Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Μόλις γύρισα κι εγώ, βαθύτατα συγκινημένος, όπως έλεγε και μια ψυχή...

Πρώτο και κυριότερο, με συγκίνησε η ανιδιοτελής προσφορά των "μελών". Η λέξη αυτή είναι εντελώς ανούσια και άδικη όταν αναφέρεται σε τέτοια παιδιά, που είναι σα να τους ξέρω χρόνια. Δεν έχω λέξεις να περιγράψω αυτό που έγινε σήμερα. Άλλος με μια τσάντα μπίρες, άλλος με δυο κούτες γλυκά, σάντουιτς, μέχρι και ένα ταψί χειροποίητο σάμαλι για πάρτι μου! Και αυτά μόνο για το κερασάκι. Φέραν HTPC, φωτογραφικές μηχανές, τρίποδα, φωτόμετρα, σκληρούς δίσκους, laptops, μα πάνω απ' όλα την ψυχή τους. Υπήρξε "μέλος" που ήρθε μόνο και μόνο για να φέρει τη μηχανή του, κι έφυγε λόγω υποχρεώσεων.

Ε, δεν γίνονται αυτά στις μέρες μας!

Από κει και πέρα, το απόγειο της ψυχαγωγίας. Πανέμορφες εικόνες, μας είχαν καθηλωμένες επί ώρες. Βλέπαμε τη μια ταινία μετά την άλλη και δε χορταίναμε.

Βλέπω, όμως, ότι οι πρώτες φωτογραφίες έχουν ήδη αρχίσει...
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
To επόμενο συγκριτικό θα είναι: HTPC vs Desktop Players και θα ανακαλύψουμε ποιό είναι ο πιό απαιτητικός αλγόριθμος κωδικοποίησης.
Και ένα ερώτημα: Πόσες επανεκκινήσεις θέλει ένα PC για να παίξει μία ταινία???:cool_11: :happy_9: :respect:
Αναλοφως το transfer φιλοC... :happy_9:

Μόλις γύρισα κι εγώ, βαθύτατα συγκινημένος, όπως έλεγε και μια ψυχή...

Πρώτο και κυριότερο, με συγκίνησε η ανιδιοτελής προσφορά των "μελών". Η λέξη αυτή είναι εντελώς ανούσια και άδικη όταν αναφέρεται σε τέτοια παιδιά, που είναι σα να τους ξέρω χρόνια. Δεν έχω λέξεις να περιγράψω αυτό που έγινε σήμερα. Άλλος με μια τσάντα μπίρες, άλλος με δυο κούτες γλυκά, σάντουιτς, μέχρι και ένα ταψί χειροποίητο σάμαλι για πάρτι μου! Και αυτά μόνο για το κερασάκι. Φέραν HTPC, φωτογραφικές μηχανές, τρίποδα, φωτόμετρα, σκληρούς δίσκους, laptops, μα πάνω απ' όλα την ψυχή τους. Υπήρξε "μέλος" που ήρθε μόνο και μόνο για να φέρει τη μηχανή του, κι έφυγε λόγω υποχρεώσεων.

Ε, δεν γίνονται αυτά στις μέρες μας!

Από κει και πέρα, το απόγειο της ψυχαγωγίας. Πανέμορφες εικόνες, μας είχαν καθηλωμένες επί ώρες. Βλέπαμε τη μια ταινία μετά την άλλη και δε χορταίναμε.

Βλέπω, όμως, ότι οι πρώτες φωτογραφίες έχουν ήδη αρχίσει...

Μονο ηχο δεν ειχαμε, αλλα ειπαμε... Δεν γινονται αυτα στις μερες μας, οχι να ζηταμε και θαυματα...
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που έβαλαν αρκετό από τον προσωπικό τους χρόνο για να ρυθμιστούν τα μηχανήματα και να έχουμε εμείς οι υπόλοιποι την ευκαιρία να δούμε τα τελευταία projetors. Επίσης ευχαριστίες στους οικοδεσπότες για την παραχώρηση του χώρου.
Παρακολουθήσαμε HDDVD ταινίες από το HTPC του Βογιατζάκη.

Το συμπέρασμα στα δικά μου μάτια; Η εικόνα και από τα 2 μηχανήματα είναι εξαιρετική. Θα ήταν δύσκολο να δικαιολογήσω τα περισσότερα λεφτά απ΄ ότι ζητάνε αυτά τα δύο για μια υποθετικά "καλύτερη" εικόνα.

Το κάθε προβόλι έχει τα δικά του + και -. Οι διαφορές τους τονίζονται μόνο όταν παίζουν το ένα δίπλα στο άλλο. Σε απομόνωση θα μου ήταν σχεδόν αδύνατο να πω ποιο έχει την καλύτερη εικόνα.

Αναλόγως με τα γούστα του καθενός θα μου ήταν εύκολο να δεχτώ ότι κάποιος διαλεξε είτε τον νέο Sony η τον Infocus.

Ο Infocus σαν τυπικός μονότσιπος DLP είχε υποδειγματική ευκρίνεια, φωτεινότητα, οξύτητα, ψηλό ANSI contrast και πολύ καλό μαύρο. Η ικανότητα του στην απόδοση των χρωμάτων του επιτρέπει να δείχει μια εικόνα που πλησιάζει κατα πολύ την πραγματική. Σαν να είσαι εκεί - τζάμι. Σε σύγκριση με τον Sony η εικόνα του ήταν πιο ψυχρή. Η μήπως του Sony τα χρώματα, ειδικά το κίτρινο, φαινόταν υπερκορεσμένο;

Η κίνηση, για DLP, είναι εξαιρετική.

Για αυτούς που υποφέρουν, είναι και το rainbow και σε ακόμα λιγότερους η κούραση των ματιών.

Ο Sony με εξέπληξε με την ευκρίνεια του για τριτσιπος. Η οξύτητα του είναι μισό κλικ πιο κάτω του Infocus όχι παραπάνω.
Είναι φανερό ότι το colour space του είναι πολύ μεγάλο, εξ ου και τα έντονα χρώματα.

Από contrast, πολύ καλός. Η ιρίδα κάνει καλά τη δουλειά της. Σε φωτεινές σκήνες ανοίγει και πραγματικά είναι πολύ φωτεινός - όπως και ο Infocus.
Σε ήμιφωτεινές σκηνές, λόγω του ότι κλείνει η ιρίδα η εικόνα είναι λίγο πιο μουντή απ' ότι του infocus. Σε σκοτεινές σκηνές με το κλείσιμο της ιρίδας, μαύρο κατράμι αν και μπλέδιζε λίγο. Εντυπωσιακός αλλά άλλο το δυναμικό contrast του Sony και άλλο το ANSI του Infocus.

Θα είμουν υπέρευχαριστημένος και με τα 2, αλλά στη τιμή του ο Infocus είναι αποκάλυψη!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Σαν πρωτη αναφορα θα ηθελα να πω πως νοιωθω ακριβως οπως και ο zoglair.
Το αποψινο συγκριτικο το θεωρω-εαν οχι το καλυτερο-ενα απο τα καλυτερα που ειχαμε ποτε.
Και δεν ηταν μονο εξ αιτιας της υπεροχης εικονας που απολαυσαμε...
Ηταν το γεγονος στο οτι σχεδον ολοι συνετελεσαν για να αποπερατωθει.
Ενα συγκριτικο μολις δυο βιντεοπροβολεων το οποιο διηρκεσε συνολικα 10 ωρες!!!


Θα ηθελα μονο να σας παρακαλεσω να παραμεινουμε στην ουσια.
Πολλα παιδια τα οποια δεν εχουν την δυνατοτητα να παρακολουθησουν μαζι μας ,αγωνιουν για τα αποτελεσματα.
Τα αστεια ας ακολουθησουν αργοτερα...
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Ε, ας κανουμε και σχολια επι της ουσιας.

Ωραιο μηχανακι ο Sony. Και μονο η ρυθμιση της συγκλισης, η οποια ηταν υποδειγματικη, ήταν ολα τα λεφτα. Αρκετα καλη ευκρινεια για τριτσιπος, κινηση-βουτυρο στα 1080/24p, μικρη ανομοιομορφια που δεν ενοχλει, καλο μαυρο (αν και εχει ενα λιγο ενοχλητικο καδρο-μεσα-στο-καδρο, το οποιο δεν αφαιρειται). Προφανως με ολες τις ευκολιες των lcd, lens shift και λοιπα. Πολυ καλο μηχανακι, μεσα στο top 3 που εχω δει μεχρι στιγμης.

Μεχρι να δω τον InFocus... Απιστευτο μηχανημα... Καταπληκτικη ευκρινεια και οξυτητα, φοβερη κινηση, ελαχιστα υποδεεστερη του sony, απιστευτη απεικονιση χρωματων, σε σημειο που να σε κανει να πιστευεις οτι το πρασινο του Sony ειναι απο λιγο εως πολυ τσιμπημενο (κατι που σιγουρα δεν θα παρατηρουσες εαν τον εβλεπες μονο του, ή κοντρα στον ΒenQ ας πουμε), πολυ καλο μαυρο, πολυ contrast, πολυ φως, ολα καλα... Λιγο φτηνοκατασκευη, αλλα μπροστα στα τοσα θετικα, κανω πως δεν το βλεπω.

Τι ειπες γερο'μ? Εχει και ενα χιλιαρικο λιγοτερο απο τον Sony? Τυλιξε τον και στειλτον σπιτι! (ναι, θα θελα...)

Παρα πολυ καλο μηχανακι ο Sony, αλλα στα δικα μου ματια (που δεν διακρινουν rainbow) ο InFocus ειχε μια πολυ πιο ρεαλιστικη και φιλικη στο ματι απεικονιση σε ολα τα επιπεδα, με μια μικρη εξαιρεση ισως (με επιφυλαξη) στην κινηση, αλλα οχι παντου. Και με 1k € λιγοτερα? ....

Ανεξαρτητως μηχανηματος, η εικονα σε HD-DVD στα 1080/24p ηταν αποστομωτικη...

Διευκρινιστικο EDIT: Σε καμια περιπτωση δεν εννοω οτι ο sony ηταν ασχημο μηχανακι. Απλα το τρελο hype που υπηρχε γυρω απο αυτο το μοντελο, που στα ματια μου δεν εκπληρωθηκε εντελως, σε συνδυασμο με την απιστευτη επιδοση του InFocus, εκαναν τη ζυγαρια μου να γειρει μονοπαντα...
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Μιας και όπως είναι αναμενόμενο υπάρχει αγωνία θα μπω απευθείας στο ζουμί και αφήνω τα παρελκόμενα για πιο μετά...:crazy_3:

Λοιπόν κατά γενική ομολογία και τα 2 μηχανάκια είναι φοβερά και πραγματικά παίζουν στα σημεία.

Infocus σα μονότσιπος έχει σίγουρα καλύτερη ευκρίνεια αλλά και ο Sony δεν πάει πίσω αφού πρέπει να είναι από τους πίο ή μάλλον ο πιο καθαρός σε εικόνα τρίτσιπος που έχω δει!!!

Ο Sony όπως είναι και πάλι αναμενόμενο έχει καλύτερη κίνηση αν και παρατηρήθηκε (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον) κάτι περίεργο, σε υλικό από HD-DVD είχε σίγουρα το πάνω χέρι αλλά στα BLU-RAY έχανε. Δεν κατάλαβα που οφείλεται αυτό αλλά είναι αξιοσημείωτο. Πάντως πρέπει να πούμε ότι πρώτη φορά καταφέραμε χάρη στη χρήση HTPC να δώσουμε 1080p στα 24 frames με αποτέλεσμα να δούμε για πρώτη φορά τόσο καλή (εξαιρετική θα έλεγα) κίνηση από τα 2 νέα φορμά εικόνας :cool_1:

Στο χρώμα τώρα, γενικά ο Sony είναι ίσως πιο ευχάριστος στο μάτι σε όσους αρέσουν τα υπερκορεσμένα χρώματα, αλλά πιστεύω ο Infocus έχει πιο καλή πιστότητα.

Στο μαύρο παρόλο που ο Sony είναι καλός και πάλι κερδίζει ο Infocus :cool_4:

Overall λοιπόν με κέρδισε σίγουρα ο Infocus αφού για μένα είναι καλύτερο μηχανάκι στα γούστα μου, αλλά από την άλλη δεν με ενοχλεί το rainbow. Αν κάποιος λοιπόν υποφέρει από το φαινόμενο ο Sony είναι το καλύτερο προβόλι που μπορεί να πάρει σήμερα. Σημαντικό και η διαφορά τιμής, αν κάποιος αποζητά το απόλυτο και δεν έχει και πρόβλημα με rainbow δε χρειάζεται να ψάχνει άλλο!!! Infocus is back!!! :cool_1::cool_1::cool_1:
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Εγώ απο την άλλη είδα μικρές διαφορές στις περισσότερες σκηνές. Σε άλλες ορκιζόμουν ότι ήταν καλύτερος ο Sony και σε άλλες ο Infocus. Ο Sony τόνιζε το πράσινο και ήταν πιό ζεστος στα χρώματα, o infocus πιο ψυχρός, αλλά πιό κινηματογραφικός.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους βοήθησαν για να γίνει αυτό το εξαιρετικό από όλες τις απόψεις συγκριτικό..
Πραγματικά μοναδικές εικόνες από δύο καταπληκτικά μηχανάκια..
Εικόνες που 2 με 3 χρόνια πρίν δεν θα φανταζόμασταν σε αυτές τις τιμές...
Όμως το είπα και θα το ξαναπώ πως η απολύτως κορυφαία εικόνα ανεξαρτήτως τεχνολογίας και τιμής ( από όσους προβολείς έχω δει εώς τώρα..) έρχεται από τον Infocus..
Εξωπραγματικό βάθος πεδίου και punch στην περιγραφή της κάθε σκηνής..
Ότι καλύτερο.
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Πλέον γύρισε η μέρα, οπότε από εμένα καλημέρα. Ότι και να πω για την φανταστική βραδιά και την ακόμα πιο φανταστική παρέα θα είναι μάλλον λίγο, οι λέξεις μερικές φορές είναι "μικρές". Σίγουρα αισθάνομαι και εγώ όπως ο zoglair(εκτός ίσως απο το αριστερό ...αυτί του που ήταν δίπλα στον εκπληκτικό Βογιατζάκη), και τον Αντρέα, και λίγο περισσότερο συγκινημένος γιατί μέσα στην αίθουσα συνάντησα παιδικό μου φίλο που είχαμε να βρεθούμε σχεδόν πάνω απο 30 (ναί τριάντα) ολόκληρα χρόνια! Νάσαι καλά φίλε Δημήτρη που με αναγνώρισες!!!:respect:Τις εντυπώσεις μου από τα εκπληκτικά μηχανήματα που απολαύσαμε απόψε, θα τις πω μάλλον Κυριακή βράδι, γιατί φεύγω πρωί-πρωί για Σ/Κ (ταξιδάκι αναψυχής) με φίλους!
Προς το παρόν ευχαριστώ τους οικοδεσπότες για τη φιλοξενία και όλα τα παιδιά για την υπέροχη παρέα.
Καλό βράδι σε όλους.


Γιώργος Δενδρόπουλος.
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.671
Reaction score
9.291
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

"Το τέλος των μύθων"
Έτσι θα θα μπορούσε να τιτλοφορηθεί το αποψινό συγκριτικό κι αυτό για πολλούς λόγους:<o:p></o:p>
  • Πρώτον γιατί είναι πλέον μύθος ότι πρέπει να ξοδέψει κανείς το αντίστοιχο της αξίας ενός μικρού αυτοκινήτου, για να έχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ εικόνα. Προσέξτε όχι "Καλή", όχι "Πολύ καλή", "ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ" με κεφαλαία!<o:p></o:p>
  • Δεύτερον γιατί είναι πλέον μύθος ότι όλοι οι τρίτσιποι προβολείς έχουν πρόβλημα σύγκλισης. Δείτε έναν (οποιονδήποτε, δεν παίζουμε ρουλέτα πλέον) Sony WV60 και θα με θυμηθείτε!<o:p></o:p>
  • Τρίτον γιατί είναι πλέον μύθος ότι οι διάφορες τεχνολογίες προβολέων δίνουν πολύ διαφορετική εικόνα. Διαφορές υπάρχουν σίγουρα, αλλά οι εικόνες τους είναι πλέον πολύ κοντά!<o:p></o:p>
  • Και τέταρτον γιατί η θρυλική γιάφκα του AVsite περνάει πλέον στη χώρα των μύθων, καθώς αυτό ήταν το τελευταίο συγκριτικό που έγινε εκεί. Από την επόμενη φορά, το AVsite μετακομίζει στο καινούριο του σαλόνι!<o:p></o:p>
…και τι καλύτερος τρόπος να αποχαιρετίσει το παλιό του σπίτι, παρά με το καλύτερο συγκριτικό στη μέχρι τώρα ιστορία του! Ένα συγκριτικό που οργανώθηκε με πρωτοφανή σχολαστικότητα και επαγγελματισμό από μεγάλο αριθμό μελών που συνετέλεσαν σ'αυτό, υπό το συντονισμό και καθοδήγηση του Ανδρέα και του zoglair.
Τα μέλη είχαν την ευκαιρία να δουν δυο εξαιρετικά μηχανήματα, άψογα ρυθμισμένα. Καινοτομία ήταν η χρήση ενός HTPC για την οδήγηση των μηχανημάτων με σήμα 1080p/24, που πραγματικά έδειξε ότι είναι το μέλλον. Θεωρώ βέβαιο ότι ο πυρήνας των φανατικών του home-cinema θα κάνει τελικά μεταφορά σε αυτό το είδος player (όσο δύσκολη κι αν είναι αυτή στην αρχή), ειδικά από τη στιγμή που θα ενσωματωθούν ελληνικοί υπότιτλοι στα δισκάκια υψηλής ανάλυσης.
Τέλος, τα καλά νέα για όσους φίλους που δεν έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στα συγκριτικά: η νέα μέθοδος φωτογράφησης απέδωσε τα αναμενόμενα, και πλέον μπορείτε να περιμένετε πολύ και καλό φωτογραφικό υλικό!
Και όση ώρα το περιμένετε, μπορείτε να ρυθμίσετε κατάλληλα την οθόνη σας, χρησιμοποιώντας το κατάλληλο πάτερν!
 


Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Οι εντυπώσεις ενός "Νότιου" με μικρή εμπειρία

πάνω στο αντικείμενο :

1) Τα μηχανάκια βρίσκονται τόσο κοντά που έχω την

αίσθηση ότι εάν συγκρίναμε δύο Infocus IN82 ενδέχεται

να βλέπαμε μεγαλύτερες διαφορές !

2) Η ευκρίνεια και η γενικότερη απόδοση του Sony μακράν

η καλύτερη που έχω δει για μη DLP προβολέα!

3) Η κίνηση σε HD DVD πρόγραμμα αποθηκευμένο σε

σκληρό δίσκο HTPC (αναπαραγωγή μέσω Power Dvd)

ελαφρά καλύτερη στον Sony .

Αυτά για αρχή......
 

Μηνύματα
94
Reaction score
2
Να ρωτησεις οτι θελεις, οχι πως δεν ξερουμε τι θελεις να ρωτησεις...:prof:
Άντε λοιπόν :happy_9:. Αφού ξέρετε τι θέλω να ρωτήσω και πιστεύω το έκανα κι εγώ σαφές, ρίξτε και καμιά σπόντα γιατί εγώ τουλάχιστον το κοιτάω μονόπλευρα το θέμα, καθώς βλέπω rainbow! :prof:
 

Μηνύματα
94
Reaction score
2
Αν και οι περισσότεροι έχετε σχολιάσει ήδη, επειδή πρόκειται για 2 διαφορετικές τεχνολογίες, ναι μεν είναι πολύ ωραίο το συγκριτικό και τα συμπεράσματα που βγαίνουν, αλλά ίσως και 1-2 γραμμούλες τι γίνεται ως προς τους ανταγωνιστές τους στην ίδια κατηγορία τιμής να ήταν χρήσιμη για μερικούς από εμάς. Εγώ π.χ. δεν πρόκειται να πάρω ποτέ DLP γιατί με ενοχλεί υπερβολικά το Rainbow. Αν δεν σαν κάνει κόπο με λίγα λόγια να πείτε και 2 λογάκια σαν να τους εξετάζατε μεμονομένα.

Ευχαριστώ και αν δεν μπορείτε δεν υπάρχει πρόβλημα. Μια ιδέα πέταξα. Περιμένω με αγωνία τα screenshots :cool_4:
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Μια ερώτηση θα ήθελα, κυρίως από τα πιό έμπειρα μέλη σχετικά με τον σονυ, μιας που από ότι καταλαβαίνω ο in82 για πολλούς θα είναι απαγορευτικός λόγω rainbow είτε απουσίας lens shift.

Πόση είναι η απόσταση που χωρίζει τον νέο σονυ από τον 50 (θυμάμαι εκείνος δεν είχε πάρει και τόσο καλές κριτικές). Είναι σημαντική;
Το πιο βασικό για μένα, είναι πιο φωτεινός; Σε πόσες ίντσες νομίζετε οτι μπορεί να παίξει ικανοποιητικά;
Σε μια πιθανή αντιπαράθεση με τον DILA πώς νομίζετε οτι θα σταθεί ο VW60;
Καλά εντάξει ήταν λίγο παραπάνω οι ερωτήσεις από μία.

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τους διοργανωτές αλλά και όσους παραβρέθηκαν εκεί για την ενημέρωση που μας παρέχετε.
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Τα συγχαρητηρια μου και απο εμενα παιδια για αλλη μια φορα!

Η απορια μου ειναι ιδια με του thomas. Πως πηγε απο φωτεινοτητα ο 60 διπλα στον 82, δεδομενου του οτι ο 82 ειναι ενας απο τους φωτεινοτερους προβολεις στην αγορα?
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.671
Reaction score
9.291
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Άντε βρε, πάρτε μια πρώτη γεύση. Έχει πολύ πράμα αύριο, θα βαρεθείτε να βλέπετε!
 

Attachments


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.671
Reaction score
9.291
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Επ'ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φωτογράφους μας GTX και spresv και το Joseph που -ευγενώς- μας παραχώρησε τη φωτογραφική του μηχανή.
 

Attachments



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.134
Μηνύματα
2.889.923
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top