Network switch - streamer - Για ποιο λόγο

Μηνύματα
41
Reaction score
46
Αν είχες τη παραμικρή γνώση για το πως λειτουργούν τα δίκτυα, τότε δεν θα τα έλεγες όλα αυτά. Ουδεμία σχέση έχει η μετάδοση δεδομένων με όλα όσα τη συγκρίνεις, όπως θωράκιση των transport, βραχίονες, κεφαλές και πάει λέγοντας. Τα δεδομένα πρέπει και μεταφέρονται 1:1, δεν μπορεί να υπάρξει μεταβολή, γιατί αν υπήρχε, το αρχείο ακόμα και αν έφτανε στο προορισμό του, θα θεωρείτο corrupted. Δεν γίνεται να περάσει θόρυβος στη ροή των δεδομένων, γι'αυτό και λαμβάνονται όλα τα απαιτούμενα μέτρα απο πλευράς των κατασκευαστών δικτυακών προϊόντων, ενώ και το utp καλώδιο είναι έτσι κατασκευασμένο ώστε να απορρίπτει απο πλευράς του τον όποιο θόρυβο. Μπας και νομίζεις ότι η μοναδική διαφορά μεταξύ cat5, cat6 και cat7 είναι η ¨καλύτερη ποιότητα χαλκού"...? Όσο για το καθάρισμα του cd, αγαπητέ, αυτό το κάναμε ακριβώς για να μην υπάρχουν λάθη ανάγνωσης των δεδομένων, όχι για να ελαττώσουμε το jitter ας πούμε. Λίγη βρώμα ή ακόμα και μια γρατζουνιά, καθιστούσε άχρηστο το cd μιας που δεν μπορούσε ο οδηγός να το διαβάσει.

Το ωραίο είναι ότι κατηγορείς εμένα για άγνοια, ενώ δεν κατέχεις γρι απο το τρόπο που μεταδίδονται τα δεδομένα.

Αυτός ο κάποιος, προφανώς τα έχει πάρει απο κάποια εταιρεία κατασκευής audiophile switches. Τόσο απλά. Μη μου πεις ότι πέφτεις απο τα σύννεφα... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ να αλλάξει η ροή των δεδομένων._
Ο όποιος θόρυβος, με βάση τη σχεδίαση και τη κατασκευή και του πιο απλού switch, απορρίπτεται. Το εάν στο αναλογικό στάδιο υπεισέρχεται θόρυβος απο εξωγενείς παράγοντες, είναι εντελώς διαφορετικό ζήτημα. ΟΜΩΣ, όλες οι δοκιμές καταδεικνύουν ότι σε ψηφιακό επίπεδο, εκεί δηλαδή που επιδρά ένα network switch, τα αρχεία είναι ίδια και απαράλλαχτα. Και έτσι πρέπει να είναι. Αντί να κάθεσαι να μας κουνάς το δάχτυλο, κάτσε ξεστραβώσου και μάθε πως στο καλό λειτουργεί αυτό που χρησιμοποιείς για να ακούς τη μουσικούλα σου και τότε θα γλυτώσεις πολλάααααα χρήματα, ενώ θα σου μείνει και η ευχαρίστηση ότι δεν θα σε έχει πιάσει κώτσο κάποιος που σου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Γι'αυτό σου λέω ότι δεν κατέχεις γρι απο τη τεχνολογία για την οποία μιλάς. Κάπου παραπάνω απαρνήθηκες την ημιμάθεια και την αμάθεια, αλλά δυστυχώς, αποδεικνύεις με τα λεγόμενά σου ότι είσαι τουλάχιστον ένα απο τα δύο. ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να λειτουργήσει το δίκτυο με θόρυβο σε ψηφιακό στάδιο. Ακόμα και μια τυχαία ανύψωση του ρεύματος ( δηλαδή, μεταβολή απο 0-off σε 1-on ) θα οδηγούσε σε file corruption.
Δεν θες να καταλαβεις ενα απλο πραγμα ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ DATA. Αν θες οντως να συζητησεις και οχι ναθες να μας φυτεψεις αυτο που νομιζεις οτι ξερεις διαβασε τα links που εχω βαλει και εξηγησε μας με στοιχεια που κανουν λαθος ,αλλιως καλη σου ωρα
 

TGD

Μηνύματα
7.628
Reaction score
7.612
Μιλάμε για data. Σε ένα δίκτυο δεν έχει καμιά σημασία τι είναι τα "πακέτα" που μεταφέρονται.
Προβλήματα υπάρχουν. Εγώ δεν κατάφερα ποτέ να πάρω ήσυχη μετάδοση ήχου από τον φορητό μου. Βρόχοι γείωσης, θόρυβος όταν κουνάω το ποντίκι, και παράσιτα όποτε μπορείς να φανταστείς. Αλλά δεν έχουν σχέση με τα data, όταν υπάρχει απώλεια έχει dropout που είναι άμεσα ακουστό.
Μην συγχέεις το Ethernet με το S/PDIF (που πρακτικά δεν έχει έλεγχο σφάλματος) και το USB (που τα δεδομένα μεταφέρονται σχεδόν σε realtime με ελάχιστο buffer).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.199
Reaction score
20.891
Παιδιά, για να προχωρήσουμε την κουβέντα εποικοδομητικά, θέτω επί τάπητος μερικά ακόμη θέματα.
  1. Ακούγοντας το θόρυβο, πώς καταλαβαίνουμε τί μάρκα είναι ο server αυτουνού του ινδικού ντατασέντερ; Υπάρχει περίπτωση να καταλάβουμε και αν το άκουζμα προέρχεται από συμβατικό δίσκο, ή SSD - και τί μάρκα;
  2. Για να το προχωρήσω κι άλλο, σε πχιο ανώτερο επίπεδο, πόσο ακριβό σουίτς χρειάζομαι για να καταλάβω αν ο σέρβερ τρέχει γουίντοουζ ή λάινουξ;
  3. Γνωστόζμου, που κσέρει από μουσική, μου είπε ότι το λάινουξ ματσάρει μόνο με ταινίες δράσης. Για όλων των υπολοίπων ειδών τις ταινίες, και ειδικά για τις σινεφίλ ευρωπαϊκές, όπως και για ωντιοφίλ εγγραφές, χρειάζονται οπωσδήποτε γουίντοουζ με ιντέλ επεξεργαστή. Μήπως τελικά φταίει αυτό που με πχιάνει ύπνος κάθε φορά που προσπαθώ να δω ταινία του Αγγελόπουλου;
  4. Για την κάπνα και την τσιγαρίλα σε σχέση με το wi-fi, τί άποψη έχετε;
 

Μηνύματα
7.324
Reaction score
11.903
Δεν θες να καταλαβεις ενα απλο πραγμα ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ DATA. Αν θες οντως να συζητησεις και οχι ναθες να μας φυτεψεις αυτο που νομιζεις οτι ξερεις διαβασε τα links που εχω βαλει και εξηγησε μας με στοιχεια που κανουν λαθος ,αλλιως καλη σου ωρα
Μα, όλοι κάθονται και πουλάνε αυτά τα μαντζούνια, εστιάζοντας στο ψηφιακό στάδιο. Καλύτερα ( δήθεν ) ρολόγια, καλύτερα υλικά γύρω απο το ψηφιακό στάδιο και καλύτερα υλικά στο στάδιο τροφοδοσίας, Ααααντε, εκεί να πεις ότι έχει μια λογική, αν και τα περισσοτερα switches που πουλάνε δεν έχουν γείωση και λειτουργούν με μετασχηματιστές.
Και ειδικότερα ως προς τη γείωση, θα σου πω μια ιστορία. Κάποτε που λες, είχα ένα intel nuc, το πρώτο nuc που είχα αγοράσει με έναν i3 4ης γενιάς. Αυτό λοιπόν, είχε έρθει με τροφοδοτικό το οποίο είχε τριπολικό βύσμα εισόδου που κατέληγε σε σούκο φις για τη πρίζα. Το συγκεκριμένο μηχάνημα λοιπόν, μου έφερνε τρελό θόρυβο. Άκουγα θόρυβο όταν κουνούσα το ποντίκι, όταν λειτουργούσε παραπάνω ο επεξεργαστής κλπ. Ο λόγος ήταν ότι είχε σχηματιστεί ένας βρόγχος γείωσης. Η λύση, απλή. Δεδομένου ότι το μηχάνημα έπαιρνε dc και όχι ac, το ίδιο ακριβώς ρεύμα που έπαιρναν τα νεότερα αδερφάκια του τα οποία είχαν πλέον τα κλασικά τουβλάκια που δεν έχουν αποσπώμενο καλώδιο τροφοδοσίας και τα οποία είχαν διπολική σύνδεση, του έβαλα ένα τροφοδοτικό απο ένα νεότερο μοντέλο, στα ίδια βολτ και αμπέρ. Αποτέλεσμα: dead silent.

Τώρα, σχετικά με την επιθυμία σου να επιχειρηματολογήσω ως προς το γεγονός ότι η ροή δεδομένων δεν επηρεάζεται ( ή δεν πρέπει να επηρεάζεται ) απο εξωγενείς θορύβους, δεν θα κάτσω να σου παραθέσω συνδέσους. Διάβασε την αρχή λειτουργίας των δικτύων και γιατί δεν επηρεάζονται απο θορύβους. Τα δίκτυα υπολογιστών προϋπάρχουν της χρήσης τους ως πηγές αναπαραγωγής μουσικής, χρησιμοποιούνται επί δεκαετίες νωρίτερα για τη μεταφορά δεδομένων υψίστης σημασίας ( π.χ. αρχεία τραπεζών, κρατικά αρχεία κλπ ) και αλοίμονο αν εξωτερικοί θόρυβοι ήταν ικανοί να παρεισφρήσουν στη δέσμη των ψηφίων. Το πιο απλό, δεν θα λειτουργούσε το τραπεζικό μας σύστημα για να αγοράσουμε διαδικτυακά συνδρομή για να δούμε τις τσόντες μας. Μιλάμε απλά για το τέλος του κόσμου, σε απλά εικονογραφημένα.
 


Μηνύματα
41
Reaction score
46
Παιδιά, για να προχωρήσουμε την κουβέντα εποικοδομητικά, θέτω επί τάπητος μερικά ακόμη θέματα.
  1. Ακούγοντας το θόρυβο, πώς καταλαβαίνουμε τί μάρκα είναι ο server αυτουνού του ινδικού ντατασέντερ; Υπάρχει περίπτωση να καταλάβουμε και αν το άκουζμα προέρχεται από συμβατικό δίσκο, ή SSD - και τί μάρκα;
  2. Για να το προχωρήσω κι άλλο, σε πχιο ανώτερο επίπεδο, πόσο ακριβό σουίτς χρειάζομαι για να καταλάβω αν ο σέρβερ τρέχει γουίντοουζ ή λάινουξ;
  3. Γνωστόζμου, που κσέρει από μουσική, μου είπε ότι το λάινουξ ματσάρει μόνο με ταινίες δράσης. Για όλων των υπολοίπων ειδών τις ταινίες, και ειδικά για τις σινεφίλ ευρωπαϊκές, όπως και για ωντιοφίλ εγγραφές, χρειάζονται οπωσδήποτε γουίντοουζ με ιντέλ επεξεργαστή. Μήπως τελικά φταίει αυτό που με πχιάνει ύπνος κάθε φορά που προσπαθώ να δω ταινία του Αγγελόπουλου;
  4. Για την κάπνα και την τσιγαρίλα σε σχέση με το wi-fi, τί άποψη έχετε;
Καλη η προσπαθεια αλλα τον κυριο στο avatar σου δεν τον φτανεις:)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.954
Reaction score
38.813
-> και εγω ειμαι του δρομου, ας μου εξηγησει καποιος τι συμβαινει - εννοω ποια ειναι οι " καλωδγιολαγνοι και οι καλωδιολατρες" του στριμιγκ?!
Οτι χρειαζονται τουικζ οπως στις υπολοιπες συσκευες του χαλιεντ και για τα στριμερζ? 🐒
 


Μηνύματα
7.324
Reaction score
11.903
Οι οντιοφίλ είναι σαν τη Σαμιωτάκη απο το παρακάτω βίντεο:


Αντί για τις τουλούμπες που δεν παχαίνουν, βάλτε switches που βελτιώνουν τον ήχο!!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.259
Reaction score
44.592
Πότε θα κυκλοφορήσει το silentpower iPurifier pro?
Το θέλω, το έχω ανάγκη πολύ!! :biggrin:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.199
Reaction score
20.891
Τι διαβάζω εδώ μέσα ρε π....η μου. Φέρτε μου δύο πιρουνια να βγάλω τα μάτια μου ταυτόχρονα.
Ε όχι και τα δύο ταυτόχρονα! Βάλε λίγο τζίτερ στη ζωή σου, μια ζωή την έχουμε! :biggrin:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.954
Reaction score
38.813
τουλαχιστων με τα πικαπ ηταν μετρημενα κουκια η αυτοβελτιωση (?!) του συστηματως... τωρα με αυτα τα σαταναδικα νετουορκζ/ στριμερζ (?!) ... το πραμα παει απο το κακο στο χειροτερο που λενε...
γουειτ α μινιτ....σαταναδιστικα ειπα ? :king: μηπως να 'λλαξω τροπαριο... :angel: οσο προλαβαινω και πριν με παρουν χαμπαρι.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.952
Reaction score
127.552
Καποιος εκανε δοκιμη με αρκετα απο τα εμπορικα switch της αγορας και με "audiophile" και ακουστικη και με μετρησεις και μιλαει για διαφορες που υπαρχουν σε ολα.
Ε, εννοείται.

Ήμουν βέβαιος.

 
Last edited:

Μηνύματα
1.579
Reaction score
650
Ε, εννοείται.

Ήμουν βέβαιος.
Προτεινω την αξιολογηση στην ποιοτητα εικονας μιας τηλεορασης OLED που χρησιμοποιειται για θεαση πλατφορμων streaming με η χωρις switch, με η χωρις γραμμικα τροφοδοτικα χαμηλου θορυβου και καπως πιο προσεγμενα καλωδια Ethernet η οχι.

Οι οπτικες διαφορες ειναι σαφως πιο ευκολο να γινουν αντιληπτες απο οτι οι ηχητικες σε καποια συστηματα.

Εχει πλακα το πειραμα
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.093
Μηνύματα
2.888.131
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top