Eurovision 2024

Τατατατα ?

  • Μαπα

    Votes: 49 62,0%
  • Καλουτσικο

    Votes: 4 5,1%
  • Καλο

    Votes: 8 10,1%
  • Γάμ@το

    Votes: 11 13,9%
  • Γ@μάτο

    Votes: 7 8,9%

  • Total voters
    79

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.153
Reaction score
7.125
Η Σάττι είναι στην ιδια σχολή με την Rosalia (Spanish) και άλλα παιδία της γενιά της
Το ποια είναι "η γενιά της" βέβαια είναι λίγο debatable, γιατί η Μαρίνα παρόλο που μπεμπεκίζει (και σε εμφάνιση αλλά και σε συμπεριφορά, για όσους την έχουν δει από κοντά) είναι αισίως... 37 ετών! Πιτσιρίκα δεν τη λες ούτε κατά διάνοια.

Το παράδοξο με την περίπτωσή της είναι πως ακολουθεί αντίστροφη καλλιτεχνική πορεία. Ενώ το ξεκίνημά της (με έμπνευση από την παράδοση, βαλκανικές πολυφωνίες μαζί με τις "Φωνές" κλπ.) το έλεγες μέχρι και εντυπωσιακό (για τα ελληνικά, φτωχά δεδομένα) όσο περνάνε τα χρόνια κινείται όλο και σε πιο ρηχά νερά.

Αρχικά με τη Μάντισσα προσπάθησε να γίνει πιο mainstream και τα κατάφερε (55 εκατομμύρια προβολές στο YT). Δεν είχε το ίδιο μουσικό βάθος, αλλά διατηρούσε κάτι.

Από εκεί και πέρα όμως, στην προσπάθειά της να φτιάξει κάτι δικό της, έχει φτιάξει απλά έναν αχταρμά που δεν πατάει ούτε στην παράδοση, ούτε προσφέρει κάτι νέο που να είναι άξιο λόγου (ή ακούσματος).

Όταν άκουσα για την ανάθεση της Eurovision, πίστεψα θα κινηθεί κάπου ανάμεσα στο πρώτο στάδιο (παράδοση) και το δεύτερο (mainstream). Γι'αυτό θεώρησα ότι επιλέχτηκε κιόλας. Αυτή όχι απλά έμεινε στο τρίτο, αλλά το πήγε και ένα βήμα παρακάτω.

Τέλος πάντων, όσον αφορά καθαρά τον διαγωνισμό, νομίζω δεν θα πάει άσχημα. Όσον αφορά την "παραγωγή πολιτισμού", ε, όποιος την ψάχνει στη Eurovision, να κοιταχτεί.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.731
Reaction score
32.722
37 ετών είναι ηλικία ωριμότητας (για τους αξιόλογους) εάν όχι παρακμής για τους μουσικούς της ποπ/ροκ

Οπωσδήποτε όχι νεότητας


εγώ θα πω ότι έπαιξε και ολίγον diversity hire
 

Μηνύματα
190
Reaction score
231
Το ποια είναι "η γενιά της" βέβαια είναι λίγο debatable, γιατί η Μαρίνα παρόλο που μπεμπεκίζει (και σε εμφάνιση αλλά και σε συμπεριφορά, για όσους την έχουν δει από κοντά) είναι αισίως... 37 ετών! Πιτσιρίκα δεν τη λες ούτε κατά διάνοια.

Το παράδοξο με την περίπτωσή της είναι πως ακολουθεί αντίστροφη καλλιτεχνική πορεία. Ενώ το ξεκίνημά της (με έμπνευση από την παράδοση, βαλκανικές πολυφωνίες μαζί με τις "Φωνές" κλπ.) το έλεγες μέχρι και εντυπωσιακό (για τα ελληνικά, φτωχά δεδομένα) όσο περνάνε τα χρόνια κινείται όλο και σε πιο ρηχά νερά.

Αρχικά με τη Μάντισσα προσπάθησε να γίνει πιο mainstream και τα κατάφερε (55 εκατομμύρια προβολές στο YT). Δεν είχε το ίδιο μουσικό βάθος, αλλά διατηρούσε κάτι.

Από εκεί και πέρα όμως, στην προσπάθειά της να φτιάξει κάτι δικό της, έχει φτιάξει απλά έναν αχταρμά που δεν πατάει ούτε στην παράδοση, ούτε προσφέρει κάτι νέο που να είναι άξιο λόγου (ή ακούσματος).

Όταν άκουσα για την ανάθεση της Eurovision, πίστεψα θα κινηθεί κάπου ανάμεσα στο πρώτο στάδιο (παράδοση) και το δεύτερο (mainstream). Γι'αυτό θεώρησα ότι επιλέχτηκε κιόλας. Αυτή όχι απλά έμεινε στο τρίτο, αλλά το πήγε και ένα βήμα παρακάτω.

Τέλος πάντων, όσον αφορά καθαρά τον διαγωνισμό, νομίζω δεν θα πάει άσχημα. Όσον αφορά την "παραγωγή πολιτισμού", ε, όποιος την ψάχνει στη Eurovision, να κοιταχτεί.
Αυτό με την παράδοση και τις διασκευές γενικότερα έχει κουράσει, δείχνει το αδιέξοδο που υπάρχει,
«θα σπάσω κούπες» κομμάτι 10-ετιών, το μάθανε όλοι οι νεοι απ΄την Σάττι.. και ;
(το αν μπεμπεκίζει αδιάφορο… είναι πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας, π.χ. εγω δεν μπορώ να ακούω την Αλεξίου να δίνει συνέντευξη )
Η Σάττι ψάχνετε, θα δείξει αν θα της βγει. προσωπικά 2 κομμάτια της μου χουν κάνει ιδιαίτερη εντύπωση κ είναι αρκετά για να με ψήσουν ότι έχει κάτι παραπάνω και διαφορετικό να δώσει στα χρόνια λιμνάζοντα νερά του Ελ. τραγουδιού.
Το Ζαρι αυτή τη στιγμή μου είναι αποκρουστικό, δίνω όμως μεγάλη προσοχή στο πως το εκλαμβάνουν οι νέοι. Σκέψου τα μούτρα πολλών απ΄ τους γονείς μας όταν άκουγαν Morrison, Led zeppelin …
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.789
-----.gif
.......Γιά τους στοίχους αυτούς ,

(ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ)
Κι άσε να μας φέρει ό,τι θέλει μετά
ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ
Να μας φέρει ό,τι θέλει
(ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ)
Κι ας είναι να μας φέρει ό,τι θέλει μετά
(ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ)
Να μας φέρει ό,τι θέλει


Το γράψανε και δέκα νοματαίοι .
.........Το άσμα ....θα πάει καλά . :geek:

-
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.261
Reaction score
44.623
Αρνούμαι πεισματικά να κάτσω να το ακούσω διαβάζοντας τα σχόλια.
Εξαπανέκαθεν χάζευα τη γιουροβίζιον, τα τελευταία χρόνια δεν με αρέσει, μάλλον φταίει το χάσμα γενεών ή κάτι άλλο συμβαίνει...
 

Μηνύματα
20.566
Reaction score
14.553
Τα τα τα, τα τα τα, πα τα τα, πατάτα! (και γύφτοι με ντάτσουν) :party: :roflmao:
 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Φίλε δε σε καταλαβαίνω γενικά.
Και εγώ έτσι ήμουν στην αρχή αλλά έχει βελτιωθεί πολύ (λόγω bretsou ?) αλλά ή/και εγώ προσαρμόστηκα στην ιδιοσυγκρασία του. :D :D Είναι υψηλο-ενεργειακός ο Άμπε. 😍

Don't give p on him. Keep trying a little bit more. :D :D
Αυτό με την παράδοση και τις διασκευές γενικότερα έχει κουράσει
My man. My point exactly στον @wnet. :D 😍

@christos77 ΚΕ Χρήστο ανέλαβε να αναλύσεις το θέμα απο εδώ και κάτω, σε παρακαλώ. Κάνε μια ιδιαίτερη νύξη στo heavy metal που μέχρι και αυτοί το έχουν γυρίσει στην παράδοση διεθνώς. (δεν ακούς βέβαια αλλιώς θα είχες να πείς πολλά :D ). 😍

Πλάκα έχει η Γιουροβίζιον, δίνει ευκαιρία για προβληματισμό στα θέματα της μουσικής. :D Χαλαρωτικός τζερτζελές.

Να ένα καλό.

 
Last edited:

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
¨Εχει και πα πα πα ρα πα πα .... που θέλει ο @Sotos65 Σώτος και όχι μόνο βαρετό τα τα τα τα.

Μάθημα σολφέζ και λίγο μελωδικότητα θέλeι η Σάττι (κρίμα οι σπουδές τζάζ αλλά όπως είπα και σας ξαναλέω , δεν το έγραψε αυτή).

Σώτο μπορείς να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ του πα πα ρα πα πα και του τα τα τα τα ;

Μητσοτάκη είχαμε και τότε Σώτο ; ή Τσίπρα. Μητσοτάκη νομίζω, μόλις είχε βγεί σαν διάλειμμα ; :D
 
Last edited:


Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Ε, εντάξει είναι μόνο τρία τα πα ... και το σπάει και με ένα δυο λε λε.

Το δικό μου έχει πα πα που το σπάει και με ρα και με φι και με λα λα λα (στην αρχή).

Αυτό το ατονάλ και η κακή αβαντγκαρντ σας έχει φάει τους νέους. Συμβάλλει και στην κυνικότητα. :D
 


Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
λα λα λα λα λα λα λα λα... 8-)
o_O :D

Σοκαρίστηκα. :D :D

@Sotos65

¨Οταν ανακαλύπτουμε ότι η γενιά μας ήταν λιγότερο σεμνότυφη απο τις επόμενες , ακόμη και την σημερινή. :D Ε, μια κρίση την παθαίνεις , δεν την παθαίνεις ; Αποτύχαμε.
 



Μηνύματα
20.566
Reaction score
14.553
Στίχος... με πνευματικά δικαιώματα! τα τα τα, λα λα λα, πα πα πα, σκα σκα τα... :gamer: :lolsign:

Αν το κάνει da da da, λες να παρεξηγηθούν οι γερμανοί; :party:

 



Μηνύματα
20.566
Reaction score
14.553
Μια ακόμα άριστη επιλογή, θα πρέπει να θυμίσει κάποιος στον κύριο "Φουσέ" όμως... :roflmao: :lolsign:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.101
Μηνύματα
2.888.514
Members
37.989
Νεότερο μέλος
katerinagourz
Top