής. Δεν ήταν υπηρεσιακοί τελικά, απλώς ήταν στην εκπνοή της θητείας της κυβέρνησης (οι εκλογές έγιναν 2 ημέρες μετά, 21 Μαΐου).


Ο Ταγαράς παραμένει στην ίδια θέση.
Ο Πέτσας όχι.
Ο Τουρνάς ναι.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.059
Μηνύματα
2.887.159
Members
37.979
Νεότερο μέλος
tsibitos
Top