Klipsch Greek club

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
τα παντα ολα....απλωνουμε και την συκωταρια στο πεζοδρομιο......
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.392
Reaction score
8.377
Tα RF7ii ακουγονται πιο ¨μαλακα" με το καλυμα σκονης.Οπτικα τα προτιμω χωρις αυτα.Αραγε το ιδιο ισχυει και σε αλλα μοντελα Klipsch?Εμπειριες απο αλλους τι λενε?

Αυτό με προβληματίζει. Χωρίς πολύ σκέψη, αμέσως μετά την αγορά, συσκεύασα τις σίτες και τις φύλαξα. Τώρα θα δοκιμάσω και με αυτές. Πάντως και εγώ κάπου διάβασα, δεν θυμάμαι που, ότι οι σίτες δεν αφαιρούν κάτι από τις συχνότητες. Άρα ίσως έχουν βάση τα παραπάνω αναφερόμενα.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Σημερα παρελαβα απο Αυστρια τα RP-160m :dance2:
Τα παροντα R-15m πανε πισω και τα dali zensor 1 θα αναζητησουν νεο ιδιοκτητη (στα 190Euro)
Περισσοτερες εντυπωσεις σε λιγες μερες :geek:
 

Μηνύματα
276
Reaction score
320
Αυτό με προβληματίζει. Χωρίς πολύ σκέψη, αμέσως μετά την αγορά, συσκεύασα τις σίτες και τις φύλαξα. Τώρα θα δοκιμάσω και με αυτές. Πάντως και εγώ κάπου διάβασα, δεν θυμάμαι που, ότι οι σίτες δεν αφαιρούν κάτι από τις συχνότητες. Άρα ίσως έχουν βάση τα παραπάνω αναφερόμενα.
Μπορει και να αφαιρουν αλλα να μην γίνονται αντιληπτές στα αυτια μας.Αυτο βεβαια εμενα δεν με ενοχλει καθολου.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
18
Με σιτες σαν να γλυκαινουν τα πριμα ελαχιστα και ισως ζεσταινουν λιγο τα μεσαια.Γινεται λιγοτερο φωτεινος ο ηχος.Το εχω παρατηρησει ιδιαιτερα σε βινυλιο οταν ακουω ,που ειναι και των 80% των ακροασεων μου.Technics SL 1200MK2 με Stanton 881s Jico Shibata & Rega P3 με Ortofon MC3 turbo
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
oι σιτες <δουλευουν> σαν κουρτινουλα....στην περιπτωση σου
σε οτι κλιπς ειχα (δικο μου)
δεν ακουγα διαφορες....πλην των σαμπ (thx)
που συντονιζαν στους 55 κυκλους (και ετσι τις ειχα βγαλει)....
σε ψιλοψηλες σταθμες εννοηται.....και μονο σε τεστ τον το καταλαβαινα.......
αλλα οτι κουδουνιζε εφευγε ή επαυε να κουδουνιζει.......
 

Μηνύματα
26
Reaction score
18
oι σιτες <δουλευουν> σαν κουρτινουλα....στην περιπτωση σου
σε οτι κλιπς ειχα (δικο μου)
δεν ακουγα διαφορες....πλην των σαμπ (thx)
που συντονιζαν στους 55 κυκλους (και ετσι τις ειχα βγαλει)....
σε ψιλοψηλες σταθμες εννοηται.....και μονο σε τεστ τον το καταλαβαινα.......
αλλα οτι κουδουνιζε εφευγε ή επαυε να κουδουνιζει.......
Eχει πολυ πλαστικουρα-πλεξιμο η σιτα του RF7ii.Πρωτη φορα το βλεπω κατι τετοιο χωρις να εχω και πολυ μεγαλη εμπειρια απο πληθωρα ηχειων
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
αν δεις του κλασικ (1) το ειχα....και του klf...
ας πουμε
το δικο σου ειναι τρανσπαρεντ......
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
προσφατα κουρδισα ενα σετακι (3δα) rc64,.....
τρελλη ηττα το σετ.......με 2 svs .........απο τα καλυτερα που εχω ακουσει...μιας και τα 64 φορανε 2 μιντ......
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
προσφατα κουρδισα ενα σετακι (3δα) rc64,.....
τρελλη ηττα το σετ.......με 2 svs .........απο τα καλυτερα που εχω ακουσει...μιας και τα 64 φορανε 2 μιντ......
Κάπου είχα ακούσει οτι rc64 εκτέλεσε χρέη κεντρικού σε cinema.........:D:lolsign:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
αν σκεφτουμε οτι ολα τα δαπεδου (πλην παλαδιου) ειναι κουλα στο θεμα μεσαιες....(απουσια μιντ)
Και οτι αν εχεις σαμπ να υποστηριξεις ενα συστημα = ολα μικρα (δηλωμενα)
και να εχει μπασα (εγω επαιζα με 5 σαμπ)......
Τα 64 περα απο το μιντ δεν εχουν περιορισμους στην τοποθετηση τους στον χωρο......
εκτος βεβαια και αν τα εχεις κανει νεκρα γυρω τους απο τις μπασοπαγιδες -ηχοαποροφητικα.....
Οποτε .........
[DOUBLEPOST=1522864713][/DOUBLEPOST]οσο για το κεντρικο.....
210 8629513 (Λαιος)
ο κυρ Αντρεας μπορει να βεβαιωσει οτι πουλησε ενα τετοιο σε κινηματογραφο στην κρητη.......
........(οχι βιλατζ.).......και αν του πουλησε μοναδα.......
 



Μηνύματα
625
Reaction score
577
Σημερα παρελαβα απο Αυστρια τα RP-160m :dance2:
Τα παροντα R-15m πανε πισω και τα dali zensor 1 θα αναζητησουν νεο ιδιοκτητη (στα 190Euro)
Περισσοτερες εντυπωσεις σε λιγες μερες :geek:
Εργαλεια!!!!
Και ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!
Οταν στρωσουν θα πετανε..
Τωρα σειρα εχει η αντικατασταση του R-25C με κανενα RP-440C :D
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
αν σκεφτουμε οτι ολα τα δαπεδου (πλην παλαδιου) ειναι κουλα στο θεμα μεσαιες....(απουσια μιντ)
Και οτι αν εχεις σαμπ να υποστηριξεις ενα συστημα = ολα μικρα (δηλωμενα)
και να εχει μπασα (εγω επαιζα με 5 σαμπ)......
Τα 64 περα απο το μιντ δεν εχουν περιορισμους στην τοποθετηση τους στον χωρο......
εκτος βεβαια και αν τα εχεις κανει νεκρα γυρω τους απο τις μπασοπαγιδες -ηχοαποροφητικα.....
Οποτε .........
[DOUBLEPOST=1522864713][/DOUBLEPOST]οσο για το κεντρικο.....
210 8629513 (Λαιος)
ο κυρ Αντρεας μπορει να βεβαιωσει οτι πουλησε ενα τετοιο σε κινηματογραφο στην κρητη.......
........(οχι βιλατζ.).......και αν του πουλησε μοναδα.......
Ε οχι και ολα τα δαπεδου :p
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.392
Reaction score
8.377
Με σιτες σαν να γλυκαινουν τα πριμα ελαχιστα και ισως ζεσταινουν λιγο τα μεσαια.Γινεται λιγοτερο φωτεινος ο ηχος.Το εχω παρατηρησει ιδιαιτερα σε βινυλιο οταν ακουω ,που ειναι και των 80% των ακροασεων μου.Technics SL 1200MK2 με Stanton 881s Jico Shibata & Rega P3 με Ortofon MC3 turbo
Τα δοκίμασα λοιπόν με τις σίτες. Δεν μπορώ να πω ότι χάνει κάπου ο ήχος. Ίσως και ψυχολογικά τα βρίσκω καλύτερα σε ήχο. Τα άφησα με τις σίτες προς το παρόν.

Σχετικά με την κλίση μεταξύ τους:

Έχω κάνει άπειρες δοκιμές. Αυτό που μου αρέσει: Μεταξύ τους απόσταση από το κέντρο των ηχείων 2,70 . Θέση ακρόασης 2,70 άρα ισόπλευρο τρίγωνο.
Μεταξύ τους σχεδόν παράλληλα. (χωρίς κλίση δηλαδή).

Τοποθετώντας τα με τον παραπάνω τρόπο, έχω σαν αποτέλεσμα:

1. Τέλεια σκηνική παρουσία. Οι φωνές κεντράρουν με απόλυτη ακρίβεια (σαν να υπάρχει κεντρικό και η φωνή βγαίνει από αυτό)! Αυτά με τον συνδυασμό pro δικάναλο και τελικό.- Όταν το γυρίζω στον μάραντζ αντί του pro δεν μπορεί αυτό να επιτευχθεί με τόση αληθοφάνεια, που μας δείχνει ότι ο μάραντζ υπολείπεται ενός αμιγώς δικάναλου μηχανήματος. - Ακόμη και σε pure direct. (Σημειώνω εδώ ότι ο marantz συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα στον τομέα αυτόν από όλους τους προηγούμενους μου Yamaha). Αν τον γυρίσω δε σε πολύ κάναλο ακόμη και με την χρήση κεντρικού, πάλι δεν φτάνει σε σκηνική παρουσία αυτό που απολαμβάνω με τον δι κάναλο. Σε ακρόαση μουσικής αυτά! Τέλος πάντων, αυτό δεν έχει καμία σημασία για τα παραπάνω αναφερόμενα.

Απλώς κρατείστε τις σχετικές ρυθμίσεις στα ηχεία για να πετύχετε κατά την γνώμη μου πάντα, μια ακόμη πρόταση για την σωστή τοποθέτησή τους.

2. Όταν τα αρχεία δεν είναι ποιοτικά, αποφεύγονται τα γνωστά προβλήματα.

3. Δεν χάνονται οι γνωστές χροιές της klipsch, το αντίθετο μάλιστα.
 
Last edited:

Μηνύματα
849
Reaction score
1.037
Και η Αθήνα δεν πέφτει μακριά. όμως επειδή μετά από 5 λεπτά ακρόασης από την πολυθρόνα μου ,θα νιώσεις δυστυχισμένος για τον χαμένο χρόνο χωρίς κλιπσ , δεν το συνιστώ! :drinks:
Τελικά, τα άκουσα (τα rp-160) σε στερεοφωνική ακρόαση και όπως είπες ένα πεντάλεπτο ήταν αρκετό. Και ένιωσα σκατά για τον χαμένο χρόνο....

Και θα τα πάρω!!! Και τα τέσσερα!

Και ερωτώ, για κεντρικό να πάω στο μεγάλο με τα γουφερ των 5,25 ιντων (RP-450C) ή θα είναι υπερβολή οπότε να περιοριστώ στο μικρότερο (RP-440C ); Ή το μικρότερο με τα δυο γουφερ (RP-250C ) θα με καλύψει;

Χώρος ενιαίος γύρω στα 50 τμ (σαλονι κουζινα) με το home cinema να ειναι στα 25 (αλλα όπως ειπα ενιαίος χώρος).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.122
Μηνύματα
2.889.356
Members
37.992
Νεότερο μέλος
Mini_r56
Top