KRELL FPB 400 CX

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

To τρελλο ειναι οτι τον εχω απο το σαββατο στο σπιτι και ουσιαστικα ακομα δεν τον εχω ακουσει να τον ψιλοχορτασω........12-13 ωρες σερι δουλεια και οταν επιστρεφω με βουτανε τα Βλασοπουλα μου για παιχνιδι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ποσο να τον δυναμωσεις μετα της 11 που κοιμοντε τα μπασμενα μου??????


Τι τραβαω Θεε μου......θελω να ακουσω τα 4 Killowatt και δεν μπορω!!!!!!!



ΩΙΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:125::125:
 

Μηνύματα
3.345
Reaction score
460
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

To τρελλο ειναι οτι τον εχω απο το σαββατο στο σπιτι και ουσιαστικα ακομα δεν τον εχω ακουσει να τον ψιλοχορτασω........12-13 ωρες σερι δουλεια και οταν επιστρεφω με βουτανε τα Βλασοπουλα μου για παιχνιδι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ποσο να τον δυναμωσεις μετα της 11 που κοιμοντε τα μπασμενα μου??????


Τι τραβαω Θεε μου......θελω να ακουσω τα 4 Killowatt και δεν μπορω!!!!!!!



ΩΙΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:125::125:
Υπομονη θα ερθει και η ωρα της απολαυσης!:135:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.778
Reaction score
133.240
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Σε αυτο το θεματακι μου λυθηκαν τοσες αποριες που δεν ειχαν λυθει χρονια ολακερα. Μπραβο ρε παιδια !!!!!!!!!!!!!
έμαθες εσύ, μάθαν κι άλλοι!:136:

αυτό που δε θέλουν ακόμα πολλοί να κατανοήσουν, είναι πως ο PERRAUX είναι πιο δυνατή ενισχυτική βαθμίδα από τον KRELL. (!, ε?):136:





να το επαναλάβω μπας και το χωνέψετε;

να λοιπόν:

Ο PERRAUX είναι πιο δυνατή ενισχυτική βαθμίδα από τον KRELL.


αχ! ωραία.

Κι εφόσον ο πρώτος είναι μεγαλύτερη και δυνατότερη ενισχυτική βαθμίδα τάσης από τον δεύτερο (gain 30.7dB ο πρώτος και gain 26.4dB ο δεύτερος), ήταν κι είναι σαφές πως με τον πρώτο (PERRAUX) θα είχε καλύτερη συνολικά οδήγηση του ηχείου του.

Και οι δυό είναι ενισχυτές τάσης, κι ο πρώτος βγάζει μέγιστη ονομαστική τάση στην έξοδό του ~53 Volt, ενώ ο δεύτερος ~56,5 Volt, δηλαδή τρίχες κατσαρές διαφορά. Οπότε απομένουν οι "χροιές" (μη χε) και άλλες ακόμα πιο κατσαρές τρίχες...:137:

(σε ισχύ η διαφορά μεταφράζεται σε 350 βατ ο ένας και 400 βατ ο άλλος, διαφορά εντελώς ασήμαντη στο τελικό αποτέλεσμα, καθώς όπως όλοι γνωρίζετε για αύξηση 3db στο επίπεδο ηχητικής στάθμης χρειάζεται διπλασιασμός ισχύος, δηλαδή αν ο βλασούκος ήθελε 3db παραπάνω τελική ηχητική στάθμη θα έπρεπε να πάει σε ενισχυτή 800 βατ, κι όχι 400....)

(παρένθεση: ο διπλασιασμός ισχύος του ενισχυτή μας για να έχουμε 3db κέρδος ηχητικής στάθμης από τα ηχεία μας, μεταφράζεται σε +6db κέρδος τάσης - σωστά άλεξ?)

Βέβαια, ο δεύτερος έχει σημαντικά περισσότερα αποθέματα ρεύματος στο συρτάρι του, πολλά αμπέρ δηλαδή, κάτι που του δίνει τη δυνατότητα να βγάζει την ίδια μέγιστη τάση εξόδου και σε χαμηλότερα ωμικά φορτία, κάτι που όμως είναι άχρηστο για το ηχείο του βλασόπουλου, καθώς δεν αποτελεί απαιτητικό σε ρεύματα (χαμηλό) ωμικό φορτίο - και είναι κάτι που είπα από την αρχή του θρεντ αυτού. Το ηχείο του βλασόπουλου θέλει ατόφια ισχύ! ΜΠΟΛΙΚΗ. 800 βατ είναι μια καλή αρχή. Το κιλοβατικό άις (ή άλλο διακοπτικό) είναι μια ενδεδειγμένη λύση.

(τά'λεγε ο χρυσαυτιάς, αλλά στου κουφού την πόρτα: λινκ λινκ λινκ - για να μη λέτε ότι ξέραμε και δε τα λέγαμε δηλαδή.... επίσης βλασούκο μου τα πρώτα 2 ποστ μου στο θρεντ σου, αφορούσαν την ...σύζυγο, ε, μη μου πεις πως έπεσα έξω μπαγάσα, θα σε πλακώσω στις φάπες! να το ακούς το φιλαράκι σου....)

Τώρα αν βρει κάπχιον ικανό ενισχυτή για το ηχείο του, δηλαδή ισχύος 800+ βατ, και ταυτόχρονα δεν είναι (πάλι) δυνατή ενισχυτικη βαθμίδα, δηλαδή δεν είναι μεγάλου κέρδους τάσης (χρειάζεται προφανώς κέρδος τουλάχιστον 34-35db, τότε μια εύκολη λύση θα είναι να χρησιμοποιήσει ενδιάμεσα των ενισχυτικών του βαθμίδων τάσης (προ και τελικού) ένα πχ μετασχηματιστή με κέρδος 6db, δηλαδή χ4.

Είναι πραγματικά πολύ πολύ απλά αυτά τα θεματάκια, αλλά είναι έντονες κι οι "αγάπες" και τα "κολλήματα" σε αυτό το παθιασμένο χόμπι, οπότε ...όλα είναι αναμενόμενα! :145:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.039
Reaction score
35.265
Γεια σου γιατρε μου μαστορααααα!!!!

Αντε να ρθει προς τα μας ο Βλααασης μπας κ βρεθουμε εεε???
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.778
Reaction score
133.240
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

άντε, για να μη σας μπερδεύω (γιατί δεν είστε καλοί στο διάβασμα), και για να μη περιμένω τον άλεξ, ο διπλασιασμός της ισχύος αντιστοιχεί σε κέρδος τάσης +3dB, οκ? :137:

Αυτή (η παραπάνω χαζοανάλυση που έκανα στο προηγούμενο ποστ μου), που λέτε αγαπητοί μου φίλοι και συνοδοιπόροι στο χομπι μας, είναι η "τέχνη του μάτσινγκ", κι ας την προσθέσετε στις 8 τέχνες που αναγνωρίζονται στις μέρες μας, ποσώς με ενδιαφέρει.:138:

Κάθε άλλη θεωρία, είναι απλή παπαροφιλολογία, που ξέρετε καλά πως έχουμε μπόλικη στο χώρο μας, να φαν κι οι κότες!:143::135:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.778
Reaction score
133.240
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

Γεια σου γιατρε μου μαστορααααα!!!!

Αντε να ρθει προς τα μας ο Βλααασης μπας κ βρεθουμε εεε???
εννοείται! θα κανονίσω συνάντηση, ανέμενε στο ακουστικό σου!:126:

Θα μαζέψω κι άλλα εξέχοντα μέλη της ΕΒΒΕ, έχω κολλητό τον πρόεδρο...:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.778
Reaction score
133.240
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

επίσης βλασούκο μου τα πρώτα 2 ποστ μου στο θρεντ σου, αφορούσαν την ...σύζυγο, ε;
προς επιβεβαίωση του παραπάνω (η γκλίτσα είναι για τον συγκεκριμένο η συζυγική παντόφλα:138:):

λινκ και λινκ.

φιλάκια....:136::136::136:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

άντε, για να μη σας μπερδεύω (γιατί δεν είστε καλοί στο διάβασμα), και για να μη περιμένω τον άλεξ, ο διπλασιασμός της ισχύος αντιστοιχεί σε κέρδος τάσης +3dB, οκ? :137:
...
Την άλλη τη... νάρκη όμως την άφησες... απείραχτη.:135::116:

...
Τώρα αν βρει κάπχιον ικανό ενισχυτή για το ηχείο του, δηλαδή ισχύος 800+ βατ, και ταυτόχρονα δεν είναι (πάλι) δυνατή ενισχυτικη βαθμίδα, δηλαδή δεν είναι μεγάλου κέρδους τάσης (χρειάζεται προφανώς κέρδος τουλάχιστον 34-35db, τότε μια εύκολη λύση θα είναι να χρησιμοποιήσει ενδιάμεσα των ενισχυτικών του βαθμίδων τάσης (προ και τελικού) ένα πχ μετασχηματιστή με κέρδος 6db, δηλαδή χ4.
...
Βρε μπαγάσηδες, δεν είπαμε ότι διπλασιασμός της τάσης αντιστοιχεί σε +6dB κέρδος τάσης περίπου;
Συνεπώς ο τετραπλασιασμός της τάσης, δηλαδή δύο διπλασιασμοί της, θα αντιστοιχούν σε κέρδος τάσης +12dB περίπου.

Πράγματι, VG (dB) = 20log(Vout/Vin).
Συνεπώς, στην παρούσα περίπτωση όπου Vout/Vin = 4, ισχύει
VG (dB) = 20log4 = 12,04 dB περίπου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.778
Reaction score
133.240
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

επιτέλους, κατάφερα να σε βάλω να ξαναγράψεις! (όχι θα σ'άφηνα νομίζεις) :143::135:

ξέρεις κάτι; η επανάληψη είναι αρχή της μάθησης, πρέπει να τα πούμε πολλές φορές για να τα εμπεδώσουν κάπχιοι κάπχιοι, με 1 φορά απλή αναφορά του ορθού δε κερδίζεις τίποτα απολύτως!....:126:

Βρε μπαγάσηδες, δεν είπαμε ότι διπλασιασμός της τάσης αντιστοιχεί σε +6dB κέρδος τάσης περίπου;
Φυσικά, ακόμα και στο ίδιο αυτό θρεντ τα έγραψες τα παραπάνω: λινκ (δες 4η και 5η σειρά στο τέλος του ποστ) αλλά όπως είδες κανείς δεν κατάλαβε γρι, μάλλον τους έβγαλες τα μάτια έξω, όπως κάπχιοι παραπονιούνται... Βλέπεις λοιπόν, πως 1 ώρα βρίσκεται αναρτημένο το ποστ μου, το διάβασαν αρκετοί, και κανένας δεν έγραψε ένα: "ρε συ, λάθος είναι αυτό!"

Εδώ βαριούνται να θυμηθούν το νόμο του ωμ, τι μου λες τώρα.....

τό'χω ξαναδεί το ποίημα, γι'αυτό το λέω με βεβαιότητα το παραπάνω! (η επανάληψη είναι αρχή της μάθησης) :145:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

ΟΚ, να ρωτήσω τότε κι εγώ κάτι.
Ποιό θα είναι το κέρδος ισχύος του παραπάνω μετασχηματιστή (αριθμητικό και σε dB);
Ποιό θα είναι το κέρδος ρεύματος (αριθμητικό και σε dB);

Υποθέτουμε ιδανικό μετασχηματιστή (χωρίς απώλειες).

Υπενθυμίζω:

log(a x b) = loga + logb
log(a x a) = loga + loga = 2loga
log(a/b) = loga - logb
log(b/a) = logb - loga = - log(a/b)
log(a/a) = log1 = loga - loga = 0

P=V x I (Η ισχύς ισούται με τάση επί ρεύμα)



Και κάτι λίγο πιο δύσκολο.
Στην πραγματική περίπτωση όπου ο μετασχηματιστής μας έχει μικρές απώλειες, αν το κέρδος τάσης παραμείνει στα 12dB, μπορεί κανείς να εκτιμήσει πού περίπου θα κυμανθούν τα κέρδη ισχύος και ρεύματος (αριθμητικά και σε dB);
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

επιτέλους, κατάφερα να σε βάλω να ξαναγράψεις! (όχι θα σ'άφηνα νομίζεις) :143::135:

ξέρεις κάτι; η επανάληψη είναι αρχή της μάθησης, πρέπει να τα πούμε πολλές φορές για να τα εμπεδώσουν κάπχιοι κάπχιοι, με 1 φορά απλή αναφορά του ορθού δε κερδίζεις τίποτα απολύτως!....:126:



Φυσικά, ακόμα και στο ίδιο αυτό θρεντ τα έγραψες τα παραπάνω: λινκ (δες 4η και 5η σειρά στο τέλος του ποστ) αλλά όπως είδες κανείς δεν κατάλαβε γρι, μάλλον τους έβγαλες τα μάτια έξω, όπως κάπχιοι παραπονιούνται... Βλέπεις λοιπόν, πως 1 ώρα βρίσκεται αναρτημένο το ποστ μου, το διάβασαν αρκετοί, και κανένας δεν έγραψε ένα: "ρε συ, λάθος είναι αυτό!"

Εδώ βαριούνται να θυμηθούν το νόμο του ωμ, τι μου λες τώρα.....

τό'χω ξαναδεί το ποίημα, γι'αυτό το λέω με βεβαιότητα το παραπάνω! (η επανάληψη είναι αρχή της μάθησης) :145:
βρε!!!δέ γράφουμε επειδή δουλεύουμε!!!τί νομίζεις?
εντάξει δηλαδής μπορεί να είμαστε και σε καμια θάλασσα και να ρεμβάζουμε

ή μπορεί να μας περιμένουν στη σειρά...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
ή να είμαστε σε καμια μπάρα πάνω...

άντε και το καλό για το Βλάσση...που του αρέσει...:138:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
βέβαια νομίζω οτι τα πράματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα.

ας πούμε ο κρέλλ γράφει οτι δίνει 400 βάτ.
ο άλλος 350

είναι όμως και οι δύο ικανοί να φτάσουν τα 800 βάτ στα 8 όμ με τις ίδιες παραμορφώσεις?
απ ότι ξέρω το 400 βάτ σημαίνει οτι κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες παραμόρφωσης ο ενισχυτής δίνει 400 βάτ στα 8 ώμ.αν όμως γυρίσω το παιχνίδι στο χρόνο-ένταση?θα είναι τα ίδια τα αποτελέσματα?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

έμαθες εσύ, μάθαν κι άλλοι!

αυτό που δε θέλουν ακόμα πολλοί να κατανοήσουν, είναι πως ο PERRAUX είναι πιο δυνατή ενισχυτική βαθμίδα από τον KRELL. (!, ε?)





να το επαναλάβω μπας και το χωνέψετε;

να λοιπόν:

Ο PERRAUX είναι πιο δυνατή ενισχυτική βαθμίδα από τον KRELL.




Κι εφόσον ο πρώτος είναι μεγαλύτερη και δυνατότερη ενισχυτική βαθμίδα τάσης από τον δεύτερο (gain 30.7dB ο πρώτος και gain 26.4dB ο δεύτερος), ήταν κι είναι σαφές πως με τον πρώτο (PERRAUX) θα είχε καλύτερη συνολικά οδήγηση του ηχείου του.








Λυσσαξες βρε καριολη με τον Κρελλακο μου.......θα μου τον ματιαξεις και αντε να βρεις HI END ξεματιαστρες Αυγουστιατικα!!!!!!


Και να πω και κατι που σου διαφευγει ΑσημοΑυτια......ο 350αρης ο PERRAUX ειναι του αδερφου μου βρε---εμενα ο δικος μου ειναι 250αρης (ιδιοι απλα εξωτερικα) μην χεσω......ειναι ποιο κουτσικος,με 800 βολταμπερ μικρουλη τοροειδη και ισα που του κλανει μια μαντρα του 802 βρε φιλαρακι!!!!!!

Οποτε μην μου ξαναματιαξεις το καινουριο μου εργαλειο........
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

ή να είμαστε σε καμια μπάρα πάνω...

άντε και το καλό για το Βλάσση...που του αρέσει...:138:
Ενταξει βρε....θα την κρατησω.......παρτε εσεις ολες τις αλλες!!!!!:143::143:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.778
Reaction score
133.240
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

Ενταξει βρε....θα την κρατησω.......παρτε εσεις ολες τις αλλες!!!!!:143::143:
α, εδώ θα τσακωθούμε μου φαίνεται! :141:

εσύ κράτα τον κρελ ρε! :136:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.778
Reaction score
133.240
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

αλεξ, εγώ δεν απαντώ, περιμένω το βλάση να σου απαντήσει.

(χο χο χο)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Οποία η σχέσις μεταξύ του Σαολίν και των ένθεν κακείθεν Μαορί(ν)?
Το ανάρτησα προς έμπνευση και δημιουργία των δικών σας συμπερασμάτων και προς γνώση κάποιων τελετουργικών τους πράξεων...Κατ'επέκταση σημαίνει ότι τελικά όλοι με τις σκέψεις,τις απόψεις και την παράθεση των επιστημονικών γνώσεων κάναμε τελετουργικό ΄΄πάρτυ΄΄ πάνω στον ΄΄πόνο΄΄ του άλλου...τη δεδομένη στιγμή.
Αυτό γιά μένα είναι καλό,αφού τελικά παίρνοντας τις γνώμες μας ανέπτυξε το δικό του πόρισμα και κράτησε την προσωπικότητά του,εεε συγνώμη τον ενισχυτή του ήθελα να πω:126:
Εσένα στα πετάνε έξω ή τα πετάς μόνος σου? Δε ρωτάω αν τα ανοίγεις βέβαια... !
Έλα βρε Αντώνη τώρα.... σιγά... άκου ντροπή. Για mismatch δε λέμε? Έχεις δει τον Σάντσο Πάντσα? Ε, θα καταλάβεις!
Aφού δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά μεταξύ Σάντσο Πάντσα και Μαρκησίου Ντε Σαντ,εγώ δεν δύναμαι να σου την εμφυσήσω...
Σ'ευχαριστώ όμως που πάντα δικαιολογείς με όλους τους τρόπους την απορία μου γιά το πόσο θ'αντέξεις χωρίς να...εκφράσεις τη φυσική σου ευγένεια:142:
To τρελλο ειναι οτι τον εχω απο το σαββατο στο σπιτι και ουσιαστικα ακομα δεν τον εχω ακουσει να τον ψιλοχορτασω........12-13 ωρες σερι δουλεια και οταν επιστρεφω με βουτανε τα Βλασοπουλα μου για παιχνιδι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποσο να τον δυναμωσεις μετα της 11 που κοιμοντε τα μπασμενα μου??????
Τι τραβαω Θεε μου......θελω να ακουσω τα 4 Killowatt και δεν μπορω!!!!!!!
ΩΙΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Porca Miseria...:612:
Μην λησμονούμε μονάχα ότι ο διπλασιασμός στην αποδιδόμενη ηχητική στάθμη δεν συνεπάγεται και διπλασιασμό στην Ακουστότητα (Loudness-ή Ηχηρότητα,δηλ την ηχητική στάθμη που εισπράττει τελικά η ακουστική μας αντίληψη),ιδιαίτερα στη λατρεμένη από πολλούς ζώνη των χαμηλών συχνοτήτων...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.778
Reaction score
133.240
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Μην λησμονούμε μονάχα ότι ο διπλασιασμός στην αποδιδόμενη ηχητική στάθμη δεν συνεπάγεται και διπλασιασμό στην Ακουστότητα (Loudness-ή Ηχηρότητα,δηλ την ηχητική στάθμη που εισπράττει τελικά η ακουστική μας αντίληψη),ιδιαίτερα στη λατρεμένη από πολλούς ζώνη των χαμηλών συχνοτήτων...
Πολύ σωστά! (πέραν της γνωστής αναλογίας διπλασιασμού της ακουστότητας). Που να δεις κι αν συνδυάζεται με υψηλότερο df!:143::135:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Τελικα ενα συναισθηματικο θεμα("Βλασσης: θελω Κρελλ) εξελιχτηκε σε δραμα( Βλασσης:το μωρο μου δεν μιλαει),ενεπλακησαν οι τεχνοκρατες (Συνδρομο δισβολτικης προσαρμογης,Ear,Alex Z) ,οι ποιητες (Bhutia,Incognito) και οι λαγνοι (Teachertza,Planitismetal JohnMarkou)
Γ@μω τη πολυφωνια μου γ@μω.
Αυτο δεν ειναι site τεχνολογιας.Ειναι το πανηγυρι της Παναγιας της Μετασχηματιστριας.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.977
Μηνύματα
2.924.611
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top