Πως θα καλιμπραρω το home theatre μου!!

Μηνύματα
181
Reaction score
54
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου εξηγήσετε με απλά λόγια έχοντας γνώση για να χειριστώ το rew και το mini dsp 2 x4 hd πως μπορώ να κάνω καλιμπρεισον τα ηχεία μου 4.2 σε επαγγελματικό επίπεδο δηλαδή... Πώς θα φέρω χρονικά όλα τα ηχεία μαζί πως θα φέρω χρονικά τα μπάσα με τα ηχεία και ποια η μεθοδολογία πως θα πετύχω το καλύτερο response στα Σάμπ πως θα πετύχω το καλύτερο κρος ανάμεσα στα ηχεία και ανάμεσα στα Σάμπ τι eq θα δώσω σε ηχεία και Σάμπ τι μετρήσεις θα πρέπει να κάνω και σε πόσες διαφορετικές θέσεις όταν μιλαμε για την δική μου μόνο θέση... Σταθερό μικρόφωνο η 20 εκατοστά δεξιά αριστερά μπρος πίσω πχ .... Δώστε μου πλήρη ανάλυση σε όλα όπως σας ανέφερα ξέρω να χειρίζομαι και το rew και το mini dsp έχω πάρα πολύ καλή αντίληψη και νομίζω θα τα καταφέρω σας ευχαριστώ!!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.939
Reaction score
10.167
Ξεκινάς με τοποθέτηση του sub ανάμεσα από τα ηχεία (αν γίνεται).
Θέτεις cross στα 80 Hz (είναι η πιο συνηθισμένη συχνότητα), ίδια και στο χαμηλοπερατό και στο υψιπερατό φίλτρο
Βάζεις τόνο στα 80 Hz να παίζει μόνο στα ηχεία και μετράς dB στάθμης ήχου. Μετά μόνο το sub και ρυθμίζεις την έντασή του να είναι ίδια.
Βάζεις τόνο στα 80 Hz όλα μαζί και ρυθμίζεις τη χρονική καθυστέρηση delay είτε του sub είτε των ηχείων έτσι ώστε να μην ακούς ήχο. Τότε αντιστρέφεις τη φάση του sub και είσαι εντάξει.
Μετράς με REW και φροντίζεις με το eq να δώσεις κατηφορική κλίση (target curve) στην ολική απόκριση.
Μέτρηση θα κάνεις στη θέση ακρόασης με τη μέθοδο του κουνιστού μικροφώνου (βλέπε εδώ)

Τώρα όλα αυτά πολύ χοντρικά, μιας και είναι πολλές επιπλέον παράμετροι που πρέπει να λάβεις υπ' όψιν. Πχ, πόσο eq, πού, μέχρι ποιά συχνότητα, τί να κάνεις στην περιοχή 1000-2000 Hz, τί να κάνεις στα 10000-12000 Hz και γιατί, πόσο να boostάρεις τα μπάσα, ποιά καμπλύλη target curve να ακολουθήσεις...
 

Μηνύματα
181
Reaction score
54
Ξεκινάς με τοποθέτηση του sub ανάμεσα από τα ηχεία (αν γίνεται).
Θέτεις cross στα 80 Hz (είναι η πιο συνηθισμένη συχνότητα), ίδια και στο χαμηλοπερατό και στο υψιπερατό φίλτρο
Βάζεις τόνο στα 80 Hz να παίζει μόνο στα ηχεία και μετράς dB στάθμης ήχου. Μετά μόνο το sub και ρυθμίζεις την έντασή του να είναι ίδια.
Βάζεις τόνο στα 80 Hz όλα μαζί και ρυθμίζεις τη χρονική καθυστέρηση delay είτε του sub είτε των ηχείων έτσι ώστε να μην ακούς ήχο. Τότε αντιστρέφεις τη φάση του sub και είσαι εντάξει.
Μετράς με REW και φροντίζεις με το eq να δώσεις κατηφορική κλίση (target curve) στην ολική απόκριση.
Μέτρηση θα κάνεις στη θέση ακρόασης με τη μέθοδο του κουνιστού μικροφώνου (βλέπε εδώ)

Τώρα όλα αυτά πολύ χοντρικά, μιας και είναι πολλές επιπλέον παράμετροι που πρέπει να λάβεις υπ' όψιν. Πχ, πόσο eq, πού, μέχρι ποιά συχνότητα, τί να κάνεις στην περιοχή 1000-2000 Hz, τί να κάνεις στα 10000-12000 Hz και γιατί, πόσο να boostάρεις τα μπάσα, ποιά καμπλύλη target curve να ακολουθήσεις...
Αρχικά έχω 2 Σάμπ όπως ανέφερα το σύστημα είναι 4.2 αλλά δεν έχω την δυνατότητα για να βάλω τα Σάμπ ανάμεσα απτά ηχεία μπορώ να κάνω κάτι με το impulse επίσης ποια μέθοδο να κάνω για να φέρω τα Σάμπ με τα ηχεία φέρνω ένα ένα σάμπ με το ηχείο reference και μετά παίζω με το delay για να τα φέρω αναμεταξύ τους σε ποιο smooth φάση??? Περιέγραψε τα μου αν θέλεις όλα αυτά επίσης eq στα ηχεία τι να χρησιμοποιήσω??? Και επίσης πως θα κρίνω τι θα δουλέψει για τον χώρο μου δώσε μου λίγες πληροφορίες πάνω σε αυτό το κομμάτι
 


Μηνύματα
181
Reaction score
54
Για αρχή διάβασε αυτό για την τοποθέτηση sub. Σελίδα 15 και 19.

Είδα το κομμάτι της τοποθέτησης αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω θέση στα Σάμπ μου το μόνο που θα μπορούσα να κάνω είναι να σου στείλω φωτό το αποτέλεσμα που δημιουργουν επειδή όμως θα πρέπει να παίξω μπάλα όπως είναι θα ήθελα να μου πεις το κομμάτι της διαχείρισης για να μπω στην διαδικασία να κάνω πράγματα
 

Μηνύματα
12.939
Reaction score
10.167
Διαχείρηση, ένα ξέρω. Για 2 δεν έχω ασχοληθεί. Όλα υπάρχουν σε θέματα του forum, αλλά δεν κρατάω σημειώσεις πού είναι το κάθε τι. Περίμενε να μπουν και οι υπόλοιποι στη συζήτηση να σε κατευθύνουν.
 

Μηνύματα
181
Reaction score
54
Διαχείρηση, ένα ξέρω. Για 2 δεν έχω ασχοληθεί. Όλα υπάρχουν σε θέματα του forum, αλλά δεν κρατάω σημειώσεις πού είναι το κάθε τι. Περίμενε να μπουν και οι υπόλοιποι στη συζήτηση να σε κατευθύνουν.
Ωραια ας μπούνε να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε
 

Μηνύματα
12.939
Reaction score
10.167
Έκανες τη μέθοδο κουνιστού μικροφώνου τουλάχιστον, μόνο στα ηχεία, να δούμε πως πας;
 

Μηνύματα
181
Reaction score
54
Έκανες τη μέθοδο κουνιστού μικροφώνου τουλάχιστον, μόνο στα ηχεία, να δούμε πως πας;
Σήμερα θα την κάνω αλλά τι θα καταφέρω με το να το κουναω σε κύκλους γύρω γύρω πάνω κάτω??? Είναι το ίδιο με το να κάνεις μετρήσεις διαφορετικών θέσεων και επίσης το pink noise καλύπτει όλες τις συχνότητες όπως το sweep???
 

Μηνύματα
661
Reaction score
1.246
Φίλε, διακρίνω μια βιασύνη που δεν θα σου βγει σε καλό , ηχητικά πάντα.
Χρειάζεται χρόνο, χρόνια μελέτης , μην περιμένεις να σου δώσει κάποιος τρίτος μια λίστα με σειρά ενεργειών που θα κάνουν το σύστημα σου άριστο , ιδίως εάν δεν γνωρίζει την συμπεριφορά του χώρου σου. Δεν έχεις αναφέρει ούτε τι ηχεία είναι αυτά , ούτε ενισχυτή , ούτε διαθεσιμότητα προγράμματος ισοστάθμισης.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.030
Reaction score
3.031
Φίλε, διακρίνω μια βιασύνη που δεν θα σου βγει σε καλό , ηχητικά πάντα.
Χρειάζεται χρόνο, χρόνια μελέτης , μην περιμένεις να σου δώσει κάποιος τρίτος μια λίστα με σειρά ενεργειών που θα κάνουν το σύστημα σου άριστο , ιδίως εάν δεν γνωρίζει την συμπεριφορά του χώρου σου. Δεν έχεις αναφέρει ούτε τι ηχεία είναι αυτά , ούτε ενισχυτή , ούτε διαθεσιμότητα προγράμματος ισοστάθμισης.
Απόλυτα σωστός.
 

Μηνύματα
181
Reaction score
54
Φίλε, διακρίνω μια βιασύνη που δεν θα σου βγει σε καλό , ηχητικά πάντα.
Χρειάζεται χρόνο, χρόνια μελέτης , μην περιμένεις να σου δώσει κάποιος τρίτος μια λίστα με σειρά ενεργειών που θα κάνουν το σύστημα σου άριστο , ιδίως εάν δεν γνωρίζει την συμπεριφορά του χώρου σου. Δεν έχεις αναφέρει ούτε τι ηχεία είναι αυτά , ούτε ενισχυτή , ούτε διαθεσιμότητα προγράμματος ισοστάθμισης.
Δεν ήξερα ότι θα πρέπει να δώσω όλα τα στοιχεία για να εκτελέσω την διαδικασία παρεπιπτόντως θα τα αναφέρω βεβαίως έχω 2 monolith's 15 έναν denon 4700 prime tower prime bookselfs για suround rew για πρόγραμμα μετρήσεων umik 1 και mini dsp 2 x4 hd αυτά τα ολίγα δεν βιάζομαι γενικώς απλώς θεωρώ ότι είναι βήματα αν βέβαια δεν είναι έτσι θα ήθελα να μου πείτε τι ακριβώς παίζει και τι πρέπει να κάνω ευχαριστώ
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.101
Μηνύματα
2.888.514
Members
37.989
Νεότερο μέλος
katerinagourz
Top