Σαλονάτα, και όμορφα.

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.954
Reaction score
38.813
.... και μονο που υπαρχει τιβι σε περιοπτη θεση, καπου καταριπτεται το υπολοιπο εγχειρημα...περι λιβιγκ ρουμ, λετς μπι ονεστ φορ ουανζ. :king: :angel:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.245
Reaction score
28.756
Υπάρχουν κατοικίες με TV Room & Living Room, υπάρχουν και οι άλλες που διαθέτουν μόνο Living Room. Στις δεύτερες κάπου πρέπει να μπει και μια TV.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.965
Reaction score
127.580
με τοοοον Ματ τον Μοντγκόμερι εγώ διαφωνώ
Δεν έχει σημασία εάν διαφωνείς ή όχι, ο Ματ είναι ένας από τους δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) που έχουν αυτές τις ιδέες διακόσμησης στο εξειδικευμένο κομμάτι του πολυκαναλου οικιακού ήχου και της κινηματογραφικής εικόνας, με διαθέσιμα "άρθρα" και "blogs" επί του αντικειμένου, και επί του θέματος αυτού, ως επαγγελματίες που είναι, μάλλον πιο "ειδικοί" είναι από εμάς.

Άσε που ένα σωρό μέλη του εδώ φόρουμ διαθέτουν άλλο ηχοσύστημα για "στέρεο", το "καλό", κι άλλο για το χομ σινεμα, ένα πολύ "φτηνότερο" συνήθως, δηλαδή να που πολλοί από δω υλοποιούν αυτά ακριβώς που λέει ο Ματ, και τον επιβεβαιώνουν.

Ακόμα κι αν είναι στον ίδιο χώρο τα δύο σεταπ, ξεχωρίζουν εύκολα, αφού βλέπεις 2 μεγάλα ηχεία δεξιά αριστερά, και ένα λιλιπούτειο κεντρικό, εντελώς χαρακτηριστικό πολλών τέτοιων περιπτώσεων στο δικό μας φόρουμ, ξέρετε αρκετά ονόματα.

Βέβαια ο Ματ δεν ξέρει πολλά πράγματα πάνω στην εικόνα και στον ήχο, αλλά ξέρει πάνω στο δικό του αντικείμενο.

Εμείς, ως forum εικόνας και ήχου (και όχι διακόσμησης), θεωρητικά έχουμε άλλες προτεραιότητες από τον κάθε Ματ, οπότε προφανώς ερχόμαστε σε αντίθεση με τους Ματ αυτού του κόσμου.

Πόσο σε αντίθεση ερχόμαστε, εξαρτάται από το επίπεδο γνώσεών μας πάνω στα ξεχωριστά αυτά αντικείμενα (εικόνας-ήχου Vs διακόσμησης), και στο κατά πόσο το καθένα από αυτά αποτελεί το κύριο (ή δευτερεύων) "χόμπι" μας.

Η απόλυτη ικανοποίηση αμφοτέρων των "χόμπι" αυτών, είτε είναι αδύνατη (πως να συμβιβαστεί το μαύρο bat cave με λευκό και φωτεινό σαλόνι, η παρουσία διαχυτων στο ταβάνι με το λείο λευκό ταβάνι, κλπ) είτε απαιτεί πραγματικά πολλά λεφτά, σα το δάπεδο που γυρνάει στο πρώτο ποστ, και την μετατροπή ενός ανοιχτόχρωμου καθιστικού σε bat cave με διάφορους αυτοματισμούς ολόβε, εντοιχισμένα σοβαρά ηχεία, κλπ.

Η δικιά μου προσωπική θέση, είναι υπέρ και των δύο χόμπι, αλλά εάν το διακοσμητικό "ρίχνει" κατάπτυστα το επίπεδο στο A/V κομμάτι, έχουμε θέμα. Σε κανένα σαλόνι ηχεία με 3" και 4" μιντγούφερ δεν τα θεωρώ ηχεία, και δεν είναι ηχεία, πρόκειται για μεγάλα τουίτερ, κι αυτό έδειξα στο προηγούμενο ποστ μου, στο οποίο αντέδρασες μάλλον λίαν υπερβολικώς. 😎
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.245
Reaction score
28.756
Δεν έχει σημασία εάν διαφωνείς ή όχι, ο Ματ είναι ένας από τους δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) που έχουν αυτές τις ιδέες διακόσμησης στο εξειδικευμένο κομμάτι του πολυκαναλου οικιακού ήχου και της κινηματογραφικής εικόνας, με διαθέσιμα "άρθρα" και "blogs" επί του αντικειμένου, και επί του θέματος αυτού, ως επαγγελματίες που είναι, μάλλον πιο "ειδικοί" είναι από εμάς.

Άσε που ένα σωρό μέλη του εδώ φόρουμ διαθέτουν άλλο ηχοσύστημα για "στέρεο", το "καλό", κι άλλο για το χομ σινεμα, ένα πολύ "φτηνότερο" συνήθως, δηλαδή να που πολλοί από δω υλοποιούν αυτά ακριβώς που λέει ο Ματ, και τον επιβεβαιώνουν.

Ακόμα κι αν είναι στον ίδιο χώρο τα δύο σεταπ, ξεχωρίζουν εύκολα, αφού βλέπεις 2 μεγάλα ηχεία δεξιά αριστερά, και ένα λιλιπούτειο κεντρικό, εντελώς χαρακτηριστικό πολλών τέτοιων περιπτώσεων στο δικό μας φόρουμ, ξέρετε αρκετά ονόματα.

Βέβαια ο Ματ δεν ξέρει πολλά πράγματα πάνω στην εικόνα και στον ήχο, αλλά ξέρει πάνω στο δικό του αντικείμενο.

Εμείς, ως forum εικόνας και ήχου (και όχι διακόσμησης), θεωρητικά έχουμε άλλες προτεραιότητες από τον κάθε Ματ, οπότε προφανώς ερχόμαστε σε αντίθεση με τους Ματ αυτού του κόσμου.

Πόσο σε αντίθεση ερχόμαστε, εξαρτάται από το επίπεδο γνώσεών μας πάνω στα ξεχωριστά αυτά αντικείμενα (εικόνας-ήχου Vs διακόσμησης), και στο κατά πόσο το καθένα από αυτά αποτελεί το κύριο (ή δευτερεύων) "χόμπι" μας.

Η απόλυτη ικανοποίηση αμφοτέρων των "χόμπι" αυτών, είτε είναι αδύνατη (πως να συμβιβαστεί το μαύρο bat cave με λευκό και φωτεινό σαλόνι, η παρουσία διαχυτων στο ταβάνι με το λείο λευκό ταβάνι, κλπ) είτε απαιτεί πραγματικά πολλά λεφτά, σα το δάπεδο που γυρνάει στο πρώτο ποστ, και την μετατροπή ενός ανοιχτόχρωμου καθιστικού σε bat cave με διάφορους αυτοματισμούς ολόβε, εντοιχισμένα σοβαρά ηχεία, κλπ.

Η δικιά μου προσωπική θέση, είναι υπέρ και των δύο χόμπι, αλλά εάν το διακοσμητικό "ρίχνει" κατάπτυστα το επίπεδο στο A/V κομμάτι, έχουμε θέμα. Σε κανένα σαλόνι ηχεία με 3" και 4" μιντγούφερ δεν τα θεωρώ ηχεία, και δεν είναι ηχεία, πρόκειται για μεγάλα τουίτερ, κι αυτό έδειξα στο προηγούμενο ποστ μου, στο οποίο αντέδρασες μάλλον λίαν υπερβολικώς. 😎
Βρε δε πα να λέει ότι θέλει. Το βασικό του θέμα (και θέμα των πελατών του) είναι το κόστος, άσε που το άρθρο είναι του 2017. Όλα τους τα προβλήματα (δικά του και πελατών) είναι λυμένα το 2024.

Πολυκάναλα soundbars, Sonos, Sony Bravia Quad, κ.α.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.954
Reaction score
38.813
προτιμοτερο να παρακολουθει καποιος βιντεο και μπλογκ design/διακοσμησης και κατασκευων - παρα σχετιζομενα με audio/video lifestyle.. και ινφλουενσιγκ. 🐒
(περα απο dedicated room, Home cinema ή audio τεχνικου)
-αν και βεβαια το προτιμοτερο ολων ειναι να το αφησει να γινει μονο του-
 

Μηνύματα
126
Reaction score
6
Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ!

φτιάχνω και εγώ το σαλονι μου, η ΤV που πήρα ειναι μεγάλη (77αρα) και το κεντρικό μου ηχείο
ειναι τέρας επίσης ( Monitor Audio C350 )...

Σκεφτομαι κάπως έτσι να το φτιάξω, αλλά εχω μεγάλη απορία σε τί ύψος πρέπει να είναι το κεντρικό ηχείο ?
Να το βάλω μέσα στο κεντρικό ντουλάπι (ΟΡΙΑΚΑ χωράει) θα ειναι πολύ χαμηλά και θα χάσω σημαντικά σε ήχο ?
ή να το βάλω σε ενα ραφάκι πάνω απο την ΤV ?
 

Attachments


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.626
Reaction score
5.961
Βάλε σε σωστό ύψος την TV και το έπιπλο πάνω στο οποίο θα κάτσει flush mount το κεντρικό.
Το σωστό ύψος βγαίνει 1/3 του ύψους της εικόνας στο ίδιο ύψος με το που κοιτάν τα μάτια σου καθήμενος όπως θα βλέπεις, δίχως να κάνεις γωνία στον αυχένα.
Από το "0°" κλίση αυχένα, μπορείς να πας μόνο μέχρι +/- 7-10° προτού αρχίσει να γίνεται κουραστικό και να καταλήγεις στο σύντομο σχετικά μέλλον με αυχενικό.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
6
ευχαριστώ Bill.

Δηλαδή αν η τηλέοραση ειναι 120εκατοστα, τα μάτια μου οταν κάθονται πρέπει να ειναι στα 40 εκατοστά απο κάτω ή στα 80 εκατοστά απο κάτω (το κατω 1/3 ή στο 2/3 )
και το ηχείο να ειναι απο κάτω λές? φοβάμαι ο ήχος θα χτυπάει χαμηλά...
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.626
Reaction score
5.961
Αν η εικόνα στο ύψος είναι συνολικά 100εκ., στην ευθεία των ματιών σου να έχεις το 33cm εικόνας (από κάτω προς τα πάνω). Μην πας πιο πάνω, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το απόλυτο κέντρο της TV στην ευθεία των ματιών, αλλά λίγο πιο κάτω από το κέντρο - έχω βρει πως είναι πιο βολικό στις περισσότερες περιπτώσεις.
Είτε πάνω από την TV είτε κάτω, θα έχεις... υποχωρήσεις στον ήχο. Βάλε το υπό κλίση όσο μπορείς να στοχεύει το κέντρο του tweeter τα αυτιά σου όπως είσαι καθισμένος. Αν έχεις στο πλάνο να υλοποιήσεις και Atmos/DTS:X τότε κάτω από την οθόνη αναγκαστικά (βάζοντας το από πάνω, χαλάς πολύ την διαφοροποίηση μεταξύ bed layer (ear level) και top layer. Το ιδανικό θα ήταν να έχεις δύο κεντρικά ίδια, πάνω και κάτω από την TV αλλά οκ :D Δεν θέλω να φάω ξύλο που στο πρότεινα :D
 

Μηνύματα
1.550
Reaction score
1.896
Κάθεσαι και στο ύψος των ματιών σου πρέπει να είναι το 40ο εκατοστό της τηλεόρασης μετρώντας από κάτω.

Edit, με πρόλαβε ο bill.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Γιατί πας πάντα στο άλλο άκρο ποτέ δεν το κατάλαβα.
γιατι ετσι ηταν παντα ....

μονο το δικο του ειναι ωραιο με τις γλαστρες και το κεντρικο στο πατωμα....:lolsign:

451511_06260cfa5e84a8f8a2f88c92e2972fb2.jpg



καποια στιγμη θα τα φτιαξει ολα ομως...
....να μην φαινεται τιποτα και κεντρικο πισω απο την οθονη, οπως πρεπει για τετοιους χωρους.

Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ!

φτιάχνω και εγώ το σαλονι μου, η ΤV που πήρα ειναι μεγάλη (77αρα) και το κεντρικό μου ηχείο
ειναι τέρας επίσης ( Monitor Audio C350 )...

Σκεφτομαι κάπως έτσι να το φτιάξω, αλλά εχω μεγάλη απορία σε τί ύψος πρέπει να είναι το κεντρικό ηχείο ?
Να το βάλω μέσα στο κεντρικό ντουλάπι (ΟΡΙΑΚΑ χωράει) θα ειναι πολύ χαμηλά και θα χάσω σημαντικά σε ήχο ?
ή να το βάλω σε ενα ραφάκι πάνω απο την ΤV ?
παιζει ρολο αν ξαπλωνεις η βλεπεις νορμαλ....για το υψος της TV

ωραιο θεμα ανοιξες alexis...
 


Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Δεν ταμαθες βλεπω.... Έφυγαν όλα και αυτή(την πήρε με τις τρύπες) :fuckyou:
Τυχερουλης, τζάμπα πράμα.

Αφού έφυγε η μαμα είμαι ελεύθερος για πολύ μεγάλες οθόνες με εντοιχισμένα ηχεία ώστε να πάρουμε την πλήρες αίσθηση κινηματογράφου.
 


Μηνύματα
116
Reaction score
472
Από 42άρα πεταμένη με την ηχομπαρα σε κάποια γωνία σε 75 στο κέντρο του καναπέ με την ηχομπαρα σε σωστό ύψος και το κυριότερο...με την σύζυγο χαρούμενη γιατί θα βάλει τα αγαπημένα της βιβλία...
IMG-d37dadfa3a0bef624f3d7548f08824ad-V.jpg
IMG-59fa6156d387b89bef11674508be1e12-V.jpg
IMG-23ccba191cecf7dfbf4fe31d1ec8e68b-V.jpg
IMG-1e295de93eec0e18d232c73faa0f1d7c-V.jpg

 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Η ιδέα ξεκίνησε επειδή δεν έβρισκα που να βάλω το παρακάτω video.

Ας κρατήσουμε σε αυτό το θέμα λύσεις που απευθύνονται μόνο σε σαλόνια, και δεν ενοχλούν την καθημερινή χρήση του χώρου. Τόσο εργονομικά όσο και αισθητικά.
Δηλαδή μεγάλες τηλεοράσεις που δεν ενοχλούν οπτικά, ηχεία που γίνονται ένα με το χώρο αισθητική ή ακόμα καλύτερα δεν φαίνονται καθόλου. Κάθε είδους soundbars, τρικάναλα, πολυκάναλα ή immersive. Παρακαλώ να μην βάζουμε τίποτα που έχει σχέση ή παραπέμπει σε studios και dedicated χώρους, αν αυτό καταστρέφει το χώρο που ζούμε.

Με άλλα λόγια, εντάσσουμε το ηχοσύστημα στην ζωή μας, όχι την ζωή μας στο ηχοσύστημα.

Πολύ καλή ιδέα φίλε.
Τροφή για σκέψη...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.406
Reaction score
19.818
Κλείστε - χτίστε τις τζαμαρίες, χωθείτε στα καταφύγια, φτιάξτε και τούννελ αν χρειαστεί.. :laugh:
Μην μασάτε, αν έχεις καλό ήχο και οθόνη για τον Γκοτζίρα η κατάθλιψη φεύγει τρέχοντας.. :party:


:lolsign:
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Κάθεσαι και στο ύψος των ματιών σου πρέπει να είναι το 40ο εκατοστό της τηλεόρασης μετρώντας από κάτω.

Edit, με πρόλαβε ο bill.
Μην παιδεύεστε είναι πολύ απλό...Βολεύεσαι - αράζεις στην θέση θέασης κλείνεις τα μάτια και όταν τα ανοίξεις εκει που θα εστιάσεις είναι το τέλειο ύψος.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
6
Μην παιδεύεστε είναι πολύ απλό...Βολεύεσαι - αράζεις στην θέση θέασης κλείνεις τα μάτια και όταν τα ανοίξεις εκει που θα εστιάσεις είναι το τέλειο ύψος.
Πανέμορφο έγινε το σαλόνι και ωραίο χρώμα και ωραίος ο κρυφός φωτισμός περιμετρικά της ΤΒ !
Πόσο που πήγε περίπου σύνολο το project (εκτός της ΤΒ) ;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.096
Μηνύματα
2.888.304
Members
37.987
Νεότερο μέλος
simon kech
Top