Ψάρια - είναι υγιεινή τροφή;


Μηνύματα
601
Reaction score
713
Ίσως το νοστιμότερο (ψητό) ψάρι που έχω φάει εβερ, είναι το πακού, διαθέσιμο σε αρκετές ψαραγορες του πλανήτη:

View attachment 307540

Γλυκού νερού, το πρώτο που έφαγα ήταν από το ενυδρείο μου, όταν έφτασε περί τους 60-70 πόντους μήκος.

Βεβαίως το τάιζα με ψάρια, κυρίως κατεψυγμένα από το Μάκρο (από ψιλά - γαύρο - μέχρι μεγάλα φτηνά ψάρια - κυρίως σκουμπρί), αλλά και με ξηρούς καρπούς, μαρούλια, καρότα, και τέτοια.

Χρόνια αργότερα, πέτυχα μια φουρνιά πακού στον ΑΒ Βασιλόπουλος, τα οποία ήταν επίσης πεντανόστιμα.

Εκλεκτό πεντανόστιμο κρέας, απορώ γιατί δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά με την εκτροφή του.



ΥΓ. Πλέον, τα πιο νόστιμα ψάρια τα τρώμε ωμά.
Καρπατσιο. Απλά πράγματα.
Βεβαίως πρέπει να είναι απαραιτήτως φρέσκο..
Δηλαδή σε όλη του τη ζωή που βρισκόταν υπό την εποπτεία σου δεν ευτύχησε να απολαύσει έστω μία φορά το αγαπημένο φαγητό του είδους του;

 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Εχω δύο γάτες . Η μία υπέρβαρη.
Η άλλη κανονική.
Οταν μαγειρεύει ψάρια η σύζυγος, έξωθεν κουζίνας , διότι μέσα το απαγορεύω , συνήθως τριγυρνούν νιαουρίζουν και μόλις τους βάλουμε τον μεζέ τους είτε τον τρώνε και φεύγουν , είτε τον αφήνουν στο πιάτο και τέλος.
Τελευταία , που ψωνίζει , και από την λαϊκή , ούτε που ασχολούνται. Καθόλου όμως .
Με το μοναδικό φαί που λυσσάνε είναι συκώτι και διάφορα τέτοια .
Ψάρι ποτέ.
Μίλαγα με τον εκλιπόντα φίλο μου τον Βασίλη Καραζουρνιά και μου έλεγε " ρε μαλάκα έχεις δεί ποτέ καραβόγατες ? Οχι του έλεγα. Ναι αλλά κααβόσκυλους έχεις δεί. Ναι του είπα. Ωραία , μου λέει , αυτό εξηγεί πολύ καλά γιατί οι γάτες τρώνε πάντα κρέας και οι σκύλοι τρώνε και ψάρια. "
Και φυσικά είχε δίκιο.
Ολα μου τα σκυλιά τρελαινόντουσαν για ψάρια. Και αυτό που έχω τώρα , γουστάρει ψάρια.
Αν όμως του δώσω κάτι , ας πούμε τσιπούρα ιχθυοτροφείου , μπορεί και να μην το φάει .
Το ίδιο και οι γάτες.
Δεν τρώνε τα πάντα.
Δεν είναι όλα τα ψάρια καλά.
Αναφέρθηκε πριν κάμποσες σελίδες για ψαρά από τα χανιά που πάει και ψαρεύει στην Σενεγάλη .
Τον ξέρω , τον έχω γνωρίσει , όταν πήγαινα Χανιά κάθε 2-3 μήνες με την ΟΑ για εξομειωτή .
Είχε το ξενοδοχείο που μέναμε.
Από δύο τράτες , στα εγχώρια ύδατα , πήρε τέσσερις μεγάλες και ψάρευε στην Σενεγάλη . Εστελνε τις τρείς στην Αθήνα και κράταγε την μία στα χανιά. Το περιεχόμενο.
Εδινε σε σε πολλά κυριλέ εστιατόρια ντόπιο ψάρι φρέσκο.
Κατεψυγμένο ήταν μίας έως και δύο εβδομάδων.
Πχ ο Κουρσάρος , ή το Ακρωτήρι ή το άλλο στην κάτω κηφησιά , όλα είχαν ψάρια δικά του .
Ακόμα και το μεγάλο ψαράδικο εδώ στην λεωφόρο Καραμανλή δικά του ψάρια είχε .
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Το ξενοδοχείο πάντως στα Χανιά υπάρχει .
Οι Τράτες δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα και αν ψαρεύουν .
Ο Ίδιος έτρωγε μόνο ότι έβγαζε μόνος του με το ψαροντούφεκο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.839
Reaction score
35.058
Σε εμένα πάλι ο σκύλος της μάνας μου (λόγω επέμβασης της τελευταίας τον φιλοξενούσαμε 2 εβδομάδες) την Κυριακή που πέρασε έτρωγε ψαχνό τοπάνι από το χέρι μου, και τρελαινόταν.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Πχ ο Κουρσάρος , ή το Ακρωτήρι ή το άλλο στην κάτω κηφησιά
Και στο Καστελόριζο έδινε ψάρια ο τύπος.Αυτό στην κάτω κηφησιά .
Βασικά , όλη η ψαριά του πήγαινε καστελόριζο και Κουρσάρο .
Οι άλλοι ότι περίσευε έπαιρναν.

Εδινε και στα τρία Καστελόριζα.
 

Μηνύματα
1.345
Reaction score
1.154
Λοιπόν, θα εφεύρω το οικιακό εργαστήριο ανάλυσης τροφίμων.
Θα εντοπίζει συντηρητικά, πλαστικά, υδράργυρο, μόλυβδο, βαρέα μέταλλα, ελαφριά μέταλλα, τα πάντα.
Θα τα δείχνει στο Android κινητό σας. Όχι ios, τους σνομπάρω επειδή είναι σνομπ 😁.
Αρκεί να μη διαβάζει ο Ήλον και μου κλέψει την ιδέα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.795
Reaction score
133.276
Σήμερα μετά τη δουλειά, μ'αυτα και μ'αυτα, ήθελα να φάω ψάρι. 🤪🤣😁😂

Μ'ανοίξατε την όρεξη, Ε, πήγα Μεθώνη, κει κοντά στην Κατερίνη, κι έφαγα ωραιότατα φρέσκα ψάρια αλανιάρικα σούπερ

1000008876.jpg


1000008878.jpg


1000008877.jpg


Ούτε λάδι ούτε λεμόνι, σκέτο άρωμα.

Είμαστε τυχεροί ακόμα, έχει να φάμε ωραίο πράμα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.795
Reaction score
133.276
Γοφάρι και μουρμούρα.

Είχε συνολικά 6-7 ψάρια, αυτά όλα κι όλα.

Μύδια πρώτη φορά μου έδωσε, από άνοιξη. Είτε δεν είχε, είτε δεν μου έδινε, δεν ήταν "καλά", άστα, δε θα φας.

Αν έχεις γνωστά τέτοια μαγαζιά δίπλα σε σκάλα με ψαράδες, μπορείς ανά πάσα στιγμή να φας καλό φρέσκο ψάρι, απλώς δεν έχεις πολλές επιλογές, ότι έβγαλε χθες ή σήμερα. Αυτά.

Μου'λεγε χθες είχε κακή θάλασσα πωσταλεν δεταξέρω, βγάλανε ελάχιστα ψάρια. Και δε δίνουν τη δυνατότητα επιλογής να πάρεις πχ τις τσιπούρες και να αφήσεις τα άλλα, έχει βγάλει ας πούμε 20 ψάρια σύνολο, διάφορα, τα παίρνεις όλα ή τίποτα. Ξεκάθαρα πράγματα.

Πρώτη μέρα της σαιζόν που είχε κουτσομούρες, ήταν δεν ήταν 2 κιλά, αλλά είχε. Μπαρμπούνια όχι ακόμα, δεν έχουν.

Έχω πάει άπειρες φορές εκεί.

Μια φορά που πήγα δε μου έδινε ψάρι, είχε ελάχιστα που δεν ήταν "φρέσκα, ημέρας". Με ρωτάει τι θέλω, λέω άμα βρεις φαγκρι θα το'θελα, αλλά μόνο πολύ φρέσκο, αλλιώς ότι έχουν. Πήρε τηλέφωνο στη σκάλα, και σε 10' ήρθε ένας ψαράς με αγροτικό και μια σακούλα με ένα φαγκρι 1,5 κιλό, σχεδόν ζωντανό λέμε.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
4.033
Reaction score
2.408
Δε θα μου αλλάξει άποψη μια "εκπομπή" αγαπητέ μου.

3 χρόνια ήμουν στη Λήμνο, και το ψάρι που έχω φάει εκεί, απλώς δεν υπάρχει, δεν το ξανάφαγα πουθενά.

Όταν ερχόταν το πρωί της Πέμπτης (αν θυμάμαι καλά)το μεγάλο ψαροκάικο, έβλεπες κόσμο στο δρόμο να μεταφέρει ψάρια που να κουνιούνται μέσα στη σακούλα.

Μόνο κει έχω φάει κουτσουμούρες τέρατα, άλλου επιπέδου νοστιμιά, και ζητούσα 1,5 κιλό, μου έβαζε 2 κιλά, και πλήρωνα 5 ευρώ.

Το δε φαγκρι, είναι μια ιστορία από μόνο του. Πρέπει να έχω φάει πάνω από μισό τόνο φαγκρια εκεί, τυπικά γύρω στο 1-1,5 κιλό το κάθε ψάρι.

Το καλύτερο ψάρι το έχω φάει στην Λήμνο, όντως.
 


Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.201
Το καλύτερο ψάρι το έχω φάει στην Λήμνο, όντως.
Λήμνο ο ένας λήμνο ο άλλος γι αυτό δεν έχει μείνει τπτ απο ψάρι. Τα φάγατε όλα και ησυχάσατε :p
Ψαράς και κρεοπώλης,φίλοι δεν πιάνονται ;)
100%

Πάμε να ανοίξουμε ένα θέμα για τα κοτόπουλα τώρα;
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.746
Reaction score
29.216
Εχω δύο γάτες . Η μία υπέρβαρη.
Η άλλη κανονική.
Οταν μαγειρεύει ψάρια η σύζυγος, έξωθεν κουζίνας , διότι μέσα το απαγορεύω , συνήθως τριγυρνούν νιαουρίζουν και μόλις τους βάλουμε τον μεζέ τους είτε τον τρώνε και φεύγουν , είτε τον αφήνουν στο πιάτο και τέλος.
Τελευταία , που ψωνίζει , και από την λαϊκή , ούτε που ασχολούνται. Καθόλου όμως .
Με το μοναδικό φαί που λυσσάνε είναι συκώτι και διάφορα τέτοια .
Ψάρι ποτέ.
Μίλαγα με τον εκλιπόντα φίλο μου τον Βασίλη Καραζουρνιά και μου έλεγε " ρε μαλάκα έχεις δεί ποτέ καραβόγατες ? Οχι του έλεγα. Ναι αλλά κααβόσκυλους έχεις δεί. Ναι του είπα. Ωραία , μου λέει , αυτό εξηγεί πολύ καλά γιατί οι γάτες τρώνε πάντα κρέας και οι σκύλοι τρώνε και ψάρια. "
Και φυσικά είχε δίκιο.
Ολα μου τα σκυλιά τρελαινόντουσαν για ψάρια. Και αυτό που έχω τώρα , γουστάρει ψάρια.
Αν όμως του δώσω κάτι , ας πούμε τσιπούρα ιχθυοτροφείου , μπορεί και να μην το φάει .
Το ίδιο και οι γάτες.
Δεν τρώνε τα πάντα.
Δεν είναι όλα τα ψάρια καλά.
Αναφέρθηκε πριν κάμποσες σελίδες για ψαρά από τα χανιά που πάει και ψαρεύει στην Σενεγάλη .
Τον ξέρω , τον έχω γνωρίσει , όταν πήγαινα Χανιά κάθε 2-3 μήνες με την ΟΑ για εξομειωτή .
Είχε το ξενοδοχείο που μέναμε.
Από δύο τράτες , στα εγχώρια ύδατα , πήρε τέσσερις μεγάλες και ψάρευε στην Σενεγάλη . Εστελνε τις τρείς στην Αθήνα και κράταγε την μία στα χανιά. Το περιεχόμενο.
Εδινε σε σε πολλά κυριλέ εστιατόρια ντόπιο ψάρι φρέσκο.
Κατεψυγμένο ήταν μίας έως και δύο εβδομάδων.
Πχ ο Κουρσάρος , ή το Ακρωτήρι ή το άλλο στην κάτω κηφησιά , όλα είχαν ψάρια δικά του .
Ακόμα και το μεγάλο ψαράδικο εδώ στην λεωφόρο Καραμανλή δικά του ψάρια είχε .
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Το ξενοδοχείο πάντως στα Χανιά υπάρχει .
Οι Τράτες δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα και αν ψαρεύουν .
Ο Ίδιος έτρωγε μόνο ότι έβγαζε μόνος του με το ψαροντούφεκο.
Σε εμένα πάλι ο σκύλος της μάνας μου (λόγω επέμβασης της τελευταίας τον φιλοξενούσαμε 2 εβδομάδες) την Κυριακή που πέρασε έτρωγε ψαχνό τοπάνι από το χέρι μου, και τρελαινόταν.
Καταλάβατε λοιπόν γιατί ο σκύλος κυνηγάει τη γάτα? :sneaky:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.839
Reaction score
35.058
IMG_20231022_093954.jpg

IMG_20231022_094104_edit_49939587578837.jpg


Εγώ πάντως καθάρισα ψαράκια για ψαροσουπιτσα. Χελιδονια, κάτι άλλα κακάσχημα που δεν ξέρω πώς λέγονται, μια ακόμη πιο άσχημη πεσκανδριτσα, πήρα και μερικά καβούρια αλλά ακόμη ζωντανά είναι τα άτιμα μετά μια μέρα στο ψυγείο

Τρελαινομαστε για ψαροσουπα
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.839
Reaction score
35.058
Δεν περίμενα ρε γμτ να είναι ακόμη ζωντανοί οι κάβουρες... Και μισή ώρα έξω από το ψυγείο ζωηρεψαν. Πώς τα καθαρίζω τώρα... Να τα ρίξω ζωντανά στην κατσαρόλα ή θα με καρφώσει κανένας μουστερής στις χουντοφιλοζωϊκές;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.432
Reaction score
89.161
Δεν περίμενα ρε γμτ να είναι ακόμη ζωντανοί οι κάβουρες... Και μισή ώρα έξω από το ψυγείο ζωηρεψαν. Πώς τα καθαρίζω τώρα... Να τα ρίξω ζωντανά στην κατσαρόλα ή θα με καρφώσει κανένας μουστερής στις χουντοφιλοζωϊκές;
Και μόνο που το είπες είσαι ηθικά ένοχος!

Σκληρέ.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.746
Reaction score
29.216
Δεν περίμενα ρε γμτ να είναι ακόμη ζωντανοί οι κάβουρες... Και μισή ώρα έξω από το ψυγείο ζωηρεψαν. Πώς τα καθαρίζω τώρα... Να τα ρίξω ζωντανά στην κατσαρόλα ή θα με καρφώσει κανένας μουστερής στις χουντοφιλοζωϊκές;
Πριν 30 χρόνια η γυναίκα μου είχε ψαρέψει ένα χέλι. Το βάλαμε κατάψυξη και μετά 3 μέρες το βγάλαμε, το βάλαμε σε στρογγυλό ταψί με νερό να ξεπαγώσει. Ε, λοιπόν, το χέλι άρχισε να κάνει σβούρες, γύρω γύρω μες το ταψί!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.991
Μηνύματα
2.924.807
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top