Σύνδεση πικάπ με coaxial

Μηνύματα
71
Reaction score
8
Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω το εξής θέμα.
Θέλω να συνδέσω το Stanton t-90 usb με coaxial στον Cambridge axr100.
Υπάρχει επιλογή στο stanton phono/line .
Όταν το συνδέω και επιλέξω line βγάζει μόνο παραμόρφωση. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Είναι πολύ περισσότερα τα mv της εξόδου του stanton σε σχέση με της εισόδου του axr?
Θέλω να συνδέσω και δεύτερο πικάπ ταυτόχρονα στην είσοδο phono του axr για αυτό θέλω να χρησιμοποιήσω την coaxial.
Ευχαριστώ.
 

TGD

Μηνύματα
8.093
Reaction score
8.068
Δηλαδή με ένα καλώδιο από το DIGITAL OUT RCA του πικάπ στο COAXIAL RCA του ενισχυτή δεν δουλεύει;
 

Μηνύματα
71
Reaction score
8
Δηλαδή με ένα καλώδιο από το DIGITAL OUT RCA του πικάπ στο COAXIAL RCA του ενισχυτή δεν δουλεύει;
Όχι βγάζει μόνο παραμόρφωση, όταν τον έχω στο line τον διακόπτη, αν τον βάλω στο phono παίζει αλλά σε χαμηλότερη ένταση σε σχέση με το αν το συνδέσω στο phono input με rca left right
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.717
Reaction score
12.428
Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω το εξής θέμα.
Θέλω να συνδέσω το Stanton t-90 usb με coaxial στον Cambridge axr100.
Υπάρχει επιλογή στο stanton phono/line .
Όταν το συνδέω και επιλέξω line βγάζει μόνο παραμόρφωση. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Είναι πολύ περισσότερα τα mv της εξόδου του stanton σε σχέση με της εισόδου του axr?
Θέλω να συνδέσω και δεύτερο πικάπ ταυτόχρονα στην είσοδο phono του axr για αυτό θέλω να χρησιμοποιήσω την coaxial.
Ευχαριστώ.
Η επιλογή phono/line έχει να κάνει με το αν θα μεσολαβεί ο εσωτερικός προενισχυτής πικάπ στην έξοδο των RCA, ή θα παίρνεις απευθείας το σήμα της κεφαλής.
Αν επιλέξεις LINE τότε το σήμα είναι επιπέδου γραμμής, δηλαδή και αναλόγως της κεφαλής, γύρω στα 500 mV. Πολύ υψηλότερο από τα 4-5 που συνήθως βγάζει μια κεφαλή, άρα λογικό να υπερφορτώνεται ο προενισχυτής του Cambridge και να παραμορφώνει.
Στην επιλογή line συνδέεις το πικάπ σε είσοδο AUX του ενισχυτή σου.
 

Μηνύματα
71
Reaction score
8
Η επιλογή phono/line έχει να κάνει με το αν θα μεσολαβεί ο εσωτερικός προενισχυτής πικάπ στην έξοδο των RCA, ή θα παίρνεις απευθείας το σήμα της κεφαλής.
Αν επιλέξεις LINE τότε το σήμα είναι επιπέδου γραμμής, δηλαδή και αναλόγως της κεφαλής, γύρω στα 500 mV. Πολύ υψηλότερο από τα 4-5 που συνήθως βγάζει μια κεφαλή, άρα λογικό να υπερφορτώνεται ο προενισχυτής του Cambridge και να παραμορφώνει.
Μα δεν το συνδέω στο phono.
Στο digital input το συνδέω, τι προενίσχυση να έχει;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.717
Reaction score
12.428
Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω το εξής θέμα.
Θέλω να συνδέσω το Stanton t-90 usb με coaxial στον Cambridge axr100.
Υπάρχει επιλογή στο stanton phono/line .
Όταν το συνδέω και επιλέξω line βγάζει μόνο παραμόρφωση. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Εδώ αναφέρεις πως θες να το συνδέσεις με coaxial, δηλαδή ψηφιακά, αλλά αναφέρεις και την επιλογή phono/line, που είναι καθαρά αναλογική.
Αν θες να το συνδέσεις ψηφιακά συνδέεις την ψηφιακή έξοδο του πικάπ στην ψηφιακή είσοδο του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
71
Reaction score
8
Εδώ αναφέρεις πως θες να το συνδέσεις με coaxial, δηλαδή ψηφιακά, αλλά αναφέρεις και την επιλογή phono/line, που είναι καθαρά αναλογική.
Αν θες να το συνδέσεις ψηφιακά συνδέεις την ψηφιακή έξοδο του πικάπ στην ψηφιακή είσοδο του ενισχυτή.
Ναι και η επιλογή του διακόπτη του πικάπ που θα είναι στο phono ή στο line?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.717
Reaction score
12.428
Ναι και η επιλογή του διακόπτη του πικάπ που θα είναι στο phono ή στο line?
Χωρίς να έχω διαβάσει τις οδηγίες του συγκεκριμένου πικάπ. η επιλογή αυτή δεν επηρεάζει το ψηφιακό σήμα.
Αφορά μόνο την στάθμη από τα αναλογικά RCA.
 

Μηνύματα
71
Reaction score
8
Χωρίς να έχω διαβάσει τις οδηγίες του συγκεκριμένου πικάπ. η επιλογή αυτή δεν επηρεάζει το ψηφιακό σήμα.
Αφορά μόνο την στάθμη από τα αναλογικά RCA.
Το επηρεάζει προφανώς γιατί όπως είπα στην αρχή όταν το έχω στο line παραμορφώνει όταν το έχω στο phono παίζει πιο σιγά. Μιλάω πάντα για το digital out σε digital in
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.717
Reaction score
12.428
Το επηρεάζει προφανώς γιατί όπως είπα στην αρχή όταν το έχω στο line παραμορφώνει όταν το έχω στο phono παίζει πιο σιγά. Μιλάω πάντα για το digital out σε digital in
Κανονικά δεν θα έπρεπε. Η ονομαστική έξοδος μιας ψηφιακής εξόδου οφείλει να είναι 0,5 Volt peak to peak και να είναι σταθερή. Βέβαια θα επηρεαστεί εδώ από την έξοδο της κεφαλής και την εγγραφή του δίσκου.
Μήπως έχεις βάλει κάποια υψηλο-έξοδη κεφαλή, εκτός προδιαγραφών A to D του εσωτερικού μετατροπέα;
 

Μηνύματα
71
Reaction score
8
Κανονικά δεν θα έπρεπε. Η ονομαστική έξοδος μιας ψηφιακής εξόδου οφείλει να είναι 0,5 Volt peak to peak και να είναι σταθερή. Βέβαια θα επηρεαστεί εδώ από την έξοδο της κεφαλής και την εγγραφή του δίσκου.
Μήπως έχεις βάλει κάποια υψηλο-έξοδη κεφαλή, εκτός προδιαγραφών A to D του εσωτερικού μετατροπέα;
Την blue ortofon έχω.
 

TGD

Μηνύματα
8.093
Reaction score
8.068
Στη θεση phono παίζει απλά πιο
σιγά, ή παίζει χωρίς RIAA (δηλαδή χωρίς μπάσα και με πολλά πρίμα);
 


TGD

Μηνύματα
8.093
Reaction score
8.068
Τότε δεν έχει πρόβλημα. Απλά ο A/D έχει ρυθμιστεί για μεγαλύτερη έξοδο κεφαλής από το εργοστάσιο ώστε να έχει περιθώριο ασφάλειας. Απλά ανέβασε την ένταση από τον ενισχυτή.
 


TGD

Μηνύματα
8.093
Reaction score
8.068
Ακριβώς. Αλλά αυτή δεν είναι η τάση του αναλογικού σήματος. Πάντα είναι 0,5V.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.550
Μηνύματα
2.909.265
Members
38.060
Νεότερο μέλος
John-Paul
Top