Klipsch Greek club


I

iason

Guest
Τα καινουργια RF7 θα μπορούσαν να δουλεψουν αξιόλογα με ενα λαμπάτο ενισχυτή 50 watt triode mode ?
Τα εχει κάποιος αυτή τη στιγμή να μας πει κάποια εντ'υπωση γνώμη ?
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.362
180 μηνύματα στο site και μόλις τώρα μπήκες στα χωράφια klipsch?
Τέλος πάντων, καλώς όρισες κομμάτι του φόρουμ με τους τρελαμένους.... :drinks:.

Από ότι βλέπω, από ηχεία...υπερπλήρες το σύστημα.

Παρακαλούμε λεπτομέρειες... Μηχανήματα, ήχος, κλπ κλπ.
 


Μηνύματα
4.507
Reaction score
7.813
180 μηνύματα στο site και μόλις τώρα μπήκες στα χωράφια klipsch?
Τέλος πάντων, καλώς όρισες κομμάτι του φόρουμ με τους τρελαμένους.... :drinks:.

Από ότι βλέπω, από ηχεία...υπερπλήρες το σύστημα.

Παρακαλούμε λεπτομέρειες... Μηχανήματα, ήχος, κλπ κλπ.
Ευχαριστώ για την αποδοχή. Και ένα ευχαριστώ στον Αργύρη για τις συμβουλές του.

To σύστημα πλέον αποτελείτε από

Yamaha rx-a830
Adcom GFA 7500
Klipsch rp280f
Klipsch rp450c
Klipsch rp250s
Klipsch r15m
SVS pb2000

Καλωδια ηχείων Mogami 3082
Καλώδιο sub Mogami 2964
Καλώδια ρεύματος supra lorad 2.5cs

Σαν πηγή για όλα έχω pc με κορυφαίο hardware τελευταίας γενιάς μιας και είναι η δουλεία μου και tv samsung 65" direct led.

Και κάποιες πρωινές αλλαγές. Τα παιδικά είναι για το γιό μου....!!!!

20180318_124501.jpg
20180318_124510.jpg
20180318_124515.jpg
 

Μηνύματα
4.507
Reaction score
7.813
οκ. χωρίς να είναι στρωμένα με όλες τις ρυθμίσεις flat και αυτά που ακούω δεν το ήξερα καν ότι υπάρχουν. Είτε μιλάμε για ταινία είτε για μουσική. Πραγματικά κομμάτια που τα αγνοούσα σε κάνουν και ανατριχιάζεις. Σε ταινίες τι να πω? νομίζεις ότι βρίσκεσαι μέσα στη ταινία. Θα πρέπει να ξαναδώ όλες τις αγαπημένες ταινίες. Surround ήχος απίστευτος. Είμαι υπέρ ευχαριστημένος!!!!!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.362
οκ. χωρίς να είναι στρωμένα με όλες τις ρυθμίσεις flat και αυτά που ακούω δεν το ήξερα καν ότι υπάρχουν. Είτε μιλάμε για ταινία είτε για μουσική. Πραγματικά κομμάτια που τα αγνοούσα σε κάνουν και ανατριχιάζεις. Σε ταινίες τι να πω? νομίζεις ότι βρίσκεσαι μέσα στη ταινία. Θα πρέπει να ξαναδώ όλες τις αγαπημένες ταινίες. Surround ήχος απίστευτος. Είμαι υπέρ ευχαριστημένος!!!!!
Σε 100 ώρες περίπου, θα έχεις τελείως διαφορετικό σύστημα.Ετοιμάσου για ανατριχιαστικό σαξόφωνο, τρομπέτα ,φωνή,πιατίνια!

+1ας ακόμη χαμογελαστός μουσικόφιλος.
[DOUBLEPOST=1521404178][/DOUBLEPOST]Πολλά τηλεχειριστήρια στο τραπέζι, διάβασε εδώ.
https://www.avsite.gr/forum/threads/logitech-harmony-το-απαραίτητο-τηλεχειριστήριο.160150/
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.362
Ευχαριστώ για την αποδοχή. Και ένα ευχαριστώ στον Αργύρη για τις συμβουλές του.

To σύστημα πλέον αποτελείτε από

Yamaha rx-a830
Adcom GFA 7500
Klipsch rp280f
Klipsch rp450c
Klipsch rp250s
Klipsch r15m
SVS pb2000

Καλωδια ηχείων Mogami 3082
Καλώδιο sub Mogami 2964
Καλώδια ρεύματος supra lorad 2.5cs

Σαν πηγή για όλα έχω pc με κορυφαίο hardware τελευταίας γενιάς μιας και είναι η δουλεία μου και tv samsung 65" direct led.

Και κάποιες πρωινές αλλαγές. Τα παιδικά είναι για το γιό μου....!!!!

View attachment 92257 View attachment 92258 View attachment 92259
Ολα τέλεια, Ο γιαμάχα σε pure direct, είναι καλός σαν προ.

Aπό dac ;

Προσωπική εκτίμηση , σε ψηφιακό πολυκάναλο, πάλι pure.

Στην klipsch, οποιαδήποτε επέμβαση στον ήχο -μπάσα, πρίμα, λάουντνεσ, ψηφιακά προγράμματα κλπ, είναι Ιεροσυλία !!

Επίσης, προσωπικά πάλι θα έθετα τα κύρια ηχεία,με ελαφρώς μικρότερη κλίση μεταξύ τους- για δοκίμασε και πες μας!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.507
Reaction score
7.813
Ολα τέλεια, Ο γιαμάχα σε pure direct, είναι καλός σαν προ.

Aπό dac ;

Προσωπική εκτίμηση , σε ψηφιακό πολυκάναλο, πάλι pure.

Στην klipsch, οποιαδήποτε επέμβαση στον ήχο -μπάσα, πρίμα, λάουντνεσ, ψηφιακά προγράμματα κλπ, είναι Ιεροσυλία !!

Επίσης, προσωπικά πάλι θα έθετα τα κύρια ηχεία,με ελαφρώς μικρότερη κλίση μεταξύ τους- για δοκίμασε και πες μας!
Λες και διάβαζες το μυαλό μου. μόλις έκανα αυτό το ερώτημα. Μου αρέσει πολύ περισσότερο ο ήχος που παράγουν σε through παρά με οποιαδήποτε ρύθμιση βγάζει το eq του ypao. Η επόμενη κίνηση είναι ένα μεγάλο μοντέλο avr marantz. Μικρότερη? Γιατί σκεφτόμουν το αντίθετο μεγαλύτερη κλίση. Θα το δοκιμάσω αύριο.

Το ερώτημα ήταν αυτό:

Στις ρυθμίσεις του yamaha rx-a830 τρέχοντας ypao σου ρυθμίζει και το parametric EQ. εκεί σου έχει διάφορα σενάρια. Ένα από αυτά είναι το through στο οποίο προφανώς δεν επεμβαίνει και αφήνει αυτούσιο το σήμα που παίρνει σωστά? έχει το ypao flat το οποίο είναι και το default και manual στο οποίο μπορείς να κάνεις copy τα settings του flat και να τα πειράξεις. το ερώτημα είναι το εξής. Γιατί αν το βάλω manual και αφήσω τη κυματομορφή σε όλες τις συχνότητες 0 - flat να μη δώσω ή να αφαιρέσω db πουθενά δε μοιάζει το ηχητικό αποτέλεσμα με το through?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.362
Προσωπικά και με τους προηγούμενους yamaha, και τώρα με τον marantz 7009, όλες τις ρυθμίσεις σχετικά με τον ήχο τις έχω απενεργοποιημένες. Αφού λοιπόν εκτελέσω το εκάστοτε πρόγραμμα του av, ελέγχω τα βασικά, (αποστάσεις, μεγέθη, crossovers κλπ), και κατόπιν όλα τα άλλα τα απενεργοποιώ. Όλα φλατ λοιπόν. Έχω προσέξει ότι οτιδήποτε προστεθεί κατόπιν αλλάζει τις χροιές των klipsch και τελικά χαλάει το ηχητικό αποτέλεσμα.

Έτσι δουλεύω πάντα pure direct, και μόνο σε ταινία με στερεοφωνικό ήχο ή με την tv , γυρνάω σε εικονικό dts x, και εκεί όμως κλειστά τα παραμετροποιητικά.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.532
Reaction score
51.013
To σύστημα πλέον αποτελείτε από

Yamaha rx-a830
Adcom GFA 7500
Klipsch rp280f
Klipsch rp450c
Klipsch rp250s
Klipsch r15m
SVS pb2000

Καλωδια ηχείων Mogami 3082
Καλώδιο sub Mogami 2964
Καλώδια ρεύματος supra lorad 2.5cs

- μιά χαρά είσαι με τον adcom , και εγώ ( σε δικάναλο ) με δύο adcom gfp 5400 , σε οριζόντια διενίσχυση οδηγώ ένα ζευγάρι rb81-i και το ταίριασμα είναι καλό

- καλώς ήρθες στην παρέα
 

Μηνύματα
4.507
Reaction score
7.813
Προσωπικά και με τους προηγούμενους yamaha, και τώρα με τον marantz 7009, όλες τις ρυθμίσεις σχετικά με τον ήχο τις έχω απενεργοποιημένες. Αφού λοιπόν εκτελέσω το εκάστοτε πρόγραμμα του av, ελέγχω τα βασικά, (αποστάσεις, μεγέθη, crossovers κλπ), και κατόπιν όλα τα άλλα τα απενεργοποιώ. Όλα φλατ λοιπόν. Έχω προσέξει ότι οτιδήποτε προστεθεί κατόπιν αλλάζει τις χροιές των klipsch και τελικά χαλάει το ηχητικό αποτέλεσμα.

Έτσι δουλεύω πάντα pure direct, και μόνο σε ταινία με στερεοφωνικό ήχο ή με την tv , γυρνάω σε εικονικό dts x, και εκεί όμως κλειστά τα παραμετροποιητικά.
Και εγώ μέχρι τώρα εκεί καταλήγω. Ενώ με άλλα ηχεία έβλεπα βελτίωση στα klipsch ότι πειράξω με χαλάει σε σχέση με το direct

- μιά χαρά είσαι με τον adcom , και εγώ ( σε δικάναλο ) με δύο adcom gfp 5400 , σε οριζόντια διενίσχυση οδηγώ ένα ζευγάρι rb81-i και το ταίριασμα είναι καλό

- καλώς ήρθες στην παρέα
Ευχαριστώ καλός σας βρήκα. Σήμερα έχουμε τι πρώτη συνάντηση με τη παρέα να δούμε starwars. Ανυπομονώ για τα συμπεράσματά τους!!!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.532
Reaction score
51.013
Ευχαριστώ καλός σας βρήκα. Σήμερα έχουμε τι πρώτη συνάντηση με τη παρέα να δούμε starwars. Ανυπομονώ για τα συμπεράσματά τους!!!
- συμβουλή . . . επικεντρώσου μόνον σε ότι λάθη σου πουν ή ανακαλύψεις , και αγνόησε ότι άπτεται προσωπικών σου επιλογών ( οι οποίες για παράδειγμα μπορούν και να δικαιολογήσουν κάποια λάθη ) . . . πχ μέσω μετρήσεων μπορεί κάτι να φανεί ως λάθος , το οποίο όμως μας ευχαριστεί ή δεν μπορεί να διορθωθεί ( στην παρούσα ) λόγω δεδομένης χωροταξίας ή κάτι άλλο . . .
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Και εγώ μέχρι τώρα εκεί καταλήγω. Ενώ με άλλα ηχεία έβλεπα βελτίωση στα klipsch ότι πειράξω με χαλάει σε σχέση με το direct



Ευχαριστώ καλός σας βρήκα. Σήμερα έχουμε τι πρώτη συνάντηση με τη παρέα να δούμε starwars. Ανυπομονώ για τα συμπεράσματά τους!!!
ξερεις οτι σε σχεση με τους αλλους 2 θα ειμε ο ποιο αυστηρως :king:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.095
Μηνύματα
2.888.183
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top