dynaudio LYD 48 + DYNAUDIO 18S sub.

Μηνύματα
1.356
Reaction score
675
Μερικές ερωτήσεις για το στήσιμο νεου auro 3d 5.4.4 setup. AV προενισχυτής θα είναι ο Arcam av40 με full dirac. Θα επιλεχθεί ένας από τους 2 χώρους o πρώτος είναι 3,55χ6,10χ3,05 (θα είναι μόνο για το hobby) και ο δεύτερος 4,3χ5,4χ2,90 σε πολυκατοικία (πχμχυ). Μάλλον θα επιλεχθεί ο πρώτος. Τώρα υπάρχει ένα στημένο auro 3d setup με 9χKALI IN-8 και 4 sub. Το σύστημα θα παίζει μόνο μουσική, η εικόνα θα είναι μόνο για μουσικά blu-ray.
1. Θα υπάρχει όντως ακουστική βελτίωση απο τα ΚΑLI στα DYNAUDIO LYD 48 και DYNAUDIO 18S?
2. Τα LYD 48 λέει πως μπορούν να ρυθμιστούν και για wall-mounted installation ενώ έχουν το bass reflex στην πίσω πλευρά τους.
3. Ta 114db των LYD 48στο 1m το ζεύγος είναι ικανό για reference σταθμη 85db syn 30db + headroom 9db?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.309
Reaction score
20.982
Δεν είναι έχω απαντήσεις στις απορίες σου, οπότε επίτρεψέ μου να εκφράσω μια δική μου απορία: υπάρχει δυνατότητα να αυξήσεις τον αριθμό των KALI IN-8;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.986
Reaction score
82.071
Δεν νομίζω πως έχει κάποιο νόημα η αλλαγή. Τα dynaudio σαμπ είναι καλύτερα, τα ηχεία δεν απέχουν μεταξύ τους πολύ που να αξίζει τον κόπο
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
675
Δεν είναι έχω απαντήσεις στις απορίες σου, οπότε επίτρεψέ μου να εκφράσω μια δική μου απορία: υπάρχει δυνατότητα να αυξήσεις τον αριθμό των KALI IN-8;
Ναι υπάρχει η δυνατότητα να αυξηθούν τα KALi in-8
 

Μηνύματα
1.682
Reaction score
1.526
Να πας στο 2ο χώρο. Θεωρητικά θα παίζει πολύ καλύτερα. Στον πρώτο έχεις το μηκος ακέραιο διπλάσιο του υψους. Και να πας να ακούσεις τα dynaudio. Έχω τα subs και είναι εκπληκτικά καθαρά. Αν είναι αντίστοιχα και τα Lyd, κόβεις τη μονιτοριλα στα ψηλά και είσαι άρχοντας. Επιβεβαίωσε το όμως με ακοραση. Ο Νακας δεν τα φέρνει?
 

Μηνύματα
3.758
Reaction score
5.743
Το συνολικό μπατζετ για όλα μαζί πόσα λεφτά είναι αν πουλήσεις και τα σαμπ που έχεις;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.856
Reaction score
130.277
1. Θα υπάρχει όντως ακουστική βελτίωση απο τα ΚΑLI στα DYNAUDIO LYD 48
Ναι, αλλά όχι αξιόλογη.
Το πρόβλημα με τα 48-αρια είναι τα μικρής ισχύος ενισχυτικά στάδιά του, που εγγυώνται χαμηλές μέγιστες στάθμες (παραπλήσιες του Κάλι).
Έτερο πρόβλημα, το bass reflex από πίσω.
Τέλος, η απουσία waveguide.
Από τα Κάλι, θα έχει χειρότερη off axis.

Πιο σοβαρή αναβάθμιση θεωρώ αυτά τα Άνταμ, με πολύ ισχυρότερα ενισχυτικά στάδια και μπροστά τις εξόδους του bass reflex:



ΥΓ το δεύτερο δωμάτιο θα προτιμούσα και γω.
3. Ta 114db των LYD 48στο 1m το ζεύγος είναι ικανό για reference σταθμη 85db syn 30db + headroom 9db?
Όχι σε οικιακή απόσταση ακρόασης.
Πιθανώς (οριακά) στο 1 μετρο απόσταση ακρόασης (χρήση κονσόλας).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.309
Reaction score
20.982
Δεν είναι έχω απαντήσεις στις απορίες σου, οπότε επίτρεψέ μου να εκφράσω μια δική μου απορία: υπάρχει δυνατότητα να αυξήσεις τον αριθμό των KALI IN-8;
Ναι υπάρχει η δυνατότητα να αυξηθούν τα KALi in-8
Επανέρχομαι: μετά και τις απαντήσεις που έλαβες, θα σου πρότεινα να αυξήσεις τον αριθμό των KALI-IN8. Σκέψου πόσα μπορείς να αγοράσεις με τον διαθέσιμο προϋπολογισμό και μετά πού θα τα τοποθετήσεις. Επίσης, ο δεύτερος χώρος, από ακουστικής πλευράς, είναι καλύτερος από τον πρώτο, λόγω μη συμμετρικών διαστάσεων. Το γεγονός ότι είναι σε πολυκατοικία μπορεί να επηρεάσει την ένταση που θα ακούς.

Ο πρώτος χώρος πού βρίσκεται;
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
675
ο πρωτος χώρος ειναι ισογειο κενό . Για τις διαστάσεις μπορώ να τον μικρύνω σε μήκος για να σπάσει η αναλογία μήκος ύψος. Ο Arcam έχει ακόμη 2 xlr άδειες και μία σαν sub1 to .1 κανάλι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.506
Μηνύματα
2.907.296
Members
38.056
Νεότερο μέλος
Nikos K
Top