Τι είδαμε, τι θα δούμε

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.507
Reaction score
42.461
Ουάου! Μεγάλος βαθμός Βασίλη!
Γιώργο το είδες;
Το είδαμε χθες βράδυ. Η ταινία στον πυρήνα της είναι ένα φιλοσοφικό δοκίμιο που πραγματεύεται τα ουσιαστικά πράγματα της ζωής (κατά το συγγραφέα πάντα, δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε με όλα), τα δίνει με ένα πολύ όμορφο, γλυκό και έξυπνο τρόπο. Το στοιχείο του ταξιδιού στο χρόνο που μπορεί να κάνει κάποιον να πει ότι πρόκειται περί μπούρδας όταν σταθεί μόνο στην ανάγνωση της υπόθεσης είναι απλά βοηθητικό στο σενάριο και δεν αφορά την ουσία του πράγματος. Οι ερμηνείες είναι εξαιρετικές όλες.
Έβαλα 9 γιατί είναι μια ταινία που θα την ξαναέβλεπα με ευχαρίστηση και μάλιστα σχετικά σύντομα, όχι μόνο μετά από πολλά χρόνια. Αυτό το στοιχείο είναι γενικά για μένα ένα σημαντικός δείκτης για το ύψος της βαθμολογίας που θα δώσω.
π.χ. το Dallas Buyer Club που ήταν γενικά μια καλή ταινία, δεν θα τις έβαζα πάνω από 7.5-8 γιατί νομίζω ότι δεν θα τη ξαναδώ για πάρα πολλά χρόνια.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.507
Reaction score
42.461




Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Τελικά οι βαθμολογίες του imdb, τις περισσότερες φορές δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Τρανό παράδειγμα το American Hustle με 7,7. ΤΟ χρυσό βατόμουρο , υποψήφιο για Όσκαρ; Ανούσιο αργό και βαρετό. Πολύ τρέξιμο για το τίποτα... Δεν άντεξα να το δω όλο.
Ένα 4/10 και πολύ είναι...
Ποια ειναι η πραγματικότητα;
Στο imdb υπάρχουν 2 βαθμολογίες, αυτή που ειναι ανοιχτή για τον καθένα και το metacritic, που ειναι ένας μέσος όρος απο κριτικές που δίνουν άνθρωποι οι οποίο ωφειλουν να εχουν μια κινηματογραφική παιδεία αλλα και γενική παιδεία, μιας και αν γνωρίζεις μονο απο κινηματογράφο, τελικά δεν γνωρίζεις ούτε για αυτόν.

Πχ το about time δεν ειναι καλή ταινία αλλα απο την άλλη, δεν μπορείς να το πεις αυτό απόλυτα.. άλλη ταινία "βλέπει/αισθάνεται" καποιος που ειναι δυνατός και ευαιςθητος στην οπτική επικοινωνία και άλλη καποιος που εχει δεν εχει ευαίσθησια κ μαγευεται απο τα τρικ του σκηνοθέτη.

Ενα πολυ καλο παράδειγμα ειναι το πρόσφατο Gravity.. Κάποιοι βλέπουν απλα μια ταινία sci fi δράσης με εντυπωςιακες εικόνες απο το διαςτημα κτλ κάποιοι άλλοι κατι αλλο...
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.054
Reaction score
87.838
The Counselor.
Στο δεκάλεπτο τσακώθηκα με τη γυναίκα μου από τα νεύρα μου. Μετά άλλαξα δωμάτιο. Κι εκείνη...
 






rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.038
Reaction score
96.644
The Counselor.
Στο δεκάλεπτο τσακώθηκα με τη γυναίκα μου από τα νεύρα μου. Μετά άλλαξα δωμάτιο. Κι εκείνη...


Γίνεται να έχεις τέτοια πεντάδα πρωταγωνιστών, οι επί μέρους ερμηνείες να είναι πολύ καλές (ξεχώρισα της Diaz και του Bardem, αλλά δεν υστερεί κανείς), η ταινία να έχει την υπογραφή του Ridley Scott, και να είναι μάπα? Ε, ναι λοιπόν, γίνεται!

Φαίνεται ότι και όσοι τη βαθμολόγησαν στο imdb δεν μάσησαν, και της έδωσαν και κατάλαβε. Συμφωνώ με το 5,7.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.113
Reaction score
98.578
Είδα προχθές το Jack Reacher (2012)... τι βαθμολογία να βάλω τώρα.... τραγικό!

Η ταινία δεν ήταν τραγική. Τραγική ήταν η πρωταγωνίστρια για μένα!
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.662
Reaction score
75.804
Γίνεται να έχεις τέτοια πεντάδα πρωταγωνιστών, οι επί μέρους ερμηνείες να είναι πολύ καλές (ξεχώρισα της Diaz και του Bardem, αλλά δεν υστερεί κανείς), η ταινία να έχει την υπογραφή του Ridley Scott, και να είναι μάπα? Ε, ναι λοιπόν, γίνεται!

Φαίνεται ότι και όσοι τη βαθμολόγησαν στο imdb δεν μάσησαν, και της έδωσαν και κατάλαβε. Συμφωνώ με το 5,7.

Τόσο χάλια; :thumbsdown:
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.615
Μηνύματα
2.911.137
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top