Mάρκες DVD Players ''Μ' έκαψες''!

Μηνύματα
14
Reaction score
13
Στις αρχές της δεκαετίας του 2000, πρωτοβγήκαν τα Home DVD Players. Έτσι λοιπόν, σούπερ μάρκετ και διάφορα άλλα πολυκαταστήματα έκαναν εισαγωγή φτηνών DVD Players από Κίνα και τα ''βάφτιζαν'' με δικές τους φίρμες ''Μ'έκαψες''ώστε να κερδίσουν μερίδιο στην καινούρια τότε αγορά των DVD με προσιτές τιμές. Αναφέρω για παράδειγμα μερικές χαρακτηριστικές φίρμες:

- Bluesky και Contel από Carrefour/Champion Μαρινόπουλος
- ADVENT (Τα έκανε εισαγωγή ο Κωτσόβολος, εγώ έχω ένα DVD Recorder τέτοιας μάρκας)

Θυμάστε κάποια άλλη τέτοια μάρκα, είχατε κάποιο DVD Player από αυτές τις μάρκες?
 






Μηνύματα
14
Reaction score
13
Μερικές ακόμα ''μ' έκαψες'' μάρκες DVD Players:
- Funai (Ήταν καλής ποιότητας?)
- CROWN
- Provision
- Telemax
- SONIKO (Προφανώς αντιγραφή της SONY)
και άλλα κουφά...
 

Μηνύματα
30.621
Reaction score
25.124
ΤΑ FUNAI KAI UNITED ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ F&U ΠΛΕΟΝ.

TA BLUESKY ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,,,3 ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΙΣΑ ΟΤΑΝ

ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΤΑ. ΑΚΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.
 

Μηνύματα
1.082
Reaction score
1.309
Αρα δεν τα βαπτιζαν εδω, υφιστανται ως σηματα εταιριων. Και για τον μη απαιτητικο χρηστη μια χαρα επαιζαν. ;) Μαλιστα, επειδη δεν διαβαζαν τον κωδικο κλειδωματος κατα της αντιγραφης των δισκων, ηταν ιδανικα για τη μεταφορα των δισκων σε αλλη συσκευη εγγραφης.
 



Μηνύματα
1.979
Reaction score
2.973
Στις αρχές της δεκαετίας του 2000, πρωτοβγήκαν τα Home DVD Players. Έτσι λοιπόν, σούπερ μάρκετ και διάφορα άλλα πολυκαταστήματα έκαναν εισαγωγή φτηνών DVD Players από Κίνα και τα ''βάφτιζαν'' με δικές τους φίρμες ''Μ'έκαψες''ώστε να κερδίσουν μερίδιο στην καινούρια τότε αγορά των DVD με προσιτές τιμές. Αναφέρω για παράδειγμα μερικές χαρακτηριστικές φίρμες:

- Bluesky και Contel από Carrefour/Champion Μαρινόπουλος
- ADVENT (Τα έκανε εισαγωγή ο Κωτσόβολος, εγώ έχω ένα DVD Recorder τέτοιας μάρκας)

Θυμάστε κάποια άλλη τέτοια μάρκα, είχατε κάποιο DVD Player από αυτές τις μάρκες?
Amstrad
 



Μηνύματα
596
Reaction score
884
@marlboro η συγκεκριμένη εταιρία έβγαζε και στερεοφωνικά.
Και τηλεωράσεις και υπολογιστές αν δεν κάνω λαθος. Πως το ξέρω εγώ αυτό; Κάποτε είχα δεί ένα μπαρμπα στον YT που κστι επισκευαζε και κατι των ρωτησαν (ηταν λαιβ) για τα armstrad και ελεγε ναι καλα πολυ καλα, εγω δεν τα ηξερα και τα εψαξα, ετσι βρήκα αυτο που είπα, μετά απο ίσως καμία βδομάδα εβγαλε ο "techmoan" βιντεο για τα Armstrad και παρόμοια, οπου ελέγε οτι ηταν λιγο "Μαρκα μ'εκαψες" 😄😄
 

Μηνύματα
100
Reaction score
105
Amstrad υπολογιστες ειχαμε τη δεκαετια του 80, ηταν πολυ καλη εταιρεια τοτε και εβγαζε μονο υπολογιστες. Μετα επεσε εξω, εγινε generic brand name, ειχε ενας γειτονας μου mini stereo Amstrad, τραγικο απο ολες τις αποψεις... Κασετοφωνο με wow and flutter περα απο καθε οριο και αποκριση συχνοτητων μονο για τηλεφωνικη κληση, ηχεια αστεια κτλ
 


Μηνύματα
3.911
Reaction score
6.165
Και τηλεωράσεις και υπολογιστές αν δεν κάνω λαθος. Πως το ξέρω εγώ αυτό; Κάποτε είχα δεί ένα μπαρμπα στον YT που κστι επισκευαζε και κατι των ρωτησαν (ηταν λαιβ) για τα armstrad και ελεγε ναι καλα πολυ καλα, εγω δεν τα ηξερα και τα εψαξα, ετσι βρήκα αυτο που είπα, μετά απο ίσως καμία βδομάδα εβγαλε ο "techmoan" βιντεο για τα Armstrad και παρόμοια, οπου ελέγε οτι ηταν λιγο "Μαρκα μ'εκαψες" 😄😄
Αυτήν την εταιρεία εννοείς;
 


Μηνύματα
3.911
Reaction score
6.165
Αυτό ήθελα να πω. Κάθε άλλο παρά μάρκα με εκαψες ήταν η Amstrad.
Amstrad CPC 6128

Θα σέβεστε οι νέοι... :laugh: :biggrin:

128 πανίσχυρα KB RAM, έτοιμα να ξεπεράσουν κάθε υπολογιστικό εμπόδιο!

View attachment 344662
Μπορεί να ακούγεται γελοίο σαν νούμερο για τα σημερινά δεδομένα αλλά δεν ήταν μικρό νούμερο για την εποχή του.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.118
Μηνύματα
2.929.749
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top