KRELL FPB 400 CX

Μηνύματα
1.646
Reaction score
141
επίσης με πολύ πολύ απλά λόγια ένα φορτίο για να τραβήξει ρεύμα πρέπει να έχει φορτίο (δλδ αντίσταση).Αρα όσο πιό χαμηλό το φορτίο τόσο περισσότερο δυσκολεύεται ο ενισχυτής να δώσει ρεύμα(εδώ μπαίνει το θέμα διπλασιασμού της ισχύος πού είναι ένα θέμα :105:).
Αρα το ρεύμα που πρέπει να δώσει ο ενισχυτής (όταν πρέπει) στην περίπτωση χαμηλού φορτίου πρέπει να είναι πάρα πολυ (τροφοδοσία-τοπολογία)

Η λύση των μετασχηματιστών καλή πατέντα είναι αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Αυτά με πολύ απλά λόγια,και τώρα όλα τα παιδάκια πάμε κήπο για παιχννιδι.:116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.778
Reaction score
133.240
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

το καλό το άφησες στο τέλος!
(post 475)
και να σκεφτείς πως δεν έθιξα καν τις μετατοπίσεις στο πεδίο του χρόνου, γνωστές κι ως "φασικά θεματάκια", αλλα ούτε τις παραμορφώσεις στις χαμηλές συχνότητες, που αποτελούν μανία διαφόρων, που ανάθεμα κι αν μπορεί να καταλάβει το αυτί μας αρμονική παραμόρφωση σε χαμηλές συχνότητες (κάπχιοι κάπχιοι είναι βέβαιοι για το ακριβώς αντίθετο), ενω επίσης ανάθεμα αν υπάρχει ηχείο που να έχει χαμηλές παραμορφώσεις σε χαμηλές συχνότητες, εξαιρουμένων κάτι αρέις, που και πάλι δεκαπλασιάζονται λόγω μοντέλων ακουστότητας και επίσης λόγω προβλημάτων χώρου, και το θέμα μπλέκει σε σαφώς ακαδημαϊκό επίπεδο με αναζήτηση νέων τεχολογιών και λύσεων..

κι έχεις δίκιο για το χαρακτηρισμό του φορτίου ως αν-αντίστατο, θεωρητικό. κι υπάρχουν πολλά παραδείγματα φορτίου που ...δεν υπάρχει. εδώ σε θέλω μάστορε. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο οι μετασχηματιστές, προφανώς, αλλά κάτι ξέρουν κάπχιοι κάπχιοι, ακόμα κι αν το μικρό τους είναι τζεφ και το επίθετό τους ρόουλαντ.:143:

ύστερα, σου λέει πως δεν είναι τεχνικό το θέμα, αλλα φταίει το ματσάριμα και το καλώδιο, και κάτσε να κάτσουν οι επαφές. α, όλγουες του θέρτι, μη ξεχνιόμαστε...:142::137::138:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

Ξεπουλάς έτσι τους classe?? Τους eclasse-ς δλδ??? Φτου ρε!!!:136:

Ποιά ρε θα σε δώσει τέτοια θαλπωρή? Τέτοια ζεστασιά?:143:
Φυσικά και δεν ξεπουλάω έτσι τους classe!

Μετά απο κανά μήνα θα την επέστρεφα -ποιός ξέρει σε τι κατάσταση- και θα έπαιρνα τον classe πίσω! :138: :143:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Ρε λιγούρηδες , δεν ντρέπεστε λιγάκι?
Βλάσση βλέπω τον κρελλ να την κάνει με ελαφρά , αφου το γύρισες το θέμα στα γκομενάκια, εσυ και ο άλλος ο χαμένος, ξέρει αυτός ποιός είναι.
Λοιπόν αν όντως και ο δικός ςου εχει τρια καλώδια στο xlr , τότε το μόνο που θέλεις - χρειάζεσαι είναι δυο μετασχηματιστές στην έξοδο του προ και τελείωσε η ιστορία.
Με τον κρελλ , γιατί , με τα κοριτσάκια , δεν θα τελειώσει ποτέ.
Λιγούρηδες.:146:
Λιγούρης moi?

Όχι μεσιέ! απλά καλοφαγάδες είμαστε! :138: :143:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

η αλήθεια πάντως είναι ...πικρή. Το παραπάνω, αν προσπαθήσεις να το αναλύσεις σε βάθος, συσχετίζοντάς το με το ριπλ της τροφοδοσίας (άλλος βραχνάς), τη δυναμική συμπίεση (που αποτελεί κεφάλαιο από μόνη της), την ίδια την τροφοδοσία (που αποτελεί επιστήμη ολόκληρη) και τα χαρακτηριστικά της, την ανόρθωση, τις αποθήκες ενέργειας και τις παραμέτρους που την διέπουν, και να τα αναγάγεις τα παραπάνω στο ακουστό φάσμα, ε, νά'το το βιβλίο-εγκυκλοπαίδεια, που δε θα διαβάσει κανένας μα κανένας χαλιεντάς ποτέ των ποτών....

προτιμώμεν δοκιμές καλωδίων αμα λάχει να'ούμ....
Είδες λοιπόν ότι οδηγείσαι εις αδιέξοδον? :143:

Και άντε να δεχτώ, την ηλεκτροτεχνική - ηλεκτρολογική - ηλεκτρονική τεχνοκρατική ανάλυση και τσι φόρμουλαι (που τα δέχομαι δηλαδής, δεν γεννάται θέμα περί τούτου...) και άντε να σε φτιάξω και κανένα excelάκιον με μπόλικα spreadsheets και άπειρας μακροεντολάς και κουμπάκια και drop-down select buttons και θα με φτιάχνει και καμπύλας, κουλουπου, κουλουπού....

... μετά θα διαλέγω ενισχυτή από τα αποτελέσματα του πινακίου ναούμε και τα αυτχιά μου θα τα στείλω για βρούβες? :140:
...καθ' οτι με τα αφτιά ακούω (ακόμη...) και ουχί με το... excelάκιον...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.778
Reaction score
133.240
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

το θετικό με σένα ινκόγκνιτέ μου, είναι ότι ...τό'χεις!:126:

τα υπόλοιπα, περιττεύουν!:136:
 


Μηνύματα
1.646
Reaction score
141
Στο παρακάτω link βλέπουμε πως πρέπει να μετράει ένας ενισχυτής ανα πάσα στιγμή.Η μέτρηση είναι απο ανεξάρτητο φορέα,όπως και εγώ.Δώστε βάση στην πρώτη μέτρηση(στις υπόλοιπες αργότερα,αφότου κατανοοίσεται την πρώτη.
http://www.lammindustries.com/reviews/m1gertra.html
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.489
Reaction score
27.225
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Παίδες ολα καλά , αλλά μ.ηπως το παραχέχουμε με την θεωρητική θεωρία?
Μήπως του εχουμε πετάξει τα μάτια εξω του thread?
Λεω τωρα εγω?:116:
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
19
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Παίδες ολα καλά , αλλά μ.ηπως το παραχέχουμε με την θεωρητική θεωρία?
Μήπως του εχουμε πετάξει τα μάτια εξω του thread?
Λεω τωρα εγω?:116:
Συμφωνώ!!!
Αυτό δεν είναι πια θρεντ,
είναι μεταδιδακτορική διατριβίδα!!!:142::142:
 

Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

και να σκεφτη κανεις οτι δεν ξηνει ουτε την επιφανεια:143::142:
 


Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Παίδες ολα καλά , αλλά μ.ηπως το παραχέχουμε με την θεωρητική θεωρία?
Μήπως του εχουμε πετάξει τα μάτια εξω του thread?
Λεω τωρα εγω?:116:
Τι εννοείς?


 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Παίδες ολα καλά ,αλλά μηπως το παραχέχουμε με την θεωρητική θεωρία?
Μήπως του εχουμε πετάξει τα μάτια εξω του thread?
Λεω τωρα εγω?:116:


Όπως έχει σημειώσει εύστοχα ο Σαολίν μοναχός Tachessi Ola:
''Μιά λεπτή γραμμή διαχωρίζει το ΄΄άνοιγμα΄΄ των ματιών από το ΄΄πέταγμά΄΄ τους έξω...''
:612:
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
19
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Όπως έχει σημειώσει εύστοχα ο Σαολίν μοναχός Tachessi Ola: ''Μιά λεπτή γραμμή διαχωρίζει το ΄΄άνοιγμα΄΄ των ματιών από το ΄΄πέταγμά΄΄ τους έξω...''
:612:
Οποία η σχέσις μεταξύ του Σαολίν και των ένθεν κακείθεν Μαορί(ν)?

:142::136::116:
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Όπως έχει σημειώσει εύστοχα ο Σαολίν μοναχός Tachessi Ola:
''Μιά λεπτή γραμμή διαχωρίζει το ΄΄άνοιγμα΄΄ των ματιών από το ΄΄πέταγμά΄΄ τους έξω...''
:612:

Εσένα στα πετάνε έξω ή τα πετάς μόνος σου? Δε ρωτάω αν τα ανοίγεις βέβαια... !:142::116:
 



Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Λεωνιδα ντροπη!!
Έλα βρε Αντώνη τώρα.... σιγά... άκου ντροπή. Για mismatch δε λέμε? Έχεις δει τον Σάντσο Πάντσα? Ε, θα καταλάβεις! :142::143:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.059
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Σε αυτο το θεματακι μου λυθηκαν τοσες αποριες που δεν ειχαν λυθει χρονια ολακερα. Μπραβο ρε παιδια !!!!!!!!!!!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.977
Μηνύματα
2.924.620
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top