Brigestone touranza 6 vs michelin primacy 4+.ποιο από τα δύο είναι καλητερο;

Μηνύματα
2.829
Reaction score
221
Ανάμεσα στα δύο αυτά ελαστικά και σε διασταση 205/55/16 τι να διαλέξω;

Να πω ότι καθε 2 χρόνια (το αργότερο) βάζω καινούργια ελαστικά η κάθε 45.000χλμ,οποιο έρθει πρώτο και το χειμώνα, Νοέμβριο έως Φεβρουάριο, βάζω τα χειμερινά.
Ποιες οι διαφορές τους;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.007
Reaction score
35.078
Ανάμεσα στα δύο αυτά ελαστικά και σε διασταση 205/55/16 τι να διαλέξω;

Να πω ότι καθε 2 χρόνια (το αργότερο) βάζω καινούργια ελαστικά η κάθε 45.000χλμ,οποιο έρθει πρώτο και το χειμώνα, Νοέμβριο έως Φεβρουάριο, βάζω τα χειμερινά.
Ποιες οι διαφορές τους;
εχω δοκιμασει πολλα ελαστικα σε πολλα αυτοκινητα, το Primacy 4 δε με τρελλανε.. ενω θεωρητικα ειναι μαλακο, δεν εχει καλο κρατημα, πολυ μαλακα νομιζω μαγουλα με αποτελεσμα να εχει κακη αισθηση στο δρομο στις στροφες κλπ, να μαγουλιαζει κατευθειαν και να συμπεριφερεται σα σαπουνι , φθειρεται ευκολα αδικαιολογητα γιατι δε κραταει και πολυ καλα, επισης στη βροχη κ βρεγμενο ειναι απλα οκ. αυτη η διασταση ειναι χαζη , δεν υπαρχουν πολλες επιλογες, γνωμη μου να πας ισως σε 17 οπου θα εχεις πιο πολλες επιλογες λογω αλλαγης προφιλ

τα bridgestone, γενικα τα αποφευγω, χψρις να εχω δολιμασει τα συγκεκριμενα που λες, θυμαμαι ανεκαθες ηταν πολυ σκληρα, δε ζεσταινοντουσαν με τιποτα, γενικα δεν ειχα καλες εμπειριες στο παρελθον.
 

Μηνύματα
2.829
Reaction score
221
γνωμη μου να πας ισως σε 17 οπου θα εχεις πιο πολλες επιλογες λογω αλλαγης προφιλ
Έχω 16αρα ζάντα αδερφέ και αυτό δεν αλλάζει με τιποτα
Να πω ότι το κράτημα και το φρενάρισμα στο βρεγμένο, είναι για εμένα πολυ σοβαρο θέμα.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
21
Έχω 16αρα ζάντα αδερφέ και αυτό δεν αλλάζει με τιποτα
Να πω ότι το κράτημα και το φρενάρισμα στο βρεγμένο, είναι για εμένα πολυ σοβαρο θέμα.
Λόγω του οτι φόραω κι εγω την ιδια διάσταση (μαμίσια) αν θέλεις γνώμη και για άλλη μάρκα.........πές μου .Κάποια απο τις 2 μάρκες που αναφέρεις δεν εχω βάλει αρα δεν εχω άποψη.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
369
θα σου πρότεινα το bridgestone! Καινούργιο ελαστικό με τελευταία τεχνολογία, παραδοσιακά πολύ καλό στο βρεγμένο (όπως όλα σχεδόν τα bridgestone). Θεωρητικά αντικαθιστά το εξίσου πολύ καλό Τ005 και λόγω νέας σύνθεσης, έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
το primacy 4+ , θα το προτιμούσα σε μικρότερη διάσταση για μικρό αυτοκίνητο πόλης, που πάλι και εκεί νομίζω εξακολουθεί να βρίσκει κανείς το Τ005
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.060
Reaction score
3.081
Καλησπέρα. Γιατί δεν δοκιμάζεις και άλλες μαρκες; Εγώ εδώ και πολλά χρόνια είμαι ευχαριστημένος με το Hankook Ventus Prime από το 2 μέχρι και το 4 που φοράω τώρα στο αυτοκίνητο μου. Πολύ καλύτερο από το Primacy 4 που έχει η γυναίκα μου στο ΚΙΑ Stonic που πήραμε καινούργιο με αυτά σαν ελαστικά αντιπροσωπείας.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
126
Σε Hyundai i30 fastback με τα 140 άλογα και διάσταση 225/45/17 άλλαξα τα Michelin primacy 3 που φορούσε σε turanza 6.
Η ποιότητα κύλισης βελτιώθηκε παρά πολύ. Περνάει από τις λακούβες πολύ πιο ομαλά. Ο θόρυβος στη καμπινα μειώθηκε αισθητά. Δεν έχω κανένα αμάξι επιδόσεων και δεν μπαίνω στις στροφές με τα όλα όμως αποπνέει εμπιστοσύνη αν θες να το στρίψεις..
Τα primacy από το εργοστάσιο στα δυο χρόνια άρχισαν να σχίζονται και να φεύγουν κομμάτια. Πολύ πιθανό να βάζουν δεύτερης διαλογής λάστιχα στα εργοστασιακά όμως εγώ ξενέρωσα με τα Michelin και δεν ήθελα να ξαναβάλω.. Με τα Bridgestone είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος εδώ και έξι μήνες και άνετα θα τα ξαναεβαζα...
 

Μηνύματα
2.829
Reaction score
221
Εγώ εδώ και πολλά χρόνια είμαι ευχαριστημένος με το Hankook Ventus Prime από το 2 μέχρι και το 4 που φοράω τώρα στο αυτοκίνητο μου.
το Prime 4 εχω τώρα, είναι πολύ καλό αλλά μέχρι τα 30.000χλμ.
μετα το πετάς γιατί φαγωνεται εύκολα στα δικά μου τα χέρια τουλαχιστον
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.719
Reaction score
12.429
Έβαλα τον Ιούνιο το turanza σε Nissan qashai, διάσταση 215/60-17. Φορούσα Continental.
Εξαιρετική κύλιση και μειωμένη τριβή, άρα και οικονομία. Θέλει λίγο ζέσταμα για το κάτι παραπάνω.
Το συστήνω με κλειστά μάτια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.995
Reaction score
130.775
Ανάμεσα στα δύο αυτά ελαστικά και σε διασταση 205/55/16 τι να διαλέξω;
Το μισελεν που ήδη φοράς.

Εκτιμώ πως είναι καλύτερο από το τουράνζα 6.

Ωστόσο: (εναλλακτικές):

Σε αυτή τη διάσταση, και σε 91V, καρτέλα Β/Α/Α έχει αυτό:



Σε 91W αυτό:



Και σε 91Η αυτό (Β/Α/Α):



Προτείνω το 3ο, σε 91Η.


Μάλλον δε φοράς 94V XL, όπου αυτό έχει 3Α καρτέλα



Τέλος πάντων, στην αναζήτηση ελαστικών, έχει σημασία να αναφέρεις και το βάρος (91/94/κλπ) και το δείκτη ταχύτητας, αναλόγως και του πως κινείσαι βέβαια, με τι ταχύτητες.

Εάν βάλεις ελαστικά με μεγαλύτερο δείκτη βάρους, και XL (αν δεν προδιαγράφεται έτσι το αυτοκίνητο) δεν θα κάθονται σωστά, δεν θα έχουν ελαστικότητα.

Γενικώς τα Η "ζεσταίνονται" πιο εύκολα από τα V, και τα V πιο εύκολα από τα W.
 

Μηνύματα
2.829
Reaction score
221
Το μισελεν που ήδη φοράς.
Φοράω το Hankook Ventus Prime 4 φίλε Κώστα. Τα τελευταία 7 χρόνια φορούσα το Prime 3 το οποίο άντεχε πολλά χλμ αλλά είχε παραπάνω θόρυβο. Το Prime 4 είναι ποιο αθόρυβο και αρκετά μαλακό, αλλά εκεί που πάω εγώ και έτσι όπως το πάω το αμάξι, δεν βγάζω πάνω από 30 αντε το πολύ 35.000χλμ.
Κάνω διαδρομές το καλοκαίρι με στροφές και εκεί θυμάμαι τα νιάτα μου, τότε που φόραγα στο ιβιζα KW ρυθμιζόμενη... Τα χουγια δεν κοβονται και οι στροφές δεν σε αφήνουνε να αγιασεις:biggrin:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.494
Reaction score
34.323
Έχω 16αρα ζάντα αδερφέ και αυτό δεν αλλάζει με τιποτα
Ναι αλλά μπαίνει λχ και το 195/60/16, που συγχωρεί παραπάνω τις ελληνικές λακκούβες και μικρή διαφορά έχει στο πέλμα.

Αναλόγως και για τι αυτοκίνητο μιλάμε
 

Μηνύματα
2.829
Reaction score
221
Ναι αλλά μπαίνει λχ και το 195/60/16, που συγχωρεί παραπάνω τις ελληνικές λακκούβες και μικρή διαφορά έχει στο πέλμα.

Αναλόγως και για τι αυτοκίνητο μιλάμε
Το 205/55/16 δεν αλλάζει φίλε μου. Ακούω από διαφορους ότι το μισελιν είναι πολύ μαλακό και ότι δεν θα μου κανει στους δρόμους με στροφές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.587
Μηνύματα
2.910.065
Members
38.067
Νεότερο μέλος
Marios HiFi
Top