Στρώνουν τα καλώδια ρεύματος και πως?

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
οσιοι εχουν δοκιμασει αυτα τα καλωδια
και ειναι πολλοι
και με ηχεια
απο ηλεκτροστατικα μεχρι γουιλσον
και ατομα με διαφορετικα ακουσματα και γουστα
και δεν ειναι τι λενε οι αλλοι
τα καλωδια μου τα εχω ακουσει σε αρκετα συστηματα και ξερω πως παιζουν και τι θελω απο ενα καλωδιο
αλλιως θα ειχα αλλα
με του ρευματος μπορει να χρειαστει να ισοροπησω κατι αλλα αυτο μπορω να το κανω πολυ ευκολα
για ιντερκονεκτ και ηχειων ξερω τι θελω
ηχεια και τελικο εχω καταληξει
πηγη μενει
και τα καλωδια μου τα εχω ακουσει με τα μελλοντικα μου μηχανακια
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
σου ειπα και πριν τα τωρινα καλωδια ειναι καβα για το μελλοντικο μου δικαναλο συστημα που θα παιζει εξαιρετικα,
τα τωρινα ειναι μονο για σινε καταστασεις
σκεφτομαι κατι πολυ πολυ καλο,
αλλα για την ωρα τα εμποδια ειναι τα επιπλα στο σαλονι και η μη ευρεση χρονου για να ακουω μουσικη.
Οταν θα ασχοληθω ωστε να βρω λυση θα περασω 24 χρονια εμπειριας σε ενα ωραιο χωρο ακροασης
και ειμαι σιγουρος οτι θα το κανω καλα.

Αrgi ειναι πολυ πιθανο τα τωρινα σου καλωδια να μην ταιριαζουν με το μελλοντικο σου συστημα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
1 ευχαριστω
2 αφου τα εχω δοκιμασει και πανε καλα
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Μου φαίνεται λογικό, τα αρχικά χαρακτηριστικά ενός οποιουδήποτε καλωδίου να μεταβάλλονται με τη γήρανση, καθώς και μετά από σοβαρές μηχανικές, ηλεκτρικές και χημικές καταπονήσεις. Όμως, η βασική παράμετρος μετάδοσης του σήματος, η οποία χαρακτηρίζει τη συμπεριφορά ενός συγκεκριμένου καλωδίου στις διάφορες συχνότητες είναι η σύνθετη χαρακτηριστική του αντίσταση. Η τιμή της εκφράζει το λόγο της τάσης προς το διερχόμενο ρεύμα σε κάθε σημείο και θα πρέπει να παραμένει σταθερή καθ’ όλο το μήκος του καλωδίου. Η σύνθετη χαρακτηριστική αντίσταση εξαρτάται από κάποια σημαντικά ηλεκτρικά μεγέθη, τα οποία περιγράφουν ένα καλώδιο ως γραμμή μεταφοράς: ωμική αντίσταση σειράς, αυτεπαγωγή σειράς, παράλληλη χωρητικότητα και διαρροή διηλεκτρικού. Νομίζω ότι είναι πολύ καλά τεκμηριωμένη η επίδραση κάθε μίας από αυτές τις παραμέτρους σε χαρακτηριστικά ενός καλωδίου όπως είναι η απόκριση συχνοτήτων, η ταχύτητα μετάδοσης σήματος, κτλ.

Τώρα, μεταλλουργικά φαινόμενα, επιφανειακές μικρορωγμές, κρυσταλλικές ανομοιομορφίες, φαινόμενα ημιαγωγού διόδου, θερμοηλεκτρικά, πιεζοηλεκτρικά, τριβοηλεκτρικά φαινόμενα και ότι άλλο μπορεί να ισχυριστεί οποιοσδήποτε, ακόμη και σε ότι αφορά το λεγόμενο "στρώσιμο" και "κατευθυντικότητα" των καλωδίων, νομίζω ότι όλα αυτά αποτελούν επιδράσεις μεγέθους 2ης και 3ης τάξης (δηλαδή ακρίβειας δεύτερου και τρίτου δεκαδικού ψηφίου), οι οποίες είναι εξαιρετικά δύσκολο να μετρηθούν ή να πιστοποιηθούν ποσοτικά, αλλά και ποιοτικά.

Είναι σαν να προσπαθούμε να διακρίνουμε με το αυτί, διαφορές αρμονικής παραμόρφωσης μεταξύ 0.001% και 0.002%. Σκεφθείτε μόνον ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να διακριθούν διαφορές τιμών THD+N μικρότερες του 1%, καθόσον το ίδιο το ανθρώπινο σύστημα ακοής παράγει δική του αρμονική παραμόρφωση στα επίπεδα αυτά.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
13
Μια διαφορα στο ακουσμα που πληρωνεται 100αδες εως 1000αδες Ευρω για καλωδια, πολλες φορες μπορει να την κανει ενα εξαρτημα μηδαμινης αξιας μεσα στην συσκευη, αρκει να ξερει κανεις τι να αλλαξει.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
13
..... Είναι σαν να προσπαθούμε να διακρίνουμε με το αυτί, διαφορές αρμονικής παραμόρφωσης μεταξύ 0.001% και 0.002%. Σκεφθείτε μόνον ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να διακριθούν διαφορές τιμών THD+N μικρότερες του 1%, (και του 2 % και του 3 %) καθόσον το ίδιο το ανθρώπινο σύστημα ακοής παράγει δική του αρμονική παραμόρφωση (ο εγκεφαλος συνθετει το Αρμονικο περιεχομενο, εως του σημειου να προσθετει συχνοτητες που λογω εμπειριας θεωρει οτι λειπουν) στα επίπεδα αυτά.
Συμφωνω
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407
Μια διαφορα στο ακουσμα που πληρωνεται 100αδες εως 1000αδες Ευρω για καλωδια, πολλες φορες μπορει να την κανει ενα εξαρτημα μηδαμινης αξιας μεσα στην συσκευη, αρκει να ξερει κανεις τι να αλλαξει.


Η μεγαλυτερη αληθεια που εχει πει ποτε διπλωματικος εκπροσωπος.
Ωχ!!!! συγνωμη απο αλλη ταινια ειναι αυτο.

Ευγε Μιχαλη, σοφη κουβεντα, και εκει ειναι η μαγκια!!!!!!
Γι 'αυτο και τους κατασκευαστες δεν τους απασχολει και πολυ το θεμα των καλωδιων.
Ετσι κανουν αλλωστε το τιουνινγκ των συσκευων τους.
Το θεμα ειναι σε μας τι γινεται?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
το τι κανουν οι κατασκευαστες ειναι αλλο θεμα
εμας αν μας ενδιαφερει να βελτιωσουμε τον ηχο μας την ψαχουμε
τα καλωδια σιγουρα βελτιωνουν τον ηχο
αν δεν το εκανα δεν θα ειχαν λογο υπαρξης
και κατι που μου ειχε πει καποιος το 1984
τοτε που τα πραματα ηταν αλλιως
ειναι πολυ ευκολο να βγαλεις λαθος συμπερασματα
εδω το κανουν κατασκευαστες, σκεψου ποσες φορες γυρισαμε πισω.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407
Δε διαφωνω, αλλα εγω προτιμω να την ψαχνω αλλιως και οχι με καλωδια.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.859
Μηνύματα
2.920.049
Members
38.104
Νεότερο μέλος
TDKmaniac08
Top