Klipsch Greek club

Μηνύματα
26
Reaction score
18
Πάντα ήθελα να μάθω τις διαφορές μεταξύ chario & klipsch.
Μου αρέσουν πολύ ως προς το ντιζάιν, αλλά πριν καταλήξω στα ρφ έτυχα ακρόασης και δεν με ενθουσίασαν σε ήχο.

Αρκετό καιρό μετά, κατά την αγορά των rp150, πάλι ξεκίνησα από τα delphinus - τριπλάσιας τιμής από τα rp και πάλι έφυγα μετά από εξοντωτική ακρόαση , με απογοήτευση.... (είχα αποφασίσει για αυτά λόγω ντιζάιν όμως πάλι κάτι μου έλειπε από τον ήχο τους).
Καλημερα.Τα Pegasus εχουν μαλακα-ζεστα μεσαια με διαχυτα χαμηλα και οχι αρθωτα οπως το RFII.Γεμιζουν τον χωρο με χαμηλο οπως ενα sub.Στα ψιλα τους και στην αναλυση τους ειναι πιο πισω.Καμμια σχεση με RFII.Eπισης για να ακουστουν καλα,θελουν μια μεσαια ενταση ενω το RFII με ευχαριστει οταν χρειαζεται να παιξει σε χαμηλες εντασεις.Η δε ποιτητα κατασκευης και το design της Chario ειναι αλλου.Παντως σε γενικες γραμμες οτι λειπει απο το Chario το εχει το RFII και αντιστροφως.Και τα δυο μου αρεσουν.Βγαζουν ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ
[DOUBLEPOST=1522311638][/DOUBLEPOST]
Για RFII ειναι αυτα?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.533
Reaction score
51.014
- έχοντας συμβιώσει με τα pegasus και τα rb75 ( λόγω προηγούμενης επαγγελματικής ενασχόλησης ) , είναι εκ διαμέτρου αντίθετα . . . όσο χάλια σήμα και εάν τροφοδοτήσεις τα πρώτα , το αποτέλεσμα θα είναι ανεκτό . . . ενώ τα klipsch θα το ξεμπροστιάσουν ανελέητα

- βέβαια η συγκεκριμένη αντιπαραβολή ήταν άνιση , τα pegasous θα πρέπει να συγκριθούν με τα rf7 . . . overall , εκεί που ο Αμερικάνος ξεσκεπάζει και αποκαλύπτει τα πάντα . . . ο Ιταλός τα περνάει μέσα από από ένα ζεστό και μεταξένιο φίλτρο


- θα συμφωνήσω τέλος με το προλαλήσαντα ως προς το χαμηλό των pegasus . . . σαν από sub και ενίοτε αποκομμένο . . . βέβαια εάν ακούμε ως επί τω πλείστον κακές εγγραφές-παραγωγές ( ψυχεδέλεια 60s , punk , φωνακλάδικη πειραματική τζαζ κλπ ) , τα chario είναι μονόδρομος
 

Μηνύματα
26
Reaction score
18
- έχοντας συμβιώσει με τα pegasus και τα rb75 ( λόγω προηγούμενης επαγγελματικής ενασχόλησης ) , είναι εκ διαμέτρου αντίθετα . . . όσο χάλια σήμα και εάν τροφοδοτήσεις τα πρώτα , το αποτέλεσμα θα είναι ανεκτό . . . ενώ τα klipsch θα το ξεμπροστιάσουν ανελέητα

- βέβαια η συγκεκριμένη αντιπαραβολή ήταν άνιση , τα pegasous θα πρέπει να συγκριθούν με τα rf7 . . . overall , εκεί που ο Αμερικάνος ξεσκεπάζει και αποκαλύπτει τα πάντα . . . ο Ιταλός τα περνάει μέσα από από ένα ζεστό και μεταξένιο φίλτρο


- θα συμφωνήσω τέλος με το προλαλήσαντα ως προς το χαμηλό των pegasus . . . σαν από sub και ενίοτε αποκομμένο . . . βέβαια εάν ακούμε ως επί τω πλείστον κακές εγγραφές-παραγωγές ( ψυχεδέλεια 60s , punk , φωνακλάδικη πειραματική τζαζ κλπ ) , τα chario είναι μονόδρομος
Απο κακες εγγραφες και βανδαλισμελα βινυλια ,αλλο τιποτα.40 ετων δισκοι τι περιμενεις.Με τα RF7II λες.....Ωχχχχ τοσο χαλια ειναι ο δισκος αυτος?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.385
Reaction score
8.371
Φυσικά και είναι φοβερά ηχεία. Αυτό που μου λείπει όμως, όπως και από οποιαδήποτε άλλη επιλογή, είναι το πλήρες σώμα, οι σωστές υψηλές χαμηλές μεσαίες, από μηδενικής ισχύος σχεδόν, στις επιλογές κλιπσ.

Υπάρχει λοιπόν η διάθεση, προς το παρόν η οικονομική δυνατότητα αλλά και το ενδιαφέρον για κάποια άλλη - ποιοτικότερη επιλογή, αλλά βάζοντας αυτούς τους 2 - 3 παράγοντες που κάνουν την διαφορά στην klipsch, δεν μπορώ να ξεφύγω...
[DOUBLEPOST=1522314989][/DOUBLEPOST]Ως αναφορά τα αναφερόμενα από τον φίλο Σποκ, συμφωνώ για τα μη ποιοτικά αρχεία. Αυτό που κάνω είναι απλώς να τα αποφεύγω...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
τα τσαριο οτι και να τους βαλεις θα το ωραιοποιησουν.....
τα κλιπς δεν συγχωρουν
τα II με μια πιο σοβαρη καλωδιωση , αλλαζουν αρκετα στα μπασα του.....
οπως και τα τσαριο....το τσαριο γεμιζει παντου ( με καλωδια και στο τουιτερ)
το κλιπς δεν εχει τοσο αδυναμια στην κορνα....(καλωδιακη) -την ακουει πιο λιγο
(πιο πολυ στα συνοδα του)...
.και στο τι θα παιξει η καθε πηγη.....
εχουν μια ταση να ξεμπροστιαζουν οτι υπαρχει πισω απο την καθε μοναδα.....μακρυα μεχρι την πηγη.....
δεν συγχωρουν μετριοτητες....
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
εσυ το τερματισες.....ολο το σετ (δικη σου επιλογη)
ο ηχος Α_Β ηταν με το καλημερα σε αλλο επιπεδο......
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.385
Reaction score
8.371
Να ρωτησω τι τεχνικες βελτιωσεις "παιρνουν" τα RF7II με τι κοστος και σε τι βελτιωνονται ηχητικα.Αξιζει?
Φυσικά και αξίζει να ασχοληθείς. οι βελτιώσεις είναι θεαματικές, και φυσικά αντιληπτές από την πρώτη στιγμή. Ανεβαίνει το ηχείο κατηγορία ηχητικά.
Περισσότερα από πιο ειδικούς από μένα.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
18
Φυσικά και αξίζει να ασχοληθείς. οι βελτιώσεις είναι θεαματικές, και φυσικά αντιληπτές από την πρώτη στιγμή. Ανεβαίνει το ηχείο κατηγορία ηχητικά.
Περισσότερα από πιο ειδικούς από μένα.
Ο Αργυρης ειναι ο ειδικος αν εχω καταλαβει καλα.Εχω διαβασει για τα RF7 για αλλαγη κροσοβερ αλλα για το 2 δεν εχω ακουσει τιποτα.Δεν με στεναχωρει σε κατι το ηχειο αλλα μπαινω στον πειρασμο για "φτιαξιματα"
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
το φτιαξιμο (βελτιωση) δεν ειναι κατι σαν να βαζουμε τουρμπο σε ενα μοτερ που δεν εχει προδιαγραφες τουρμπο.
Το να αλλαζεις υλικα στο κρος και να αβζεις ποιοτικοτερα δεν μειωνουν την ζωη η την αξιοπιστια του κρος....
Ουτε εννοηται να πειραζεις την ταξη του κρος το θεωρω σωστο.....
αποψεις βεβαια.......
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.385
Reaction score
8.371
πχ με κάτι τέτοια αρχεία την βρίσκω. Βόλτες στο δωμάτιό μου κάνει ο Mighty......και παιζει στο yamaha.

 







Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.385
Reaction score
8.371
1972, Αγία Παρασκευή, ναι και τότε τέτοια έπαιζε η klipsch (σε γειτονικό σπίτι βέβαια, που τέτοια τύχη εγώ, από μακριά απολάμβανα
).... Santana live 1968!

Από τότε είμαι ερωτευμένος αυτήν την Εταιρεία!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.107
Μηνύματα
2.888.829
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top