Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Μηνύματα
7.053
Reaction score
1.057
πολύ μαγείρεμα, δεν κρατσανανε
Έβαλα περισσότερα κρεμμύδια αυτή τη φορά και έγιναν πιο μαλακές οι μπάμιες . Στην κατσαρόλα γίνονται πιο μαλακές αν τις αφήσεις 10 λεπτά παραπάνω με κλειστό το καπάκι.
Πρέπει να είσαι από πάνω διαρκώς.
Ούτε δίσκο βινυλίου δεν προλαβαίνω να γυρίσω από την άλλη πλευρά.
Στο φούρνο γίνονται πιο τραγανές οι μπάμιες και θέλουνε ελάχιστο κρασί στο τέλος για να σβήσουν, πάντα με ανοιχτό το πορτάκι του φούρνου.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.749
Reaction score
29.226
Έβαλα περισσότερα κρεμμύδια αυτή τη φορά και έγιναν πιο μαλακές οι μπάμιες . Στην κατσαρόλα γίνονται πιο μαλακές αν τις αφήσεις 10 λεπτά παραπάνω με κλειστό το καπάκι.
Πρέπει να είσαι από πάνω διαρκώς.
Ούτε δίσκο βινυλίου δεν προλαβαίνω να γυρίσω από την άλλη πλευρά.
Στο φούρνο γίνονται πιο τραγανές οι μπάμιες και θέλουνε ελάχιστο κρασί στο τέλος για να σβήσουν, πάντα με ανοιχτό το πορτάκι του φούρνου.
Χμμμ, τί καλώδιο είπες ότι έχεις στον φούρνο?
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.319
Reaction score
47.287
Τα υπερβολικά αέρια είναι συχνά σύμπτωμα χρόνιων εντερικών καταστάσεων, όπως η εκκολπωματίτιδα,

η ελκώδης κολίτιδα ή η νόσος του Crohn.

Υπερανάπτυξη βακτηρίων στο λεπτό έντερο. Μια αύξηση ή αλλαγή στα βακτήρια στο λεπτό έντερο

μπορεί να προκαλέσει υπερβολικά αέρια, διάρροια και απώλεια βάρους. Τροφική δυσανεξία.
Λινκ παρακαλώ!!
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.715
Reaction score
40.984
... ηταν εκει, συμμαθητης με τη Σαπουτζακη στο δημοτικο, με τον προπαπαππου του πουθου και τον προπαππου του Αντρεα κολληταρια στο λυκειο, και 2-3 αλλους βαμπιρ... :king: :angel:
απο χαζομαρα το εχασε το πτυχιο, γιατι δε δεκτηκε να κανει Καισαρικη σε μια γκομενα εκει γιατι ο συζυγος της δεν ηταν Καισαρας? δεν ηταν Ιουλιος?! δε θυμαμαι τι ακριβως..
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.319
Reaction score
47.287
Ένα από αυτά τα 2-3 βαμπίρ ήταν σίγουρα ο Μάρκου.
Μου τα έλεγε και αυτός μια μέρα αυτά για τα υπερβολικά αέρια :roflmao:
Να δεις που αποφοίτησαν από το ίδγιο σχολειό :lolsign:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.715
Reaction score
40.984
οι ιστορικοι γνωριζουν και το βαπτιστικο του, που ειναι ενα απο αυτα, αποπου πηρε και το ονομα το σαιτ, το εχω αναφερει σε αλλη αναρτηση παλια 🐒
1728315317559.png
 



Μηνύματα
20.666
Reaction score
15.824
Είδος « παντρεμένης « -Geheirade - εδώ με πουρέ πατάτας και Αντίδια μαζί ανακατωμένα.

Κομματι χοιρομεριου στο τηγάνι με κρεμμύδια περιλουζουν το αποτέλεσμα και γίνεται μια γευστική έκρηξη στη στοματική κοιλότητα μεγατόνων ουμαμι! :biggrin:

IMG_5884.jpeg


Σε ορισμένες περιοχες μας, η πατάτα παίζει σημαντικό ρόλο στις παραδοσιακές συνταγές της χορταστικής σπιτικής μαγειρικής.Με το πέρασμα των αιώνων, τα "grumberries" ήταν κάτι σαν βασικό φαγητό μαζί με το βασικό αλεύρι. Επειδή ήταν φθηνά και εύκολα καλλιεργήσιμα στον κήπο ή στα χωράφια και, χάρη στους άφθονους υδατάνθρακες τους, όχι μόνο σε χορταίνουν, αλλά και παρέχουν άφθονη ενέργεια για τη σκληρή δουλειά στη γεωργία και αργότερα στις καλύβες ή τα ορυχεία.

….το απλό φαγητό των φτωχών, που αποτελούνταν μόνο από εποχιακά λαχανικά όπως κρεμμύδια, πράσα, λευκό λάχανο ή φασόλια, σαλάτα (ειδικό χαρακτηριστικό: πικραλίδες) και φρούτα θα μπορούσε να αναβαθμιστεί από ο,τιδήΠοτε διετίθετο σε κάθε κηπο.
 


jag

Μηνύματα
10.242
Reaction score
29.188
fyi

.

Απογευματινό δυο τοστ πολύσπορα με τυρί χαμηλών λιπαρών :biggrin: και 🍵
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.414
Reaction score
99.571
Λινκ παρακαλώ!!
:fuckyou:

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.715
Reaction score
40.984
ναι καλα, πεταχτηκε και το εγραψε το αρθρακι και το ανεβασε σε ενα απο τα σαιτ που ειναι διαχειριστης.. 8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.319
Reaction score
47.287
ναι καλα, πεταχτηκε και το εγραψε το αρθρακι και το ανεβασε σε ενα απο τα σαιτ που ειναι διαχειριστης.. 8-)

Άντε ντέ, σε τα μας τώρα αυτά!!

Αλλά και παλι μαθαίνω οτι ένας επιστήμονας με το ονομα Άβδαγάσης Ντερ Κλάσεν θα έρθει για ένα σεμινάριο στις 6 του ιούνη.
Η μάναμ πολύ εχει ανησυχήσει για όλο αυτό που μου συμβαίνει και του έστειλε το παρακάτ γράμμα.


Αγαπητέ δόκτορα Άβδαγάση Ντέρ Κλάσεν.
Μετά από πολλές και άκαρπες προσπάθειες σε γιατρούς τόσο της χώρας μου , όσο και του εξωτερικού , πήρα το θάρρος να έλθω σε επαφή μαζί σας για να δώσω λύση στο πρόβλημα που με απασχολεί.
Το παιδί μου , (εγώ είμαι αυτό) κατά τα άλλα ένα εξαιρετικό παιδί , ταλαιπωρείται από αέρια κατά συρροήν κι εξακολούθηση.
Δηλαδή όλα τα μωρά πέρδονται αλλά το δικό μου εκτός του ότι πέρδεται ασυστόλως ακολουθεί και συγκεκριμένη σειρά η οποία επαναλαμβάνεται τρις κάθε φορά.Η σειρά αυτή είναι:
Βροντώδης ο αναιδής (άοσμος αλλά θορυβώδης)
Κομπολογάτος (άοσμος αλλά εκνευριστικός)
Κούφιος ο υπονομευτής ( αθόρυβος αλλά εξαιρετικά δύσοσμος)
Αυτό όπως προείπα επαναλαμβάνεται 3 φορές .Στη συνέχεια περνάμε περίπου ένα τέταρτο της ώρας χωρίς αέρια και ξανά μανά από την αρχή.
Όπως καταλαβαίνετε πέραν του ότι ενοχλούμαστε ως οικογένεια , ενοχλούμαι και τους γύρω μας. Εντάξει γελάνε την πρώτη φορά , όταν ομως σε επίσκεψη δίωρη αυτό επαναλαμβάνεται ανά τέταρτο , ε όπως και να το κάνουμε δημιουργείται θέμα.
Γιατρέ μου είστε η τελευταία μας ελπίδα. Το παιδί μου , κατά τα άλλα εξαιρετικό παιδί , δεν μπορεί να πάει πουθενά. Δεν μπορεί να σταυρώσει φίλο και τρώει και όλη την καζούρα από την Δεσποινίδα Δάρδανου και τον υιό Διευθύντριας.
Η κυρία Διευθύντρια και η κυρία Νταρνάνα επιμένουν οτι φταίει η διατροφή του παιδιού μου και κατηγορούν ευθέως τις αγγινάρες και τις μπάμιες. Εγώ επιμένω ότι φταίει ο πατέρας του με τις κακές συναναστροφές ( βλέπε Μάρκου ).
Όποια και να είναι η αιτία θα ήθελα την συμβουλή σας και την βοήθεια σας.
Με ευκαιρία την επίσκεψη σας στην χώρα μου και την συμμετοχή σας στο σεμινάριο της 6ης Ιουνία σας στέλνω αυτό το γράμμα προσδοκώντας στην βοήθεια σας , σε μια απάντηση στο σεμινάριο και ακόμα ακόμα σε μία συνάντηση μαζί σας κατά την διάρκεια του σεμιναρίου , ειδικά επειδή η κυρία Νταρντάνα ( μήτηρ Ντορούλας) θα ευρίσκεται εις Πάφους και η κυρία Διευθύντρια ( μήτηρ Κατσαρίδη ) θα είναι μεν εν Αθήναις αλλά δεν θα παρευρεθεί επειδή θα πλέκει. Οπως καταλαβαίνεται θα γλιτώσουμε και την έξρα καζούρα .
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νέλλη που πνίγει το κουνέλι ( μήτηρ Μπρέτσου , κατά τα άλλα ενός εξαιρετικού παιδιού)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.715
Reaction score
40.984
...ειναι θεμα για φαγητο...
Μετα το φαγητο...μπορει κανεις να μεταβει στα θεματα κομματικου κ γεωπολιτικου οχετού..μγια περετερω...ενεργειες..
Δρ.Μαιμου
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.007
Μηνύματα
2.925.314
Members
38.119
Νεότερο μέλος
MakChem
Top