ESOTERIC X-03

Μηνύματα
3.325
Reaction score
438
Δεν είναι θέμα μηχανισμού η δέσμης laser είναι τα 2 τσιπάκια του αριστερού καναλιού που είναι καρφωμένα στην πλακέτα της αποδικωποίησης του SACD.
Ψάχνω να βρω πλακέτα η έστω ένα Ευρωπαϊκό μεταχειρισμένο X-03 αλλά δεν υπάρχει πουθενά.

Βγάζει παραμόρφωση το αριστερό κανάλι κατά την αναπαραγωγή των SACD.
Είναι εμφανής στον παλμογράφο και στις μετρήσεις.

Δυστυχώς κοροϊδεύουν τον κόσμο.
Εδώ είναι οι φωτό από την πλακέτα κ οι ενδείξεις του παλμογράφου.
Αν το κανάλι βγάζει ήχο, τότε το ταιπάκι δεν είναι καμένο. Φαντάζομαι έχουν μετρηθεί τροφοδοσίες, γειώσεις, ψυχρές κολλήσεις (όχι μόνο στο τσιπ αλλά και στα γύρω εξαρτήματα) κλπ.
Θα έψαχνα να βρω το data sheet του κατασκευαστή του τσιπ και θα τσέκαρα όλες τις εισόδους και εξόδους αν βγάζουν σωστές στάθμες, χωρίς να παίζει μουσική.
Ένα άλλο πιο δύσκολο βήμα θα ήταν να γίνει αντιμετάθεση των τσιπ του ενός καναλιού με του άλλου και βγουν κάποια επιπλέον συμπεράσματα.
Έχουν γίνει όλα αυτά.
Τα 2 τσιπάκια του αρ. καναλιού του SACD έχουν θέμα.
Υπάρχει τρόπος να διαβάστει το firmware από το άλλο κανάλι και να γραφτεί στο χαλασμένο;
Δεν γίνεται είναι left right ch.
 

Μηνύματα
245
Reaction score
415
Έχουν γίνει όλα αυτά.
Τα 2 τσιπάκια του αρ. καναλιού του SACD έχουν θέμα.

Δεν γίνεται είναι left right ch.
Αν δεν σου κάνει κόπο, βγάλε μια πιο κοντινή φωτογραφία του ταιπ να φαίνονται τα γράμματα καθαρά
 

Μηνύματα
3.325
Reaction score
438
Αν δεν σου κάνει κόπο, βγάλε μια πιο κοντινή φωτογραφία του ταιπ να φαίνονται τα γράμματα καθαρά
Τα τσιπάκια τα έχω βρει.
Ο προγραμματισμός τους είναι αδύνατον να πραγματοποιηθεί γιατί δεν υπάρχει τίποτα στην ESOTERIC ....
Τα τσιπάκια τα έχω βρει.
Ο προγραμματισμός τους είναι αδύνατον να πραγματοποιηθεί γιατί δεν υπάρχει τίποτα στην ESOTERIC ....
Δεν έχω την δυνατότητα για μεγαλύτερες φωτό.
Αυτές τις τράβηξε ο Κώστας Τροβάς κατά την ανίχνευση της βλάβης.
 

Attachments



Μηνύματα
3.325
Reaction score
438
Στο AD825 αναφέρεστε ή στο 1704;
Όλοι οι τεχνικοί εάν θυμάμαι έκαναν λόγο για τα AD825 αλλά όλοι κατέληγαν ότι ήθελαν προγραμματισμό κ αδυνατούσαν να προχωρήσουν για αυτό τον λόγο.
 

Μηνύματα
14.084
Reaction score
15.916
Όλοι οι τεχνικοί εάν θυμάμαι έκαναν λόγο για τα AD825 αλλά όλοι κατέληγαν ότι ήθελαν προγραμματισμό κ αδυνατούσαν να προχωρήσουν για αυτό τον λόγο.
Τα cd τα παίζει ; έτσι δεν είναι ;
 


Μηνύματα
1.766
Reaction score
830
Όλοι οι τεχνικοί εάν θυμάμαι έκαναν λόγο για τα AD825 αλλά όλοι κατέληγαν ότι ήθελαν προγραμματισμό κ αδυνατούσαν να προχωρήσουν για αυτό τον λόγο.

Τα ad825 σου ειπαν οτι θελουν προγραμματισμο; 🙄 Μηπως θυμασαι λαθος;
Ταυτιζονταν οι διαγνωσεις των τεχνικων;
 

Μηνύματα
14.084
Reaction score
15.916
Ναι κανονικά.
Εγώ απο ότι βλέπω έχεις κάνει κυριολεκτικά τα πάντα. Συνέχισε να το προσπαθείς , δεν λέω, αλλά χωρίς πλέον να σε επηρρεάζει τόσο και συγχύζεσαι.

Ένα (υποτίθεται να δεχθούμε) τόσο καλό player θα παίζει και τα cd το ίδιο καλά (εκτός εάν ήταν προσανατολισμένο μόνο για sacd κυρίως αλλά δε νομίζω, δεν το ξέρω το μηχάνημα).

Οπότε μήπως να αρκεστείς σε αυτό ιδίως εάν δεν έχεις πολλά sacd , άσε που και αυτά θα έχουν το cd layer τους για να τα παίζεις ;
 

Μηνύματα
245
Reaction score
415
Τα 825 είναι πολύ απλές, πάμφθηνες μονάδες που κάνουν ένα και μόνο πράγμα. Ενισχύουν το σήμα είσόδου. Δεν προγραμματίζονται και δεν έχουν κανενός είδους firmware.
 

Μηνύματα
13.742
Reaction score
6.723
Στην θέση σου θα το έψαχνα αν θα μπορούσα να το μετατρέψω σε dac, με μια (μόνο έστω) coaxial σύνδεση. Θα μπορούσες να το αξιοποιήσεις για τα επόμενα 50 χρόνια.
 

Μηνύματα
576
Reaction score
418
Εμενα μου φαινεται περιεργο που δεν μπορουν να προσαρμοσουν πλακετα απο νεοτερο μοντελο σε αυτο...
 

Μηνύματα
1.180
Reaction score
187
Δε νομίζω να προγραμματίζονται τα 825. Εγώ από την άλλη βλέπω κάποια "ύποπτα" smd πυκνωτάκια στην πλακέτα.
 

Μηνύματα
3.325
Reaction score
438
Εγώ απο ότι βλέπω έχεις κάνει κυριολεκτικά τα πάντα. Συνέχισε να το προσπαθείς , δεν λέω, αλλά χωρίς πλέον να σε επηρρεάζει τόσο και συγχύζεσαι.

Ένα (υποτίθεται να δεχθούμε) τόσο καλό player θα παίζει και τα cd το ίδιο καλά (εκτός εάν ήταν προσανατολισμένο μόνο για sacd κυρίως αλλά δε νομίζω, δεν το ξέρω το μηχάνημα).

Οπότε μήπως να αρκεστείς σε αυτό ιδίως εάν δεν έχεις πολλά sacd , άσε που και αυτά θα έχουν το cd layer τους για να τα παίζεις ;
Αγόρασα καινούργιο και ακριβό CD -SACD PLAYER γιατί έχω πολλά SACD.
Επιπλέον το ηχοσύστημα είναι υψηλού επιπέδου. Όμως δεν μπορώ να βλέπω το "θηρίο" λαβωμένο.
Δε νομίζω να προγραμματίζονται τα 825. Εγώ από την άλλη βλέπω κάποια "ύποπτα" smd πυκνωτάκια στην πλακέτα.
Έχουν ταυτιστεί οι τεχνικές απόψεις όλων των τεχνικών ,(ΕΛΛΗΝΩΝ, ΓΕΡΜΑΝΩΝ και ΟΛΛΑΝΔΩΝ), καθώς κ της επίσημης ESOTERIC.
Τα προβληματικά τσιπάκια θέλουν προγραμματισμό.
Στην θέση σου θα το έψαχνα αν θα μπορούσα να το μετατρέψω σε dac, με μια (μόνο έστω) coaxial σύνδεση. Θα μπορούσες να το αξιοποιήσεις για τα επόμενα 50 χρόνια.
Παίζει κανονικά τα CD
Τα 825 είναι πολύ απλές, πάμφθηνες μονάδες που κάνουν ένα και μόνο πράγμα. Ενισχύουν το σήμα είσόδου. Δεν προγραμματίζονται και δεν έχουν κανενός είδους firmware.
Τότε είναι τα άλλα τα τσιπάκια που προγραμματίζονται.

Τα ad825 σου ειπαν οτι θελουν προγραμματισμο; 🙄 Μηπως θυμασαι λαθος;
Ταυτιζονταν οι διαγνωσεις των τεχνικων;
Μπορεί να θυμάμαι λάθος κ να είναι τα άλλα τα τσιπάκια. Αλλά σε αυτό που κατέληξαν όλοι οι τεχνικοί κ η ESOTERIC είναι ότι τα προβληματικά τσιπάκια θέλουν αντικατάσταση κ προγραμματισμό ο οποίος δεν είναι εφικτούς από κανέναν λόγω του ότι η ESOTERIC δεν έχει κανένα αρχείο για προγράμματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.325
Reaction score
438
Αναρτώ την επίσημη απάντηση που πήρα από την ESOTERIC EUROPE



Dear Mr. Kotsonis

I hope you are doing well.
Thank you for your message again, which you also sent by email recently, on which I replied.

As mentioned all information is shared, and the situation should be clear by now.
I think in the meantime you activated more than 10 people worldwide with the same problem, and we offered a solution for your almost 15 year old broken CD-Player that still plays CD's, but not SACD's anymore.

As mentioned in former communication, this is what we can do. It is up to you to accept the offer or look elsewhere. This will be my last response regarding this topic. Future messages will be ignored to prevent for a neverending discussion.

Thank you for your understanding and best regards.
 

Μηνύματα
28.077
Reaction score
26.462

Αν είναι αυτά , γιατί δεν βλέπω άλλα που να είναι σε ζεύγη , δεν βλέπω να είναι προγραμματιζόμενα.
Αλλά ο Τροβάς σίγουρα ξέρει καλύτερα.
Αναρτώ την επίσημη απάντηση που πήρα από την ESOTERIC EUROPE



Dear Mr. Kotsonis

I hope you are doing well.
Thank you for your message again, which you also sent by email recently, on which I replied.

As mentioned all information is shared, and the situation should be clear by now.
I think in the meantime you activated more than 10 people worldwide with the same problem, and we offered a solution for your almost 15 year old broken CD-Player that still plays CD's, but not SACD's anymore.

As mentioned in former communication, this is what we can do. It is up to you to accept the offer or look elsewhere. This will be my last response regarding this topic. Future messages will be ignored to prevent for a neverending discussion.

Thank you for your understanding and best regards.
Είναι και ζοχάδας ο τύπος.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.270
Reaction score
21.093


Βρε Αντώνη, επειδή ο "κάτω" 825 φαίνεται να έχει ψηθεί, μήπως μπορεί ο τεχνικός να κάνει έναν κόπο να βρει το αίτιο, να κάνει την ανάλογη επισκευή και να τον αλλάξει; Μια ύστατη προσπάθεια τέλος πάντων. Εκτός αν συμβαίνουν και πράγματα που δεν φαίνονται στις φωτογραφίες, οπότε...
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.380
Μηνύματα
2.900.620
Members
38.033
Νεότερο μέλος
Π.Α.Η.
Top