...other than that, give this a miss.

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.242
Reaction score
20.993
Ο λόγος περί ενός αρνητικού ρηβιού του dCS Bartok (dac είναι, για να μην ψάχνετε) στο YT. Άνοιξε ένα κανάλι το παιδί, το έκανε monetized, αυτή τη στιγμή έχει περίπου 40.000 συνδρομητές, και κάποια στιγμή του προέκυψε το περί ου προϊόν για δοκιμή, δανεισμένο από φιλικό του πρόσωπο. Προσέξτε, δανεισμένο από φιλικό του πρόσωπο. Δηλαδή, το προϊόν έφτασε στα χέρια ενός ρηβιούερ, όχι προερχόμενο απ' αυτόν τούτον τον κατασκευαστή, ή κάποιον εξουσιοδοτημένο, επίσημο, συμβεβλημένο μεταπωλητή, δηλαδή μέσω πλήρως ελεγχομένου καναλιού διανομής, κατασκευαστής - συμβεβλημένος μεταπωλητής - ρηβιούερ και πάλι πίσω, αλλά μέσω καταναλωτή προς τον φίλο του, δηλαδή με μια απλή διαδιακασία, περί της οποίας ο κατασκευαστής δεν είχε ιδέα και την οποίαν -κατά την εκτίμηση του υποφαινομένου- θα απέρριπτε εκ προοιμίου, πολλώ δε μάλλον αφ' ης στιγμής το προϊόν ανήκει στην υψηλή κατηγορία τιμής (15000 λίρες).

Βγήκε στο αέρα το βίντεο με το ρηβιού, του οποίου η υποκειμενική εκτίμηση είναι αρνητική, κάποια στιγμή αυτό υπέπεσε στην αντίληψη του κατασκευαστή, ο οποίος απείλησε τον ρηβιούερ με ένδικα μέσα, ο ρηβιούερ ζήτησε να μάθει επ' ακριβώς τί είναι ψευδές στο ρηβιού ώστε να το διορθώσει ή να το αφαιρέσει, ο κατασκευαστής δεν απήντησε, το βίντεο επανήλθε σε δημόσια θέα, και μετά από αρκετό καιρό, η απειλή επανήλθε υπογεγραμμένη από δικηγόρο, εξακολουθώντας να μην εξηγεί ρητά τί το ψευδές έχει το ρηβιού, (αλλά προφανώς υπολογίζοντας στην εξωδικαστική υποχώρηση του ρηβιούερ εν όψει του διόλου ευκαταφρονήτου κόστους της υπεράσπισής του στο δικαστήριο, ασχέτως της έκβασης της υπόθεσης).

Αν βαριέστε να δείτε αυτά τα 7 επίμαχα λεπτά των υποκειμενικών εκτιμήσεων, θα μπορούσα ίσως να τα συμπυκνώσω στη φράση, ωραία συσκευή με έναν αέρα πολυτελείας που δείχνει τα λεφτά της, αλλά από ηχητικής πλευράς, αν ο μαλακός και laid back ήχος δεν είναι το ζητούμενο, αφήστε τη στην άκρη και ψάξτε για κάτι άλλο.

Δεν επεδίωξα να βρω το βίντεο, μου το πρότεινε η πλατφόρμα και μου κίνησε την περιέργεια. Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει κάθε μέρα, και δεν συμβαίνει κάθε μέρα διότι όλοι οι ρηβιούερς τα βγάζουν όλα καλά, όπου αυτή η "καλωσύνη" συναρτάται άμεσα με την τιμή. Τελικά, αυτός ο χώρος του high end εξακολουθεί να είναι ένα αρρωστημένο συνάφι. Από τη μια μεριά ο αγοραστής του ακριβού προϊόντος, που θέλει να πληρώσει πολλά, είτε διότι έτσι θα αγοράσει ένα προϊόν με εξασφαλισμένη την έξωθεν καλή μαρτυρία, πράγμα που με τη σειρά του θα τον κάνει να έχει το κεφάλι του ήσυχο, είτε διότι το υπερφύαλο, επιθετικό εγώ του απαιτεί να έχει κάτι ακριβώτερο από αυτά που έχουν οι άλλοι, διότι έτσι τον έφτιαξε η Φύση. Και από την άλλη μεριά, ο πωλητής high end, που θέλει την κατά το δυνατόν εύκολη πώληση χωρίς ναιμεναλλά, η οποία εξασφαλίζει ένα σεβαστό κέρδος, ενώ τρέμει το ενδεχόμενο να του κάτσει το στοκ εξ αιτίας ενός αρνητικού ρηβιού, διότι κατά κανόνα απευθύνεται σε αγοραστές με γνώσεις από ανεπαρκείς έως ανύπαρκτες. Θυμάστε προ πολλών ετών ένα ρηβιού κάποιου προενισχυτή της CAT στον Ήχο, όπου ο αντιπρόσωπος είχε στείλει στο περιοδικό επιστολή διαμαρτυρίας;

Παρά το γεγονός ότι εξ αιτίας των social media, είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε συνεχώς recalibrate, πράγμα που δεν επιτυγχάνεται πάντοτε και γι' αυτό εκτόξευσε τον ναρκισσισμό στο διάστημα, δεν ελπίζω, είμαι σίγουρος πως το οβερώλ περφόρμανς της κοινότητας του hi-fi έχει βελτιωθεί μετά όλα αυτά τα χρόνια.

Διακινδυνεύοντας μια πρόβλεψη, μάλλον κάποιος θα βρεθεί να του σφυρίξει του ιδιοκτήτη της dCS στο αυτί, ότι τέτοιες πρακτικές βλάπτουν πρωτίστως την εικόνα της επιχείρησής του πολλαπλασίως, εν συγκρίσει προς την όποια αποζημίωση επιδικασθεί -αν επιδικασθεί- και το πράγμα θα ξεφουσκώσει εξωδίκως. Οψόμεθα...

Οι υποκειμενικές εκτιμήσεις είναι εδώ, οι δε μετρήσεις του προϊόντος εδώ. Το βίντεο με το οποίο ο ρηβιούερ αποκάλυψε τη δικαστική απειλή είναι αυτό.
 



Μηνύματα
4.516
Reaction score
7.836
Ο ριβιουερ άνετα μπορεί να χαρακτηριστεί ως κουφός απ τους ενδιαφερόμενους εάν πρόκειται για την υποκειμενικη του εκτίμηση.
Εάν πάλι στηρίζεται σε μετρήσεις και ""αποδειξεις" για την τελική εκτίμηση της ποιότητας του προϊόντος δύσκολο να πείσει τους ενδιαφερόμενους διότι δεν δίνουν σημασία σε κάτι τέτοια.
Οι 15000 λίρες είναι αρκετές για να ψήσει τους ενδιαφερόμενους
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.171
Reaction score
128.116
Για 15 χιλιάδες λίρες, οι μετρήσεις του είναι απλώς "καλούτσικες", δηλαδή γτπκ.

Το αν του "άρεσε" ο ήχος του, στου παιδιού που το άκουσε, είναι (συνολικά) μια χαζομάρα και μισή.
 

Μηνύματα
367
Reaction score
702
αν οι συγκεκριμένες εκτιμήσεις είναι υποκειμενικές τότε:

τα γούστα του συγκεκριμένου ριβιούερ και τα γούστα του Δ.Σ. είναι εντελώς διαφορετικά.

Από μετρήσεις, αν και δεν είναι ολόϊδιες, και οι 2 τις βγάζουν εξαιρετικές.

Αν τίθεται θέμα κόφωσης, τότε διαλέγουμε ποιος από τους 2 είναι ο κουφός. Από εμάς εξαρτάται.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.028
Reaction score
39.075
..μηπως θα επρεπε να τους γινει λοσουτ , στην ιδια την εταιρια ..για εκφοβισμο 🐒
-> βεβαια θα το βρουν απο το καρμα, και οπου καρμα ... η εκθεση της υποθεσης στο κοινο... :angel:
 

Μηνύματα
4.516
Reaction score
7.836
Ουσιαστικά ο ήχος είναι το ζητούμενο για κάθε συσκευή και θεωρώ πως ο καλός ήχος ή σωστός ήχος μπορεί σίγουρα να ορισθεί μέσα σε κάποιο πλαίσιο που να έχει καθολική αποδοχή μόνον που κάτι τέτοιο προϋποθέτει μια κρίση απαλλαγμένη από υποκειμενικους παράγοντες που επηρεάζουν τον ακροατή.
Ένα αντικείμενο για παράδειγμα μπορεί να θεωρηθεί απλά ωραίο και να έχει καθολική αποδοχή ως τέτοιο εφόσον όμως κρίνεται αυστηρά με το κριτήριο της καλαισθησίας χωρίς να υπολογίζουμε την σκοπιμότητα του ή το ποσό ελκυστικό μας είναι.
Ετσι και ο ήχος που μας προκαλεί ευαρεστηση μπορεί να προσδιοριστεί μόνον που το κάθε υποκείμενο πιθανόν να καταλήξει λανθασμένα σε μια κρίση.
Επομένως η κρίση ενός ατόμου δεν μπορεί να θεωρηθεί a priori σωστή.
Στις διάφορες εκθέσεις αρκεί μόνον μια ακρόαση και η οπτική επαφή με το προϊόν που θα πείσει τον ενδιαφερόμενο να αποκτήσει το ηχοσυστημά χωρίς να χρειάζεται την άποψη κάθε ριβιουερ.
Αντικειμενικοι παράγοντες όπως μετρήσεις δεν λαμβάνονται στην ουσία υπόψιν διότι στο μυαλό αρκετών ο ήχος είναι κάτι απροσδιοριστο που δεν αποτυπώνεται σε μετρήσεις. Ακόμη και συσκευές με χάλια μετρήσεις ελκύουν τον ακροατή με το ιδιαίτερο ηχόχρωμα τους.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.028
Reaction score
39.075
.... υπαρχει βιντεο με αναφορα στη τοποθετηση του Αμιρ, επι του θεματως. :boast:
 



Μηνύματα
13.807
Reaction score
15.700
Ουσιαστικά ο ήχος είναι το ζητούμενο για κάθε συσκευή και θεωρώ πως ο καλός ήχος ή σωστός ήχος μπορεί σίγουρα να ορισθεί μέσα σε κάποιο πλαίσιο που να έχει καθολική αποδοχή μόνον που κάτι τέτοιο προϋποθέτει μια κρίση απαλλαγμένη από υποκειμενικους παράγοντες που επηρεάζουν τον ακροατή.
Ένα αντικείμενο για παράδειγμα μπορεί να θεωρηθεί απλά ωραίο και να έχει καθολική αποδοχή ως τέτοιο εφόσον όμως κρίνεται αυστηρά με το κριτήριο της καλαισθησίας χωρίς να υπολογίζουμε την σκοπιμότητα του ή το ποσό ελκυστικό μας είναι.
Ετσι και ο ήχος που μας προκαλεί ευαρεστηση μπορεί να προσδιοριστεί μόνον που το κάθε υποκείμενο πιθανόν να καταλήξει λανθασμένα σε μια κρίση.
Επομένως η κρίση ενός ατόμου δεν μπορεί να θεωρηθεί a priori σωστή.
Στις διάφορες εκθέσεις αρκεί μόνον μια ακρόαση και η οπτική επαφή με το προϊόν που θα πείσει τον ενδιαφερόμενο να αποκτήσει το ηχοσυστημά χωρίς να χρειάζεται την άποψη κάθε ριβιουερ.
Αντικειμενικοι παράγοντες όπως μετρήσεις δεν λαμβάνονται στην ουσία υπόψιν διότι στο μυαλό αρκετών ο ήχος είναι κάτι απροσδιοριστο που δεν αποτυπώνεται σε μετρήσεις. Ακόμη και συσκευές με χάλια μετρήσεις ελκύουν τον ακροατή με το ιδιαίτερο ηχόχρωμα τους.
Τουλάχιστον αυτός φαίνεται (κάτι λεπτά που είδα απο το video) να ακούει διαφορές μεταξύ των διαφόρων και πολλών dac που έχει ακούσει και μάλιστα αρκετές ακόμη και για εμένα (τα δικά μου μέτρα και σταθμά). :D
 

Μηνύματα
4.516
Reaction score
7.836
Τουλάχιστον αυτός φαίνεται (κάτι λεπτά που είδα απο το video) να ακούει διαφορές μεταξύ των διαφόρων και πολλών dac που έχει ακούσει και μάλιστα αρκετές ακόμη και για εμένα (τα δικά μου μέτρα και σταθμά). :D
Ναι, αλλά όλες αυτές οι διαφορές είναι άνευ σημασίας όταν δεν προσδιορίζει ποιες απ αυτές είναι εκείνες που είναι προς την σωστή κατεύθυνση ενός ήχου - πρότυπο. Εκτός εάν δεν μπορεί να υπάρξει αυτό το πρότυπο πράγμα απίθανο. Σου έχω πει @thva ότι διαβάζω Καντ τον τελευταίο καιρό και μάλιστα στην παραλία? 😀
 


Μηνύματα
524
Reaction score
373
Πως προεκυψε ο τιτλος του θεματος? Θα πρεπει να φανταστω βλεποντας το βιντεο οτι "καλη η ποιοτητα κατασκευης του dcs αλλα απο μετρησεις και ηχο δε τα πιανει τα λεφτα του?" Ο τιτλος των θεματων πρεπει να ειναι οσο πιο ακριβης και περιγραφικος γινεται και οχι μεγαλος! Το βλεπω και στα mails οταν γραφουν γενικουρες και δεν περιγραφεται το θεμα με λιγα λογια και ακριβεια.

Κατα τα αλλα η αντιδραση της εταιρειας εδειξε απερισκεψια ,ειδικα στον goldensound ο οποιος ειναι ο κρικος που συνδεει τον κοσμο των μετρησεων με τον υποκειμενικο και εχει κερδισει τον σεβασμο πολλων.
 

Μηνύματα
13.807
Reaction score
15.700
ότι διαβάζω Καντ τον τελευταίο καιρό και μάλιστα στην παραλία?
Πολυ καλά κάνεις. Ξέρεις πόσο πολύ θα σε βοηθήσει στο audio και στην πιο εύκολη εκτίμηση και κριτική σε ότι ακούς ; :D Απο ότι βλέπω στην σύνταξη και καθαρότητα σκέψης του παραπάνω πόστ σου # 8 , άσχετα εάν διαφωνεί κανείς ή όχι δεν εχει σημασία ...ο Κάντ έχει ήδη βοηθήσει πολύ. 😍

Εγω τι να πώ, που έχω ακούσει το Dcs και που τώρα με αυτά που διαβάζω φοβάμαι να πω την γνώμη μου (καλή ή κακή ότι και να είναι) ; :D
Ωχ ο Αμίρ που ακούει από ένα μόνον κανάλι 🤪
Ακόμη ελεύθερος κυκλοφορεί αυτός?
Ο Αμίρ τι είναι ; Η επανάσταση και η άλλη άποψη ; :D

Σαν τα κόμματα ένα πράγμα μου θυμίζει αυτή η ιστορία του "audio" εμένα. Ιδέα μου θα είναι. :D

Να μη το ξεχάσω, στο κοινό που απευθύνονται αυτά τα μηχανήματα τα 15.000 είναι ψίχουλα. Οπότε μην πολυσκάτε για αυτούς. :D Εκτός εάν το θέμα είναι ηθικό. Είναι όσον αφορά την δικαστική περιπέτεια του ανθρώπου όντως ... αλλά για τα άλλα .... Εδώ δεν τολμάμε να μιλήσουμε ελεύθερα για άλλα πράγματα ...το audio θα γλυτώσει ή μας νοιάζει ; χα χα
 
Last edited:

Μηνύματα
4.516
Reaction score
7.836
Κάντ έχει ήδη βοηθήσει πολύ. 😍
Ναι, βοηθάει καίτοι μπορώ να τον κατανοήσω δυστυχώς σε μικρό βαθμό. 🙂
Δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά αυτό με το καίτοι 😁

Ο Αμίρ τι είναι ; Η επανάσταση και η άλλη άποψη ; :D
Η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος ειναι:biggrin:

Να μη το ξεχάσω, στο κοινό που απευθύνονται αυτά τα μηχανήματα τα 15.000 είναι ψίχουλα. Οπότε μην πολυσκάτε για αυτούς. :D Εκτός εάν το θέμα είναι ηθικό.
Δεν πολυσκαμε απ την στιγμή που τα έχουν και τα... σκάνε. Έτσι και αλλιώς μετά από 3 το πολύ χρόνια θα το βαρεθούνε και θα πάρουν κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
13.807
Reaction score
15.700
Ναι, βοηθάει καίτοι μπορώ να τον κατανοήσω δυστυχώς σε μικρό βαθμό. 🙂
Δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά αυτό με το καίτοι 😁


Η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος ειναι:biggrin:


Δεν πολυσκαμε απ την στιγμή που τα έχουν και τα... σκάνε. Έτσι και αλλιώς μετά από 3 το πολύ χρόνια θα το βαρεθούνε και θα πάρουν κάτι άλλο.
Συνέχισε δεν έχει σημασία. Και το 1/10 να καταλάβεις είναι 100 φορές πιο πολλά απο αυτά που ήδη ξέρουν ή έχουν καταλάβει οι άλλοι. Εξάλλου και αυτό το πόστ σου δείχνει επίσης τρομερή βελτίωση και στον πυρήνα φιλοσοφικά της αντιμετώπισης σου για το όλο θέμα του audio απο ότι παλαιότερα. Μετά θα το επεκτείνεις και σε άλλες πτυχές και οπτικές της ζωής. Θα ανακαλύψεις ότι είναι το ίδιο patern που πρέπει να ακολουθήσεις και σε αυτές. Την φλέβα βέβαια πάντα την είχες. Μετά είναι το μεγάλο πρόβλημα της μοναξιάς. Αυτό όταν θα φθάσεις θα σου πω τι να κάνεις (περιληπτικό Σπόιλερ : να ξεχάσεις ότι έμαθες θεωρητικά ... και να ψάχνεις συσχετισμούς με την καθημερινή ζωή). :D 😍 Μετά δεν ξέρω να σου πω και εγώ. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.516
Reaction score
7.836
Συνέχισε δεν έχει σημασία. Και το 1/10 να καταλάβεις είναι 100 φορές πιο πολλά απο αυτά που ήδη ξέρουν ή έχουν καταλάβει οι άλλοι.
Διαπίστωσα ότι έχει μεγαλύτερη σημασία να συνεχίσω να τον διαβάζω ακόμη και αν δεν τον καταλαβαίνω πλήρως παρά να διαβάζω πράγματα που τα κατανοώ εντελώς. :biggrin:
Στο τέλος βελτιώνοντας την κριτική μας ικανότητα δεν θα έχουμε ανάγκη την άποψη ενός ριβιουερ ή κάποιου άλλου για να αγοράσουμε ένα μηχάνημα ακόμη και εάν κοστίζει 15.000λιρες.😄
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.242
Μηνύματα
2.893.395
Members
38.010
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top