Πώς μπορώ να εξηγήσω στους φίλους μου ότι ασχολούμαι με τον ήχο χωρίς να το κάνω να ακούγεται ηλίθιο?

Μηνύματα
306
Reaction score
376
Καλημέρα σας, έχω ένα ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση πιστεύω σήμερα και θέλω να το συζητήσουμε μαζί όλοι. Το θέμα έχει ως εξής, όπως λέει και ο τίτλος, ''Πώς μπορώ να εξηγήσω στους φίλους μου ότι ασχολούμαι με τον ήχο χωρίς να το κάνω να ακούγετε ηλίθιο?'' κρατήστε στο νου σας ότι είμαι γεννημένος στις αρχές των 2000' οπότε είναι άτομα που εκτός από αν κάποιο οικογενειακό μέλος επίσης ασχολείται ο μόνος τρόπος να μάθει για αυτό το πράγμα είναι μέσω των ακουστικών. οπότε είναι διαφορετικό κοινό από το κοινό που είναι ποιο διαδεδομένο στο χόμπι. Αλλά όχι μόνο, έχω πάθει το ίδιο και με άτομα μεγαλύτερης ηλικίας αρκετές φορές.

Συνήθως θα μιλάω με κάποιον για Χόμπι και θα θέλω να το πω ότι ασχολούμαι με το χόμπι του ήχου και συνειδητοποιώ πως δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω ώστε ο άλλος να το καταλάβει και να μην του ακουστεί ηλίθιο. Ίσως προσπαθήσω να του εξηγήσω με το λέγοντας ''ασχολούμαι με την αναπαραγωγή μουσικής'' που ίσως τους μπερδεύει περισσότερο και με ρωτάνε αν παίζω μουσική η είμαι DJ η κάτι, οπότε προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι όχι, απλά απολαμβάνω μουσική. που δεν νομίζω πως βοηθάει γιατί νομίζω μπερδεύονται περισσότερο ''τι ? απλά ακούς μουσική δηλαδή? '' και πραγματικά καταλαβαίνω το ότι είναι μπερδεμένοι αλλά δεν ξέρω πώς να τους το εξηγήσω πραγματικά, ίσως πω κάτι σαν '' ξέρεις όταν πας σε κάποιο καλό εστιατόριο και τρως καλό φαγητό και έχεις μια εμπειρία? φαντάσου κάτι σαν αυτό αλλά με μουσική'' τους βλέπω ότι πάλι δεν έχουν καταλάβει και μου λένε απλά ''ΟΚ κουλ'' και πραγματικά δεν ξέρω πως να το εξηγήσω χαχαχα.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.675
Reaction score
6.059
Στήνεις στον χώρο σου ένα immersive setup, και ένα "station" με καλά ακουστικά (δεν χρειάζεται να σπάσεις την μπάνκα, ένα Sennheiser HD650 και ένα dac/amp αρκούν), τους βάζεις να ακούσουν... and the rest is history.
Μόνο έτσι καταλαβαίνει ο "απλός" κόσμος γιατί υπάρχουν καλά ηχεία, τι είναι καλός ήχος και τι σκουπίδι :D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.576
Reaction score
20.129
Καλημέρα σας, έχω ένα ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση πιστεύω σήμερα και θέλω να το συζητήσουμε μαζί όλοι. Το θέμα έχει ως εξής, όπως λέει και ο τίτλος, ''Πώς μπορώ να εξηγήσω στους φίλους μου ότι ασχολούμαι με τον ήχο χωρίς να το κάνω να ακούγετε ηλίθιο?'' κρατήστε στο νου σας ότι είμαι γεννημένος στις αρχές των 2000' οπότε είναι άτομα που εκτός από αν κάποιο οικογενειακό μέλος επίσης ασχολείται ο μόνος τρόπος να μάθει για αυτό το πράγμα είναι μέσω των ακουστικών. οπότε είναι διαφορετικό κοινό από το κοινό που είναι ποιο διαδεδομένο στο χόμπι. Αλλά όχι μόνο, έχω πάθει το ίδιο και με άτομα μεγαλύτερης ηλικίας αρκετές φορές.

Συνήθως θα μιλάω με κάποιον για Χόμπι και θα θέλω να το πω ότι ασχολούμαι με το χόμπι του ήχου και συνειδητοποιώ πως δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω ώστε ο άλλος να το καταλάβει και να μην του ακουστεί ηλίθιο. Ίσως προσπαθήσω να του εξηγήσω με το λέγοντας ''ασχολούμαι με την αναπαραγωγή μουσικής'' που ίσως τους μπερδεύει περισσότερο και με ρωτάνε αν παίζω μουσική η είμαι DJ η κάτι, οπότε προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι όχι, απλά απολαμβάνω μουσική. που δεν νομίζω πως βοηθάει γιατί νομίζω μπερδεύονται περισσότερο ''τι ? απλά ακούς μουσική δηλαδή? '' και πραγματικά καταλαβαίνω το ότι είναι μπερδεμένοι αλλά δεν ξέρω πώς να τους το εξηγήσω πραγματικά, ίσως πω κάτι σαν '' ξέρεις όταν πας σε κάποιο καλό εστιατόριο και τρως καλό φαγητό και έχεις μια εμπειρία? φαντάσου κάτι σαν αυτό αλλά με μουσική'' τους βλέπω ότι πάλι δεν έχουν καταλάβει και μου λένε απλά ''ΟΚ κουλ'' και πραγματικά δεν ξέρω πως να το εξηγήσω χαχαχα.
Μα τι να εξηγήσεις?
Θα έπρεπε να ντρέπεσαι και να το κρύβεις.. :tongue:
Είσαι και νέο παιδί.. :rolleyes:

Όλοι οι άλλοι θα μιλούν για γκόμενες αφού.. :cry:



Μετά τα 50 :fuckyou:
 

Μηνύματα
2.389
Reaction score
5.092
Καλημέρα σας, έχω ένα ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση πιστεύω σήμερα και θέλω να το συζητήσουμε μαζί όλοι. Το θέμα έχει ως εξής, όπως λέει και ο τίτλος, ''Πώς μπορώ να εξηγήσω στους φίλους μου ότι ασχολούμαι με τον ήχο χωρίς να το κάνω να ακούγετε ηλίθιο?'' κρατήστε στο νου σας ότι είμαι γεννημένος στις αρχές των 2000' οπότε είναι άτομα που εκτός από αν κάποιο οικογενειακό μέλος επίσης ασχολείται ο μόνος τρόπος να μάθει για αυτό το πράγμα είναι μέσω των ακουστικών. οπότε είναι διαφορετικό κοινό από το κοινό που είναι ποιο διαδεδομένο στο χόμπι. Αλλά όχι μόνο, έχω πάθει το ίδιο και με άτομα μεγαλύτερης ηλικίας αρκετές φορές.

Συνήθως θα μιλάω με κάποιον για Χόμπι και θα θέλω να το πω ότι ασχολούμαι με το χόμπι του ήχου και συνειδητοποιώ πως δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω ώστε ο άλλος να το καταλάβει και να μην του ακουστεί ηλίθιο. Ίσως προσπαθήσω να του εξηγήσω με το λέγοντας ''ασχολούμαι με την αναπαραγωγή μουσικής'' που ίσως τους μπερδεύει περισσότερο και με ρωτάνε αν παίζω μουσική η είμαι DJ η κάτι, οπότε προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι όχι, απλά απολαμβάνω μουσική. που δεν νομίζω πως βοηθάει γιατί νομίζω μπερδεύονται περισσότερο ''τι ? απλά ακούς μουσική δηλαδή? '' και πραγματικά καταλαβαίνω το ότι είναι μπερδεμένοι αλλά δεν ξέρω πώς να τους το εξηγήσω πραγματικά, ίσως πω κάτι σαν '' ξέρεις όταν πας σε κάποιο καλό εστιατόριο και τρως καλό φαγητό και έχεις μια εμπειρία? φαντάσου κάτι σαν αυτό αλλά με μουσική'' τους βλέπω ότι πάλι δεν έχουν καταλάβει και μου λένε απλά ''ΟΚ κουλ'' και πραγματικά δεν ξέρω πως να το εξηγήσω χαχαχα.
Μας αρέσει η μουσική. Από εκεί ξεκινάνε όλα, στην αναζήτηση της όσο το δυνατόν πιστότερης απόδοσής της.
Οπότε βάλε τους απλά να ακούσουν την μουσική που αγαπάνε από ένα σωστό ηχοσύστημα και να κάνουν συγκρίσεις. Αυτό αρκεί, όπως προείπε και ο billpeppas!
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.109
Reaction score
8.972
Στήνεις στον χώρο σου ένα immersive setup, και ένα "station" με καλά ακουστικά (δεν χρειάζεται να σπάσεις την μπάνκα, ένα Sennheiser HD650 και ένα dac/amp αρκούν), τους βάζεις να ακούσουν... and the rest is history.
Μόνο έτσι καταλαβαίνει ο "απλός" κόσμος γιατί υπάρχουν καλά ηχεία, τι είναι καλός ήχος και τι σκουπίδι :D
Αυτό με τα Sennheiser το έχω κάνει και εγώ με φίλους και πραγματικά δουλεύει. Πλάκα είχε η ατάκα φίλου hard-ροκά: "Μλκ μου μέχρι και η jazz ακούγεται ωραία!" :lol:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.252
Reaction score
21.017
Χρησιμοποίησε εξειδικευμένες λέξεις, χωρίς επεξηγήσεις. Αν θέλεις, πες τους ότι είσαι χαϊφιντελίστας, ή ότι ασχολείσαι με το hi-fi. Ακόμα καλύτερα, με το high end, που είναι και όρος πιο πιασάρικος. Αν θέλεις, πες τους το γαλλικά, ασχολούμαι με την haute fidélité. Αυτό το τελευταίο πιθανότατα λίγοι θα ξέρουν να το ερμηνεύσουν, οπότε αντί οποιασδήποτε επεξήγησης, παίξ' το δυσκολία, ότι είναι τόσο προχωρημένο που δεν υπάρχουν λόγια ρε παιδί μου, πες, κοίτα να δεις, είναι το αντίθετο από το Άλτα ινφιντελτά, την έχετε δει την ταινία; Ε, εκεί το ινφιντελτά αναφέρεται στη συζυγική απιστία, ενώ εδώ το φιντελτά στην πίστη προς το απαθατισθέν μουσικό δρώμενο. Μην πεις ηχογράφηση, πες μουσικό δρώμενο, ως όρος αρέσει πιο πολύ, είναι περισσότερο συναισθηματικός. Η λέξη "ηχογράφηση" είναι "κρύα", τεχνοκρατική και απάνθρωπη...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.401
Reaction score
44.990
Στους ξερόλες που διέπονται από υπέρμετρο εγωισμό θα ακούγεται πάντα ηλίθιο το χόμπι σου, σε όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες ανθρώπου θα γίνει άμεσα κατανοητό με λίγα λόγια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.557
Reaction score
86.136
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δίνουμε αναφορά για το τι κάνουμε. Ακόμα κι αν το εξηγήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο πάλι ξένο θα ακούγεται και θα είναι αντικείμενο σχολιασμού "παραξενιάς".

Δεν είναι μόνο ο ήχος. Κάθε χόμπι που ξεφεύγει από την γκάμα των ενδιαφερόντων του μέσου ανθρώπου έχει την ίδια αντιμετώπιση.
 

Μηνύματα
12.960
Reaction score
10.190
Κι εγώ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις εξηγήσεις. Απλά πες τους ότι σου αρέσει να ακούς μουσική από ένα καλοστημένο ηχοσύστημα.
 


ika

News
Μηνύματα
14.856
Reaction score
13.608
Να λες "audio tuning for optimun listening" και άστους να αναρωτιούνται.

Πάντως, όπως λένε και οι συμφορουμίτες παραπάνω, για ποιό λόγο πρέπει να δικαιολογήσεις στους τρίτους τι σ' αρέσει?
Όπως ειπώθηκε, αν ο άλλος δεν τον ενδιαφέρει/γνωρίζει δεν μπορεί να το καταλάβει.
Προσωπικό παράδειγμα, ο κουμπάρος μου έχει χόμπι με το κυνήγι, έχει καμιά 25αρία όπλα και εγώ που δεν το έχω το θεωρώ μ@λ@κί@ (και σαν χόμπι και τα 25 όπλα, πχ τι πρακτική διαφορά μπορεί να έχει ένα δίκανο από ένα σουπερ-ποζέ ίδιας αξίας/κατηγορίας).
Αντίστοιχα και αυτός με το δικό μου χόμπι. Και δεν υπάρχει κανένα θέμα μεταξύ μας, λύθηκε από τα φοιτιτικά χρόνια.
 
Last edited:


Μηνύματα
306
Reaction score
376
Χρησιμοποίησε εξειδικευμένες λέξεις, χωρίς επεξηγήσεις. Αν θέλεις, πες τους ότι είσαι χαϊφιντελίστας, ή ότι ασχολείσαι με το hi-fi. Ακόμα καλύτερα, με το high end, που είναι και όρος πιο πιασάρικος. Αν θέλεις, πες τους το γαλλικά, ασχολούμαι με την haute fidélité. Αυτό το τελευταίο πιθανότατα λίγοι θα ξέρουν να το ερμηνεύσουν, οπότε αντί οποιασδήποτε επεξήγησης, παίξ' το δυσκολία, ότι είναι τόσο προχωρημένο που δεν υπάρχουν λόγια ρε παιδί μου, πες, κοίτα να δεις, είναι το αντίθετο από το Άλτα ινφιντελτά, την έχετε δει την ταινία; Ε, εκεί το ινφιντελτά αναφέρεται στη συζυγική απιστία, ενώ εδώ το φιντελτά στην πίστη προς το απαθατισθέν μουσικό δρώμενο. Μην πεις ηχογράφηση, πες μουσικό δρώμενο, ως όρος αρέσει πιο πολύ, είναι περισσότερο συναισθηματικός. Η λέξη "ηχογράφηση" είναι "κρύα", τεχνοκρατική και απάνθρωπη...
και εσύ λες να το καταλάνουν έτσι? δυστυχώς χαιεντας δεν μπορώ να είμαι επειδή δεν έχω την ίδια οικονομική δυνατότητα με τους 50αριδες :smile:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.276
Μηνύματα
2.894.999
Members
38.021
Νεότερο μέλος
Tony69
Top