Barista Corner

Μηνύματα
1.458
Reaction score
1.221
Καινούριο απόκτημα View attachment 345163 .
Φαίνεται πολλα υποσχόμενος από τη μυρωδιά
Ήταν από τους καλύτερους καφέδες που έχω πιεί μετά τον san Gabriel
1000016541.jpg

Πήρα αυτόν από μαγαζί που βρήκα κοντά μου. Πρώτη φορά δοκιμάζω area 51. Μάλλον δεύτερη, πρώτη φορά αγοράζω για το σπίτι.Κόστα Ρίκα μου είπαν έχει καταργηθεί; Γι αυτόν πήγαινα η αλήθεια είναι
Βραζιλία είναι πολύ κλασικός θα τον δοκιμάσω άλλη στιγμή
Για να δούμε αύριο...
 

Μηνύματα
640
Reaction score
539
Λοιπόν, μετά από 6-7 μήνες με την ECM, εεεε σταδιαλα βαρέθηκα. 45 λεπτά αναμονή για ένα καφέ. Οχι ρε φίλε.

Πήγε σε καλά χέρια που θα την εκτιμήσουν, και εγώ χτύπησα μια Barista Express Impress.

Ω μον ντιέ δλδ, με μύλο και tamper που δουλεύει πολύ καλά, φτιάχνεις καφέ, κυριολεκτικά σε 2 λεπτά.
Φτιάχνουν καφέ όλοι στο σπίτι πια.
Ανεκτίμητο.

Είναι το ίδιο καλός; Όχι, αλλά για medium roasts που κυρίως πίνω εγώ, είναι κοντά.
Φτιάχνει καλό καφέ, αναλογικά και με το μύλο που έχει. Τον df64 δεν τον έδωσα, αλλά δεν τον χρησιμοποιώ.

Ίσως μια μέρα, ίσως, ξαναπάρω μια e61, έτσι για να υπάρχει και μια 2η μηχανή για γούστα και περίεργα roasts, όταν υπάρχει χρόνος.

Αλλά για τα καθημερινά espressάκια, πάει, αυτό ήταν, solved, Barista Express Impress.
Καραlike.
 

Μηνύματα
16.350
Reaction score
23.045
όντως είναι μια απασχόληση δευτερολέπτων σε διαλλείματα , πατάς κουμπί να ανάψει χωρίς να την περιμένεις σε 3-4 δευτερόλεπτα είναι έτοιμη (αν θες κάνεις κάτι άλλο ενδιάμεσα για να ζεσταθεί καλύτερα - δεν ισχύει , ψυχολογικό είναι), πατάς (στην touch) κουμπί να επιλέξεις espresso , βάζεις portafilter στον μύλο, πατάς κουμπί να ξεπλύνεις ντουσιέρα (αλλά και να ζεστάνεις ποτήρι ταυτόχρονα, αν και έχει άλλο κουμπί και μπεκάκι για αυτό) , πατάς κουμπί για να αλέσει , πατάς κουμπί να σταματήσει το νερό που λέγαμε, κατεβάζεις μοχλό για tamper και μέτρηση ταυτόχρονα, αν χρειαστεί ξανακόβεις καφέ (αν το μέτρησε λίγο) το καρφώνεις στο μποιλερ, φλυτζανάκι κουμπί εκχύλισης , ξεκινάει γράφει και χρόνο (η touch) σταματάει μόνη της, έτοιμος

βγάζεις πορταφιλτερ το αδειάζεις το ξεπλένεις, πατάς και μια να ξεπλύνει την ντουσιέρα , πατάς κουμπί σβήνεις.

δευτερόλεπτα απασχόλησης σε δόσεις εκτός αν θες να χαζεύεις.

αν θες να λες οτι κάτι κάνεις επιπλέον βάζεις την προσθήση στο μύλο για να μπορείς να βγάλεις το portafilter χωρίς να πατήσεις, εγώ το κουνάω ελαφρά το κάνω και μια με το ανακατευτήρι και το βάζω πίσω για πάτημα.
κλαιν. μεγάλη ευκολία και μια χαρά καφές.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.121
Reaction score
4.127
1729751969565.png



 

Μηνύματα
2.556
Reaction score
3.861
Για πείτε, εκτός από
Kudu, Handpickers, Area51, Blackbart.

Τι αλλη εταιρεια/μάρκα να δοκιμάσω?

Διαλέγω τους πιο δημοφιλής σε κάθε μάρκα δεν ψάχνω να "ακούσω τίποτα" ούτε θέλω κεράσια και βατόμουρα χειμωνιάτικα... :roflmao:

Underdog έχει πιει κάνεις?
Ποιος είναι ο δημοφιλεστερος καφές τους?
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.963
Reaction score
35.254
Λοιπόν από όσους πήρα επ' ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας καφέ, με δεδομένο βέβαια ότι πίνω κατά 90% σκέτο καπουτσίνο (εντάξει τους έχω φτιάξει όλους και σε εσπρέσσο) η κατάταξη είναι η εξής:

1. (με διαφορά) Μπόμπας (handpickers) καταπληκτικός
2. Starbucks Milano Sole (light roast) πάρα πολύ καλός, ισορροπία σε οξύτητες ένταση σώμα κλπ, ειδική έκδοση για την ημέρα καφέ
3. Starbucks Sumatra (πολύ σκούρος και ελαιώδης, και ήταν και παραγωγής Ιουνίου ή Ιουλίου, εάν ήταν φρέσκος θα ήταν μπορεί και πρώτος για καπουτσίνο, εξαιρετικός για όσους προτιμούν καφέ ιταλικού τύπου
3. Ρουάντα (handpickers) καλός, μέχρι εκεί, δεν ξετρελάθηκα.
4. Ονδούρα (Conte) καλούτσικος, δεν θα τον θυμάμαι
5. Brazilian blend (handpickers) αδιάφορος στην απόλυτη ηπιότητά του, καίτοι φρέσκος (περιέργως ακριβώς γι' αυτό άρεσε περισσότερο από όλους στη σύζυγο, που ΔΕΝ πίνει και ιδιαίτερα καφέδες αλλά της φτιάχνουμε κι αυτής να μην παραπονιέται :p )


San gabriel θα τον ανοίξω προσεχώς, κρίμα θα κοντεύει να περάσει μήνας, ξέρω
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.187
Μηνύματα
2.932.100
Members
38.151
Νεότερο μέλος
ambrrrr888
Top