Featured Πώς στήνουμε σωστά ένα σύστημα;

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.864
Δεν αμφισβητώ αυτό που ακούς απλά να ρωτήσω..
Μήπως στο σπίτι ακούς συνήθως σε υψηλότερη ένταση απ' ότι στο αυτοκίνητο?
Αυτό θα έκανε μια κακή ηχογράφηση λογικά να ενοχλεί περισσότερο, μήπως παίζει κι αυτό ρόλο..? ;)
Εχω διαβάσει πολλές ανοησίες εδώ μέσα και δεν έχω πλέον την όρεξη να εξηγώ στον καθένα τα αυτονόητα ειδικά οταν είναι και κάποιας ηλικίας όπως η πλειοψηφία εδώ μέσα. Έχουν παγειωμενη άποψη που δεν τους την αλλάζεις ούτε με εγχείριση
Επειδή είσαι καλό παιδί ομως θα σου πω το εξής. Ενα σύστημα σωστό δλδ ένα στούντιακο σύστημα πρέπει να ξεβρακωνει τις άθλιες ηχογραφήσεις. Εάν έχειις τέτοιο σύστημα τότε θα ξεβρακωνονται.
Ακούω σε δυνατές στάθμες και στο αυτοκίνητο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.650
Reaction score
20.332
Επειδή είσαι καλό παιδί ομως θα σου πω το εξής. Ενα σύστημα σωστό δλδ ένα στούντιακο σύστημα πρέπει να ξεβρακωνει τις άθλιες ηχογραφήσεις. Εάν έχειις τέτοιο σύστημα τότε θα ξεβρακωνονται.
Ακούω σε δυνατές στάθμες και στο αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ρώτησα γιατί με όποιο studio monitor έχει τύχει ν' ακούσω μουσική (λίγα είναι.. :tongue:) και με ένα ζεύγος ATC που είχα (και οι περισσότεροι έγραφαν πως ξεγυμνώνει τις κακές) δεν το ένιωσα, αντίθετα έπαιζαν συνολικά καλύτερα από κάποια άλλα (καλές και κακές).

Οπότε επειδή εγώ δεν ακούω συνήθως σε υψηλές στάθμες σκέφτηκα μήπως ήταν και αυτός ένας λόγος.. ;)
 


Μηνύματα
14.134
Reaction score
15.964
Εχω διαβάσει πολλές ανοησίες εδώ μέσα και δεν έχω πλέον την όρεξη να εξηγώ στον καθένα τα αυτονόητα ειδικά οταν είναι και κάποιας ηλικίας όπως η πλειοψηφία εδώ μέσα. Έχουν παγειωμενη άποψη που δεν τους την αλλάζεις ούτε με εγχείριση
Επειδή είσαι καλό παιδί ομως θα σου πω το εξής. Ενα σύστημα σωστό δλδ ένα στούντιακο σύστημα πρέπει να ξεβρακωνει τις άθλιες ηχογραφήσεις. Εάν έχειις τέτοιο σύστημα τότε θα ξεβρακωνονται.
Ακούω σε δυνατές στάθμες και στο αυτοκίνητο.
Άστα αυτά τώρα τα κουλτουριάρικα - δικαιολογίες, αυτά τα λέω εγώ. Απλώς σύμφωνα με το Occam's razor η απάντηση στο ερώτημά σου είναι άλλη και πιο απλή. Στο αυτοκίνητο το σύστημα σου είναι καλύτερο απο του σπιτιού σου. :D :D 😍
Ενα σύστημα σωστό δλδ ένα στούντιακο σύστημα πρέπει να ξεβρακωνει τις άθλιες ηχογραφήσεις.
Λές το 50 % δίκιο που λέει και ο Marlboro. :D

Ένα σωστό σύστημα είτε στουντιακό είτε οτιδήποτε δεν "ξεβαρακώνει" μόνο τις κακές ή μάλλον και μη επιθυμητές κιόλας επιλογές αλλά δείχνει και αναδεικνύει και την καλή επιλογή που θα κάνεις. Εάν δεν ήταν έτσι δεν θα ήξερες ποιά είναι για να την κάνεις ή όχι.

¨Αρα που ερχόμαστε ; Στην λογική που υποστήριξα εγώ παραπάνω.

Επίσης ένα στουντιακό σύστημα δεν χρειάζεται να είναι και τέλειο .... αυτός που ξέρει το σύστημα του μπορεί να κάνει αναγωγές και να βγάλει πολύ καλή μίξη και χωρίς αυτό να είναι καλό κατ' ανάγκην. Πολύ καλύτερη και απο αυτόν που έχει το τέλειο σύστημα. Αλλά είναι ξεκούραστο, ευκολότερο και πιο ασφαλές να είναι καλό. Βγαίνει και περισσότερο δουλειά και πιο γρήγορα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.864
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ρώτησα γιατί με όποιο studio monitor έχει τύχει ν' ακούσω μουσική (λίγα είναι.. :tongue:) και με ένα ζεύγος ATC που είχα (και οι περισσότεροι έγραφαν πως ξεγυμνώνει τις κακές) δεν το ένιωσα, αντίθετα έπαιζαν συνολικά καλύτερα από κάποια άλλα (καλές και κακές).

Οπότε επειδή εγώ δεν ακούω συνήθως σε υψηλές στάθμες σκέφτηκα μήπως ήταν και αυτός ένας λόγος.. ;)
Δεν έχει να κάνει με την ένταση. Όταν ακούω κάτι που μ αρέσει πραγματικά την δυναμωνω είτε είμαι στο αμάξι είτε σπίτι. Κάποια τραγούδια που δεν ακούγονται ευχάριστα στο ηχοσυστημά με ικανοποιούν στο αμάξι. Οι καλές ηχογραφήσεις ακούγονται τζάμι στο ηχοσυστημά. Αυτό είναι και το ζητούμενο μιας πίστης αναπαραγωγης.
Ρώτα στην τελική έναν που ασχολείται επαγγελματικά με το αντικείμενο και όχι τον κάθε χομπιστα.
 

Μηνύματα
14.134
Reaction score
15.964
Δεν έχει να κάνει με την ένταση. Όταν ακούω κάτι που μ αρέσει πραγματικά την δυναμωνω είτε είμαι στο αμάξι είτε σπίτι. Κάποια τραγούδια που δεν ακούγονται ευχάριστα στο ηχοσυστημά με ικανοποιούν στο αμάξι. Οι καλές ηχογραφήσεις ακούγονται τζάμι στο ηχοσυστημά. Αυτό είναι και το ζητούμενο μιας πίστης αναπαραγωγης.
Ρώτα στην τελική έναν που ασχολείται επαγγελματικά με το αντικείμενο και όχι τον κάθε χομπιστα.
Να το πρόβλημα , το βρήκαμε. Ακούς πάντα και στα δύο συστήματα δυνατά. Κάποιο δεν αντέχει και παραμορφώνει το έρμο. :D
 


Μηνύματα
14.134
Reaction score
15.964
Στουντιακο είναι και το nautilus 800d3 και το adam7v 😃
Και με τα δύο στην μίξη ακούνε σε επίπεδα ψιθύρου για να βγεί καλύτερη η μίξη. Όχι δυνατά. Υπάρχει επιστημονικός λόγος που εξηγεί γιατί το σωστό για καλύτερη μίξη είναι να ακούνε σε χαμηλές στάθμες. (έχω ποστάρει την εργασία κάπου, κάποτε) Πολλοί όμως στουντιάδες τον ήξεραν απο παλιά εδώ και δεκαετίες απο εμπειρία. Μάλιστα αυτή η εμπειιρία και συνήθεια δημιουργησε την ανάγκη να διευρευνηθεί το θέμα επιστημονικά, πολύ αργότερα καθώς τα αποτελέσμτα της αλλά και οι αρχικές παραητ΄ρησεις του φαινομένου ήταν counter- intuitive.

:D
 

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.864
Να το πρόβλημα , το βρήκαμε. Ακούς πάντα και στα δύο συστήματα δυνατά. Κάποιο δεν αντέχει και παραμορφώνει το έρμο. :D
Μάντεψε ποιο παραμορφώνει 🤣
Σε κάτι κομμάτια το γουφερ στο αμάξι τρίζει, στο σπίτι όμως είναι απόλαυση.
Οι καλές ηχογραφήσεις ακούγονται καλύτερα στο σπίτι. Η διαφορά γίνεται πολυ πιο αντιληπτή μεταξύ κακής και καλής ηχογράφησης με το ηχοσυστημά που έχω στο σπίτι.
Αν συμβαίνει σε σας το αντίθετο τότε κάτι κάνετε στραβά, πολύ πιθανόν βέβαια με αυτά που διαβάζω🤣😀
 

Μηνύματα
14.134
Reaction score
15.964
Μάντεψε ποιο παραμορφώνει 🤣
Σε κάτι κομμάτια το γουφερ στο αμάξι τρίζει, στο σπίτι όμως είναι απόλαυση.
Οι καλές ηχογραφήσεις ακούγονται καλύτερα στο σπίτι. Η διαφορά γίνεται πολυ πιο αντιληπτή μεταξύ κακής και καλής ηχογράφησης με το ηχοσυστημά που έχω στο σπίτι.
Αν συμβαίνει σε σας το αντίθετο τότε κάτι κάνετε στραβά, πολύ πιθανόν βέβαια με αυτά που διαβάζω🤣😀
Εμείς ξέρουμε ποιά είναι τα όρια του κάθε συστήματος μας ... δεν το τσιτάρουμε και μετά λέμε είναι άχρηστο ή φταίει η ηχογράφηση. 😍 Μέσα σε αυτά και εάν τα σεβαστείς θα δείς ότι αναλογικά πάντα , θα ισχύει αυτό που σου λέω ότι μια καλή ηχογράφηση θα παίξει και εκεί καλά. Είναι θέμα εγκεφαλικής αναγωγής και εμπειρίας στην μεταφορά απο το ένα σύστημα ακρόασης στο άλλο. Εννοείται να τα ξέρεις και τα δύο συστήματα καλά. :D 😍

Ε, βεβαια ακούγονται καλύτερα βρε Ν.Κ. Το θέμα συζήτησης μας (μου χα χα) είναι πώς να ξεχωρίζεις ότι μια ηχογράφηση είναι καλή ...και σε ένα κακό σύστημα με αναγωγή. Και ότι δεν έχει πρόβλημα η ηχογράφηση αλλά είναι καιρός να πας για κάτι καλύτερο πιθανόν. Αυτά που λες είναι αυτονόητα και εννοούνται.

Αυτά είναι the oldest trick in the book και basics και ικανότητες που προκύπτουν και απο άλλα θέματα και εργασίες που δεν αφορούν το audio και κυρίως όμως τα αθλήματα ... αλλά παρόλες τις γνώσεις βλέπω πολλοί τα αγνοούν. Το κακό των μετρήσεων μάλλον σας κάνουν λίγο τεμπέληδες στον να εφευρίκσετε άλλους τρόπους κατανόησης κάποιων θεμάτων. 😍
 
Last edited:

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.864
Εμείς ξέρουμε ποιά είναι τα όρια του κάθε συστήματος μας ... δεν το τσιτάρουμε και μετά λέμε είναι άχρηστο ή φταίει η ηχογράφηση. 😍 Μέσα σε αυτά και εάν τα σεβαστείς θα δείς ότι αναλογικά πάντα , θα ισχύει αυτό που σου λέω ότι μια καλή ηχογράφηση θα παίξει και εκεί καλά. Είναι θέμα εγκεφαλικής αναγωγής και εμπειρίας στην μεταφορά απο το ένα σύστημα ακρόασης στο άλλο. Εννοείται να τα ξέρεις και τα δύο συστήματα καλά. :D 😍

Ε, βεβαια ακούγονται καλύτερα βρε Ν.Κ. Το θέμα συζήτησης μας (μου χα χα) είναι πώς να ξεχωρίζεις ότι μια ηχογράφηση είναι καλή ...και σε ένα κακό σύστημα με αναγωγή. Και ότι δεν έχει πρόβλημα η ηχογράφηση αλλά είναι καιρός να πας για κάτι καλύτερο πιθανόν. Αυτά που λες είναι αυτονόητα και εννοούνται.

Αυτά είναι the oldest trick in the book και basics και ικανότητες που προκύπτουν και απο άλλα θέματα και εργασίες που δεν αφορούν το audio και κυρίως όμως τα αθλήματα ... αλλά παρόλες τις γνώσεις βλέπω πολλοί τα αγνοούν. Το κακό των μετρήσεων μάλλον σας κάνουν λίγο τεμπέληδες στον να εφευρίκσετε άλλους τρόπους κατανόησης κάποιων θεμάτων. 😍
Απλά είναι τα πράγματα, πάρε μια καλη ηχογράφηση και μια άθλια και άκουσε και τις 2 στο αμάξι και στο σπίτι και δες σε ποιο σύστημα είναι η διαφορά πιο αντιληπτή.
Αυτό είναι το ζητούμενο.
Για αυτό και οι επαγγελματίες έχουν τον κατάλληλο χώρο και το κατάλληλο ηχοσυστημά για να μπορούν να δουλέψουν. Εκεί μια άθλια ηχογράφηση θα ακουστεί χάλια.
Εσείς τώρα τι μαγικά κάνετε και ακούτε όλες τις ηχογραφήσεις ευχάριστα δεν ξέρω, απλώς να σας ενημερώσω γελάνε κσι οι πέστροφες στον Ρήνο 🤣
 

Μηνύματα
14.134
Reaction score
15.964
Απλά είναι τα πράγματα, πάρε μια καλη ηχογράφηση και μια άθλια και άκουσε και τις 2 στο αμάξι και στο σπίτι και δες σε ποιο σύστημα είναι η διαφορά πιο αντιληπτή.
Αυτό είναι το ζητούμενο.
Για αυτό και οι επαγγελματίες έχουν τον κατάλληλο χώρο και το κατάλληλο ηχοσυστημά για να μπορούν να δουλέψουν. Εκεί μια άθλια ηχογράφηση θα ακουστεί χάλια.
Εσείς τώρα τι μαγικά κάνετε και ακούτε όλες τις ηχογραφήσεις ευχάριστα δεν ξέρω, απλώς να σας ενημερώσω γελάνε κσι οι πέστροφες στον Ρήνο 🤣
Αυτά είναι τα ζητούμενα για εσάς τους απλούς ανθρώπους. :D Εμένα είναι άλλο το ζητούμενο και το εξήγησα. Αυτά που ομως λές εδώ τα απάντησα σε προηγούμενο πόστ μου τι μπορεί πιθανόν να συμβαίνει. Φυσικά η διαφορά θα είναι πιο αντιληπτη στο καλύτερο σύστημα μια άθλιας και μιας καλής, στα χειρότερα χαρακτηριστικά της όπως όμως και στα καλύτερα της. Το θέμα είναι ο συσχετισμός μεταξύ όλων των συνδυασμών θεώρησης μιας ηχογράφησης (ως καλής η κακής) με το σύστημα (ως καλό ή κακό) και ακόμη πιο δύσκολο όταν πρόκειται όχι για μια άθλια και μια καλή αλλά μόνο π.χ. για μια κακή ή καλή και στα δύο συστήματα. Επίσης ποιό είναι το κριτήριο σου ότι μια ηχογράφηση είναι καλή ή κακή αλλά και ποιό σύστημα σου είναι καλό ή κακό ; Εάν είναι μόνο αυτό που περιγράφεις για εμένα δεν θα ήταν αρκετό. Σημαντικό κριτήριο αλλά όχι αρκετό.

Εσυ δηλαδή με αυτήν την μέθοδο βάζεις προτεραιότητα στο σύστημα να καθορίσει τι αποτελεί και καθιστά μια καλή ηχογράφηση ως καλή. . Εγώ θεωρω δεδομένη ως παραδοχή (και ας μην είναι αλλά απο το στατιστικό πλήθος τους γίνεται) ότι η ηχογραφηση είναι καλή και πρωτεύον κριτήριο στο καθορισμό και συσχετισμό αυτής της αλυσίδας για να με καθοδηγεί.
 
Last edited:



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.406
Μηνύματα
2.902.274
Members
38.039
Νεότερο μέλος
periklispapasavvas7@gmail
Top