Χρειάζομαι subwoofer;

Μηνύματα
124
Reaction score
55
Ναι χρειάζεσαι για να ακούσεις επαρκώς τις χαμηλές συχνότητες και μάλιστα 2 για να τις ακούς σωστά διεγείροντας όσο πιο ομαλά γίνεται τον χώρο ακρόασης.
Ενεργά να πάρεις, 10ιντσα

Απορία το έχω πάντως, ποίος μπορεί να πήρε ένα σαμπ κσι να έμεινε σ αυτό 🤪
Εγώ ένα πήρα και κατέληξα με 4 και ώρες ώρες σκέφτομαι να βάλω άλλα 4 πάνω σ' αυτά.
Adam T10S βρήκα αυτό και μου φαίνεται πολύ καλό
 



Μηνύματα
124
Reaction score
55
σε αυτή την κατηγορία θα κοιτούσα αυτό

περισσότερα καλούδια στην πλάτη για βοήθεια
Φαίνεται όντως πολύ καλό. Απ' την έξοδο του sub στην είσοδο του ενισχυτή μπαίνει το subwoofer; Ο meridian δεν έχει XLR είσοδο.
 

Μηνύματα
4.726
Reaction score
8.240
Adam T10S βρήκα αυτό και μου φαίνεται πολύ καλό
Ναι κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.
Σου έχει στο εγχειρίδιο λειτουργίας και τις ευνοϊκές θέσεις τοποθέτησης. Έτοιμος είσαι, μάζευε λεφτά για το 2ο:biggrin:
Screenshot_20240602_120042_com.google.android.apps.docs.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.840
Reaction score
79.223
δεν έχω ιδέα τι έχει από πίσω ο μερίντιαν....
αλλά απο την στιγμή που πήρες απόφαση για σαμπς...θα τα βρούμε όλα :biggrin:
 

Μηνύματα
124
Reaction score
55
δεν έχω ιδέα τι έχει από πίσω ο μερίντιαν....
αλλά απο την στιγμή που πήρες απόφαση για σαμπς...θα τα βρούμε όλα :biggrin:
δεν έχω ιδέα τι έχει από πίσω ο μερίντιαν....
αλλά απο την στιγμή που πήρες απόφαση για σαμπς...θα τα βρούμε όλα :biggrin:
Ρίξε μια ματιά και πες μου αν μπορείς σε παρακαλώ
 

Attachments


Μηνύματα
7.317
Reaction score
4.688
Φίλε μου είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος και χωρίς σαμπ λόγω άγνοιας
Που πας να μπλέξεις ;;;
Ετοιμάσου να αρχίσεις να χώνεις χρήματα
 

Μηνύματα
124
Reaction score
55
Φίλε μου είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος και χωρίς σαμπ λόγω άγνοιας
Που πας να μπλέξεις ;;;
Και οι πρωτόπλαστοι έφαγαν το μήλο από το δέντρο της γνώσης και είδαμε τι παθανε, σωστά; 😆😆😆
 

TGD

Μηνύματα
8.311
Reaction score
8.320
high-level =
συνδέεις το σαμπ στις εξόδους των ηχείων
low-level =
δίνεις σήμα στο σαμπ από τα RCA pre-out που είναι αριστερά όπως βλέπεις την πίσω πλευρά του Meridian
low-pass =
το φίλτρο που ρυθμίζει μέχρι ποια συχνότητα θα δουλεύει το σαμπ. ρυθμίζεται από το ίδιο το σαμπ
high-pass =
το φίλτρο που ρυθμίζει από ποια συχνότητα κι επάνω θα δουλεύουν τα ηχεία σου. μάλλον δεν είναι εφικτό στο δικό σου σύστημα (λίγα και παλιά σαμπ έχουν high-pass και high-level)
παραφερνάλια =
όλα τα εξαρτήματα που θα απαιτηθούν για την ενσωμάτωση και ρύθμιση και των δύο σαμπ
 

Μηνύματα
124
Reaction score
55
high-level =
συνδέεις το σαμπ στις εξόδους των ηχείων
low-level =
δίνεις σήμα στο σαμπ από τα RCA pre-out που είναι αριστερά όπως βλέπεις την πίσω πλευρά του Meridian
low-pass =
το φίλτρο που ρυθμίζει μέχρι ποια συχνότητα θα δουλεύει το σαμπ. ρυθμίζεται από το ίδιο το σαμπ
high-pass =
το φίλτρο που ρυθμίζει από ποια συχνότητα κι επάνω θα δουλεύουν τα ηχεία σου. μάλλον δεν είναι εφικτό στο δικό σου σύστημα (λίγα και παλιά σαμπ έχουν high-pass και high-level)
παραφερνάλια =
όλα τα εξαρτήματα που θα απαιτηθούν για την ενσωμάτωση και ρύθμιση και των δύο σαμπ
Σ' ευχαριστώ
 

Μηνύματα
124
Reaction score
55
Φίλε μου είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος και χωρίς σαμπ λόγω άγνοιας
Που πας να μπλέξεις ;;;
Ετοιμάσου να αρχίσεις να χώνεις χρήματα
Α, τώρα κατάλαβα τι εννοείς.
high-level =
συνδέεις το σαμπ στις εξόδους των ηχείων
low-level =
δίνεις σήμα στο σαμπ από τα RCA pre-out που είναι αριστερά όπως βλέπεις την πίσω πλευρά του Meridian
low-pass =
το φίλτρο που ρυθμίζει μέχρι ποια συχνότητα θα δουλεύει το σαμπ. ρυθμίζεται από το ίδιο το σαμπ
high-pass =
το φίλτρο που ρυθμίζει από ποια συχνότητα κι επάνω θα δουλεύουν τα ηχεία σου. μάλλον δεν είναι εφικτό στο δικό σου σύστημα (λίγα και παλιά σαμπ έχουν high-pass και high-level)
παραφερνάλια =
όλα τα εξαρτήματα που θα απαιτηθούν για την ενσωμάτωση και ρύθμιση και των δύο σαμπ
Άρα το high level είναι για ενεργά ηχεία (έχω τα Adam A5 συνδεδεμένα στην έξοδο RCA της τηλεόρασης) . Για τα focal chorus 706 που ακούω μουσική μέσω της pre out RCA του meridian.
 

Μηνύματα
13.220
Reaction score
10.523
Α, τώρα κατάλαβα τι εννοείς.

Άρα το high level είναι για ενεργά ηχεία (έχω τα Adam A5 συνδεδεμένα στην έξοδο RCA της τηλεόρασης) . Για τα focal chorus 706 που ακούω μουσική μέσω της pre out RCA του meridian.
Όχι, το high level είναι για παθητικά ηχεία, είναι σήμα από την έξοδο του ενισχυτή που αντί να το πας στα ηχεία, το πας πρώτα στο sub και μετά από την έξοδο του sub, στα ηχεία.
 

Μηνύματα
124
Reaction score
55
Όχι, το high level είναι για παθητικά ηχεία, είναι σήμα από την έξοδο του ενισχυτή που αντί να το πας στα ηχεία, το πας πρώτα στο sub και μετά από την έξοδο του sub, στα ηχεία.
Α μάλιστα. Άρα μιλάμε για καλώδια ηχείων σε αυτή την περίπτωση, όχι RCA, σωστά;
 

TGD

Μηνύματα
8.311
Reaction score
8.320
Άρα έχεις ήδη ενεργά κι ο Meridian χρησιμοποιείται ως προενισχυτης; Οπότε θέλεις ένα σαμπ με low level που να έχει και low pass και high pass φίλτρο. Υπάρχουν πολλά για να διαλέξεις.

Τότε τι είναι συνδεδεμένο στις μπίζνες του ενισχυτή. Έχω μπερδευτεί;
 

Μηνύματα
124
Reaction score
55
Άρα έχεις ήδη ενεργά κι ο Meridian χρησιμοποιείται ως προενισχυτης; Οπότε θέλεις ένα σαμπ με low level που να έχει και low pass και high pass φίλτρο. Υπάρχουν πολλά για να διαλέξεις.

Τότε τι είναι συνδεδεμένο στις μπίζνες του ενισχυτή. Έχω μπερδευτεί;
Έχω τα focal chorus 706 συνδεδεμένα στον meridian όπως και blu ray player, streamer wiim pro plus και dac RME adi 2 fs . Τα Adam A5 τα έχω συνδέσει στην έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης γιατί μου έχει χαλάσει ο ήχος της, ακούγεται μόνο από τα ακουστικά. Επειδή τα focal πιάνουν από 55hz και πάνω σκέφτηκα ότι με subwoofer ίσως καλύψω τις πιο χαμηλές συχνότητες. Οπότε ψάχνω ένα (καταρχάς) subwoofer που να κατεβαίνει αρκετά χαμηλά χωρίς όμως να με ενδιαφέρει η μεγάλη ένταση. Low pass και high pass φίλτρο τι είναι;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Έχω τα focal chorus 706 συνδεδεμένα στον meridian όπως και blu ray player, streamer wiim pro plus και dac RME adi 2 fs . Τα Adam A5 τα έχω συνδέσει στην έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης γιατί μου έχει χαλάσει ο ήχος της, ακούγεται μόνο από τα ακουστικά. Επειδή τα focal πιάνουν από 55hz και πάνω σκέφτηκα ότι με subwoofer ίσως καλύψω τις πιο χαμηλές συχνότητες. Οπότε ψάχνω ένα (καταρχάς) subwoofer που να κατεβαίνει αρκετά χαμηλά χωρίς όμως να με ενδιαφέρει η μεγάλη ένταση. Low pass και high pass φίλτρο τι είναι;
Scrap.png


Τα προσιτά REL καθώς και φθηνά επαγγελματικά sub δεν αναμένεται να κατεβαίνουν όσο χαμηλά θα οραματιζόσουν... Τουλάχιστον όχι σε εύλογες στάθμες και αποδεκτά ποσοστά αρμονικών παραμορφώσεων... Γνώμη μου είναι να ξεκινούσες με πιο στιβαρές μονάδες απ'όσο θα υπολόγιζες.
 



Μηνύματα
124
Reaction score
55
Όχι ακριβώς, αλλά να πάρεις πιο στιβαρά sub έστω και αν θα κόστιζαν περισσότερο.
Buy it nice or you buy it... twice.
Αν μπορείς πρότεινε κάτι. Το προσιτό είναι μια σκέψη γιατί δεν ξέρω αν μου αρέσει σαν ήχος. Επίσης αν πάρω κάτι πολύ ακριβό σε subwoofer έχει νόημα με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό που έχω;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.900
Μηνύματα
2.922.123
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top