Χρειάζομαι subwoofer;

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Αν μπορείς πρότεινε κάτι. Το προσιτό είναι μια σκέψη γιατί δεν ξέρω αν μου αρέσει σαν ήχος. Επίσης αν πάρω κάτι πολύ ακριβό σε subwoofer έχει νόημα με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό που έχω;
Έχει πάντα νόημα τα sub να ήταν ανώτερης κλάσης σε σχέση με τον υπόλοιπο ηχειακό εξοπλισμό.
ανακαινιση.png
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Αν θες πρότεινε κάτι.
Παίρνεις ενισχυτή όπως εκείνος από τον παρακάτω σύνδεσμο :

Μαθαίνεις να μεταχειρίζεσαι τις ευκολίες που παρέχει πάνω στη διαχείριση setup και κατόπιν θα πήγαινες σε sub στιβαρά χωρίς απογειωμένο αντίτιμο, από εταιρείες όπως Arendal, XTZ , Monoprice ...
 



Μηνύματα
7.317
Reaction score
4.688
Τι σου έλεγα ;;;;
Δεν παίρνεις κανένα ζευγάρι ακουστικά 5.1 σοβαρά ;;;
Πχ focal abyss
 


Μηνύματα
4.726
Reaction score
8.240
😃😃😃 Δεν θέλω να ακούω μουσική από ακουστικά. Θα πάρω κάποιο subwoofer που μπορώ να πληρώσω
Πάρε ένα σαμπ να ευχαριστηθείς τις μουσικές σου.
Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις απ το σύστημα ακρόασης και στην περίπτωση σου δεν χρειάζεται να υπερβάλεις για να πιάσεις ένα επίπεδο που στην τελική δεν είναι το ζητούμενο για σένα.
 

TGD

Μηνύματα
8.311
Reaction score
8.320
Έχει πάντα νόημα τα sub να ήταν ανώτερης κλάσης σε σχέση με τον υπόλοιπο ηχειακό εξοπλισμό.
Κάτι τέτοιο, ας πούμε;
 

Μηνύματα
124
Reaction score
55
Καλημέρα. Αφού καταλήξαμε σε ομοφωνία (νομίζω) ότι χρειάζομαι subwoofer (s), αν έχετε κάποιο (α) προς πώληση στείλτε μου μήνυμα. Ο χώρος είναι 20+τμ , απόσταση ακρόασης γύρω στα 2 με 2,5 μέτρα, για μουσική με ενδιαφέρει. Το σύστημα μου φαίνεται στο προφίλ, το έχω αναφέρει και πιο πάνω. Μέχρι 500 ευρώ (το ένα). Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Καλημέρα. Αφού καταλήξαμε σε ομοφωνία (νομίζω) ότι χρειάζομαι subwoofer (s), αν έχετε κάποιο (α) προς πώληση στείλτε μου μήνυμα. Ο χώρος είναι 20+τμ , απόσταση ακρόασης γύρω στα 2 με 2,5 μέτρα, για μουσική με ενδιαφέρει. Το σύστημα μου φαίνεται στο προφίλ, το έχω αναφέρει και πιο πάνω. Μέχρι 500 ευρώ (το ένα). Ευχαριστώ.
Σε αδρές γραμμές το σύστημα ενισχυτή + ηχείων (meridian 551 + focal 706) που έχεις τοποθετείται λίγο πάνω από την εισαγωγική κατηγορία του hifi, επειδή δεν αναφέρεις πηγές υποθέτουμε ότι στην ίδια κατηγορία θα είναι και αυτές.

Το ερώτημα που θέτεις είναι αν χρειάζεσαι υπογούφερ, και φυσικά, αν θες εκτενέστερο χαμηλό και γενικότερα πιο "γεμάτο" αποτέλεσμα η απάντηση είναι ναι, βέβαια πρέπει να έχεις υπ' όψη σου ότι το πάντρεμα με τα κύρια ηχεία και το στήσιμο υπογούφερ παρουσιάζει δυσκολίες και αν κάτι δεν γίνει επαρκώς ορθά αντί για καλύτερο αποτέλεσμα θα θολώσει ο ήχος με ανεπιθύμητη "φασαρία".

Αν λοιπόν δεν σκοπεύεις σύντομα σε μελλοντικές αναβαθμίσεις ασφαλές "πάντρεμα" για τα ηχεία σου λογικά είναι το
ομόσταβλο της focal SW 700:

 

Μηνύματα
124
Reaction score
55
Σε αδρές γραμμές το σύστημα ενισχυτή + ηχείων (meridian 551 + focal 706) που έχεις τοποθετείται λίγο πάνω από την εισαγωγική κατηγορία του hifi, επειδή δεν αναφέρεις πηγές υποθέτουμε ότι στην ίδια κατηγορία θα είναι και αυτές.

Το ερώτημα που θέτεις είναι αν χρειάζεσαι υπογούφερ, και φυσικά, αν θες εκτενέστερο χαμηλό και γενικότερα πιο "γεμάτο" αποτέλεσμα η απάντηση είναι ναι, βέβαια πρέπει να έχεις υπ' όψη σου ότι το πάντρεμα με τα κύρια ηχεία και το στήσιμο υπογούφερ παρουσιάζει δυσκολίες και αν κάτι δεν γίνει επαρκώς ορθά αντί για καλύτερο αποτέλεσμα θα θολώσει ο ήχος με ανεπιθύμητη "φασαρία".

Αν λοιπόν δεν σκοπεύεις σύντομα σε μελλοντικές αναβαθμίσεις ασφαλές "πάντρεμα" για τα ηχεία σου λογικά είναι το
ομόσταβλο της focal SW 700:

Οι πηγές μου είναι ένα Panasonic blu ray player 2011 και το wiim pro plus.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.975
Καλημέρα. Αφού καταλήξαμε σε ομοφωνία (νομίζω) ότι χρειάζομαι subwoofer (s), αν έχετε κάποιο (α) προς πώληση στείλτε μου μήνυμα. Ο χώρος είναι 20+τμ , απόσταση ακρόασης γύρω στα 2 με 2,5 μέτρα, για μουσική με ενδιαφέρει. Το σύστημα μου φαίνεται στο προφίλ, το έχω αναφέρει και πιο πάνω. Μέχρι 500 ευρώ (το ένα). Ευχαριστώ.
Δύο 10" αρκούν για το χώρο σου.
Στα λεφτά που δίνεις, έχει άφθονα.
Νομίζω πως το πρισόνους που αναφέρθηκε ήδη, είναι και φτηνότερο, δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.


Πάρε οποιαδήποτε σαμπ έχουν κρος για τους δορυφόρους στην πλάτη τους, ώστε από το μεριντιαν, από τις εξόδους προενισχυσης με RCA, να πάει το σήμα στα 2 σαμπ, και από καθένα σαμπ να δώσεις σήμα σε ένα δορυφόρο ενεργό που ήδη έχεις.

Πχ το ανωτέρω πρισονους, ή το ακόμα πιο οικονομικό Άνταμ, που έχει και RCA να κάνεις εύκολα τις συνδέσεις σου:

 
Last edited:

Μηνύματα
2.500
Reaction score
1.791
ψάξε ένα μεταχειρισμένο REL.
Αν βρεις κάποιο αρχαίο Strata II ή Strata III ή κάποιο ποιο σύγχρονο T5i-x το παίρνεις με κλειστά τα μάτια.
Έχω ταιριάξει REL χρησιμοποιώντας high level inputs πολλές φορές με μεγάλη επιτυχία.
Στα 20 τετραγωνικά σου δε θα χρειαστείς τίποτε άλλο, στο υπογράφω.
Και δεν είναι το μπάσο αυτό που θα σε εντυπωσιάσει αλλά όλη η ηχητική εικόνα που θα αποκτήσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.975
Για τα focal chorus 706 που ακούω μουσική μέσω της pre out RCA του meridian.
Από αυτό που έγραψες, καταλαβαίνω πως έχεις τελικό ενισχυτή για τα φοκαλ, και χρησιμοποιείται ως προενισχυτης το μεριντιαν.

Οπότε, από τα RCA της pre out του μεριντιαν θα δώσεις σήμα στα 2 σαμπ, και από τις εξόδους RCA των σαμπ, θα δώσεις σήμα στον τελικό ενισχυτή που παίζει τα φοκαλ, ή σε οποιοδήποτε ενεργό ηχείο.
 

Μηνύματα
124
Reaction score
55
Από αυτό που έγραψες, καταλαβαίνω πως έχεις τελικό ενισχυτή για τα φοκαλ, και χρησιμοποιείται ως προενισχυτης το μεριντιαν.

Οπότε, από τα RCA της pre out του μεριντιαν θα δώσεις σήμα στα 2 σαμπ, και από τις εξόδους RCA των σαμπ, θα δώσεις σήμα στον τελικό ενισχυτή που παίζει τα φοκαλ, ή σε οποιοδήποτε ενεργό ηχείο.
Όχι ίσως να μην τα λέω καλά και σε μπερδεύω. O meridian είναι integrated. Από αυτόν παίζουν τα focal
 




Μηνύματα
124
Reaction score
55
Που να στα εξηγώ, άστα άστα, είναι κι η ηλικία περίεργη..🤣😁
Για τα focal chorus 706 που ακούω μουσική μέσω της pre out RCA του meridian.
Αυτό το έγραψα ως απάντηση σε μια πρόταση ενός μέλους που μου εξηγούσε πως να συνδέσω το sub. Και του είπα ότι για τη μουσική (που ακούω από meridian και focal) θα συνδέσω το sub από την έξοδο pre out του meridian. Επειδή όμως έχω και αυτοενισχυομενα ηχεία Adam συνδεμένα μόνο στην έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης σκέφτηκα να συνδέσω το subwoofer και σε αυτά. Στην ουσία μπερδεύτηκες μάλλον γιατί δεν έχω βάλει κόμμα μετά το μουσική.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.900
Μηνύματα
2.922.123
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top