Τι θα γινει με την εγκληματικοτητα?

Μηνύματα
804
Reaction score
268
Στην προηγούμενη δουλειά μου, είχαμε στείλει παραγγελία σε πελάτη αξίας περίπου 200€. Μετά από κάποιες μέρες, μας πήρε τηλέφωνο να ενημερώσει πως δεν είχε παραλάβει. Να μιλάμε με τη μεταφορική εταιρεία και να μας επιβεβαιώνει πως έχει παραδοθεί. Τελικά, μετά από αρκετά τηλεφωνήματα, όλοι καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως κάποιος πήγε στο βανάκι ενώ παραδιδόταν άλλο πακέτο, είδε το συγκεκριμένο που το κόστος της αντικαταβολής ήταν μεγάλο και το παρέδωσε παριστάνοντας υπάλληλο της μεταφορικής. Καλά του πήγε η μέρα.
Βραβείο εξυπνάδας (κυριολεκτικά) σε αυτόν που το έκανε και "εξυπνάδας" σε αυτόν που άφησε εκτεθειμένα τα δέματα....
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.482
Reaction score
28.690
Πριν μερικούς μήνες ένας πιτσαδόρος έφερε πίτσες στην οικοδομή απέναντί μου.
Μόλις ανέβηκε πάνω, πήγαν κάτι γυφτάκια και πήραν από το καλάθι του τις υπόλοιπες πίτσες.
Το καλάθι του δεν κλείδωνε και το είδαν.
Ήταν 5 με 6 κουτιά και μια σακούλα με μπύρες και αναψυκτικά.
Πάει το μεροκάματο του ντελιβερά.
 

Μηνύματα
804
Reaction score
268
Έχω δει πακετάδες να αφήνουν και το καπάκι ανοικτό, μεγάλος κόπος και πολύ χασομέρι να το κλείσουν.
Δεν επικροτώ τον κλέφτη (κλοπή είναι φυσικά) αλλά πάρε κι εσύ τα μέτρα σου.
Αν αφήσεις το σπίτι ανοικτό φταίει μόνο ο κλέφτης που θα σε κάνει νοικοκύρη;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.239
Reaction score
7.269
Να μιλάμε με τη μεταφορική εταιρεία και να μας επιβεβαιώνει πως έχει παραδοθεί. Τελικά, μετά από αρκετά τηλεφωνήματα, όλοι καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως κάποιος πήγε στο βανάκι ενώ παραδιδόταν άλλο πακέτο, είδε το συγκεκριμένο που το κόστος της αντικαταβολής ήταν μεγάλο και το παρέδωσε παριστάνοντας υπάλληλο της μεταφορικής. Καλά του πήγε η μέρα.
Δεν βγάζει νόημα αυτό. Αν είχε γίνει αυτό θα ίσχυαν τα αντίθετα, δηλαδή ο πελάτης θα είχε παραλάβει και η μεταφορική θα ήταν αυτή που δεν θα το έβλεπε ως παραδομένο (αλλά ως χαμένο).

Να το έκλεψε απλά κάποιος ναι, αλλά να το παρέδωσε παριστάνοντας τον courier, όχι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.343
Μηνύματα
2.898.400
Members
38.031
Νεότερο μέλος
superleaguegame
Top