Χρειάζομαι subwoofer;

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.618
Reaction score
5.949
Endgame ο Amethyst.
Και χάρη στο Trinnov Optimizer θα διορθώσει και αρκετά από τα λάθη των κολλημένων 2κάναλων που επιμένουν να στήνουν τα ηχεία όπως να 'ναι :D
 

Μηνύματα
481
Reaction score
342
Λόγω των crossovers που διαθέτει; Με το set up που έχω αυτή τη στιγμή μου φαίνεται ότι αν έπαιρνα τον trinnov θα υπάρξει μεγάλη επικάλυψη γιατί ο ενισχυτής μου είναι ολοκληρωμένος και έχω ξεχωριστό DAC. Αν πάρω απόφαση να το ξηλωσω φαίνεται πολύ καλή πρόταση. Σκέφτομαι την άλλη επιλογή που μου πρότειναν τα μέλη, να βρω καταρχάς ηχεία καλύτερα από αυτά που έχω.
Δεν ηταν προταση κανονικη, κοστιζει 10Κ.

Εννοειται ηχεια πρωτα.... Monitor Audio Silver 500 7g.

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.919
Reaction score
38.724
..... ναι οι εκ πεποιθησεως δικαναλοι δεν εχουν τις φτηνες δικαιολογιες απο τοτε που εχει βγει και εχει αναφερθει στο σχετικο νημα, ετσι τους μενουν μονο οι ακριβοτερες δικαιολογιες.
😇
 

Μηνύματα
481
Reaction score
342
Δεν ηταν προταση κανονικη, κοστιζει 10Κ.

Εννοειται ηχεια πρωτα.... Monitor Audio Silver 500 7g.


 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.122
Reaction score
20.691


Μηνύματα
68
Reaction score
26
Δες και αυτό



Είναι φτιαγμένα για να είναι κοντά στον τοίχο

https://www.audioholics.com/tower-speaker-reviews/klipsch-rp-8000f-ii
Στο Σκρουτζ ένας γράφει ότι είναι για χώρο 50 τμ , δηλαδή όσο το σπίτι μου μαζί με το μπαλκόνι 😆😆😆 Επίσης, το ότι στο εξωτερικό τα βρίσκεις κι αυτά στη μισή τιμή είναι τουλάχιστον εκνευριστικο. Με έπιασε η γκρίνια μου τώρα. Πάντως όντως υπάρχουν αρκετές επιλογές, θα πάω να ακούσω τα klipsch, τα golden ear Triton και τα Elac Vela 407 και βλέπουμε. Και πάλι ευχαριστώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
481
Reaction score
342
Στο Σκρουτζ ένας γράφει ότι είναι για χώρο 50 τμ , δηλαδή όσο το σπίτι μου μαζί με το μπαλκόνι 😆😆😆 Επίσης, το ότι στο εξωτερικό τα βρίσκεις κι αυτά στη μισή τιμή είναι τουλάχιστον εκνευριστικο. Με έπιασε η γκρίνια μου τώρα. Πάντως όντως υπάρχουν αρκετές επιλογές, θα πάω να ακούσω τα klipsch, τα golden ear Triton και τα Elac Vela 407 και βλέπουμε. Και πάλι ευχαριστώ.
πολύ σπαστικό για τις τιμές …

βέβαια για το klipsch δεν ισχύει το 50τμ . Εγώ θα τα έπαιρνα στο δικό μου χώρο που είναι 25τμ όπως και ο δικός σου .
 

Μηνύματα
847
Reaction score
1.037
Είχα τα rp8000, σε ενιαίο χώρο περίπου 60 τμ, με τελικό crown και subzzz, έπαιζαν πολύ δυνατά, το ρεφερνς το είχαν για πλάκα, στην mlp, περί τα 2.80 απόσταση. Αλλά, με πολλά βαττ και subs.

Χωρίς σαμπ, θα τερμάτισαν οι κώνοι φαντάζομαι, αναλόγως μουσικής φυσικά.
 

Μηνύματα
481
Reaction score
342
Λοιπόν ένας ακόμα λόγος που θέλω να πάρω sub είναι ο εξής . Για να ακούσω γεμάτο ωραίο ήχο πρέπει να είμαι κοντά σε reference level σε στάθμες . Αν βάλω sub θα ακούω πιο καλά και σε χαμηλές στάθμες ως loudness . Οποτε ίσως να σκεφτείς και τη λύση bookshelves και subs από την αρχή μιας και θα τα ζητήσεις αργότερα . Προσωπικά αυτό που κάνει η rel εμένα με βρίσκει σύμφωνο . Δηλαδή να παίζει παράλληλα με το ηχείο και όχι λύση high pass . Διότι πάλι με χαμηλότερες στάθμες θα ακούς ισορροπημένα και γιατί αποφεύγεις την πολυπλοκότητα ενσωμάτωσης 2 sub που μπορεί να έχεις ακυρώσεις ή εξάρσεις στο χαμηλό και θέλει πολύ ψάξιμο . Δεν είναι το άριστο το ένα sub και ούτε το επιστημονικό αλλά αν κλειδώσει το ένα sub σωστά στο χώρο και παίζει συμπληρωματικά το αποτέλεσμα μπορεί να είναι ωραίο και ας μην είναι το τέλειο…
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.034
Μηνύματα
2.885.969
Members
37.978
Νεότερο μέλος
hlias1988
Top