Disney+


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.382
Reaction score
28.932
Όλοι αυτοί έχουν αυξήσει το κόστος των παραγωγών στα ύψη, και μια σειρά ή ταινία κοστίζει λες και κατασκευάζουν ουρανοξύστη, πληρώνουν τεράστια ποσά σε δικαιώματα για αθλητικές μεταδόσεις, και έρχονται μετά να σου λένε "we are updating our prices - όχι αυξάνουμε τις τιμές! - so we can keep bringing you new originals", και η λούπα συνεχίζεται, αφού στο τέλος πάλι ζημιές έχουν και χάνουν συνδρομητές , και επειδή χάνουν συνδρομητές αυξάνουν τιμές... κλπ, κλπ!

Το κόστος σοβαρών παραγωγών ήταν πάντα μεγάλο. Και όσο εξελίσσεται η τεχνολογία αυτό θα αυξάνεται. Αλλιώς, ή δεν θα βλέπεις καλές παραγωγές, ή θα γίνονται εκπτώσεις. Η άμεση έκπτωση που καταλαβαίνει ο καταναλωτής που ψάχνει είναι στον πολυκάναλο ήχο. Παρόλο που υπάρχει το Dolby Atmos κανείς δεν πληρώνει τον απαραίτητο χρόνο στα studios, με αποτέλεσμα η πληροφορία στα πάνω κανάλια να είναι μέχρι και ανύπαρκτη. Η συντριπτική πλειοψηφία των παραγωγών αντιμετωπίζονται σαν 5.1. Διάβαζα της προάλλες για το Rebel Moon, και ότι αν θες να ευχαριστηθείς την ταινία μην ασχολείσαι καθόλου με την Dolby, γύρισε το σε Auromatic. Εμένα αυτό μου φαίνεται λογικό και θα εξηγήσω και το γιατί. Πόσες 4Κ τηλεοράσεις υπάρχουν στα σπίτια, και πόσα Dolby Atmos; H διαφορά είναι απλά χαώδης. Οπότε είναι λογικό να ασχολείται με το 4Κ και όχι με το Atmos. Που ακόμα και το 4Κ έχει αυξήσει το κόστος παραγωγής. Άλλοι ήταν οι χρόνοι επεξεργασίας του 1080 και άλλοι του 4Κ. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο Render που αφορά την επεξεργαστική ισχύ του μηχανήματος γιατί εκεί πες πως οι νέοι επεξεργαστές θα μειώσουν τους χρόνους. Τα Studios δεν αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο μηχανήματα ώστε να ακολουθούν τις εξελίξεις, και κατά δεύτερον και σημαντικότερο όλων, οι χειριστές. Οι χειριστές των μηχανημάτων έχουν πολύ περισσότερη δουλειά να κάνουν, καθώς η εικόνα πρέπει να είναι αψεγάδιαστη. Αυτό θέλει πολύ χρόνο. Και χρεώνεται με εκατοντάδες δολάρια ανά ώρα, επί εκατοντάδες μηχανήματα, επί μήνες.

Αν θες να κάνεις ουάου γιέα σε κάθε νέο τεχνολογικό επίτευγμα σε εικόνα και ήχο, πρέπει να είσαι έτοιμος και να πληρώσεις. Και ως παραγωγός και ως πελάτης.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.207
Reaction score
128.183
Εκείνες τις ντουντούκες στην έκθεση λες; Που'χουν 880 χιλιάρικα σκέτες; Α, νταξ τότε.
 

Μηνύματα
20.689
Reaction score
14.677
Όχι, αυτές των γύφτων... πάρτε κυρίες μου πατάτες! (καλά δεν έπεσα τόσο χαμηλά ακόμα, μια ευαισθησία στα σκληρά την έχουν ακόμα τα αφτιά μου) :roflmao: :lolsign:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.575
Reaction score
75.396

Ορίστε! Όλο γκρινιάζετε, πάρτε κάτι εντελώς άχρηστο. :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.207
Reaction score
128.183

Ορίστε! Όλο γκρινιάζετε, πάρτε κάτι εντελώς άχρηστο. :biggrin:
Καθόλου άχρηστο, γουστάρω DTS X & IMAX enhanced!
Χρησιμοποιεί πιο ωραία κάποιους δορυφόρους. 😉

<<the only streaming media devices devices that currently support DTS:X passthrough are Nvidia’s Shield TV 2019 and Shield TV Pro>>

Αχ τι καλά! ❤❤❤


Βασικά το νετφλιξ πλέον μόνο στην τηλεόραση παίζει, με ένα ξεχασμένο λογαριασμό της γυναίκας μου. Κάνα Dexter επεισόδιο να δω..

Στο προβόλι κυρίως Disney βλέπω, νομίζω είναι σε όλα καλύτερο. Και από σκληρούς δίσκους φυσικά, ριπαρισμενα blue ray, αλλά κι ο,τι φυσικό μέσο μπει στο συρτάρι του oppo.
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.959
Reaction score
3.796
Δεν είναι ακριβές το παραπάνω, το Firestick 4K Max (πιθανόν και πιο "μικρά") περνάει DTS:X, αλλά εξαρτάται και από την εφαρμογή.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
147
Η Sony A80K που έχω μια χαρά περνάει DTS:X στον ενισχυτή (TA-AN1000) από την εφαρμογή SONY Core που έχει παραγωγές σε IMAX-DTS:X. Θα δοκιμάσω και από το Disney+ με την πρώτη ευκαιρία.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.207
Reaction score
128.183
Δείτε τουλάχιστον την αρχή του Κ3Ε13, με τον Ράιαν πιτσιρικά!

1000011471.jpg
 

Μηνύματα
13.824
Reaction score
15.710
Όλοι αυτοί έχουν αυξήσει το κόστος των παραγωγών στα ύψη, και μια σειρά ή ταινία κοστίζει λες και κατασκευάζουν ουρανοξύστη, πληρώνουν τεράστια ποσά σε δικαιώματα για αθλητικές μεταδόσεις, και έρχονται μετά να σου λένε "we are updating our prices - όχι αυξάνουμε τις τιμές! - so we can keep bringing you new originals", και η λούπα συνεχίζεται, αφού στο τέλος πάλι ζημιές έχουν και χάνουν συνδρομητές , και επειδή χάνουν συνδρομητές αυξάνουν τιμές... κλπ, κλπ!

Η μετοχή της Ντίσνευ έπεσε 10%, το Νέτφλιξ δεν δημοσιοποιεί πλέον καν τους μετόχους του και τώρα κατάλαβαν όλες οι πλατφόρμες και οι μουσικές ότι μετά απο 2 δεκαετίες δεν βγαίνουν οικονομικά. :D Απο εδώ και πέρα όλοι θα ανεβάζουν τιμές και πάρα πολύ μάλιστα. Μέχρι τώρα τα βρίσκανε κάπου με τα πνευματικά δικαιώμτα των παλιών ταινιών, μουσικών κλπ που είχαν οι εταιρίες. ¨Ολοι οι μουσικοί ξαναγυρνάνε και ο Νιλ Γιάνγκ και όλοι. Τα πνευματικά δικαιώματα θα ανήκουν πλέον στις πλατφόρμες. Ούτε η Γιουνιβέρσαλ που εχει το 35 % της αγοράς δεν κατάφερε να επιβάλλει περιορισμούς στο Τικ Τοκ και τώρα ξαναγυρνάει και άρει το εμπάργκο. Αλλά και όλοι έτσι λειτουργούν. Αλλά επειδή στην ουσία δεν παρεχουν τίποτε στους δημιουργούς, αυτοι δεν θα συμμετέχουν, τα σκουπίδια θα αυξάνονται συνεχώς μεχρι το συστηματάκι να σκάσει. Αυτά που βλέπεις με 8 στιχουργούς για ένα τραγούδι, υπάρχει λόγος που τα βλέπεις. Τίποτε καλό για την τέχνη και την γενική κουλτουρα δεν θα βγεί απο αυτά. Μόνο χρήμα στους CEO, μέχρι και αυτό κάποτε να σκάσει σαν φούσκα. Οι δημιουργοί θα ακολουθήσουν άλλους δρόμους. Το youtube θα κυριαρχήσει. Εκεί θα μπορείς να βρείς κάτι αξιόλογο.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
147
Η Sony A80K που έχω μια χαρά περνάει DTS:X στον ενισχυτή (TA-AN1000) από την εφαρμογή SONY Core που έχει παραγωγές σε IMAX-DTS:X. Θα δοκιμάσω και από το Disney+ με την πρώτη ευκαιρία.
Επανέρχομαι καθώς η εφαρμογή στην έκδοση που είναι τώρα δεν περνάει dts:x. Από ότι διάβασα μόνο η Α90L περνάει αυτή τη στιγμή και οι νέες του 2024. Αναμένουμε.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
7.187
Και γιατί ρε παιδιά, όταν συζητούσαμε την τελευταία αύξηση, δεν σκέφτηκε κανείς να πει ότι πρέπει να είσαι χαζός για να δώσεις 110€ για ετήσιο Disney+, όταν με 9,90€/μήνα μπορείς να έχεις Vodafone TV που έχει Disney+ και HBO (και κάτι άλλα).

Το άφησα κι εγώ να ανανεωθεί (ένεκα παιδιών) και τώρα κλαίω. Αυτά παθαίνεις για να κάνεις "παρέα" με large τυπάδες 😝

Υ.Γ. Και μην μου πει κανείς ότι το Disney έχει ξέρω γω καλύτερη ποιότητα εικόνας από το Vodafone TV γιατί θα τον βαρέσω.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.524
Reaction score
86.004
Τον Ιούνιο έληξε η Ελληνική συνδρομή μου.
Ψάχνοντας είδα ότι έχω μία ετήσια Τουρκική που έχει λήξει από τον Απρίλιο και δουλεύει ακόμα. :roflmao:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.382
Reaction score
28.932
Τώρα πληρώσαμε, πάει. Ερώτηση άσχετου. Για να μπει Vodafone TV πρέπει να υπάρχει και σύνδεση Vodafone;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.259
Μηνύματα
2.894.261
Members
38.011
Νεότερο μέλος
Panos4
Top