Το κόστος του αθλήματος

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Η μπαταρία φταίει σε μεγάλο βαθμό που δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα μια υγιή, τίμια και ισορροπημένη σχέση μεταξύ κόστους μηχανημάτων και πραγματικής μουσικής απόλαυσης. Ή και γαιτί όχι ... την σούπερ ευκαιρία οικονομικά να την αναγνωρίσουμε.

Η μουσική θέλει πρωτίστως ελευθερία και όχι μπαταρία για να γίνει κατανοητή.

0.00 ευρώ καθώς όλες οι καλές συμβουλές είναι τζάμπα. :D


 




Μηνύματα
1.344
Reaction score
665
Α δηλαδή αν δεν το πετύχει δεν θα σηκωθεί; Και θα σηκωθεί μόνο με την πιστή αναπαραγωγή; Αν αυτή η αλυσίδα που ανέφερες δεν κάνει σωστή δουλειά αλλά σηκωθεί η τρίχα του άλλου που ακούει λάμπα ή βανίλιο ή μπομπίνα ή mp3, παίζει ρόλο κατά πόσο σωστή είναι η δουλειά; Προφανώς όχι, επειδή και στους δύο σας η τρίχα σηκώθηκε λόγω τρόπου - μηχανήματος αναπαραγωγής, όχι εγγραφής. Οπότε η απόλαυση είναι άμεσα συνδεδεμένη με την πεποίθηση μας για το συγκεκριμένο αντικείμενο.
Προφανώς αγοράζεις μηχανήματα αναπαραγωγής μουσικής από αποθηκευτικό μέσο ή streaming γιατί έχεις την επιθυμία να ακούσεις ένα μουσικό γεγονός (μπορεί και οτιδήποτε άλλο ηχητικό από 20hz έως 20khz βάσει προδιαγραφών) στον χώρο σου και αυτό είναι γραμμένο σε ένα αποθηκευτικό μέσο. Προφανώς και οι καλλιτεχνικοί και τεχνικοί συντελεστές στην καλλίτερη των περιπτώσεων χρησιμοποίησαν όλα τα ενδεδειγμένα τεχνικά μέσα και τεχνικές μεθόδους ούτως ώστε να μεταφέρουν, όσο το δυνατόν πιστότερα τους επιτρέπει η εκάστοτε τεχνολογία, το μουσικό γεγονός στο αποθηκευτικό μέσο. Εάν ο καλλιτέχνης γούσταρε να σου την σπάσει κατά την εκτέλεση και εσένα σου σηκώνεται η τρίχα ή έκανε ένα λάθος και μετά παίζει από μνήμης και δεν τον ακολουθεί η ορχήστρα (πχ Daniil Shafran) και εσένα πάλι σου σηκώνεται η τρίχα προφανώς κάτι δεν πάει καλά, πάντως σίγουρα δεν είχαν στο νού τους να σου σηκωθεί εσένα η τρίχα. Τελικά το καλλίτερο που μπορείς να πάρεις είναι αυτό επακριβώς και απαράλαχτα που έχει γραφτεί στο αποθηκευτικό μέσο, ότιδήποτε άλλο πάρεις είναι παραμορφωμένο είτε σου σηκώνεται η τρίχα είτε σου πέφτει η τρίχα. Πάντως και εάν όλες τις μουσικές τις ακούς με τον ίδιο τρόπο (πχ στρόγγυλα υψηλά, λαμπερά μεσαία, υπερβολικά χαμηλά για να σπάει ο σπλήνας κλπ) έ προφανώς δεν ακούς την εγγραφή αλλά τον χαρατήρα του συστηματος αναπαραγωγής, εάν αυτό θέλεις γούστο σου και καπέλλο σου ούτε μου πέφτει λόγος ούτε λεφτά μου ζήτησες, απλά η όλη κριτική αρχίζει όταν χρησιμοποιείς την λέξη "το συστημα παίζει σωστά", τότε μπαίνουν στην μέση τα αντικειμενικά κριτήρια και όχι τα υποκειμενικά. ΙΜΗΟ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.241
Reaction score
28.751
Προφανώς αγοράζεις μηχανήματα αναπαραγωγής μουσικής από αποθηκευτικό μέσο ή streaming γιατί έχεις την επιθυμία να ακούσεις ένα μουσικό γεγονός (μπορεί και οτιδήποτε άλλο ηχητικό από 20hz έως 20khz βάσει προδιαγραφών) στον χώρο σου και αυτό είναι γραμμένο σε ένα αποθηκευτικό μέσο. Προφανώς και οι καλλιτεχνικοί και τεχνικοί συντελεστές στην καλλίτερη των περιπτώσεων χρησιμοποίησαν όλα τα ενδεδειγμένα τεχνικά μέσα και τεχνικές μεθόδους ούτως ώστε να μεταφέρουν, όσο το δυνατόν πιστότερα τους επιτρέπει η εκάστοτε τεχνολογία, το μουσικό γεγονός στο αποθηκευτικό μέσο. Εάν ο καλλιτέχνης γούσταρε να σου την σπάσει κατά την εκτέλεση και εσένα σου σηκώνεται η τρίχα ή έκανε ένα λάθος και μετά παίζει από μνήμης και δεν τον ακολουθεί η ορχήστρα (πχ Daniil Shafran) και εσένα πάλι σου σηκώνεται η τρίχα προφανώς κάτι δεν πάει καλά, πάντως σίγουρα δεν είχαν στο νού τους να σου σηκωθεί εσένα η τρίχα. Τελικά το καλλίτερο που μπορείς να πάρεις είναι αυτό επακριβώς και απαράλαχτα που έχει γραφτεί στο αποθηκευτικό μέσο, ότιδήποτε άλλο πάρεις είναι παραμορφωμένο είτε σου σηκώνεται η τρίχα είτε σου πέφτει η τρίχα. Πάντως και εάν όλες τις μουσικές τις ακούς με τον ίδιο τρόπο (πχ στρόγγυλα υψηλά, λαμπερά μεσαία, υπερβολικά χαμηλά για να σπάει ο σπλήνας κλπ) έ προφανώς δεν ακούς την εγγραφή αλλά τον χαρατήρα του συστηματος αναπαραγωγής, εάν αυτό θέλεις γούστο σου και καπέλλο σου ούτε μου πέφτει λόγος ούτε λεφτά μου ζήτησες, απλά η όλη κριτική αρχίζει όταν χρησιμοποιείς την λέξη "το συστημα παίζει σωστά", τότε μπαίνουν στην μέση τα αντικειμενικά κριτήρια και όχι τα υποκειμενικά. ΙΜΗΟ.
Τα αντικειμενικά κριτήρια τα έχει βγάλει 1-2-3-5-10-50 άνθρωποι που ασχολήθηκαν. Τα αποτελέσματα δεν ήταν κατά 100% υπέρ του ενός ή του άλλου μέσου ή τρόπου. Ήταν πολύ κοντά αλλά όχι 100%. Βάζοντας μέσα ένα 20% στην μουσική αναπαραγωγή που δεν μπορεί να μετρηθεί, συν το μικρό ποσοστό εκείνων που δεν συμφώνησαν με τα αποτελέσματα των ερευνών, μας προκύπτει ένα ποσοστό 25% - 30% το οποίο δεν συμφωνεί απαραίτητα με τα δεδομένα των μετρήσεων. Απλά αντικειμενικά μαθηματικά είναι αυτά, καμία υποκειμενικότητα.

Έχοντας λοιπόν περίπου 3 στους 10 ακροατές να μην συμφωνούν ή να μην θέλουν ότι και οι υπόλοιποι, γιατί πρέπει με το στανιό να ακολουθήσουν ότι αποφάσισαν οι 7 στους 10 από τη στιγμή που δεν τους αρέσει και δεν ανήκουν στην μάζα; Καθαρά αντικειμενικό και αυτό. Γιατί πρέπει να είναι σωστό αυτό που θέλουν οι 7 στους 10, και όχι αυτό που θέλουν οι 3 στους 10; Επειδή είναι περισσότεροι; Δηλαδή αν 3 φωτογράφοι κρίνουν ότι η σωστή φωτογραφία είναι η Α, και 7 άσχετοι ότι η σωστή είναι η Β, τα αντικειμενικά δεδομένα αποφάσισαν ότι σωστή είναι η απόφαση των άσχετων;

Και η τελική ερώτηση είναι πολύ απλή:
Το 25% - 30% δεν συμφωνεί απαραίτητα με τα δεδομένα των μετρήσεων του Toole και των υπολοίπων. Γιατί τα θέλω τους είναι λάθος;
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.789
8 ώρες ύπνος ( με λίγο ....ή πολύ sex μέσα για τον κάθε ένα , ...δεν μας ενδιαφέρει )
8 ώρες δουλειάς ...το λιγότερο
8 ώρες να κάνεις άλλα 50 απο τα θέλω σου ....συμπεριλαμβάνοντας μέσα και τις όποιες μετακινήσεις σου .
-
Απο το 3ο 8ωρο , πόσο να κλέψεις για να ακούσεις πραγματικά το ηχοσύστημα σου ;
....Δεν λέμε να το ανοίξεις και να κάνεις δουλειές , ...να το ανοίξεις και να κάτσεις με το πάσο σου και να ακούσεις όσο σου επιτρέπεις .
Ενα ηχοσύστημα που σου κόστισε περισσότερο απο ενα καινούργιο αυτοκίνητο ...25000e ...και πάλι δεν είσαι ευχαριστημένος , θέλεις και άλλα τόσα....
.....ΗΗ το έχεις μόνο για το Σαββατοκύριακο ;
....ΗΗ να το βλέπεις κάθε πρωί και να του λές καλημέρα 25.000e ! γιατι αργά η γρήγορα θα γίνει απλά ενα νούμερο .
-
Καλά μας τα λέει ο Γιάννης μας ...... "ρε σείς πάτερε καάλα ρε "
-
Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι ,
....αλλά απο τα 37500 μέλη μας μόνο ενα μέλος ( ξέρω εγώ και Εύχομαι να υπάρχουν και πολλοί άλλοι ) ξέρει να ακούει , να Ζει και να απολαμβάνει την μουσική κατα την γνώμη μου και φυσικά δεν είμαι εγώ αυτός .
Έχει το ηχοσύστημα του , έχει πει stop ως εδώ , ....αλλά πάει σε δέκα συναυλίες κάθε μήνα το λιγότερο !

Δεκέμβριε ...είσαι μεγάλος αθλητής .
-
Respect.jpg

-
Το κόστος του αθλήματος , είναι μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει με σύνεση το χέρι του κάθε ένα μας , χωρίς να ματώσει για το οτιδήποτε άλλο .
Δεν αξίζει τον κόπο .

* Μου άρεσε το #57

-
 

Μηνύματα
1.344
Reaction score
665
Επιστημονικά "δεν συμφωνώ" σημαίνει ότι έχω επιστημονικά δεδομένα που ανατρέπουν τις εργασίες, δημοσιεύσεις και πατέντες που δημοσίευσε και κατέχει η άλλη θεωρία. Υπάρχουν άλλες μετρήσεις, εργασίες και πατέντες που ανατρέπουν τις επιστημονικά τεκμηριωμένες μεθόδους που ισχύουν μέχρι στιγμής? Και οι σχετικές επιστήμες που εμπλέκονται είναι η ηλεκτρολογία, η ηλεκτρονική, η ηλεκτροακουστική, η ψυχοακουστική, η μηχανολογία και προφανώς δανεισμοί και από άλλες επιστήμες. Στο ακουστικό φάσμα, για το οποίο συζητάμε, δεν υπάρχει κάτι που δεν έχει μετρηθεί, η έχει κενά η επιστήμη. Γιαυτό λοιπόν παίζει σημαντικό ρόλο ποιοί δεν συμφώνησαν, αν είναι εσύ και εγώ και γενικά ακροαματικόφιλοι και όχι ειδικοί επιστήμονες έχει πολύ μικρή μην πώ καμία αξία. Αν είναι σχετικοί επιστήμονες τότε να δημοσιεύσουν τα συμπεράσματά τους και εφόσον εγκριθούν από την επιστημονική κοινότητα τότε να εφαρμοσθούν και στην βιομηχανία. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι μετρήσεις είναι η ενδεδειγμένη επιστημονική μέθοδος και όχι τι ακούει το αυτοί του καθενός. Βέβαια χρησιμοποιούνται και στατιστικές μέθοδοι για την αξιολόγηση των συμπερασμάτων.
Επίσης κανένας δεν εξαναγκάζει κανέναν, με τα λεφτά του ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και όπως γουστάρει. Απλά πρέπει να ξέρει τι αγόρασε και τι αποτέλεσμα έχει και τι σημαίνει επιστημονικά η λέξη "σωστά".
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.405
Reaction score
19.816
Έχουμε..

πάρει sub..
μπερδέψει μπούτια..
πηδήξει φράχτες..
ιδρώσει πουκάμισα..
πετάξει φλέβα στο κούτελο..
κάμει πάνω από 100 φορές αυτό.. :rolleyes:

Δεν βγαίνει άκρη παιδιάμ' :fuckyou:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.405
Reaction score
19.816
Νταξ, αν είσαι κάποιας ηλικίας όπως ο Μάρκου άραξε, μην ασχολήσαι. 😇
Για 'μένα λες? :rolleyes:
Νιάτο είμαι βρε, ο Μ είναι παππούς.. :fuckyou: :roflmao::roflmao: :lolsign:

Αλλά αν έχω καταλάβει σωστά είναι και άφοβος δικυκλιστής αλλά Tom Cruise :p
Οπότε αν και όχι αριθμητικά ίσως να είναι ουσιαστικά νεώτερος.. :unsure:
 

Μηνύματα
1.796
Reaction score
2.587
Για 'μένα λες? :rolleyes:
Νιάτο είμαι βρε, ο Μ είναι παππούς.. :fuckyou: :roflmao::roflmao: :lolsign:

Αλλά αν έχω καταλάβει σωστά είναι και άφοβος δικυκλιστής αλλά Tom Cruise :p
Οπότε αν και όχι αριθμητικά ίσως να είναι ουσιαστικά νεώτερος.. :unsure:
Χρόνια πολλά Μητσάρα.
Ναι, έχει ένα συλλεκτικό..
1698324599164.png
 





Μηνύματα
27.753
Reaction score
26.087
Περίμενα να μου τα χώσεις λίγο για το ''παππούς''
Τώρα που βλέπω πως δεν ξεσπάς ανησυχώ περισσότερο.. :unsure: :whistling: :p
Γιατί μάναμ να στα χώσω ? Θα τα πούμε εκ του σύνεγγυς , και θα αντιληφθείς πόσο ΔΕΝ είμαι παππούς .
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.093
Μηνύματα
2.888.120
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top