Eρωτευτηκα ενα fyne

Μηνύματα
533
Reaction score
712
Πωωωωω, συγκινήθηκα τώρα. 😜🤭


Είναι τόσο τραγικά γιγαντοτερατωδώς ανώτερο, που δε το χωράει η φαντασία σου, και ξέρω ότι την έχεις πολύ πολύ μεγάλη (τη φαντασία ρε, μη πάει αδίκως το μνυαλό σου άλλου).

Μην έρθεις να ακούσεις σε μένα, θα μπες σε πολύ μεγάλο μπελά. Τόσο μεγάλο, που και το μπιγκ Μπανγκ μικρό θα φαίνεται μπροστά του, πίτσκο.
Ρε γαμώτο και χάσαμε την πολυκάναλη εμπιρεία της PMC στο Μόναχο, ακόμα ψιλο σκάω για αυτό φαινόταν πολυ καλή φάση
Οι νέοι της εποχής μας που έχουν τα πολλά χρήματα, τις σούπερ καλές δουλειές και νοικιάζουν - αγοράζουν μεγάλα σπίτια και δεν μένουν με τους γονείς τους να τα ακούνε αυτά. :D
Για εμένα ηταν αυτό; 😆
 
Last edited:


Μηνύματα
962
Reaction score
1.044
Το μονόκλωνο είναι καλή επιλογή, και η καλύτερη είναι το πλακέ μονόκλωνο από goertz/alpha core, και πάντα σε συνδυασμό με zobel, κατάλληλο για την εμπέδηση των ηχείων σου. Στο δε καλώδιο, θα πρέπει να επιλεχθεί αυτό που έχει όμοια εμπέδηση με το ηχείο, είτε 4ωμο είτε 8ωμο. Η σύνθετη (μιγαδική) αντίσταση, πρέπει να είναι όμοια, ενώ η ωμική αντίσταση πρέπει να είναι η μικρότερη δυνατή, δηλαδή οι πιο χοντροί αγωγοί πάντα κερδίζουν.

Οι επαφές δε, πρέπει να είναι αηδιαστικά σφιχτές. Μπανάνες και λοιπά φρούτα, είναι για τα πηθίκια του Χάι Ενδ.

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από τα ανωτέρω, κι όποιος λέει το αντίθετο, προφανώς δεν ξέρει τι του γίνεται, αλλά δεν πειράζει, είναι αστεία όλα αυτά, διότι υπάρχουν (Ω τι έκπληξη) κι ενεργά ηχεία.
Ω ελέφαντες του λόου εντ δεν γνωρίζετε το αρχαίον ρητόν που λέει πως ο,τι σφίγγει με-σε WBT δε χαλαρώνει ποτέ;
Ρε γαμώτο και χάσαμε την πολυκάναλη εμπιρεία της PMC στο Μόναχο, ακόμα ψιλο σκάω για αυτό φαινόταν πολυ καλή φάση

Για εμένα ηταν αυτό; 😆
Δεν έπαιξε καλά.
 



Μηνύματα
273
Reaction score
152
Λιγο μπερδεμενα τα λες.

Κατανοω οτι αν δεν εχεις ξεχωριστο χωρο να χτισεις πολυκαναλο το δυσκολια του εγχειρηματος. Αν εχεις sacd σε οποιαδηποτε μορφη και στησεις πολυκαναλο δεν υπαρχει συγκριση. Για σαλονι με την κλασικη μορφη που γνωριζουμε συμφωνω τοσο για δικαναλο οσο και για κατι τυπου Sonos.

Απο κει και περα το που θα ακουσεις το καθε οργανο ειναι οντως θεμα θεμα τεχνικο οπως το ιδιο συμβαινει και στο δικαναλο.

Σε μια ζωντανη συναυλια, ο τραγουδιστης η ο κιθαριστας μπορει ν αλλαζουν μερος στην σκηνη. Μπορουμε να φανταστουμε το εξης σκηνικο? Να ειναι ο κιθαριστας στην δεξια πλευρα ν ακουγεται κανονικα απ εκει, να αλλαξει θεση και να παει ακριβως αντιθετα (αριστερα) να τον βλεπεις οτι ειναι αριστερα και να τον ακους απ το δεξι ηχειο?

Παμε σ ενα αλλο σκηνικο. Εχει ενα σολο ντραμς. Εναν ντραμιστα. Ομως για τι ντραμς μιλαμε. Ενα θηριο που πιανει σχεδον ολη την σκηνη. Πρεπει απαραιτητα ν ακουγεται μονο αριστερα η δεξια η στο κεντρο?? Αυτο δεν ειναι αληθινος ηχος!
Η δεν καταλαβες τι λεω η δεν εχεις ακουσει στερεο της προκοπης.Βεβαια εξαρταται τι γινεται στο μαστερινγκ εκει καθοριζουν τι ακουγεται και που και οχι το συστημα μας. Αλλα αν υποθεσουμε οτι πανω απο την σκηνη κρεμεται ενα μικροφωνο και αυτο που καταγραφεται αυτο ακουμε τοτε ενα δικαναλο αλλα σε μικροτερο και αλλο σε μεγαλυτερο βαθμο θα αναπαραστησει με ακριβεια τις κινησεις του κιθαριστα η του drumer και φυσικα δεν θα μεινει ο ηχος κολλημενος
 

Μηνύματα
533
Reaction score
712
Ότι ποιό χαριτομένο είδα σήμερα. Προφανώς, δεν πιστέυω πως ποτέ προοριζόταν για σοβαρό ηχείο, με το ζόρι το λες υπολογιστή :D αλλα εχεί πολυ πλάκα ειναι μικούλι.
σήμερα τα έψαξα λίγο γιατί μου φαινόταν αρκέτα αστείο και ήθελα να δώ ως προς τι προκειται, ποτέ δεν μπορώ να πώ πως μου άρεσε ακριβώς το στύλ των tannoy, μου έβγαζε ένα πολύ παλιακό χαρακτήρα (οπως και τα lowther) λες και ανήκουν σε εκκλησία, τώρα γούστα είναι αυτά, ουτε tannoy έχω ακούσει ούτε Lowther, αλλα αυτό το μικρούλι έχει αρχίσει να κάνει grow on me φοβούμαι, έχω μια μανία με τα παράξενα και κάπως αστεία πράγματα (όπως τα K1000 που έχω) και δεν ξέρω, με έχει πιάσει λίγο... δηλαδή περισσότερο με ελκεί το ''novelty'' παρά το ηχείο ως ηχείο αλλα ναι χαχα. κοίταξα στα μεταχειρισμένα (μόνο απο περιέργεια όχι για να πάρω) και ακόμη ζητάνε 1000€ για αυτά τα σκατούλια. ΛΟΛ. με τη καμία.
Μου το είπε φίλος που πήγε.Πολυ κακό για το τίποτα.
μάλιστα. εγώ καλά λόγια είχα ακούσει
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.132
Reaction score
55.945
View attachment 345141
🙊🙉🙈
Δια του λογου το αληθες, παραθετω μέρος της συσκευασιας, και συμφωνα με το προσωπικο κανονα να μην αναφερω εταιριες View attachment 345142
Και; Τα άκουσες;

Εμένα μ'αρεσουν τα wastlake, από τα χαρακτηριστικά τους, αν και δεν έχει τύχει να τα συναντήσω από κοντά.

ΥΓ. Αυτά που δείχνεις, δεν είναι τα μεγάλα τους. Είναι πολύ μεγάλα τα μεγάλα τους, τέρατα..
Τ-annoy Prestige. :roflmao:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.742
Reaction score
41.082
Τ-annoy Prestige. :roflmao:
...οταν λεω επεσα πανω τους, εννοω κυριολεκτικα παρολίγο να σκουντουφλησω.
IMG_20241009_185047.jpg

Θα μου πεις βεβαια, οτι μόλις δυο αναρτησεις πιο πριν δηλωνω οτι δε γραφω κυριολεκτικα.. 🙊🙉🙈
disclaimer: η αναρτηση ειναι για το διαδικτιακο ανεκδοτο της περιστασης με ουδεμια διαθεση υποτιμησης (ή εκτιμησης),απο πλευρας μου.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.132
Reaction score
55.945
...οταν λεω επεσα πανω τους, εννοω κυριολεκτικα παρολίγο να σκουντουφλησω.
View attachment 345160
Θα μου πεις βεβαια, οτι μόλις δυο αναρτησεις πιο πριν δηλωνω οτι δε γραφω κυριολεκτικα.. 🙊🙉🙈
disclaimer: η αναρτηση ειναι για το διαδικτιακο ανεκδοτο της περιστασης με ουδεμια διαθεση υποτιμησης (ή εκτιμησης),απο πλευρας μου.
Προχειρότητες μέχρις αηδίας.... Πουλάνε ολόκληρη ΄΄ντουλάπα΄΄ πανάκριβα και στο χαρτόκουτο έχουν προσαρμοσμένους δύο μόνο ιμάντες συγκράτησης... Θα πιτσικάρει μέχρι και ο νους με αυτό που βλέπουμε...
 

Μηνύματα
4.934
Reaction score
4.093
Αν υπάρχουν αρκετά χρήματα μπορείς να βάλεις τα 11 ηχεία και τα 4-5 σαμπς σε ένα σαλόνι και να μην φαίνεται τίποτα.
Είναι καθαρά θέμα χρημάτων.
Δημητρη δεν ειναι μονο θεμα χρηματων. Το σωστο στησιμο ενος πολυκαναλου δεν ειναι και τοσο απλη υποθεση για εναν ερασιτεχνη. Επισης sτο πολυκαναλο ειναι πολλες φορες αποτρεπτικος παραγοντας η πολυπλοκοτητα του εγχειρηματος. Απο κει και περα γι αυτους που εχουν παθος για την τελειοτητα παντα θα βρισκουν εναν τροπο να χτισουν το συτημα που αγαπανε.
 

Μηνύματα
4.934
Reaction score
4.093
Η δεν καταλαβες τι λεω η δεν εχεις ακουσει στερεο της προκοπης.Βεβαια εξαρταται τι γινεται στο μαστερινγκ εκει καθοριζουν τι ακουγεται και που και οχι το συστημα μας. Αλλα αν υποθεσουμε οτι πανω απο την σκηνη κρεμεται ενα μικροφωνο και αυτο που καταγραφεται αυτο ακουμε τοτε ενα δικαναλο αλλα σε μικροτερο και αλλο σε μεγαλυτερο βαθμο θα αναπαραστησει με ακριβεια τις κινησεις του κιθαριστα η του drumer και φυσικα δεν θα μεινει ο ηχος κολλημενος
Και πως γινεται να εινα αποδεκτο απο μερους σου το μικροφωνο για περιγραφη του ηχου σε δικαναλο κι απορριπτεται στο πολυκαναλο οσον αφορα την περιγραφη του μουσικου γεγονοτος? Εαν για παραδειγμα ακουσεις αυτους ...."Los Angeles Guitar Quartet" σε δικαναλο αλλα και σε πολυκαναλο η διαφορα ειναι μερα με την νυχτα υπερ του πολυκαναλου (ενα μονο απο τα πολυαριθμα παραδειγματα που εχουν γραφτει στο παρελθων εδω μεσα).

Και σε προκαλω να βαλουμε 5-10 ατομα ν ακουσουν καποιο απ τα αλμπουμ τους που κυκλοφορουν να δουμε τι θα πουνε. Εσυ φυσικα ποτε δεν θα το παραδεχτεις!
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.486
Reaction score
13.704
Εμένα μ'αρεσουν τα wastlake,
Τα ειχε ενας φιλος💄 του Μρκησιου και ο Μαρκησιος τον επεισε να επιστρεψουν στο USA:lol: και να παρει καποια Αλλα δε λεω πχια:lolsign: δεν ειμαι κουσκουσιαρης:drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.033
Μηνύματα
2.926.032
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top