CLASS D CLUB!

Μηνύματα
2.471
Reaction score
1.747
Παιδια η κατάσταση είναι μια τρέλα.. Εχω ncore μου αρέσουν μετά 2 εβδομάδες βαριέμαι τα πάντα.... πέρνω λάμπα... μετά πάλι τα ιδια τα ίδια...αλλαγές συνέχεια. Το μόνο που ξέρω εαν σταθεροποιηθώ εγώ και ο Musiclo ετοιμαστείτε για κάποιο μεγάλο φυσικό φαινόμενο....
Αυτό ακριβώς παθαίνω κι εγώ!

Ότι έχω ακούσει από κλασντέδια μου άρεσε πολύ από την αρχή (εκτός από κάτι ear1001 με τα μεγάλα modules της B/O που δε μου κάτσανε ούτε στην αρχή ούτε στη μέση ούτε στο τέλος).

Προσφάτως είχα έναν μπεριγκερ inuke3000 με τα Chario millenium. Αστείρευτος ήχος, ένοιωθες ότι είχες ένα υπεραυτοκίνητο με γκάζι που δε τελειώνει ποτέ. Μετά καμια βδομάδα έβαλα τον παλιό καλό και άθλιο για πολλούς μπεριγκερ 1500.
Ακους τα μισά πράματα αλλά αυτή η πουστρίλα στη μεσαία δεν υπάρχει στα διακοφτικο-ψηφιακά που έχω ακούσει εγώ τελος πάντωνε.

Δηλαδή με τον αηνούκη το soundstage έγινε μάλλον wall of sound, τα δε 6,5ράκια που φοράει το ηχείο με κλειστά τα μάτια γινόντανε 12ιντσα. Ξέρω, υπερβολικός ακούγομαι αλλά μιλάμε για την πλήρη μεταμόρφωση.

Δεν υπάρχει κάτι με best of both worlds???
 




vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Καλημερα.
Εγω δεν εχω Ν CORE αλλα οι νεοι μου μετασχηματιστες εξοδου ειναι R- CORE . Μπαινω στο club ; :tongue:
Moνο αμα φτιαξεις swiching λαμπατο τροφοδοτικο!!!!!!!:D:D:D
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.026
Reaction score
3.025
Καλημέρα

Ο τρίπαθος έμεινε στην ιστορία η πολύ κακής ποιότητας πλακέτα τα έπαιξε μετά από το κάψιμο από το κολυτήρι και δεν ξαναλειτούργησε. R.I.P.

Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Αυτό ακριβώς παθαίνω κι εγώ!

Ότι έχω ακούσει από κλασντέδια μου άρεσε πολύ από την αρχή (εκτός από κάτι ear1001 με τα μεγάλα modules της B/O που δε μου κάτσανε ούτε στην αρχή ούτε στη μέση ούτε στο τέλος).

Προσφάτως είχα έναν μπεριγκερ inuke3000 με τα Chario millenium. Αστείρευτος ήχος, ένοιωθες ότι είχες ένα υπεραυτοκίνητο με γκάζι που δε τελειώνει ποτέ. Μετά καμια βδομάδα έβαλα τον παλιό καλό και άθλιο για πολλούς μπεριγκερ 1500.
Ακους τα μισά πράματα αλλά αυτή η πουστρίλα στη μεσαία δεν υπάρχει στα διακοφτικο-ψηφιακά που έχω ακούσει εγώ τελος πάντωνε.

Δηλαδή με τον αηνούκη το soundstage έγινε μάλλον wall of sound, τα δε 6,5ράκια που φοράει το ηχείο με κλειστά τα μάτια γινόντανε 12ιντσα. Ξέρω, υπερβολικός ακούγομαι αλλά μιλάμε για την πλήρη μεταμόρφωση.

Δεν υπάρχει κάτι με best of both worlds???
Μωρέ στις μεσαίες καλά είναι...όχι εξαιρετικά αλλά καλά..
Στις πολύ ψηλές που χαιεντίζει μου λες τι γίνεται;
Αν πεις πως έχεις συγκρατημένο ηχείο στα ψηλά,ακούς τα πιατίνια μισά.
Και κάτι μου λέει πως αυτή η αλεπού ο Μπρούνο,το έχει κάνει επίτηδες για να πιάσει παλιούς χαιεντάδες στην πελατεία,δεν εξηγείται αλλιώς...
Χάθηκε να είχε κάνει εκείνο το μικρό φουσκωματάκι στα μεσοχαμηλά να γουστάρουμε αντί να κόψει τις ψηλές;
 


Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Δεν κατάλαβα ( πραγματικα ) high end είναι το κόψιμο των υψηλών;
Προφανώς αστειεύομαι...
Αλλά ναι,πολλοί χαιεντάδες κόβουν ψηλά,το προτιμούν από το να ξυρίζει.
Βέβαιως υπάρχουν χρυσές τομές αλλά για τον καθένα μας προφανώς είναι διαφορετικές,ασχέτως σωστού ή λάθους.
 

Μηνύματα
2.471
Reaction score
1.747
Δεν κατάλαβα ( πραγματικα ) high end είναι το κόψιμο των υψηλών;
Κι εμένα δεν μου αρέσει το μουντό άκουσμα αλλά ξέρω πολλούς φίλους στους οποίους αρέσει.
Επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά το ότι η αναπαραγωγή μουσικής από ηχητικά συστήματα υπόκειται στην υποκειμενικότητα εκ φύσεως...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Μωρέ στις μεσαίες καλά είναι...όχι εξαιρετικά αλλά καλά..
Στις πολύ ψηλές που χαιεντίζει μου λες τι γίνεται;
Αν πεις πως έχεις συγκρατημένο ηχείο στα ψηλά,ακούς τα πιατίνια μισά.
Και κάτι μου λέει πως αυτή η αλεπού ο Μπρούνο,το έχει κάνει επίτηδες για να πιάσει παλιούς χαιεντάδες στην πελατεία,δεν εξηγείται αλλιώς...
Χάθηκε να είχε κάνει εκείνο το μικρό φουσκωματάκι στα μεσοχαμηλά να γουστάρουμε αντί να κόψει τις ψηλές;
Τα έχει πει πολλές φορές ο Κώστας (Ear), αλλά από το ένα αυτί μπαίνουν....και από το άλλο βγαίνουν.

Το φίλτρο στην έξοδο των class-D, δεν μπορεί να είναι βέλτιστο για όλα τα ηχεία, πρέπει να το σκαλίσετε το εργαλείο...:rolleyes:
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Τα έχει πει πολλές φορές ο Κώστας (Ear), αλλά από το ένα αυτί μπαίνουν....και από το άλλο βγαίνουν.

Το φίλτρο στην έξοδο των class-D, δεν μπορεί να είναι βέλτιστο για όλα τα ηχεία, πρέπει να το σκαλίσετε το εργαλείο...:rolleyes:
Ναι το είχα διαβάσει και είναι σωστό.
Και στον κλάδο των χαμηλών η απόδοση τους ήταν φοβερή.
Το έχω ξαναγράψει,αν είχα τίποτα απαιτητικά ρευματοβόρα θηρία,δεν το σκεφτόμουν καν.αλλά έχω ευαίσθητα,οπότε..
Αν πάντως τα έβαζα στον κλάδο των υψηλών (επίσης ευαίσθητα) μόνιμα,το σκάλισμα θα το έτρωγαν,δεν γλίτωναν...
 


Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Τουμπανο !!! Μπραβο στο Γιαννη.

Αν δεν κανω λαθος εχει λαμπατο buffer.
Αν δεν το έχετε κάνει, ΠΡΕΠΕΙ να τα ακούσετε τα ενισχυτικά του Γιάννη.
Άσχετα με τι module χρησιμοποιεί κάθε φορά, ξέρει να tunάρει σωστα το εργαλείο! Από κατασκευή δε, είναι από άλλο πλανήτη!!
Εμένα πάντως με έχει αποκλείσει απο πελάτη του γιατί είμαι Αρχιερέας της Τράμπας.....
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Το εχω ακουσει πριν 3-4 χρονια με τα προηγουμενα ηχεια μου και μου αρεσε πολυ.
Φανταζομαι απο τοτε θα το εχει βελτιωσει κι αλλο.
 

Μηνύματα
492
Reaction score
431
Θα με βάλετε και εμένα στο club; Έχω τον boyoho τον "κακάσχημο" κατασκευής Κώστα(ear) και μετέπειτα Γιάννη(musiclo).
2x280@8ohm και 2χ560@4ohm. Γκάζι της αρκούδας. Προενισχυτή δουλεύω τον Little dot mkiv se που πήρα απο τον Σπύρο(Δημοκήδης). Τα Monitor audio S6 τα παέι περίπατο!
 


Y

Yiannis_B

Guest
Θα με βάλετε και εμένα στο club; Έχω τον boyoho τον "κακάσχημο" κατασκευής Κώστα(ear) και μετέπειτα Γιάννη(musiclo).
2x280@8ohm και 2χ560@4ohm. Γκάζι της αρκούδας. Προενισχυτή δουλεύω τον Little dot mkiv se που πήρα απο τον Σπύρο(Δημοκήδης). Τα Monitor audio S6 τα παέι περίπατο!
Προχτές είδα 2 S6 στο πάρκο....και έναν boyoho σαν ανάποδο γαμ@τ@ στου παγκάκ....βρε λές? :rolleyes:
 
Last edited by a moderator:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top