Πώς τακτοποιούμε τους δίσκους μας

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.448
Reaction score
21.199
Δεν διαφωνώ, προφανώς και δεν υπάρχει μόνο το παραδοσιακό punk, αλλά οι Hatebreed, οι Agnostic Front, οι Cro-Mags, οι Black Flag κτλ, μπορεί να έχουν (ή είχαν) κάποιες "ρίζες" ή κάποια κοινά σημεία με το punk, αλλά, προσωπικά, τους κατατάσσω στο Hardcore. Με άλλα λόγια, θέλει πολλή προσπάθεια για να με πείσει κάποιος ότι το πιο κάτω τραγούδι ανήκει μία, έστω, πολύ διευρημένη έννοια του punk - και πάλι δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρει...:)

Hatebreed - This is now

 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Ανα καλλιτέχνη/Δίσκος σε αλφαβητική σειρά, όπως τα βάζει το iTunes και metadata από Discogs όταν κάνω μετατροπή flac/wav σε ALAC.
 

Μηνύματα
702
Reaction score
420
Εγώ τοποθετώ τους δίσκους ανά είδος και στη συνέχεια ανάλογα με το πόσα Lp έχω από τον κάθε καλλιτέχνη. Δηλαδή πίσω πίσω στην αρχή του ραφιού τοποθετείται εκείνος ο καλλιτέχνης ή το γκρουπ με τα περισσότερα lp που έχω, στη συνέχεια ο επόμενος με τα περισσότερα κ.λ.π. Φυσικά υπάρχουν και αναλυτικές επιμέρους κατηγοριοποιήσεις π.χ jazz white guitarists, jazz black guitarists, English progressive rock, german progressive rock, European progressive rock e.t.c που με διευκολύνουν να βρω τους δίσκους ανά καλλιτέχνη και ανά είδος εύκολα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
26
Να πω και εγώ για την ... τεμπέλικη στάση μου ?
Εδώ και περίπου ένα χρόνο έχω ανακαλύψει την υπηρεσία deezer και ... δεν κάνω τίποτα! Όλα από το deezer !
 

Μηνύματα
7.367
Reaction score
2.556
Μεγάλο μπέρδεμα!
Και γίνεται μεγαλύτερο όσο αυξάνει η λεπτομέρεια της κατηγοριοποίησης.

Εκτός από το είδος της μουσικής έχουμε και το μέσον (μουσικά αρχεία και μουσική σε LP, CD - ψηλά/κοντά -, SACD, DVD κλπ) καθώς και το αν είναι υψηλής ανάλυσης (FLAC ή MP3 πάνω από 256kbps) ή χαμηλής (mp3 μεχρι 192 kbps).

Πολύ δύσκολο επίσης να κατατάξεις όχι μόνο ένα καλλιτεχνη αλλά και ένα συγκεκριμένο τραγούδι ή έργο σε μια κατηγορία. Πάντα υπάρχουν τα δύσκολα και τα ενδιάμεσα. Αυτό είναι συννυφασμένο με την τέχνη.

Επίσης μέσα σε μια κατηγορία έχουμε καλλιτέχνες (κατά συνθέτη? κατά εκτελεστή? και αν υπάρχουν 2 συνεργαζόμενοι εκτελεστες?) αλλά έχουμε και συλλογές.

Και τέλος υπάρχει και ο παράγοντας χρόνος (που με έχει εκδικηθεί πολλές φορές (γιατί το "χρόνου φείδου" δεν είναι το φόρτε μου...).

Φυσικά είναι δυνατόν να γίνει πολλαπλή κατηγοριοποιηση με χρήση database (έτσι είναι τα itunes και τα παρόμοια, αλλά μπορεί κανένας να φτιάξει και τα δικά του database (εγώ χρησιμοποίησα MS ACCES) αλλά θέλει πολύ χρόνο!

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά δεν έχω και μονομανίες με τα είδη της μουσικής. Εξαιρετικά κομματια (και μάπες) υπάρχουν σε όλα τα είδη της μουσικής.

Τι (θα) κάνω λοιπόν; Λέω να κάνω το εξής:

Επίπεδο 1: Φυσικό μέσο
Επίπεδο 2: Υψήλή ανάλυση/Χαμηλή ανάλυση (υπάρχουν αριστουργήματα του 1920...)
Επίπεδο 3: Πολύ βασικές κατηγορίες (Ελληνικά, Κλασσικά, Ξένα)
Επιπεδο 4: Υποκατηγορίες (δεν είμαι σίγουρος)
Επίπεδο 5: Καλλιτέχνες/Συλλογές
Επίπεδο 6: Αλφαβητική σειρά.

Το πιθανοτερο βέβαια είναι να ξαναμπερδευτώ! :lolsign:
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.671
Reaction score
51.790
so far , πιστεύω πως η μέθοδος του wizzy , είναι η καλύτερη ( #2 )
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.655
Reaction score
40.817
..καλησπερες.. ξεκινωνας 1990 με κασσετες...και μεγαλωνοντας τοσο η δισκο-cd-θηκη τοσο και τα ακουσματα ο (μουσικος) προ-βλημα-τισμος και ολο αυτο τεσπα....το εβρισκα παντα τοσο αυθορμητο και ομορφο να τοποθετουνται στα ραφια τα CD/LP χωρις πολυ πολυ σκεψη, καπου ανα ειδος, λιγο ανα εταιρια/label ..και λιγο σειρα προτιμησης..λιγο γεωγραφικη θεση..και αναλογα με την εποχη που αποκτηθηκαν .. το συναισθηματικο βαρος δινουν ολα μαζι την θεση...(τουλαζιστων σε μενα) οποτε και καθε ενας εχει κατι σαν χαρτη/κωδικα καπως στον χωρο του.. αλλωστε ειναι καθαρα προσωπικο θεμα ..
πχ, ska | σκαπανκ| πανκ | καποιες προσφατα αγορασμενες συλλογες |παλαιοτερες συλλογες garage και καποια zines compilations |cd για dj set| διπλα αμερικανικη εταιρα underground κ' ανεξαρτητα| | 4ad..πιο περα..αμερικανικο πανκ (και ξερο ψωιμι) και distribution αντιστοιχα απο της εταιριες...παραδιπλα .. ποστ πανκ -death rock k' gothic (oλοι δεν εχουμε σκωτεινα σημεια στην δισκοθηκη μας? ^^)..πιο περα Indie-alternative-soundtracks-electro-industrial.....πιο κατω ελληνικη σκηνη (wave-punk..κτλ)...και μετα παλι συλλογες απο παλαιοτερα (blues-rockabilly-reggae).. κοκ ...ξερω γω ολα μεσα ειναι...αναλογα τον ογκο(αριθμο) και τον χωρο ? χαχα .. τα LP τα ιδια ..
(και στην αρχικη ερωτηση που τα ταξινομουμε..σε γνωστης σουιδικης αλυσιδας βιβλιοθηκες.. εχει και το καλο το "κουτακι" για το καθε αντικειμενο..αλλα δεν ειμαι ψυχαναγκαστηκος..απλα βολευει...και βοηθαει και την ακουστικη εκατεροθεν του συστηματως..*αστειο*)
Τα MP3 ...επειδη δεν πιανουν χωρο (μονο στο σκληρο και οθονη)και πρεπει να τα τσιμπησεις με το ποντικι...τα εχω ανα γενικο ειδος/ειδη (και τοποθετουνται ανα καλλιτεχνη-δισκογραφια) με καποιες παρεκλησεις εκει και εδω..
και ολο αυτο συνεχιζεται- επεκτινεται με το μετρο ,ορεξη ιδιοσυγκρασια...στιλ...αισθητικη του καθενως ..μμμμ....αυτα προς το παρων...ε σιγουρα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα (και εν ετη 2016..αντε να τα βρεις...) ...αλλα ειναι ευχης εργον(ιδανικο?) να γνωριζουμε ποιος εχει αυτο που θελουμε να ακουσουμε (ακομα και αν δεν εχουμε ιδεα τι μπορει να θελουμε) .. (...) (το ιδιο ισχυει και με τα μηχανηματα)...Bon nuit! και λυπαμαι για το σχετικα μεγαλο ποστ..
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.448
Reaction score
21.199
..καλησπερες.. ξεκινωνας 1990 με κασσετες...και μεγαλωνοντας τοσο η δισκο-cd-θηκη τοσο και τα ακουσματα ο (μουσικος) προ-βλημα-τισμος και ολο αυτο τεσπα....το εβρισκα παντα τοσο αυθορμητο και ομορφο να τοποθετουνται στα ραφια τα CD/LP χωρις πολυ πολυ σκεψη, καπου ανα ειδος, λιγο ανα εταιρια/label ..και λιγο σειρα προτιμησης..λιγο γεωγραφικη θεση..και αναλογα με την εποχη που αποκτηθηκαν .. το συναισθηματικο βαρος δινουν ολα μαζι την θεση...(τουλαζιστων σε μενα) οποτε και καθε ενας εχει κατι σαν χαρτη/κωδικα καπως στον χωρο του.. αλλωστε ειναι καθαρα προσωπικο θεμα ..
πχ, ska | σκαπανκ| πανκ | καποιες προσφατα αγορασμενες συλλογες |παλαιοτερες συλλογες garage και καποια zines compilations |cd για dj set| διπλα αμερικανικη εταιρα underground κ' ανεξαρτητα| | 4ad..πιο περα..αμερικανικο πανκ (και ξερο ψωιμι) και distribution αντιστοιχα απο της εταιριες...παραδιπλα .. ποστ πανκ -death rock k' gothic (oλοι δεν εχουμε σκωτεινα σημεια στην δισκοθηκη μας? ^^)..πιο περα Indie-alternative-soundtracks-electro-industrial.....πιο κατω ελληνικη σκηνη (wave-punk..κτλ)...και μετα παλι συλλογες απο παλαιοτερα (blues-rockabilly-reggae).. κοκ ...ξερω γω ολα μεσα ειναι...αναλογα τον ογκο(αριθμο) και τον χωρο ? χαχα .. τα LP τα ιδια ..
(και στην αρχικη ερωτηση που τα ταξινομουμε..σε γνωστης σουιδικης αλυσιδας βιβλιοθηκες.. εχει και το καλο το "κουτακι" για το καθε αντικειμενο..αλλα δεν ειμαι ψυχαναγκαστηκος..απλα βολευει...και βοηθαει και την ακουστικη εκατεροθεν του συστηματως..*αστειο*) [...][
OK, άμα βγάζεις άκρη εσύ, εμάς δεν μας πέφτει λόγος!:D
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.655
Reaction score
40.817
..whatever works αλα Γουντυ Αλλεν..παιδι και αυτος..χαχα...
ε τα βαζεις καπου, και στην πορεια τους αλλαζεις θεση .. και ξανα-μανα-τουμπα παλι..
μετα αποκτας και αλλα δισκακια... και ξαναλλαζεις ...λες και εισαι το ιδιο ατομο με το ιδιο γουστο 2 χρονια μετα, εδω δεν εισαι μετα απο ενα τραγουδι (3 λεπτα) ..
Τα μουσικα ειδη στο χωρο.. σαν το χρωμα(ή τα χρωματα) σε εναν καμβα αφηρημενο ... οπως λεει και ενα τραγουδι .. "I dont use the brush I paint it with my fingers-Ι like the feel of canvas" - μαθαινεις πολλα για ενα ατομο, βλεποντας τη δισκοθηκη του .. :D καλημερες gentlemen !
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
so far , πιστεύω πως η μέθοδος του wizzy , είναι η καλύτερη ( #2 )
E ναι, κάπως έτσι τα έχω και γω, αν και στο σπίτι μπαίνουν πολύ συγκεκριμένα είδη.
Βέβαια υπάρχουν και οι ανένταχτοι: Καραγκιόζης, Τενεκεδούπολη, κάτι συλλογές δεκαετίας '80 κτλ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.448
Reaction score
21.199
Ε, εντάξει κι εγώ έχω το σπανιότατο βινύλιο "Το party των Στρουμφ", το οποίο είναι μια κατηγορία από μόνο του!:D:D:D
 
  • Like
Reactions: ryk

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.655
Reaction score
40.817
Wizzyyy!!! το θελω αυτο !! ε μαγικε μοντερειτορ we transfer γινεται ??
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.448
Reaction score
21.199
Ντεν εκω τροπο να το γκραψω σε ψηφιακο αρκειο, καρντια μου.:p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.655
Reaction score
40.817
βρω κατεβασω !! απορια το χω, γιατι εχει διαφορα το χρωμα της κορδελας σε καθε mod. ?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.271
βρω κατεβασω !! απορια το χω, γιατι εχει διαφορα το χρωμα της κορδελας σε καθε mod. ?
Το πεθαμενατζί το έχουν οι κοινοί θνητοί mods. :D

To μπλεδάκι το έχουν τα αγοράκια (βλέπε rosey) :laugh:

Οι κοκκινιστοί είναι οι βαρβάτοι. :tongue:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.327
Reaction score
99.229
Ξέχασες τον Zizik...:whistling:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.448
Reaction score
21.199
Σας παρακαλώ κύριοι, μάθετε σωστά τα χρώματα! Δεν είναι "πεθαμενατζί", "μουσταρδί" είναι!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Ε, εντάξει κι εγώ έχω το σπανιότατο βινύλιο "Το party των Στρουμφ", το οποίο είναι μια κατηγορία από μόνο του!:D:D:D
Aυτά είναι.....είμαστε έτοιμοι για πάρτυ!!!:party:
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.007
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top